Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Czy picie kawy szkodzi? Fakty i mity o kawie

Przez lata kawa była obwiniana o to, że powoduje odwodnienie, choroby serca, wrzody żołądka, arytmię, a nawet o to, że uzależnia. Dlatego była zarezerwowana tylko dla dorosłych. Dziś już wiemy, że picie kawy jest znacznie bezpieczniejsze niż sądzono.

filiżanka z kawą fot. shutterstock.com
1. Kawa odwadnia organizm

Fałsz. Rzeczywiście, kawa ma lekkie działanie moczopędne, ale wpajane nam od lat przekonanie, że kofeina działa jak silny diuretyk, jest mocno przesadzone.

Opublikowana w „The International Journal of Sports Nutrition and Exercise Metabolism” metaanaliza 10 wcześniejszych badań dotyczących wpływu kofeiny na gospodarkę wodną organizmu wykazała, że działanie moczopędne kawy jest z grubsza takie samo, jak... wody.

Inne badanie wykazało zaś, że wypicie niewielkich ilości kawy przed wysiłkiem fizycznym nie tylko nie odwadnia, ale również zwiększa wydolność.

2. Picie kawy grozi zawałem

Fałsz. Od 2009 roku wiemy już na pewno, że oskarżanie kawy o powodowanie chorób wieńcowych nie ma oparcia w danych naukowych. W tym bowiem roku chińscy uczeni z uniwersytetu w Guangzou opublikowali metaanalizę 21 wcześniejszych badań.

Wynika z niej, że picie kawy nie zwiększa ryzyka chorób serca – co więcej, umiarkowane (2 fi liżanki dziennie) spożycie kawy wręcz obniża ryzyko tych chorób. Niestety, tylko u kobiet. U facetów nie zaobserwowano takiej zależności.

Zapachy, które poprawiają nastrój i zdrowie fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com

Kawa pomoże Ci dojechać do celu, skupić się na egzaminie i zaprosić gdzieś dziewczynę.

3. Kawa poprawia koncentrację

Prawda. Właśnie zbliżają się egzaminy i wypijasz hektolitry kawy, żeby szybciej się uczyć? To się może nie udać. Kawa nie jest cudownym lekiem na poprawienie IQ.

Ale jeśli uczyłeś się w nocy, spałeś dwie godzinki i została Ci godzina do wejścia na salę, kawa jest dobrym rozwiązaniem. Jak wykazały badania uczonych z Bristol University, kofeina pomaga przywrócić normalne funkcjonowanie mózgu, gdy jesteś zmęczony i Twój naczelny organ działa wolniej niż zwykle.

Uwaga! Ożywcze działanie kawy trwa od 15 minut do godziny.

4. Kawa chroni przed wypadkiem

Prawda. Możesz wykorzystać kawę, żeby bezpiecznie dojechać do celu. Brytyjski eksperyment potwierdził, że niewyspani kierowcy po filiżance kawy popełniali na symulatorze mniej błędów niż ci, którzy kawy nie wypili.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kawie fot. Dima Sobko 2015/shutterstock.com
5. Kawa wydłuża życie

Prawda. Z badań opublikowanych w „New England Journal of Medicine” wynika, że picie kawy... wydłuża życie. A dokładniej może nie tyle wydłuża, co zmniejsza ryzyko przedwczesnej śmierci.

Badania Amerykanów i Japończyków wykazały, że osoby, który wypijają sześć filiżanek kawy dziennie, umierają przedwcześnie rzadziej aż o 16-20% (wg różnych badań) niż te, które wypijały dwie lub mniej filiżanek.

6. Kawa chroni przed rakiem

Prawda. Przynajmniej przed tym najbardziej męskim z raków, czyli nowotworem prostaty. Badacze z Harvard School of Public Health prześledzili nawyki 50 tysięcy pracowników służby zdrowia i odkryli, że wypijanie 6 i więcej filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko zachorowania na złośliwe nowotwory prostaty aż o 60%.

Co ważne, ten korzystny wpływ zauważono nie tylko w przypadku zwykłej kawy, ale nawet tej bezkofeinowej. Prawdopodobnie zatem to jakieś inne, poza kofeiną, składniki kawy chronią naszą prostatę.

kawa fot. Ti Santi, 2015, shutterstock.com
7. Kofeina jest tylko w kawie

Fałsz.  Jeżeli potrzebujesz pobudzenia, a nie lubisz smaku kawy, możesz sięgnąć po inne źródła. Gdzie znajdziesz kofeinę?

W herbacie (prawie tyle samo, co w kawie rozpuszczalnej), w coca-coli (tyle co w herbacie), w czekoladzie (najwięcej w gorzkiej), napojach energetycznych (dawki są różne, ale zawsze opisane na opakowaniu), a także w... niektórych tabletkach na ból głowy. Kofeina bowiem wzmacnia ich działanie.

8. Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy

Prawda. Co najmniej kilka badań, spośród których najbardziej znane są te przeprowadzone na Vanderbilt University i na Harvardzie, wykazało, że regularne picie kawy zwiększa wrażliwość na insulinę i przyspiesza metabolizm cukrów, tym samym zmniejszając znacznie (nawet o 25%) ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Nieważne, czy pijesz kawę rozpuszczalną czy parzoną, czy z ekspresu – każda chroni Cię przed tą podstępną, bo długo niedającą żadnych objawów chorobą. Oczywiście trudno przypuszczać, że ktokolwiek będzie pił kawę, by zmniejszyć ryzyko cukrzycy, ale z pewnością jest to argument, dzięki któremu możemy pić ją bez poczucia winy.

fot. ifong 2012/shutterstock.com

Jeśli po wypiciu filiżanki espresso czujesz, że serce bije Ci szybciej, z następnym poczekaj parę godzin.

9. Kawą można się zatruć

Fałsz. Jak niemal każdą substancją. Słynne powiedzenie mówi, że każde lekarstwo jest trucizną, wszystko zależy od dawki. Kawa jest stymulantem układu nerwowego, więc zatrucie może być nieprzyjemne. Ile kofeiny to już za dużo?

To kwestia indywidualna, jednak zwyczajowo przyjmuje się, że dawka kofeiny powyżej 250-300 mg może być już toksyczna. Taką jej ilość zapewniają dwie i pół filiżanki kawy. Wypite jedna po drugiej, oczywiście. Albo trzy kubki mocnej herbaty.

Na różne sposoby

Walory zdrowotne kawy różni się diametralnie w zależności od tego, jak ją parzysz. Wypróbuj kilka i wybierz swój ulubiony.

1. Po turecku. Kawa parzona w tygielku zawiera najwięcej kofeiny i polifenoli. Diterpeny, przechodzące do naparu związki z tłuszczu kawowego, podnoszą poziom cholesterolu i mogą obciążać wątrobę.

2. Pod ciśnieniem. Kawa z tzw. makinetki, lub ekspresu ciśnieniowego jest najzdrowsza i najbardziej aromatyczna. Im krócej zmielone ziarenka kawy maja kontakt z wrzątkiem, tym mniej substancji szkodliwych wydostaje się na zewnątrz.

3. Przez papierowy filtr. Kawa z takiego ekspresu zawiera mniej kofeiny niż kawa z ekspresu ciśnieniowego, ale dzięki filtrowi do naparu przechodzi mniej szkodliwych związków tłuszczu.

4. Instant. Smakosze maja zastrzeżenia, ale jedno jest pewne ta kawa jest z pewnością najwygodniejsza w użyciu. Wybieraj kawy liofilizowane, maja najwyższa jakość i walory smakowe.

MH 05/13

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Generalnie kawa z ekspresu przelewowego lana przez filtr papierowy ma wiecej kofeiny niż kawa z ciśnieniowego, macie błąd w artykule
  ~Kera, 2017-09-21 16:54:35
 • avatar
  zgłoś
  Jak się pije byle co to może i szkodzi, ale filiżanka dobrego włoskiego espresso ze świeżo zmielonej kawy nikogo jeszcze nie zabiło. Ja zamawiam inputo caffe italiana ze sklepu internetowego doskonalakawa i czuję się dobrze. Jak ją odstawiłem na kilka dni to nic mi nie było, więc nie uważam, żebym był uzależniony.
  ~gregor, 2017-06-28 18:20:01
 • avatar
  zgłoś
  Oczywiście, wszystko ma swoje wady i zalety. Ja nie wyobrażam sobie, żebym mogła nie wypić kawki i do tego zjeść jakieś ciacho i jestem przekonana o tym, że to ciastko właśnie bardziej mi szkodzi od tej kawy. Kiedyś piłam znacznie więcej niż jedną, żeby się pobudzić jednak do zmniejszenia ilości przekonał mnie mój dentysta z CMP dent, który pokazał mi jak kawa i inne napoje wpływają na stan moich zębów. Sama też to zauważyłam po głębszej analizie i po wybieleniu moich zębów, że jak ograniczyłam niektóre napoje i zaczęłam pić mniej kawy to moje zęby stały się znacznie bielsze. Tak więc wszystko można ale z rozwagą.
  ~Paulinka, 2017-06-20 08:56:04
 • avatar
  zgłoś
  Ziarno prawdy... jak to ziarno xd
  ~Kawosz lub nie, 2017-06-15 18:21:12
 • avatar
  zgłoś
  zapomnieli dodat naglowka "sponsorowane przez lobby kawowe"
  ~cr45hb, 2017-06-15 11:44:35
 • avatar
  zgłoś
  A jednak starcy i staruszki kawy nie pili i nie piją tak przynajmniej /wg mnie mądrze/ mawiają... więc gdzie ci długowieczni kawosze..? Produkt palony czy to ziarno kawy czy inne produkty zawsze zawierają w sobie substancje powstające w procesie palenia. To zwykła chemia. I są one szkodliwe. Choć w małych ilościach tak jak w alkoholu czy papierosach szkodliwe substancje nie zabijają od razu..Najpierw dostarczają przyjemności i to często latami...Wątroba nerki .... filtrują świństwa aż wcześniej czy później przychodzi moment refleksji...Ale to już może być po ptakach..he, he..
  ~remek.pl, 2017-01-27 19:36:33
 • avatar
  zgłoś
  Nie wiem jak kawa działa na zdrowie, nie czuje sie ekspertem zeby sie w tym temacie wypowiadac ale na pewno uzaleznia. Sam zrobilem sobie kiedyś przerwe w piciu kawy i najpierw czułem sie fatalnie, ale po jakims czasie sie przyzwyczailem, ze nie zaczynam dnia od espresso
  Mariusz7, 2016-11-23 13:27:42
 • avatar
  zgłoś
  Kawa uzależnia,bez żadnej wątpliwości. Kawa podnosi cholesterol we krwi. Ja mam zdrowe serce i odgòlnie jestem zdrowy,a po wypiciu kawy wielokrotnie zdarzały mi się bóle za mostkiem i to nie było związane z kofeiną,bo sama kofeina takiego efektu u mnie nie wywołała tak samo jak kawa rozpuszczalna. Poza tym pogłoski że kawa jest pryskana dużą ilością pestycydów,prawdopodobnie są wiarygodne. Jest kapitalizm,wiec trudno o wiarygodne badania,gdy większość za mordę trzyma pieniądz. Kawa inaczej oddzialowywuje na organizm kobiety i mężczyzny.
  ~Batman, 2016-11-10 12:58:25
 • avatar
  zgłoś
  Nie wiem czemu poprzedni komentarz nie jest widoczny. Zrobiliśmy research w tym temacie i wyniki pokrywają się z treścią powyższego artykułu. Jeżeli Pan ~mmt ma jakieś sprawdzone źródła informacji, to zapraszamy do zgłaszania uwag do naszego artykułu: http://mozgi.pl/czy-kawa-jest-zdrowa-F953 Jeżeli źródła będą przekonujące, informacje zostaną uwzględnione w researchu. Zapraszamy do dyskusji: http://mozgi.pl/czy-kawa-jest-zdrowa-F953
  ~Mózgi, 2016-10-27 15:19:32
 • avatar
  zgłoś
  W odpowiedzi na komentarz Pana ~mmt, chcielibyśmy zaprosić do zapoznania się z researchem, który zrobiliśmy bez zamówienia wielkich korporacji. Wyniki naszego badania poparte są wiarygodnymi źródłami. Dodam, że pokrywają się z tym, co znaleźć można w powyższym artykule. Zapraszamy do komentowania i dyskusji: http://mozgi.pl/czy-kawa-jest-zdrowa-F953
  ~Mózgi, 2016-10-27 14:52:38
 • avatar
  zgłoś
  kawa to ciężki, uzależniający narkotyk (nawet 1 filiżanka dziennie) runujący zdrowie 80% społęczeństwa (z czego 70% jest tego nie świadoma, że choruje czy żle się czuje przez kawę) Skończe pierd**olić w tym jakże żałosnym artykule na zamówienie wielkich korporacji. A jakże tylko kasa się liczy. żałosne.
  ~mmt, 2016-10-15 22:06:24
 • avatar
  zgłoś
  Powinniście jeszcze wspomnieć, że kawa może zmniejszać ryzyko demencji u kobiet http://www.portalspozywczy.pl/kawa-herbata/wiadomosci/kawa-moze-zmniejszac-ryzyko-demencji-u-kobiet,135172.html
  ~Oliwia, 2016-10-05 09:51:17
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij