Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ

5


OCEŃ
3.8

Cała prawda o mleku

Z jednej strony kampania reklamowa "Pij mleko, będziesz wielki", z drugiej - głosy przestrzegające, że mleko jest niebezpieczne. Pić czy nie pić? Oto 12 argumentów za i przeciw mleku oraz opinia ekspertów Men's Health na temat każdego z nich.
Adam Furyk, Piotr Pflegel 2011-03-16
Bój o mleko będzie się toczyć do ostatniej kropli... (fot. ifong 2011/shutterstock.com)

Argumenty przeciwników picia mleka są chwytliwe: ludzie to nie krowy, w naturze tylko noworodki piją mleko, mleko z kartonu to już nie mleko... Na pierwszy rzut oka robią wrażenie. Ale z drugiej strony, trudno znaleźć naturalny napój, który byłby bogatszym źródłem niezbędnych do życia substancji odżywczych. Co więcej, mleko to jedna z trzech występujących w naturze cieczy, nadających się do gaszenia pragnienia.

Ludzie piją krowie mleko od tysięcy lat. I żyją. Może więc nie warto z niego tak łatwo rezygnować? Oto najważniejsze argumenty za i przeciw mleku. Poznaj fakty i sam zdecyduj - pić, czy lepiej nie.

Teza 1


Mleko wzmacnia kości

Zwolennicy mleka: Mleko to jedno z najlepszych źródeł wapnia, potrzebnego między innymi do budowy kości i zębów.

Opinia MH: "Jedna szklanka mleka pokrywa ok. 1/3 dziennego zapotrzebowania na wapń - mówi dr Marek Szołtysik, ekspert od spraw żywienia. - Wapń występuje w mleku w połączeniu z kazeiną, co czyni go znacznie lepiej dostępnym. Dodatkowo, w mleku wapń i fosfor występują w dobrych proporcjach, a to właśnie od proporcji tych dwóch pierwiastków zależy przyswajalność wapnia".

Teza 2


M
leko niszczy kości

Przeciwnicy mleka: Najwięcej mleka spożywa się w USA i krajach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. W tych krajach jest najwięcej przypadków osteoporozy, czyli rzeszotowienia kości. Wniosek: picie mleka powoduje osteoporozę.

Opinia MH: Jakoś nie trafia nam do przekonania ten argument. We wspomnianych rejonach świata ludzie żyją najdłużej, więc ich kości są starsze. Mają też najwięcej samochodów i telewizorów, może to więc przez samochody i telewizory mamy osteoporozę?

Teza 3


Mleko buduje mięśnie

Zwolennicy mleka: Białko pochodzące z mleka pomaga zbudować muskulaturę.

Opinia MH: Jak najbardziej. Mleko zawiera średnio 3,1% białka, z czego większość (2,5%) to kazeina, a pozostała część (0,6%) to tzw. białka serwatkowe, czyli te same, które znajdują się w odżywkach dla sportowców. Białka mleka zawierają pełną kompozycję zestawu aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam wyprodukować. Wg dietetyków, białka serwatkowe są nawet bardziej wartościowe niż uważane do niedawna za najlepsze białko z jajek.

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

avatar
 
 
 • avatar
  zgłoś
  Kolejne badania, które mówią o tym, że mleko jest białą tucizną. Przyjrzeli się historiom ponad 100.000 osób w wieku 39-79 lat... Wysoka konsumpcja mleka sprawiła, że kobiety miały o 90% większe prawdopodobieństwo zgonu w wyniku choroby serca. Podnosiła także o 44% śmiertelność na raka. Zwiększała również ryzyko u mężczyzn… ale nie w tak dużym stopniu. Co o tym myślicie?
  ~amid, 2015-01-22 19:56:41
 • avatar
  zgłoś
  Polecam wykonanie Wodorowego Testu Oddechowego na nietolerancję laktozy ( ewentualnie fruktozy )- bezinwazyjnie, bezboleśnie,  w pełni wiarygodny wynik znany od razu po zakończeniu badania. Można go wykonać w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie, Aleja Armii Ludowej 13. Dostępny dla zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, praktycznie bez kolejek.
  ~willi30, 2014-03-05 14:06:50
 • avatar
  zgłoś
  Niestety wycztałem coś podobnego i aż się przeraziłem bo mleko pije co dziennie. " Krowie mleko od krów hodowanych tradycyjnymi metodami, już dawno nie jest „tym, czym kiedyś", ponieważ z powodu nieodpowiedniego sposobu karmienia i spożywania przez zwierzęta kontaminowanego pożywienia nie zawiera już dostatecznych ilości nienasyconych tłuszczów. Obecne są w nim z kolei chemikalia. Następnie mleko przechodzi przez proces produkcyjny, w wyniku którego traci dalszą część cennych substancji nienasyconych. Równocześnie zmieniają się też fizyko-chemiczne właściwości zawartego w nim tłuszczu. Podobnie sprawa wygląda z tłuszczem tkanki mięśniowej [mięsa] zwierząt lub olejami roślinnymi!" Czy to prawda? :(
  ~dominator1, 2013-10-18 10:24:37
 • avatar
  zgłoś
  Ok weżmy pod lupe ten artykuł1Tytuł cała prawda o mleku nietrafny napewno niema tu całej prawdy o mleku2''Ludzie pija mleko od tysiecy lat i żyja ".Pija mleko i zyja na tak ale chodzi tu o jakosc życia (zdrowie długosć życia)1 teza meko wzmacnia kosci (NAJLEPSZE ZRUDŁO WAPNIA)moze i tak ale nietylko mleko zawiera wapńnazwa produktu zawartosc wapnia 100 mg lub 100 ml produktubrokuły 48brukselka 57fasola 45fasola szparagowa 65figi suszona 280jaja kurze całe 47orzechy 58-186płatki owsiane 54sardynki w oleju 500kefir 103ser bialy 103ser feta 360ser zółty 800Moja opiniaAwiec niejest to mocny argument za piciem mleka bo w łatwy sposób mozna zastapic wapn z mleka innymi produktami2 teza mleko nisczy kosciMoja opiniazgadzam sie ze to moze byc fałsz moga to byc inne czynniki niebrane pod uwageteza 3 bialko z mleka poaga budowac muskulaturenazwa bialkofasola biala 21,4groch 23indyk piersi 21,3jajo kurze 12,5jogurt naturalny 2% 4,3kasza gryczana 12kurczak piers 19,3maklera 22,7mleko 3% 3ser twarogowy tłusty 17,7moja opiniajak widac niejest to silny argument bo nietylko mleko zawiea bialkoteza 3 mleko jest świetnym zródłem witaminmoja opinia jak wyzej wiele innych produktów zawiera te witaminyitp itpmoje obserwacje(jestem obiektywny niesprzedaje nie reklamuje mleka ani jego przetworów)-po wypiciu mleka mialem nieżyt nosa (katar)zapalenie błony sluzowej nosa teraz niepije mleka niemam tego problemu-miałem zapalenie żołądka podobno mleko pomaga ale z tego co zauważyłem wynika cos całkiem innego po wypiciu mleka czułem jakby zwiekszanie wydzielania kwasu żołądkowego niemam takich problemów po zjedzeniu kanapki z warzywami ,po odstawieniu mleka moje problemy zoładkowe sie zmniejszyły"zaden zyjacy sakk na swiecie (oprucz człowieka)będąc dorosłym człowiekiem nie spożywa mlekacos w tym jest jedyne sakki ktore piją mleko(prucz człowieka) to piesi kot ktore zostaly przyuczone przez człowieka do picia mlekaAwiec proponuje obserwacje własnego organizmu i wyciąganie wniosków jak wasze ciała reaguja na wybrane produkty .Niełykajcie wszystkiego co piszą w gazetach i mówia w telewizji
  ~and86, 2012-12-28 13:27:32
 • avatar
  zgłoś
  Dzięki za prawde o "mleku" stosuje ostatnio go tylko krople do kawy i do platek musli.
  ~Henryk, 2012-01-17 22:40:53
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij