Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8

Jak zmniejszyć ciśnienie krwi?

Za wysokie ciśnienie to jedna z najczęstszych przyczyn wylewów. Tak się pechowo składa, że nadciśnienie w zasadzie nie boli, a gdy już uderzy, skutki mogą być opłakane. Sprawdź, jak się bronić przed udarem. 

krew fot. Wiesław Jurewicz
Tester: Piotr Pflegel

Od lat redaguje dział zdrowie Men’s Health. Zawsze żył w przekonaniu, że ma niskie ciśnienie i że bez pięciu kubków kawy dziennie nie jest w stanie funkcjonować. Zbierając informacje do tego tekstu, wyciągnął jednak z szafki redakcyjny ciśnieniomierz i sprawdził, by nie tylko żyć w przekonaniu, ale wiedzieć. Ciśnienie 110/72. Uczcił ten wynik podwójnym espresso.

Mam dla Ciebie dwie wiadomości. Dobrą i złą.

Tradycyjnie zacznę od tej złej. Mniej więcej 30% dorosłych Polaków ma za wysokie ciśnienie krwi. Oczywiście, większość z tych dotkniętych nadciśnieniem to osoby po pięćdziesiątce, ale Twój młody wiek wcale nie daje Ci gwarancji, że będziesz miał ciśnienie w normie.

Co więcej, według szacunków Polskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego, mniej więcej co trzeci chory nie ma pojęcia o tym, że ciśnienie krwi krążącej w jego żyłach jest za wysokie. Jeszcze gorsza wiadomość – lekarze zauważyli, że spośród tych osób, które mają nadciśnienie i wiedzą o tym, aż 40% nie robi nic, by je zmniejszyć.

Bo nadciśnienie nie boli. Bo nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów. Bo dziadek miał nadciśnienie i do późnej starości rąbał drewno... Powodów, a właściwie wymówek jest mnóstwo. Jednak najważniejszym powodem lekceważenia nadciśnienia jest niewiedza. Nadciśnienie jest groźne. Nie tylko za 30 czy 50 lat.

One jest groźne tu i teraz, bo jest jedną z najczęstszych przyczyn udaru mózgu, który coraz częściej przytrafi a się ludziom młodym. Do udaru mózgu dochodzi w dwóch wypadkach. Najczęściej jest to udar niedokrwienny, kiedy zablokowana tętnica nie dostarcza krwi do określonego obszaru mózgu. Rzadziej występuje udar krwotoczny, zwany obrazowo wylewem krwi do mózgu.

Jego przebieg jest dokładnie taki jak wskazuje nazwa - pod wpływem zwiększonego ciśnienia któraś z tętnic mózgowych pęka i krew zaczyna się wylewać do mózgu. Jest to szczególnie niebezpieczne, bo oprócz tego, że nieszczelna tętnica przestaje odżywiać szare komórki, to dodatkowo jeszcze rośnie ciśnienie w czaszce.

krew fot. Wiesław Jurewicz
Wylewy stanowią tylko 15% udarów mózgu, ale aż 30% zgonów z powodu udaru. W Polsce mamy w ogóle kłopot z udarami. O ile w Europie Zachodniej śmiercią kończy się od 18 do 25% przypadków, w Polsce umiera 40% pacjentów. Jedną z przyczyn jest bardzo słaba znajomość objawów udaru mózgu.

Przypomnijmy: jeśli Ty sam lub ktoś z Twojego otoczenia zacznie nagle mówić bełkotliwie, wykrzywią mu się usta (nie mówimy tu o grymasie po zjedzeniu cytryny), poczuje słabość lub drętwienie w kończynach po jednej stronie ciała, nagle pogorszy mu się widzenie (charakterystyczne jest widzenie tylko połowy) lub będzie miał silne zaburzenia równowagi – może to być znak, że właśnie przechodzi udar.

W takim wypadku nie czekaj, tylko dzwoń po pogotowie, bo im wcześniej zostanie podjęte leczenie, tym mniejsze ryzyko śmierci i większa szansa na powrót do zdrowia. Bo ci, którym udaje się przeżyć, zazwyczaj muszą się borykać z ograniczeniami do końca życia. Zaburzenia mowy, niedowłady, kłopoty z widzeniem... Lista dolegliwości po udarze jest długa. Oczywiście szybko rozpoczęta rehabilitacja może złagodzić objawy, ale całkowity powrót do zdrowia zdarza się rzadko.

Przestraszony? To teraz w końcu czas na tę dobrą wiadomość. Zdaniem lekarzy co najmniej 40% udarów można uniknąć, walcząc z nadciśnieniem. Swoją walkę o brak udaru zacznij więc od zmierzenia ciśnienia. Wcale nie musisz w tym celu iść do lekarza. Wystarczy kupić ciśnieniomierz. My w redakcji mamy naramienny model Tensoval Duo Control.

Pierwsze, co zrobiłem po przeczytaniu przerażających doniesień o udarach, to było właśnie wyciągnięcie ciśnieniomierza z szafki i sprawdzenie własnego ciśnienia. Pierwszy wynik – 110/68. Powtórzyłem i wynik spadł do 97/70, trzeci skoczył do 120/72. Takie wahania w ciągu pięciu minut? Postanowiłem jednak przeczytać instrukcję. A tam jak byk napisane: na godzinę przed pomiarem nie pal, nie pij kawy ani alkoholu i opróżnij pęcherz. Każdy z tych elementów może podnieść ciśnienie o kilka punktów.

Nie ruszaj się i nie mów w trakcie pomiaru, bo samo mówienie podnosi ciśnienie o 6 mmHg (już wiem, skąd ten ostatni wyższy wynik). Po uwzględnieniu instrukcji moje ciśnienie pozostało na bardzo przyzwoitym poziomie 110/72. Zagrożenie wylewem jest niewielkie. Ale nawet jeśli miałbym nadciśnienie (np. 150/100), nadal nie byłbym bezradny.

Bo obniżyć ciśnienie i i zmniejszyć ryzyko jest naprawdę łatwo, nawet nie sięgając po leki. Oto kilka patentów.

Możesz ściskać gumową piłeczkę przez 8 minut dziennie. W ten sposób obniżysz sobie ciśnienie skurczowe nawet o 15 punktów. Oczywiście, nie zapomnij o siłowni - badacze twierdzą, że trzy porządne sesje treningowe w tygodniu obniżają ciśnienie średnio o dalsze 8 punktów.

Używaj więcej ostrych przypraw – kapsaicyna obniża ciśnienie i przy okazji chroni przed nowotworami.

No i najważniejsze: jeśli palisz – przestań. Dr Krzysztof Włodarczyk, kardiolog ze Szpitala św. Jadwigi w Trzebnicy, przestrzega: "Żeby myśleć o obniżeniu ciśnienia, trzeba spełnić dwa warunki: rzucić palenie i pozbyć się nadwagi. Jeśli nie zrezygnujesz z papierosów, wszelkie zmiany stylu życia na niewiele się zdadzą". Podobnie jak ja masz prawidłowe ciśnienie? Dbając o siebie dziś, uchronisz się przed jego wzrostem ponad normę, a swoją rodzinę przed obowiązkiem przynoszenia basenu do łóżka.

  

Penis, prącie fot. shutterstock.com
Ciśnienie w dół

Obniżenie ciśnienia w układzie przedłuża jego żywotność. Ta zasada obowiązuje w hydraulice i w medycynie.

Jakie są inne skutki nadciśnienia?

 • Choroby serca
 • Choroby nerek
 • Demencja

Wszystkie powyższe. Oczywiście nie ma gwarancji, że jeśli obniżysz ciśnienie krwi, nie będziesz miał udaru, ale warto walczyć z nadciśnieniem, bo obniżenie go zmniejsza również ryzyko powyższych chorób. 

Kiedy Twoje ciśnienie jest już na pewno za wysokie?

 • 140/90

Ciśnienie powyżej 140/90 to już kliniczne nadciśnienie i może wymagać leczenia pigułkami. Zanim jednak po nie sięgniesz, spróbuj powalczyć sam. Czasem wystarczy regularny (to ważne!) wysiłek fizyczny i zmiana diety.

Optymalne to 120/80 mmHg. Wartość 110/70 i mniej to niedociśnienie, ale nie masz się czym martwić – z wiekiem i tak Ci się podniesie. Zgłoś się do lekarza, jeśli zdarzają Ci się omdlenia, zawroty głowy lub jesteś stale zmęczony. 

Czy za niskie ciśnienie jest tak samo niebezpieczne jak nadciśnienie?

 • Nie 

Optymalne to 120/80 mmHg. Wartość 110/70 i mniej to niedociśnienie, ale nie masz się czym martwić – z wiekiem i tak Ci się podniesie. Zgłoś się do lekarza, jeśli zdarzają Ci się omdlenia, zawroty głowy lub jesteś stale zmęczony.

Która z przypadłości może być objawem nadciśnienia?

 • Zaburzenia erekcji

Jednym ze skutków nadciśnienia jest często niedomaganie w łóżku. Ale nie daj się fałszywie uspokoić. To, że masz imponujące wzwody, nie znaczy wcale, że wszystko jest OK. Nadciśnienie często nie daje żadnych widocznych objawów.

  

fot. Wiesław Jurewicz
Fala udarów

70 000 - Polaków doświadcza udaru mózgu w ciągu roku.

40% - Według danych Fundacji Udaru Mózgu aż tyle udarów w Polsce kończy się śmiercią.  

18-25% osób umiera wskutek udaru w krajach Europy Zachodniej – dwa razy mniej niż w Polsce.

25% – o tyle częściej udar mózgu dotyka mężczyzn niż kobiet. Wśród młodych jest jeszcze gorzej.  

20-64: Ilość przypadków udarów w tej grupie wiekowej w ciągu ostatnich 25 lat wzrosła o 25%.  

MH 01/2016

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Nadciśnienie. 11-09-2006Skoki ciśnienia.Mam 72 lata i od 18 miesięcy jestem na diecie optymalnej. Jestem mile zaskoczona tym, że osteoporozy pozbyłam się zupełnie, hemoroidy też należą do przeszłości, jak i zimne stopy nawet pod pierzyną. Tabletki na nadciśnienie musiałam odstawić, bo po 3 miesiącach spadło ono do 108/71. Nadal utrzymuje się w granicach od 105/68 do 130/80.Niepokoję się bardzo, bo w marcu br. o północy ciśnienie skoczyło do 260/160, tętno wynosiło 180. Wszystko ustąpiło po 2 dniach, ale powtórzyło się w czerwcu - 230/156 i w sierpniu - 240/135.Od kilku dni mierzę ciśnienie rano i późnym wieczorem. Rano bywa od 120/72 do 136/72, a wieczorem od 171/84 do 194/100.Nie denerwuję się, prowadzę spokojne życie. Odżywiam się według Pana zaleceń, jednak od czasu do czasu zjem coś słodkiego. Martwię się tym ciśnieniem i chętnie bym się dowiedziała, jaka może być tego przyczyna.H.W.Odpowiedź:W zasadzie po roku stosowania Żywienia Optymalnego nadciśnienie powinno być wyleczone. U pani stało się to po 3 miesiącach. Tak jest prawie zawsze, ale zwłaszcza u osób starszych z zaawansowaną miażdżycą, nadciśnienie może utrzymywać się dłużej.Po udarach mózgowych bywa, że ciśnienie krwi spada do poziomu niskiego. U takich chorych pojawia się otępienie umysłowe, a czas trwania życia się mocno skraca. Chorzy po udarach mózgowych, u których ciśnienie utrzymuje się na wyższym poziomie od 180 - 190/90 - 100, mają się znacznie lepiej. U tych pierwszych - organizm nie ma siły, aby podnieść ciśnienie. U tych drugich, ma rezerwy energii i ciśnienie jest wyższe. W ten sposób mózg broni się przed słabym zaopatrzeniem i degradacją psychiczną.Obecnie ponad 95% przypadków nadciśnienia jest spowodowane względnym niedożywieniem mózgu. Mózg w organizmie, podobnie jak każdy rząd, nawet w biednym państwie, posiada mechanizmy umożliwiające poprawę swojego odżywiania kosztem reszty organizmu. Mózg potrafi wymusić wytwarzanie związków zwężających tętnice w tkankach obwodowych, co w efekcie prowadzi do ich stałego niedożywienia. Związki te podnoszą ciśnienie krwi w organizmie, ale nie kurczą one tętnic mózgowych. Leki stosowane w "leczeniu" nadciśnienia leczą podwyższone ciśnienie krwi, ale nie nadciśnienie. Pogarszają zaopatrzenie mózgu, co powoduje upośledzenie sprawności mózgu. Ponadto wymuszą powstawanie zmian miażdżycowych w tętnicach i obecnie są jednym z głównych czynników odpowiedzialnych za powstawanie miażdżycy.Chorych na nadciśnienie jest obecnie w Polsce ok. 5 milionów, w tym przynajmniej 4,9 miliona chorować nie musi i ton pigułek również połykać nie musi.Prawie zawsze, gdy lekarz stwierdzi u chorego nadciśnienie, straszy go, że do końca życia będzie musiał brać leki. Nie dodaje, że w wyniku takiej terapii chory będzie żył kiepsko, miał przytępiony umysł i pożyje krócej. Bo nawet tego nie wie.Żywienie Optymalne jest leczeniem przyczynowym w nadciśnieniu, ponieważ usuwa jego przyczynę, czyli niedożywienie mózgu, powodujące zawsze upośledzenie sprawności umysłu ludzkiego. Przy "lepszym" odżywianiu, gdy mózg jest zaopatrywany dostatecznie, aby nie musiał wymuszać poprawy swego zaopatrzenia kosztem organizmu, ciśnienie może być prawidłowe, ale czynność mózgu ludzkiego również musi być upośledzona.Po przejściu na Żywienie Optymalne chorzy na nadciśnienie, u których jeszcze nie rozwinęły się zmiany miażdżycowe, w ponad 90% przypadków mogą leki natychmiast odstawić, u pozostałych można zmniejszyć dawkę leków i też odstawić, gdy ciśnienie krwi będzie niskie. Osoby stosujące moje zalecenia, w przeszłości chorujące na nadciśnienie, leków nie muszą brać i nie biorą.U chorych na nadciśnienie miażdżycowe ciśnienie krwi również się zmniejsza w okresie kilku, kilkunastu dni, ale na jego ustąpienie trzeba czekać dłużej, aż ustąpią zmiany miażdżycowe z tętnic mózgowych.U pani jest sprawa niejasna. Przez ponad rok, bez leków, miała pani ciśnienie niskie,. Trzy incydenty skoku ciśnienia, które wystąpiły w nocy i same ustąpiły, mogą świadczyć, że do krwi nagle dostają się duże ilości związków podnoszących ciśnienie krwi. Należy znaleźć przyczynę tych "ataków" wysokiego ciśnienia i w miarę możności ją usunąć.Takie objawy występują w gruczolaku tarczycy, gdy nagle pęka wypełniony hormonami tarczycy pęcherzyk i duża ilość hormonów przedostaje się do krwi, takie objawy mogą występować również, gdy duża ilość katecholamin wytwarzanych w nadnerczach nagle dostaje się do krwi. Tak bywa w tzw. guzie chromochłonnym nadnerczy.Najlepiej w czasie ataku podwyższonego ciśnienia zbadać poziomy hormonów tarczycy i hormonów rdzenia nadnerczy (katecholamin) i dalej postępować w zależności od uzyskanych wyników badań.Po roku Żywienia Optymalnego tętnice są znacznie mocniejsze i bardziej elastyczne. Mogą wytrzymać bez szkody nagłe zwyżki ciśnienia krwi, co chroni przed pękaniem tętnic. Samo Żywienie Optymalne powoduje niską krzepliwość krwi, co chroni przed zakrzepami w tętnicach i zakrzepowym zapaleniem żył.Trzeba mieć po ręką leki z grupy beta-blokerów, zmniejszające wpływ katecholamin na serce i tętnice, a jeśli badania wykażą podwyższony poziom hormonów tarczycy, można przyjmować niewielkie dawki leków stosowanych przy nadczynności tarczycy. Można również, przy wysokim ciśnieniu przyjąć lek z grupy moczopędnych. Osobom stosującym Dietę Optymalną, wszystkie leki i inne trucizny szkodzą znacznie mniej niż ludziom stosującym inne modele żywienia, a tym bardziej jeśli przyjmuje się je doraźnie. Wysokie ciśnienie. 26-07-2006Nadciśnienie, cukrzyca.Jestem lekarzem ortopedą, mam 45 lat. Na nadciśnienie chorowałem od 15 lat i mimo systematycznego leczenia, ciśnienie bywało wysokie. W połowie lutego trafiłem do szpitala z cukrem ponad 500 mg%. Zaordynowano insulinę, której codziennie brałem 44 jednostki. Byłem bardzo słaby.Dietę Optymalną rozpocząłem 15 marca od tłustego rosołu z żółtkami. Cukier w tym samym dniu spadł do 95 mg%. Od pierwszego dnia diety dawkę insuliny zmniejszyłem o połowę, po tygodniu brałem już 7 jednostek, a po 2 tygodniach ją odstawiłem. Poziomy cukru oscylują między 97 a 143 mg% i mało się zmieniają. Na insulinie nie mogłem chodzić, a obecnie jestem bardzo silny i bardzo aktywny fizycznie.Leki na nadciśnienie odstawiłem od pierwszego dnia diety, a po 2 tygodniach ciśnienie krwi wynosiło 120/80 i w tych granicach się utrzymuje.Przejrzałem na oczy. Jestem zbulwersowany tym, co medycyna obecnie wyprawia z chorymi ludźmi. Mam nadzieję, że szybko się to zmieni.J.M.Odpowiedź:U ponad 90% chorujących na cukrzycę, którzy przeszli na Żywienie Optymalne, ustąpienie choroby i zaprzestanie pobierania insuliny jest możliwe już po kilku tygodniach. Podobnie jest z nadciśnieniem, leki pobierane z powodu nadciśnienia w Arkadii odstawiałem od pierwszego dnia u 93% chorujących na nadciśnienie. Bardzo rzadko pojawiała się konieczność ponownego podawania leków, na ogół w zmniejszonych dawkach, w pierwszych miesiącach Diety Optymalnej.Żywienie Optymalne usuwa przyczynę nadciśnienia i wyleczenie z tej choroby jest regułą. U chorujących krócej, młodszych, bez zaawansowanych zmian miażdżycowych w tętnicach mózgowych, wyleczenie może nastąpić po kilku dniach, czy tygodniach. U starszych, chorujących długo z dużymi zmianami w tętnicach mózgowych, na wyleczenie trzeba czasami czekać dłużej, bardzo rzadko powyżej 1,5 roku. Niewielkie zmiany miażdżycowe ustępują szybko, w okresie kilku miesięcy. Nadciśnienie u znacznej większości chorych ustępuje szybciej niż cofają się zmiany miażdżycowe w tętnicach mózgowych.Żywienie Optymalne stwarza najbardziej korzystne warunki dla funkcjonowania mózgu. Lepsza energia dla mózgu, to lepsze jego funkcjonowanie, to mniejsze zużycie tlenu przez mózg. Gdy mózg ma dobre warunki egzystencji, nie musi podnosić ciśnienia krwi po to, aby poprawić swoje zaopatrzenie, kosztem pozostałych tkanek i narządów. Bowiem przyczyną nadciśnienia jest niekorzystne odżywianie powodujące, że organizm nie może dostarczyć tyle i takiej energii dla mózgu, jaką ten mózg otrzymywać powinien. Wówczas mózg, właśnie przez podniesienie ciśnienia krwi, poprawia swoje zaopatrzenie kosztem reszty organizmu. W nadciśnieniu tętnice (zatem zaopatrzenie) są zwężone w prawie wszystkich tkankach z wyjątkiem tętnic mózgowych.Leki stosowane w nadciśnieniu działają głównie przez usunięcie, lub zmniejszenie przewagi układu sympatycznego, która to przewaga jest przyczyną wyższą podwyższonego ciśnienia krwi. Leki porażające układ sympatyczny powodują rozszerzenie tętnic w innych narządach, zatem powodują pogorszenie zaopatrzenia mózgu i zawsze upośledzają jego czynność. Chorzy tępieją nie zdając sobie z tego sprawy. Gdy układ sympatyczny zostanie przytłumiony lekami, rozwija się przewaga układu parasympatycznego, zmienia się profil wytwarzanych hormonów, organizm jest zmuszony do wytwarzania tlenu z glukozy, zamieniając ją na trójglicerydy, które następnie przetwarza na cholesterol. Jeżeli ten proces musi zachodzić w komórkach tętnic, rozwija się w nich miażdżyca. Konieczność wytwarzania tlenu z glukozy zachodzi wówczas, gdy tego tlenu w jakiejś tkance brakuje. Ale tlenu brakuje tylko wtedy, gdy wzrasta jego zużycie, zaś zużycie tlenu musi wzrastać, gdy organizm musi przeznaczać dla swych tkanek gorsze paliwa, gdy człowiek zjada w pokarmach więcej węgla, a mniej wodoru.Najwięcej węgla człowiek zjada w węglowodanach, które są połączeniem węgla z wodą. Wodór w węglowodanach już jest spalony z tlenem na wodę i powtórnie spalonym być nie może. Stosunek ilości zużytego przez organizm tlenu do ilości wytwarzanego dwutlenku węgla (CO2) wynosi 1, a to oznacza, że w ostatecznym rachunku cały pobierany z powietrza tlen, przy spalaniu węglowodanów idzie na spalanie węgla, a węgiel jest paliwem kiepskim, niskokalorycznym, dającym mało energii i dużo odpadów (dwutlenek węgla), które to odpady bywają w organizmie trujące.Przy zjadaniu tłuszczów zwierzęcych, nasyconych, duża ilość pobieranego przez organizm tlenu spala się z wodorem. Im tłuszcze mają więcej tego wodoru, tym są paliwem lepszym. Przy spalaniu tłuszczów stosunek pobieranego tlenu do wytwarzanego dwutlenku węgla wynosi 0,7, a to oznacza, że aż 30% pobieranego tlenu spala się z wodorem na wodę destylowaną, która żadnym zanieczyszczeniem nie jest.Gdy człowiek chce aby wiodło mu się lepiej od innych, musi więcej od innych uzyskiwać energii z wodoru, a mniej z węgla. Obecnie najwięcej energii z wodoru w krajach bogatszych uzyskują Francuzi (160 g spożywanego tłuszczu na dobę na 1 osobę), dlatego mają najzdrowszy naród i dlatego powodzi im się lepiej od innych.Chore społeczeństwo, a takim jest nasz naród, może tworzyć tylko chorą medycynę, czyli taką, jaką jest polska współczesna służba zdrowia. Na szczęście trafiają się w Polsce i na świecie ludzie, którzy potrafią przeczytać to, co napisałem, potrafią moją wiedzę zrozumieć i potrafią ją wykorzystywać. Najmniej takich ludzi trafia się wśród lekarzy, a zupełnymi wyjątkami są tak zwani uczeni.W telewizji straszy się ludzi, że nadciśnienie jest nieuleczalne, że chory na nadciśnienie musi do końca życia brać leki, że lawinowo wzrasta ilość zachorowań na raka, miażdżycę i cukrzycę, astmę, na inne choroby i że tak być musi. Może być lepiej, gdy społeczeństwo przeznaczy większe środki na opiekę zdrowotną. W USA sprawdzono, że chorzy systematycznie "leczeni" na nadciśnienie wcale nie żyją dłużej od nieleczonych. Każde leczenie kosztuje. Pieniądze wydane na leczenie nie mogą być wydane na jedzenie. Zatem leczący się z zasady muszą gorzej się odżywiać, a to znacznie bardziej im szkodzi, niż nie poddawanie się leczeniu. Organizm ma tendencje do samowyleczenia się w wielu chorobach. Te samowyleczenia bywają znacznie częściej u tych, którzy pieniądze przeznaczane na leki, przeznaczają na jedzenie. "Lepiej dać masażowi, niż aptekarzowi" mówi stare polskie przysłowie. Dobrze mówi.Powyższe nie oznacza, że w ogóle nie trzeba się leczyć. Są choroby, przy których konieczne są zabiegi operacyjne, czy przyjmowanie leków. Nie jest to nadciśnienie, cukrzyca, nowotwory, astma, wiele innych chorób, dla których leczeniem przyczynowym jest żywienie optymalne, dzięki któremu z tych chorób prawie zawsze można się wyleczyć. Którym zawsze można zapobiecć.Leczyć możliwie tanio i najbardziej skutecznie. Tego obecna służba zdrowia robić nie potrafi. To potrafi robić tylko stosowanie leczenia przyczynowego, a takim jest Dieta Optymalna. Nic przy tym ona nie kosztuje, bo jeść i tak trzeba, a Żywienie Optymalne może być znacznie tańsze niż przeciętnie. Można przy tym oszczędzić pieniądze wydawane na wizyty lekarskie i na leki, czy niepotrzebne badania.Nieważne czy chory płaci za leki, wizyty, operacje, czy niepotrzebne badania. W końcowym rozliczeniu i tak za wszystko zapłacić musi z własnej kieszeni - przez niższą płacę, większe podatki, niższą emeryturę, wyższe odpisy na ZUS. Jeden chory na cukrzycę kosztuje społeczeństwo więcej niż wynosi średnia płaca. Wyleczenie chorych z cukrzycy, a ponad 90% tych chorych wyleczyć można, pozwoli oszczędzić 1,5 miliona średnich płac.Mamy ok. 8 milionów ludzi niepełnosprawnych. Przy stosowaniu Żywienia Optymalnego ich liczba w krótkim czasie zmniejszyłaby się przynajmniej dwukrotnie, na skutek poprawy ich stanu zdrowia i z każdym rokiem byłaby niższa, gdyż niepełnosprawnych przybywałoby znacznie mniej. Więcej w Jak nie chorwać
  Mauaku, 2016-03-01 12:55:43
 • avatar
  zgłoś
  Za wysokie ciśnienie to jedna z najczęstszych przyczyn wylewów. Tak się pechowo składa, że nadciśnienie w zasadzie nie boli, a gdy już uderzy, skutki mogą być opłakane. Sprawdź, jak się bronić przed udarem.<br /><br /><a href="/zdrowie/Jak-zmniejszyc-cisnienie-krwi,7747,1"></a>
  Mens Health, 2016-03-01 12:36:25
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij