Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Co odziedziczyłeś w genach?

Jeśli Twój ojciec miał raka lub cukrzycę, to nie znaczy, że i Ty na to zachorujesz. Ale oznacza to, że jesteś w grupie ryzyka i musisz częściej chodzić na badania kontrolne. Sprawdź, czy jesteś bardziej zagrożony niż inni i co robić, by nie wpaść w poważne tarapaty.

Choć w przypadku chorób dziedziczonych w genach wciąż mamy do czynienia z równaniami z wieloma niewiadomymi, lekarze z pomocą samych chorych mogą zrobić bardzo dużo, żeby ryzyko otrzymania wyniku brzmiącego jak wyrok było minimalne. (fot. Rodale Images)
Jesteś w miarę młody, całkiem przystojny i oczywiście zdrowy. Na pewno? Być może pomimo dobrego wyglądu i samopoczucia, w środku tej wspaniałej maszynerii tkwi jakaś wada ukryta, usterka, która prędzej czy później da o sobie znać. Być może jesteś genetycznie obciążony. To nie oznacza, że jeżeli Twój ojciec chorował na raka prostaty, i Ciebie dopadnie ta choroba. Oznacza to, że jesteś w grupie ryzyka. Przy odpowiednim stylu życia i regularnie przeprowadzanych badaniach, każdej z tych chorób można zapobiec lub - jak w przypadku cukrzycy - nauczyć się z nią żyć.

Naukowcy mają w tej chwili największą wiedzę na temat dziedziczenia nowotworów. Do grupy zwiększonego ryzyka należy około miliona Polaków. Jeżeli w rodzinie występował jakiś nowotwór, istnieje prawdopodobieństwo, że może być konsekwencją wadliwego genu, który jest przekazywany z pokolenia na pokolenie. W Polsce - jak na razie - rzadko wykonuje się badania genetyczne. Wyjątkiem jest profilaktyczny test DNA, który można zrobić po to, żeby stwierdzić ryzyko raka jelita grubego, raka prostaty czy raka żołądka.

Nie czekając na uzdrowienie służby zdrowia, zebraliśmy dla Ciebie niezbędne informacje, abyś sam mógł sprawdzić, z jakiej matrycy zostałeś odlany. Na końcu tego artykułu znajdziesz też tabelę, z której dowiesz się, jak często poddawać się badaniom kontrolnym, by uniknąć poważnych kłopotów ze zdrowiem, albo, czego niestety nie można wykluczyć, nawet śmierci.

Rak jądra

Rak jądra jest jedynym nowotworem, który atakuje nawet 20-30-latków. Wykrycie choroby nie jest łatwe, bo rak nie boli, póki nie jest tak duży, że uciska nerw. W Polsce co roku notuje się około 580 zachorowań - niewiele. Niepokoi jednak, że co 20 lat ta liczba się podwaja. Tak jest w całym zachodnim świecie i nikt nie wie, dlaczego.

Jedynym dobrze poznanym czynnikiem ryzyka są wady rozwojowe jąder. 10% chorych miało w dzieciństwie niezstąpione jedno lub dwa jądra. Innym czynnikiem ryzyka jest wysokie stężenie estrogenów (żeńskich hormonów płciowych) u matki podczas ciąży. Estrogeny są odpowiedzialne za wady rozwojowe jąder, które zwiększają ryzyko wystąpienia nowotworu. Obciążenie genetyczne w przypadku tego nowotworu jest na szczęście niewielkie. Na co powinieneś zwrócić uwagę:

1. Niebolesne powiększenie jądra.

2. Uczucie ciężkości w mosznie.

3. Ból jądra lub moszny.

4. Bóle pleców, podobne jak przy korzonkach, ale w przeciwieństwie do nich - ustępują po pochyleniu się do przodu.

Jeżeli zauważysz u siebie podobne objawy, idź do urologa. USG jądra - bezpieczne i niebolesne - zazwyczaj wystarczy do postawienia diagnozy. Nawet jeśli okaże się, że to jest rak, nie panikuj. Szanse na powrót do zdrowia ma 90% chorych.

Rak prostaty

Prostata to fenomen - jednocześnie pełni funkcję mięśnia i gruczołu. Jako mięsień wspomaga wytrysk i oddawanie moczu, a naciskając sąsiadujące nerwy, umożliwia erekcję i odczuwanie orgazmu. Jako gruczoł produkuje ejakulat - płynną bazę spermy, która odżywia plemniki i pobudza je do ruchu.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  'Seniorita' napisał(-a):Są choroby genetyczne, które ujawniają sie w co drugim pokoleniu lub wtedy, kiedy połaczy sie materaiał genetyczny dwóch osobów posiadających gen danej choroby. Z tego powodu dziedziczenie nie jest takie oczywiste. Dobra diagnoza i lekarz prowadzoncy zapoznany z cała historią choroby w rodzinie to w takim wypadku podstawa.ale temat warty poruszania, genetyka to niesamowita nauka, szkoda, że tak mało jeszcze znana.W pełni się zgodzę. Jeżeli genetyka będzie odpowiednio rozwijana, to ludzkość może sporo zyskać. W końcu to w genach mamy zapisane dane,które przekładają się na szerg rzeczy. Możliwość korygowania natury może dać wymierne skutki.
  ninjamichu, 2012-07-04 12:51:02
 • avatar
  zgłoś
  Są choroby genetyczne, które ujawniają sie w co drugim pokoleniu lub wtedy, kiedy połaczy sie materaiał genetyczny dwóch osobów posiadających gen danej choroby. Z tego powodu dziedziczenie nie jest takie oczywiste. Dobra diagnoza i lekarz prowadzoncy zapoznany z cała historią choroby w rodzinie to w takim wypadku podstawa.ale temat warty poruszania, genetyka to niesamowita nauka, szkoda, że tak mało jeszcze znana.
  Seniorita, 2012-07-02 10:46:45
 • avatar
  zgłoś
  choroby genetyczne są przekazywane z pokolenia na pokolenie, jak powszechnie wiadomo. Cechy genów są jednak dopiero przekazywane, gdy błędnie "ujawnią się" u mojego ojca? Czy mój ojciec nie musi mieć choroby genetycznej, a ja mogę mieć na przykład po dziadku pradziadku?
  juanmata10, 2012-03-17 16:16:35
 • avatar
  zgłoś
  Dziedziczymy połowę materiału genetycznego od każdego z rodziców w tym i zmutowane geny, które mogą być chorobotwórcze. Czasami zanim pojawią się pierwsze objawy choroby (często także niejednoznaczne i lekceważone) warto wykonać testy genetyczne, lub pełne sekwencjonowanie genomu a wcześniej swoj( oraz członków rodziny- do porównania )materiał genetyczny zdeponować w specjalnym banku.
  johnymielony, 2011-07-28 00:33:26
 • avatar
  zgłoś
  Jeśli Twój ojciec miał raka lub cukrzycę, to nie znaczy, że i Ty na to zachorujesz. Ale oznacza to, że jesteś w grupie ryzyka i musisz częściej chodzić na badania kontrolne. Sprawdź, czy jesteś bardziej zagrożony niż inni i co robić, by nie wpaść w tarapaty.
  Mens Health, 2010-09-02 15:12:00
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij