Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.0

Jak działa układ pokarmowy: Twoja prywatna elektrownia

Ciało człowieka to skomplikowany układ, w którym jedzenie przekształcane jest w energię. Sposób, w jaki jesz, ma ogromny wpływ na to, czy ten proces będzie naprawdę wydajny. Przedstawimy to na przykładzie hamburgera. 

Jak działa układ pokarmowy

1. Usta

Wbijasz zęby w hamburgera i zaczynasz żuć. Zawarty w ślinie enzym amylaza zaczyna rozbijać skrobię i węglowodany złożone na mniejsze molekuły. Im dokładniej przeżujesz pożywienie, tym więcej składników odżywczych zostanie później z niego wchłoniętych, a to opóźni pojawienie się uczucia głodu.

2. Żołądek

Twój hamburger, już rozdrobniony, wpada w żołądku do kąpieli złożonej z kwasu solnego i dwóch enzymów: pepsyny, która rozkłada białka, i lipazy, która trawi tłuszcze. Częściowo rozłożona papka spływa potem do dolnej części żołądka, gdzie jest „mielona” i transportowana do jelit. Kiedy to się stanie, trzustka, wątroba i pęcherzyk żółciowy pompują do jelit enzymy trawienne i żółć.

3. Jelito cienkie

Żółć zawiera różne enzymy, które rozbijają białka na aminokwasy, wę- glowodany na cukry proste, a pozostały jeszcze tłuszcz na glicerol i kwasy tłuszczowe. Wszystko to jest wchłaniane przez jelita i przekazywane do krwi, gdzie zamienia się w glukozę.

4. Krwiobieg

 Glukoza we krwi wywołuje wydzielanie insuliny, co umożliwia komórkom wchłanianie glukozy. Już wewnątrz komórek, glukoza łączy się z tlenem, aby stać się tym właściwym paliwem, które napędza Twoje ciało. Glukoza, która nie jest w danym momencie „spalana”, jest magazynowana jako glikogen w mięśniach i wątrobie.

Część aminokwasów we krwi jest wykorzystywana do wzrostu ciała (m.in. mięśni), ale większość jest zamieniana na energię. Końcowe produkty spalania – dwutlenek węgla, woda i azot z aminokwasów – są wydalane w postaci moczu.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Withh havin so muϲh written conyent do yοu ever run іnto any issues of plaglrism ⲟr coрyright infringement? My blog has a lot of uniquje content I'ѵe еither authored mʏself οr outsourced Ƅut it ѕeems a lߋt off it iѕ popping it ᥙⲣ all oѵer thе internet witɦout my authorization. Ɗo you know any techniques to heⅼp protect against ϲontent from Ьeing ripped off? Ι'd certɑinly appreciatе it. Review mmy blog - pokemon go hack
    ~Withh havin ѕο mᥙch written contet ԁo yoս eve, 2016-11-30 23:05:41
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij