Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Epidemia otyłości: tłusta apokalipsa nadchodzi!

Uczeni alarmują: świat nie przetrwa epidemii otyłości, która nieuchronnie nadciąga. Nie tylko zrujnuje ona nasze zdrowie i zabije wielu z nas, ale stworzy nowe podziały społeczne i zniszczy gospodarkę. Oto plan MH ratowania siebie i świata przed tłustą apokalipsą.

fot. Peter Crowther Associates
A ty, gruby, stajesz na bramce

Ilu grubych kolegów miałeś w klasie? To zależy od tego, kiedy chodziłeś do podstawówki. W mojej był jeden i pewnie do dziś chodzi biedak na terapię z powodu złośliwości, których doznał z naszej strony. Kilka dziesięcioleci później takich jak on jest więcej. Wychowujemy "generację tłuściochów", z której około 90% osobników będzie miało nadwagę w roku 2050.

Tak przewidują światowe raporty. Dzień, w którym te szacunki staną się rzeczywistością, będzie początkiem katastrofy otyłości, punktem krytycznym, po przekroczeniu którego nasz ZUS (o ile jeszcze będzie istniał) i ekonomia nie będą już w stanie udźwignąć takiego obciążenia.

Niektórzy unijni politycy już teraz wzywają do wprowadzenia progów wysokości ubezpieczenia społecznego w zależności od prowadzonego trybu życia. Czytelnicy MH zapłacą więc najmniej.

Chyba że zaczniemy działać już teraz. Nie chodzi tylko o dzieci. Otyłość wśród dorosłych w ciągu ostatnich 20 lat wzrosła trzykrotnie. Dlatego też eksperci ostrzegają, że zajadamy się "na śmierć". Według wszystkich badań dietetyków ludzie otyli żyją średnio aż o 9 lat krócej.

Tłusta bomba zegarowa

Nie potrzebujemy maszyny do przemieszczania się w czasie, żeby przewidzieć, co się stanie w przyszłości. Może wystarczyć wycieczka w Podlaskie lub Warmińsko-Mazurskie. Według Pracowni Badań Społecznych w tym pierwszym województwie mieszka najwięcej w Polsce mężczyzn z nadwagą. Cierpi na nią aż 43,9% facetów - dla porównania najmniej jest ich w Wielkopolsce: 34,6%. Jeszcze większe różnice dotyczą otyłości. Warmińsko-Mazurskie osiąga 22,3%, a województwo małopolskie 8,9%.

Jeszcze wprawdzie trochę nam brakuje do okręgu Lanarkshire, gdzie żyją najgrubsi Brytyjczycy, i władze, dla bezpieczeństwa, wprowadziły ograniczenie pasażerów w taksówkach do dwóch, ale już powinniśmy bić na alarm. Jeżeli nie zaczniemy działać, katastrofa związana z otyłością stanie się faktem.

Jeżeli znajdujesz się w grupie ryzyka, to osobiste konsekwencje mogą okazać się poważne. The British Dietetic Association ostrzega, że ryzyko chorób śmiertelnych wzrasta o 1% wraz z każdą połową kilograma ponad normę ustaloną przez wskaźnik BMI. Otyłość zwiększa ryzyko chorób serca o 82%, podwaja ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II przy BMI wyższym niż 25, a badanie przeprowadzone ostatnio przez University of Aberdeen wykazało, że wraz z każdymi dodatkowymi 9 kg Twoje szanse na zostanie ojcem spadają o 10%.

Patrząc na ten problem w dużej skali, będzie on kosztował nasze społeczeństwa krocie. Raport Foresight - poważne badanie zrealizowane na potrzeby Unii Europejskiej - przewiduje, że do 2050 roku dotknie nas kryzys ekonomiczno-zdrowotny, jeśli obecne trendy się utrzymają.

Już teraz aż 6% europejskich wydatków na zdrowie przeznaczonych jest na leczenie chorób u dorosłych wywołanych otyłością. Nieco poprawia humor wiadomość, że za oceanem mają gorzej (otyłość w USA kosztuje rocznie samych pracodawców 45 mld dolarów), ale to fałszywe odczucie. W ogromnym tempie rośnie bowiem kolejne pokolenie otyłych, które szybko dołączy do swych "braci w tuszy".

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Z tego ostatniego pomysłu skorzystali Węgrzy i Duńczycy, wprowadzając podatek od tłuszczów nasyconych, cukru i soli. Szkoda, że MH wrzuca artykuły bez przeredagowania kilku faktów. Może Duńczycy przez chwilę postradali zmysły, łudząc się, że jak wprowadzą nowy podatek, to ludzie im podziękują za to, ale rzeczywistość okazała się zupełnie inna: "Dania ma znieść podatek od zawartości tłuszczu w żywności po zaledwie roku od jego wprowadzenia. Na skutek wprowadzonych przepisów wzrosły ceny żywności, zwiększyły się koszty administracyjne, a Duńczycy kupują więcej w Niemczech." http://www.euractiv.pl/gospodarka/artykul/dania-znosi-podatek-od-tuszczu-004178http://ksow.pl/rynki-rolne/news/entry/3801-dania-rezygnuje-z-podatku-od-tluszczu.html Lepsze od wyższych podatków są kartki na żywność!.
  Mauaku, 2013-12-16 23:05:16
 • avatar
  zgłoś
  • Ogranicz produkty, które sprzyjają tyciu: czerwone mięso, cukier, słodycze, białe pieczywo, masło, sól, nabiał, napoje gazowane i jedzenie z fast-foodów.• Zamiast nich jedz produkty, które ułatwiają utrzymanie szczupłej sylwetki: ryby, chudy drób, pełnoziarniste produkty i oleje roślinne, owoce, warzywa i orzechy.Eksperci Men'sHealth chyba nie wiedzą co piszą... tak mamy przeciwdziałać otyłości?
  Mayex, 2013-12-16 22:22:54
 • avatar
  zgłoś
  Problem bardzo poważny, ale plan ratowania kiepskawy :p Większość ludzi zna go od dawna, coraz więcej stosuje, a problem narasta ;)
  Kubaa, 2013-12-16 21:20:18
 • avatar
  zgłoś
  Naukowcy alarmują: świat nie przetrzyma epidemii otyłości, która nieuchronnie nadciąga. Nie tylko zrujnuje ona nasze zdrowie i zabije wielu z nas, ale stworzy nowe podziały społeczne i zniszczy gospodarkę. Oto plan MH ratowania siebie i świata przed tłustą apokalipsą.
  Mens Health, 2013-12-16 14:37:59
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij