Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Rady mamy z dzieciństwa: czy warto było słuchać mamy?

W dzieciństwie powtarzano nam, abyśmy słuchali się rodziców. Jeśli grzecznie stosowałeś się do tego zalecenia, nasiąknąłeś wiedzą, która niekoniecznie jest prawdziwa. Oto cała prawda o klasycznych matczynych (i ojcowskich) radach.

Nie ma to jak wspólne oglądanie telewizji z najlepszym przyjacielem. (fot. Dennis Galante)
Wszyscy śmiejemy się z domowych mądrości, dopóki sami nie zaczniemy głosić ich swoim dzieciom. Wtedy dalibyśmy się pokroić, że są 100-procentowo prawdziwe. Sprawdźmy, jak pielęgnować rodzinne tradycje, aby nie wyjść na zacofanego zgreda i nietoperza, co się czepia.

1. Nie baw się brzydko, bo wyrosną ci włosy między palcami.

Nieprawda. Widziałeś gdzieś maszynkę do golenia dłoni? A przecież niektórzy mogliby kręcić sobie warkocze między palcami.

2. Przestań strzelać palcami, bo nabawisz się reumatyzmu.

Nieprawda. Ale nie znaczy, że możesz to robić bezkarnie. Wprawdzie nie nabawisz się reumatyzmu, ale z czasem więzadła stawowe osłabią się, a mięśnie dłoni naciągną, co utrudni ich normalne funkcjonowanie.

3. Nie mów z pełnymi ustami.

Prawda. Po pierwsze, wyglądasz obrzydliwie. Gwałtownie połykasz powietrze, a na dodatek bełkoczesz. Co jednak groźniejsze, otwierasz wejście do tchawicy i jeśli wpadnie tam jedzenie, zadławisz się.

4. Nie siedź zbyt blisko ekranu telewizora.

Prawda.  Ale pod warunkiem, że siedzisz przed telewizorem starego typu z kineskopem. Ekran i monitor komputera tego typu emitują szkodliwe dla wzroku fale. Rodzice powinni też przestrzec Cię przed czytaniem ze zbyt bliska. Izraelskie badania przeprowadzone na 870 nastolatkach wykazały, że chłopcy studiujący Torę i czytający ją ze zbyt bliskiej odległości mieli większą krótkowzroczność niż inni uczniowie.

5. Po prostu odetnij spleśniały kawałek sera, reszta jest w porządku.

Prawda.  Pleśń rozrasta się od zewnątrz do wnętrza. Więc jeśli jest jej trochę na powierzchni, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast jest już w środku, to znaczy, że zagnieździła się w serze dawno temu i trzeba go wyrzucić. No, chyba że jest to ser pleśniowy.

6. Jedz szpinak, a będziesz silny jak Janosik.

Nieprawda. Niskobiałkowy szpinak nie zbuduje Ci mięśni. Zjedz szpinak z kawałkiem kurczaka i potrenuj w siłowni, zanim będziesz chciał zmierzyć się z lokalnym gladiatorem. Zresztą przypomnij sobie, co jedli zbójcy z gór - raczej nie gardzili pieczystym, za to wcinających szpinak nikt ich nie widział. A siłę, żeby grabić bogatych i pomagać biednym - mieli.

7. Jedz często wątróbkę.

Nieprawda. Wprawdzie wątróbka to źródło żelaza, ale akurat mężczyźni przyswajają go w pożywieniu sporo, a co za dużo, to niezdrowo. Ciało składuje żelazo jak sterty starych gazet; dwa niezależne badania fińskie wykazują związek między nadmiarem żelaza w organizmie i podwyższonym ryzykiem ataku serca u mężczyzn. Raz-dwa razy w miesiącu wystarczy.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Niektóre z tych "prawd" sam słyszałem w domu. Aczkolwiek ta o "promieniowaniu z telewizora' jest prawdą ale tylko w połowie. Monitor kineskopowy emituje promieniowanie ale odbija się ono właśnie od kineskopu i leci do tyłu. Więc kompensacja elektronów jest za monitorem ew. telewizorem. A wady wzroku można się bardziej nabawić owszem przed telewizorem również ale raczej przez męczenie oczu szybko poruszającymi się obrazami na ekranie lub właśnie oglądaniem telewizji lub pracy przed komputerem bez włączonego dodatkowego oświetlenia.PozdrawiamPan Optyk
  ~Pan Optyk, 2009-04-21 13:48:49
 • avatar
  zgłoś
  W tekscie nie jest napisane, ze wychodzenie z mokrymi wlosami jest niegrozne, tylko ze nie ma nic wspolnego z grypa. Warto czytac uwaznie, a nie co piate zdanie...
  ~Gość, 2009-04-18 18:09:50
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Stach @ Apr 14 2009, 7:41 AM) Jaka sromotna bzdura ;/ głową nie ucieka 80% ciepła! Obalacie mity, ale innych twardo się trzymacie. Wstyd.Tymbardziej, że stronę wcześniej napisali, że wychodzenie z mokrą głową jest niegroźne. Jeśli tak jak napisali głową ucieka 80% ciepła, to mokra głowa "pomaga" to ciepło oddać. Brak konsekwencji w artykule.Pozdrawiam.
  ~Legia, 2009-04-18 13:28:57
 • avatar
  zgłoś
  Jaka sromotna bzdura ;/ głową nie ucieka 80% ciepła! Obalacie mity, ale innych twardo się trzymacie. Wstyd.
  ~Stach, 2009-04-14 08:48:36
 • avatar
  zgłoś
  W dzieciństwie powtarzano nam, abyśmy słuchali się rodziców. Jeśli stosowałeś się do tego zalecenia, nasiąknąłeś wiedzą, która niekoniecznie jest prawdziwa. Oto cała prawdao klasycznych matczynych (i ojcowskich) radach.http://www.menshealth.pl/zdrowie/Czy-warto...-mamy-3375.html
  Mens Health, 2009-03-23 18:02:05
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij