Men's Health poleca:

Cała prawda o mleku

Poleć ten artykuł:

Z jednej strony kampania reklamowa "Pij mleko, będziesz wielki", z drugiej - głosy przestrzegające, że mleko jest niebezpieczne. Pić czy nie pić? Oto 12 argumentów za i przeciw mleku oraz opinia ekspertów Men's Health na temat każdego z nich.

Argumenty przeciwników picia mleka są chwytliwe: ludzie to nie krowy, w naturze tylko noworodki piją mleko, mleko z kartonu to już nie mleko... Na pierwszy rzut oka robią wrażenie. Ale z drugiej strony, trudno znaleźć naturalny napój, który byłby bogatszym źródłem niezbędnych do życia substancji odżywczych. Co więcej, mleko to jedna z trzech występujących w naturze cieczy, nadających się do gaszenia pragnienia.

Ludzie piją krowie mleko od tysięcy lat. I żyją. Może więc nie warto z niego tak łatwo rezygnować? Oto najważniejsze argumenty za i przeciw mleku. Poznaj fakty i sam zdecyduj - pić, czy lepiej nie.

Teza 1


Mleko wzmacnia kości

Zwolennicy mleka: Mleko to jedno z najlepszych źródeł wapnia, potrzebnego między innymi do budowy kości i zębów.

Opinia MH: "Jedna szklanka mleka pokrywa ok. 1/3 dziennego zapotrzebowania na wapń - mówi dr Marek Szołtysik, ekspert od spraw żywienia. - Wapń występuje w mleku w połączeniu z kazeiną, co czyni go znacznie lepiej dostępnym. Dodatkowo, w mleku wapń i fosfor występują w dobrych proporcjach, a to właśnie od proporcji tych dwóch pierwiastków zależy przyswajalność wapnia".

Teza 2


M
leko niszczy kości

Przeciwnicy mleka: Najwięcej mleka spożywa się w USA i krajach Europy Zachodniej i Środkowo-Wschodniej. W tych krajach jest najwięcej przypadków osteoporozy, czyli rzeszotowienia kości. Wniosek: picie mleka powoduje osteoporozę.

Opinia MH: Jakoś nie trafia nam do przekonania ten argument. We wspomnianych rejonach świata ludzie żyją najdłużej, więc ich kości są starsze. Mają też najwięcej samochodów i telewizorów, może to więc przez samochody i telewizory mamy osteoporozę?

Teza 3


Mleko buduje mięśnie

Zwolennicy mleka: Białko pochodzące z mleka pomaga zbudować muskulaturę.

Opinia MH: Jak najbardziej. Mleko zawiera średnio 3,1% białka, z czego większość (2,5%) to kazeina, a pozostała część (0,6%) to tzw. białka serwatkowe, czyli te same, które znajdują się w odżywkach dla sportowców. Białka mleka zawierają pełną kompozycję zestawu aminokwasów egzogennych, czyli takich, których organizm nie potrafi sam wyprodukować. Wg dietetyków, białka serwatkowe są nawet bardziej wartościowe niż uważane do niedawna za najlepsze białko z jajek.

Tagi: zdrowie |mleko |rak |alergia |trawienie |laktoza |nietolerancja laktozy |kości |mięśnie |odporność |tłuszcz

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (46)

willi30, 5 marca 2014, 13:06

Polecam wykonanie Wodorowego Testu Oddechowego na nietolerancję laktozy ( ewentualnie fruktozy )- bezinwazyjnie, bezboleśnie,  w pełni wiarygodny wynik znany od razu po zakończeniu badania. Można go wykonać w Centrum Zdrowia Matki, Dziecka i Młodzieży w Warszawie, Aleja Armii Ludowej 13. Dostępny dla zarówno dla dzieci, jak i dorosłych, praktycznie bez kolejek.

dominator1, 18 października 2013, 08:24

Niestety wycztałem coś podobnego i aż się przeraziłem bo mleko pije co dziennie. " Krowie mleko od krów hodowanych tradycyjnymi metodami, już dawno nie jest „tym, czym kiedyś", ponieważ z powodu nieodpowiedniego sposobu karmienia i spożywania przez zwierzęta kontaminowanego pożywienia nie zawiera już dostatecznych ilości nienasyconych tłuszczów. Obecne są w nim z kolei chemikalia. Następnie mleko przechodzi przez proces produkcyjny, w wyniku którego traci dalszą część cennych substancji nienasyconych. Równocześnie zmieniają się też fizyko-chemiczne właściwości zawartego w nim tłuszczu. Podobnie sprawa wygląda z tłuszczem tkanki mięśniowej [mięsa] zwierząt lub olejami roślinnymi!" Czy to prawda? :(

and86, 28 grudnia 2012, 12:27

Ok weżmy pod lupe ten artykuł
1Tytuł cała prawda o mleku nietrafny napewno niema tu całej prawdy o mleku
2''Ludzie pija mleko od tysiecy lat i żyja ".Pija mleko i zyja na tak ale chodzi tu o jakosc życia (zdrowie długosć życia)
1 teza meko wzmacnia kosci (NAJLEPSZE ZRUDŁO WAPNIA)moze i tak ale nietylko mleko zawiera wapń
nazwa produktu zawartosc wapnia 100 mg lub 100 ml produktu
brokuły 48
brukselka 57
fasola 45
fasola szparagowa 65
figi suszona 280
jaja kurze całe 47
orzechy 58-186
płatki owsiane 54
sardynki w oleju 500
kefir 103
ser bialy 103
ser feta 360
ser zółty 800
Moja opinia
Awiec niejest to mocny argument za piciem mleka bo w łatwy sposób mozna zastapic wapn z mleka innymi produktami
2 teza mleko nisczy kosci
Moja opinia
zgadzam sie ze to moze byc fałsz moga to byc inne czynniki niebrane pod uwage
teza 3 bialko z mleka poaga budowac muskulature
nazwa bialko
fasola biala 21,4
groch 23
indyk piersi 21,3
jajo kurze 12,5
jogurt naturalny 2% 4,3
kasza gryczana 12
kurczak piers 19,3
maklera 22,7
mleko 3% 3
ser twarogowy tłusty 17,7
moja opinia
jak widac niejest to silny argument bo nietylko mleko zawiea bialko
teza 3 mleko jest świetnym zródłem witamin
moja opinia jak wyzej wiele innych produktów zawiera te witaminy
itp itp
moje obserwacje(jestem obiektywny niesprzedaje nie reklamuje mleka ani jego przetworów)
-po wypiciu mleka mialem nieżyt nosa (katar)zapalenie błony sluzowej nosa teraz niepije mleka niemam tego problemu
-miałem zapalenie żołądka podobno mleko pomaga ale z tego co zauważyłem wynika cos całkiem innego po wypiciu mleka czułem jakby zwiekszanie wydzielania kwasu żołądkowego niemam takich problemów po zjedzeniu kanapki z warzywami ,po odstawieniu mleka moje problemy zoładkowe sie zmniejszyły
"zaden zyjacy sakk na swiecie (oprucz człowieka)będąc dorosłym człowiekiem nie spożywa mleka
cos w tym jest jedyne sakki ktore piją mleko(prucz człowieka) to piesi kot ktore zostaly przyuczone przez człowieka do picia mleka
Awiec proponuje obserwacje własnego organizmu i wyciąganie wniosków jak wasze ciała reaguja na wybrane produkty .Niełykajcie wszystkiego co piszą w gazetach i mówia w telewizji

Henryk, 17 stycznia 2012, 21:40

Dzięki za prawde o "mleku" stosuje ostatnio go tylko krople do kawy i do platek musli.

Tomus, 16 stycznia 2012, 20:14

'Borys' napisał(-a):
"biała śmierć" to określenie cukru, soli i mąki, nie mleka.
Pisząc o mleku nie uwzględniasz jeko stopnia przetworzenia, a to powoduje niedopowiedzenia.

Mleko też tak można nazwać.
Piszę o mleku sklepowym, bo ilu ma dostęp do ŚWIEŻEGO, PRAWDZIWEGO mleka?niewielu.A UHT to nie dość że bakteryjna zupa, to jeszcze zdrowie niszczy.
przejdź do forum

Men's Health poleca

Atlas ćwiczeń MH MH poleca: Trening 300 Spartan? MH poleca: Dotykometr - pieszczoty, które ona uwielbia MH poleca: Suplementy od A do Z
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij