Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Cholesterol pod kontrolą

Nawet jeśli jesteś młody, szczupły, wysportowany i czujesz się świetnie, w Twoich żyłach może się gromadzić śmiertelnie niebezpieczny cholesterol. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co robić, aby ten cichy zabójca nie dopadł właśnie Ciebie.

My tu, w wątrobie, nad usuwaniem cholesterolu harujemy głównie na nocnej zmianie. (rys. Eboy)
Cholesterol jest nam potrzebny do życia tak samo jak powietrze. Bez tej tłustawej, krążącej we krwi substancji nasze błony komórkowe zapadłyby się, jądra przestałyby pompować testosteron, a szare komórki nie mogłyby prowadzić intensywnych procesów myślowych.

Niestety, cholesterol jest również bezwzględnym zabójcą. Dlatego naukowcy od dawna poszukiwali leku, który by nie tyle uwolnił nas od cholesterolu, ile utrzymał pod kontrolą jego ciemną stronę. Udało się, i obecnie mamy parę różnych leków, znanych jako statyny, które pomagają obniżyć poziom lipoprotein niskiej gęstości, czyli tzw. złego cholesterolu (LDL).

Super, mamy w końcu leki, które pomagają chorym. Ale tylko tym, którzy go zażywają. Badania przeprowadzone niedawno na Uniwersytecie Stanforda pokazują, że tylko połowa ludzi, którym statyny mogłyby pomóc, faktycznie po nie sięga. Dlaczego tak mało? Przyczyna jest prawdopodobnie banalna. Hipercholesterolemia, czyli wysoki poziom cholesterolu, nie boli jak głowa czy ząb, łatwo więc przeoczyć objawy albo je zignorować. Warto zadać sobie trudne pytanie, czy przypadkiem nie jesteś w tej drugiej połowie.

Za dużo cholesterolu

Pierwszy krok jest oczywisty: zbadaj sobie poziom cholesterolu LDL. Możesz poprosić o skierowanie swojego lekarza rodzinnego, ale możesz też zrobić sobie test prywatnie, co kosztuje ok. 50 zł. Wynik między 130 i 159 miligramów na decylitr (mg/dl) jest według nowych wytycznych opublikowanych przez amerykański Narodowy Instytut Serca, Płuc i Krwi za granicznie wysoki. Zdecydowanie lepiej mieć mniej niż 110 mg/dl. Poziom cholesterolu HDL powinien zaś być wyższy niż 40 ml/dl.

Jeśli spośród czynników ryzyka chorób serca - przypadki chorób serca w rodzinie, BMI wynoszący 25 lub więcej, cukrzyca typu drugiego - Ciebie dotyczy tylko jeden lub żaden, możesz próbować obniżyć poziom złego cholesterolu metodami domowymi: ćwicząc i stosując odpowiednią dietę (więcej o diecie w dalszej części artykułu). Ale jeśli podpadasz pod dwa lub więcej czynniki ryzyka oraz masz podwyższony poziom LDL, powinieneś poważnie rozważyć zażywanie statyn.

Jak to działa?

Każdy gram tłuszczów nasyconych, który ładujesz sobie do ust, ląduje w wątrobie, gdzie zatyka filtry, które powinny wyłapywać cholesterol LDL z krwi. Jednocześnie enzym o pełnej wdzięku nazwie reduktaza HMG-CoA, również działający w wątrobie, wytwarza świeżą porcję cholesterolu LDL i wysyła do krwi. Bez dobrze działających filtrów, które powinny wypłukiwać nadmiar LDL, zaczyna się gromadzenie cholesterolu.

Co wspólnego mają z tym statyny? Statyny, będące inhibitorem reduktazy HMG-CoA, hamują jego działanie, obniżając w ten sposób poziom LDL i ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia.

Łykaj przed snem

Fabryka tłuszczu, wątroba, nie pracuje w systemie czterozmianowym. Reduktaza HMG-CoA wytwarza najwięcej cholesterolu LDL w nocy. Jeśli więc chcesz, żeby statyny skutecznie walczyły ze złym cholesterolem, sięgnij po tabletkę tuż przed snem. "To pora, kiedy ludzie nie jedzą, dlatego lek może łatwiej oddziaływać na wątrobę" - wyjaśnia doktor Ira S. Nash z Centrum Medycznego Mount Sinai w Nowym Jorku.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Statyny mają takie działanie, że niestety trzeba je brać do końca życia. Jesli się zacznie i stosuje dłuzej niż 3-6 miesięcy. W innym przypadku faktycznie nie dość że szybko wzrasta cholesterol to jeszcze zwieksza się ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych o ponad 50%. Zatem nie jest zalecane stosowanie statyn u osób młodszych jak 50-60 lat.
  sven, 2012-12-03 20:48:14
 • avatar
  zgłoś
  Zaskoczył mnie ten artykuł. Napisany tak, iż trudno w niego nie uwierzyć."Nieważne jak długo bierzesz którąś ze statyn - jeśli przestaniesz, poziom cholesterolu LDL wróci do wartości sprzed kuracji w ciągu zaledwie kilku dni"Świetny przykład tego, że to nie leki, bo nie leczą, tylko "abonament" na hamowanie objawów...
  Mauaku, 2012-12-03 08:25:07
 • avatar
  zgłoś
  Wydawało mi się, że czasopismo "Mens[color="#FF0000"]health[/color]" ma na celu promowanie zdrowia.Zamiast tego w artykule widać przejaw oddziaływania koncernu farmaceutycznego.. statyny ? Niech Menshealth najpierw przejrzy badania o wpływie poziomu choleterolu na zawały i niech przejrzy dokumentację o wpływie statyn na niszczeni ludzkiego zdrowia.NIE MA ŻADNEJ KORELACJI MIĘDZY ZAWYŻONYM POZIOMEM CHOLESTEROLU A CHOROBAMI NACZYNIOWO-WIEŃCOWYMI.Wysoki poziom cholesterolu w wieku starczym u ludzi bez nadwagi to niezbędny czynnik odpowiadający za dobrą pamięć i zdrowie. Nie dajcie sobie robić wody z mózgu przez agresywną kampanię koncernów farmaceutycznych !!! Jak to działa?Każdy gram tłuszczów nasyconych, który ładujesz sobie do ust, ląduje w wątrobie, gdzie zatyka filtry[size=4]???, które powinny wyłapywać cholesterol LDL z krwi. Jednocześnie enzym o pełnej wdzięku nazwie reduktaza HMG-CoA, również działający w wątrobie, wytwarza świeżą porcję cholesterolu LDL i wysyła do krwi. Bez dobrze działających filtrów, które powinny wypłukiwać nadmiar LDL, zaczyna się gromadzenie cholesterolu.BZDURY ! Jakie "filtry" ? Czemu wciskacie zwykłym zjadaczom chleba ciemnotę ?Zły lipidogram i procesy miażdżycowe to efekt źle zbilansowanej diety węglowodanowej, gdzie miesza sie węglowodany z tłuszczami. Takie są proste prawa biochemiczne.W moich oczach tracicie autorytet przez takie publikacje, a poziom merytoryczny idzie na DNO...
  Venso, 2012-11-20 16:42:08
 • avatar
  zgłoś
  Nawet jeśli jesteś młody, szczupły, wysportowany i czujesz się świetnie, w Twoich żyłach może się gromadzić śmiertelnie niebezpieczny cholesterol. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i co robić, aby ten cichy zabójca nie dopadł właśnie Ciebie.
  Mens Health, 2012-11-20 16:11:18
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij