Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.3

Co się dzieje, gdy: zostaniesz znokautowany

Nie tylko Muhammad Ali potrafi znokautować. Ubity śnieg, otwarta szafka w kuchni albo murawa też to potrafią. Wystarczy zdrowo grzmotnąć głową. 

Nokaut fot. shutterstock.com
1. Odbijany

Potrząśnij mocno jajkiem, a potem je rozbij. Zobaczysz, że żółtko przestanie mieć tak wyraźne granice, jak zazwyczaj. Mniej więcej to samo dzieje się z mózgiem, gdy głowa zderza się z czymś twardym, na przykład z kolanem innego zawodnika. W rezultacie kilka milionów szarych komórek ulega uszkodzeniu. W mózgu powstaje więc spory bałagan. Przerażony? Niepotrzebnie. W mózgu jest tych komórek kilkadziesiąt miliardów.

2. Co się stało?

Zamroczenie wskutek urazu trwa zazwyczaj zaledwie kilka, kilkanaście sekund. Ale taki wstrząs powoduje, że w neuroprzekaźnikach następuje krótkie spięcie i mózg nie ma jak zapisać najświeższych danych z Twojego osobistego RAM-u. W rezultacie nie pamiętasz, co się wydarzyło tuż przed ciosem/upadkiem. American Academy of Neurology zaleca, by po jakimkolwiek przypadku utraty świadomości nie uprawiać sportu tak długo, aż objawy nie znikną na co najmniej tydzień.

3. Aleosochodzi?

Czy wtrząśnienie mózgu (bo to o nim tu mowa) jest poważne? Jeśli masz ewidentne kłopoty z przypomnieniem sobie własnego nazwiska, płytko oddychasz, wymiotujesz albo masz kłopoty z wyraźnym mówieniem – wezwij pogotowie. Jeśli inne objawy utrzymują się dłużej niż 15 minut – też idź do lekarza.

4. Żywy robot

Nogi sztywne jak u zepsutego robota, krok niepewny i ewidentne zaburzenia orientacji? To skutek tego, że mózg próbuje w trybie awaryjnym przywrócić wyższe funkcje mózgowe. Tak prymitywne funkcje, jak koordynacja ruchowa, muszą poczekać. Nie wpadaj w panikę, jeśli nie możesz przejść po linii prostej – za pół godziny wszystko powinno wrócić do normy.

5. Kochanie, co z Tobą?

Uszkodzenie mózgu w wyniku wstrząśnienia może spowodować przejściową huśtawkę nastrojów i obniżenie libido. Zamiast na siłę udowadniać partnerce, że jesteś nadal facetem z jajami, pooglądaj sobie proste komedie albo filmy akcji. Najwyżej rozpłaczesz się w nieodpowiednim momencie. Po kilku dniach wrócisz do normy. 

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  "Po kilku dniach wrócisz do normy"... tak, jeśli nie jest to powtarzający się knockout. Wtedy już powstają zmiany nieodwracalne i to w dość ważnych sektorach mózgu.Tzw. encefalopatia bokserska, spowodowana częstym obijaniem głowy powstaje u sportowców uprawiających sporty kontaktowe i narażonych na urazy głowy, zwłaszcza bokserów. Encefalopatia bokserska jest ciężką postacią przewlekłego urazowego uszkodzenia mózgu. Encefalopatia rozwija się po dłuższym czasie, średnia wieku pojawienia się objawów to 12-16 lat od momentu rozpoczęcia kariery. Ocenia się, że encefalopatia bokserska dotyczy 15% zawodowych bokserów i rzadko dotyczy innych grup sportowców. Tak więc po pierwsze takie schorzenie w boksie zwykle występuje u 15% zawodowych bokserów, a objawy pojawiają się średnio po 12 - 16 latach od rozpoczęcia kariery, czyli po 12 - 16 latach uprawiania boksu.Jeśli ktoś trenuje boks rekreacyjnie, na poziomie amatorskim i tylko przez kilka lat, to prawdopodobieństwo wystąpienia schorzeń neurologicznych jest niewielkie.
  ~LilPeneros, 2016-04-07 11:57:02
 • avatar
  zgłoś
  "Po kilku dniach wrócisz do normy"... tak, jeśli nie jest to powtarzający się knockout. Wtedy już powstają zmiany nieodwracalne i to w dość ważnych sektorach mózgu.
  ewik, 2016-04-07 10:12:50
 • avatar
  zgłoś
  Nie tylko Muhammad Ali potrafi znokautować. Ubity śnieg, otwarta szafka w kuchni albo murawa też to potrafią. Wystarczy zdrowo grzmotnąć głową.<br /><br /><a href="/zdrowie/Co-sie-dzieje-gdy-zostaniesz-znokautowany,7741,1"></a>
  Mens Health, 2016-02-26 13:58:28
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij