Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Alkohol: po whisky kac gorszy niż po wódce

Być może niektórzy wiedzą o tym z własnego doświadczenia, ale teraz jest to potwierdzone naukowo: kolorowe alkohole powodują większego kaca niż wódka. Dowodów dostarcza pismo "Alcoholism: Clinical and Experimental Research".

fot. Ilja Masik /shutterstock.com
Badacze z Brown University na Rhode Island przeprowadzili bardzo ciekawy eksperyment, podczas którego 95 ochotników w wieku od 21 do 33 lat poświęciło się dla dobra nauki i wypiło więcej alkoholu, niż dopuszcza zdrowy rozsądek.

Eksperyment trwał trzy noce. Pierwsza z nich, jak wyjaśniają amerykańscy naukowcy, służyła "aklimatyzacji" (cokolwiek to znaczy). Drugiej nocy wszyscy wzięli udział w hucznej balandze, podczas której części uczestników badania podawano wódkę, a pozostałym imprezowiczom - whisky.

Każdy z nich pił do momentu, aż poziom alkoholu we jego krwi wyniósł 0,9 promila. Z kolei ostatniej nocy wszyscy otrzymali do picia placebo, czyli drinki zupełnie bez alkoholu.

Potem uczeni obserwowali wszystkich podczas snu , aby sprawdzić, czy rodzaj wypitego alkoholu wpływa na jakość snu (nie zaobserwowano istotnych różnic, również w porównaniu z osobami trzeźwymi), a po każdej nocy uczestnicy eksperymentu byli budzeni o 7 rano i pytani o samopoczucie (nikt po przebudzeniu nie dostawał ani kawy, ani aspiryny).

Następnie sprawdzano ich zdolność koncentracji na zadaniach, które przed nimi postawiono. Okazało się, że osoby, które piły whisky, skarżyły się na znacznie silniejsze dolegliwości związane z kacem: ból głowy, nudności, pragnienie i zmęczenie, niż te, którzy piły wódkę. Jednak, co ciekawe, wszyscy z równie wielką trudnością wykonywali powierzone im zadania.

fot. Africa Studio 2014/shutterstock.com
"Nasze badanie dowiodło, że gorsze samopoczucie po nocy ostrego picia trwa znacznie dłużej niż do momentu, w którym organizm całkowicie usuwa alkohol z krwiobiegu.

To cenna obserwacja, szczególnie dla ludzi, którzy wykonują zawody wymagające pełnej koncentracji i sprawności umysłowej, jak kierowcy" - wyjaśnia prof. Damaris Rohsenow, szef zespołu przeprowadzającego badanie.

O ile dłużej? Tego, niestety, podczas eksperymentu nie udało się precyzyjnie ustalić, ale na pewno jest to czas dłuższy niż kilka godzin.

A skąd różnica w stopniu "moderczości" kaca po wódce i whisky? Zdaniem naukowców, przyczyną są związki "zanieczyszczające" whisky, których w tym trunku jest aż 37 razy więcej niż w wódce. Chodzi głównie o takie substancje, jak aceton, aldehyd octowy, taniny i furfural, które nadają whisky charakterystyczny smak.

Zdaniem Damarisa Rohsenowa, chcąc zredukować cierpienia dzień po imprezie, lepiej podczas niej pamiętać, że im ciemniejszy trunek, tym więcej zawiera nasilających objawy kaca związków.

Warto zastosować się do jego rady już wkrótce, wybierając się na sylwestrowe bale, prywatki i imprezy.

MH

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Jakiś rok temu, miałem wykład z alkoholi z biochemii i profesor wtedy rozwinął podobny temat. Także badanie, które opisano w artykule nie jest czymś nowym. Wg. profesora za kaca odpowiedzialne są (tak jak opisano w artykule) aldehydy i związki cykliczne, które nadają charakterystyczny smak whiskey. Także koniak zawiera te związki w dużych ilościach. Jeśli chodzi o aldehyd octowy, to większość etanolu jest do niego rozkładana w szlaku metabolicznym. A metanol sam jako taki nie jest ani trujący ani nie odpowiada za kaca. Produkty jego rozpadu w organizmie już tak i to nawet bardo ;]. Podczas zatrucia metanolem podaje się etanol, gdyż obydwa alkohole są rozkładane przez ten sam enzym (następuje inhibicja kompetencyjna). Warto też wspomnieć, że picie alkoholu w małych ilościach jest zdrowe. Bodajże zalecaną dawką etanolu jest 24 mg/24h dla mężczyzn i 18 mg/24h dla kobiet. Jest to mniej więcej jedno 500 ml piwo (M), lub 330 ml (K) lub "50" wódki (M), "30"(K). Zwiększa on stężenie HDL (dobrego cholesterolu) i zmniejsza LDL (złego cholesterolu), co zmniejsza powstawanie blaszek miażdżycowych.
  unplugged, 2009-12-28 14:52:18
 • avatar
  zgłoś
  Nie tylko po kolorowych wódkach jest kac,ostatnio piłem finlandie porzeczkową,kolor zwykły ale smak porzeczkowy ,no i ból głowy miałem naprawdę duży,a po normalnej wódce nigdy...ja jestyem pijany średnio 3,6 razy w roku:)
  brylant, 2009-12-22 18:21:22
 • avatar
  zgłoś
  'Czytacz' napisał(-a):Niestety???Owszem , 5 razy w roku uznaję za niestety . Bo chciałbym chociaż raz w miesiącu przeczyścic gardło karmelowym trunkiem .
  Bijuu, 2009-12-22 15:21:17
 • avatar
  zgłoś
  Spoko, najlepszym się zdarza.Ja już kiedyś czytałem, bodaj na biochemii o tym, że "bimberki" mają więcej metanolu jako "celowego" (może bardziej spodziewanego ale nie pożądanego) zanieczyszczenia i przez to kacyk wiekszy jest...
  sven, 2009-12-22 14:01:41
 • avatar
  zgłoś
  A co ma poziom alko we krwi do metanolu? Nierozumiem nawiązania.Ech, zawsze bylem slaby z chemii Pomylilem metanol z etanolem i wyszly glupoty...Niestety rzadko pijęNiestety???
  Czytacz, 2009-12-22 13:58:22
 • avatar
  zgłoś
  Niestety rzadko piję , a jak piję to tylko właśnie whiskey ... A co do kaca jakoś mnie omija z daleka .
  Bijuu, 2009-12-22 09:06:52
 • avatar
  zgłoś
  W kolorowymi alko to jest tak, że tylko pierwszy raz głowa boli strasznie, później już jest ok, przynajmniej ja tak miałem
  Patero, 2009-12-22 08:41:44
 • avatar
  zgłoś
  Nie rozumiemy się Czytacz.Whiskey zawiera w swoim składzie więcej metanolu:"Objawy kaca słabły w kolejności: koniak, czerwone wino stołowe, rum, markowe czerwone wino, whisky, białe wino, gin, wódka oraz czysty spirytus. Ten ostatni przyprawiał co najwyżej o lekki ból głowy."Istnieje spór o to co powoduje kaca w większym stopniu - aldehyd octowy czy domieszka metanolu.A co ma poziom alko we krwi do metanolu? Nierozumiem nawiązania.
  sven, 2009-12-22 08:38:11
 • avatar
  zgłoś
  Wszystko ladnie pieknie, sven, ale w tekscie jest napisane, ze wszyscy pili do tego samego poziomu alko we krwi. Wiec to nie o metanol sie rzecz rozchodzi.Jestem jednym z tych, ktorzy z wlasnego doswiadczenia wiedza o przewadze czystej nad kolorowymi. Nie pamietam juz kiedy ostatni raz pilem cos o barwie innej niz zrodlanej wody
  Czytacz, 2009-12-21 22:50:52
 • avatar
  zgłoś
  Dlaczego?Whiskey ma więcej metanolu niż wódka.Proste.
  sven, 2009-12-21 22:40:11
 • avatar
  zgłoś
  Być może niektórzy wiedzą o tym z własnego doświadczenia, ale teraz jest to potwierdzone naukowo: kolorowe alkohole powodują większego kaca niż wódka. Dowodów dostarcza marcowy numer pisma "Alcoholism: Clinical and Experimental Research".
  Mens Health, 2009-12-21 22:10:22
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij