Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

25 działających dragów dla faceta

Pigułki są kuszące. Obiecują, że bez wysiłku pozbędziesz się problemów lub osiągniesz więcej. Ale nie każda obietnica zostaje dotrzymana, nie każda substancja jest bezpieczna. Oto przewodnik MH po dragach.  

suplementy, dragi fot. Shutterstock
25 efektów w pigułce

Niektóre są nowością, inne nie są zupełnie legalne, ale wszystkie mają udowodnioną naukowo skuteczność.

Wybierali:

Prof. David Nutt Psychiatra i psychofarmakolog. Był doradcą rządu brytyjskiego do spraw substancji psychoaktywnych.

Dr Spencer Nadolsky Szef examine.com, na której znajdują się niezależne informacje o suplementach.

Dr Adam Winstock Twórca Global Drug Survey - największego badania rekreacyjnego używania narkotyków.

Mike Power Publicysta i pisarz, autor książki "Drugs 2.0". Na tzw. smart dragach zna się jak nikt. 

  

Klasyfikacja MH

Klasa A - Dla sportowców

Klasa B - Dla mózgowców

Klasa C - Wsparcie medyczne

Klasa X - Nadzieja na przyszłość

1. Beta alanina - klasa A

Zwiększa wytrzymałość w siłowni. Po 4 tygodniach suplementacji przeciętnie o 14%, po 10 tygodniach o 16%. W praktyce oznacza to kilka powtórzeń więcej przy największym obciążeniu, a zatem większą skuteczność treningu i wzrost tkanki mięśniowej.

2. Witamina K2 - klasa A

Witamina K2 jest bardzo silnym przeciwutleniaczem – chroni przed nowotworami, cukrzycą, zwapnieniem ścian naczyń krwionośnych, a przy okazji wzmacnia kości.

3. Probiotyki - klasa C

W formie tabletek probiotyki dostarczają tych bakterii, których Twoje jelita potrzebują, żeby skutecznie wydobyć z tego, co zjadłeś, potrzebne składniki odżywcze. Dodatkowy bonus: oszczędzisz na drogich probiotycznych jogurtach. 

4. Pokrzywa - klasa C

Pierwsze zetknięcie z tą rośliną jest raczej zniechęcające, ale jeśli zamiast dotykać zaparzysz ją jak herbatę, odkryjesz, że ma silne właściwości przeciwzapalne, a więc chroni Cię przed infekcjami. Na dodatek korzystnie działa na prostatę. 

5. Magnez - klasa C

Należy do grupy elektrolitów. Zmniejsza napięcie i obniża ciśnienie krwi. Jeśli regularnie sięgasz po stymulanty, magnez zapobiegnie zbyt szybkiemu budowaniu tolerancji. Jeśli często trzęsą Ci się mięśnie, masz tiki albo jesteś nadpobudliwy – warto spróbować.

  

suplementy, dragi fot. Shutterstock
6. Alfa-GPC - klasa A

W Polsce występuje również pod nazwą alfosceran choliny. Poprawia wydolność u sportowców, a całej reszcie ludzi ułatwia zapamiętywanie nowych informacji. Legalny doping dla mięśni i umysłu.

7. Psylocybina - klasa B

Halucynogenny składnik tzw. magicznych grzybków. Wykazano, że pomaga zmniejszać objawy depresji, pomaga też w zespole stresu pourazowego. Właściwie nie uzależnia, ale zmieniając świadomość, może wyrządzić krzywdę. W Polsce jej posiadanie jest nielegalne. 

8. 5-HTP - klasa B

Aminokwas, który jest niezbędny do produkcji serotoniny, zwanej także hormonem szczęścia. Pijesz za dużo kawy albo energydrinków? 5-HTP pomoże Ci się nieco zrelaksować.

9. Nalmefen - klasa X

Ogromna nadzieja dla uzależnionych od alkoholu. Pozwala ograniczyć jego spożycie o 66%, ale nie zmusza do całkowitej abstynencji. W Polsce dostępny od niedawna. I oczywiście tylko na receptę.

10. Kazeina - klasa A

Zamiast wierzyć kumplom z siłowni, zaufaj uczonym. Kazeina jest lepszym budulcem dla mięśni niż serwatka. W kazeinie nie ma węglowodanów ani wypełniaczy spotykanych w wielu produktach z serwatką.

11. Berberyna - klasa C

Uważany za jeden z najsilniejszych suplementów dla cukrzyków. Alkaloid otrzymywany z berberysu ma porównywalną z lekami na receptę skuteczność w regulowaniu poziomu cukru. Przyspiesza trawienie tłuszczów. O ile nie jesteś w ciąży, jest bezpieczna.

12. Pelargonia afrykańska - klasa C

W przeciwieństwie do wielu pseudolekarstw, wyciąg z pelargonium sidoides rzeczywiście jest skuteczny w zwalczaniu przeziębień. Potwierdza to niezależna Cochrane Collaboration.

13. Kozieradka - klasa C

Nasiona tej rośliny w postaci wywaru zwiększają libido, regulują poziom cukru we krwi, a także pomagają w przypadku choroby wrzodowej żołądka. Wada – zmienia zapach potu na niezbyt przyjemny.

14. Spirulina - klasa C

Jest smaczniejsza niż wygląda, a zawiera aż 60% dobrze przyswajalnego białka. Na dodatek chroni przed stłuszczeniem wątroby, chorobami serca i łagodzi świąd.

15. Witamina D - klasa C

Teoretycznie potrafisz ją sobie wyprodukować sam, wychodząc na słońce. Ale witamina D w suplementach chroni przed tyloma chorobami, że nie sposób ich wymienić. Naszym zdaniem najważniejsze jest to, że brana regularnie zmniejsza o połowę ryzyko raka jelita grubego, który jest drugim najczęściej występującym nowotworem w Polsce.

 

suplementy fot. designer491 2015/shutterstock
16. Omega-3 - klasa B

Nie dość, że te kwasy tłuszczowe chronią Twoje serce, to jeszcze poprawiają procesy poznawcze i pomagają zwalczać objawy depresji. Dawka dzienna, żeby miała sens, musi mieć co najmniej 1 g.  

17. Epimedium - klasa B

W preparatach często występuje pod mało wyrafinowaną nazwą Horny Goat. Od setek lat stosowany w medycynie tradycyjnej, dziś jego skuteczność w leczeniu zaburzeń erekcji została dowiedziona doświadczalnie.

18. Cynk - klasa C

Przeciwutleniacz, który wzmocni Twój układ odpornościowy, dzięki czemu rzadziej będziesz chodził zasmarkany. W ramach bonusu zwiększa poziom testosteronu.

19. Bremelanotyd - klasa X

Jeśli badania potwierdzą obietnice producenta (na razie wyniki są optymistyczne), to być może w przyszłości w końcu i kobiety będą miały swoją "viagrę". Trzymamy kciuki.

Suplementacja witamin: co, kiedy i z czym brać fot. Shutterstock
20. Ostropest plamisty - klasa C

Najzdrowsza zakąska, jaką znamy. Badania wykazały, że wyciąg z ostropestu pomaga wątrobie dojść do siebie po ciężkiej nocy.

21. Panax żeń-szeń - klasa A

Podobno pomaga przy kłopotach z erekcją, ale uczeni nie są zgodni co do tej właściwości. Potrafi natomiast zwiększyć wytrzymałość w sporcie i poprawić nastrój.

22. LSD - klasa B

Teraz już wiemy, dlaczego hipisi byli tacy łagodni. Jedno z badań wykazało, że halucynogenne narkotyki zmniejszają skłonność do zachowań agresywnych.

23. Kreatyna - klasa A

Na pewno słyszałeś, że trzeba ją wziąć przed treningiem, ale warto też zażyć, gdy wiesz, iż zarwiesz najbliższą noc. Kreatyna łagodzi skutki niedoboru snu, więc rano nie będziesz się musiał tłumaczyć przed szefem.

24. SSRI - klasa B

Skup się. SSRI to selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Zapamiętałeś? Nie ma potrzeby. To nazwa dla lekarzy, pacjenci nazywają je antydepresantami. Nie tylko wyciągają z depresji, ale potrafią też pomóc w przypadku przedwczesnego wytrysku. Dostępne wyłącznie na receptę.

25. Minoxidil - klasa C

Przyspiesza odrost włosów. Najbardziej spektakularne efekty przy łysieniu plackowatym, ale zwykłe męskie łysienie również potrafi spowolnić. O dziwo, wcale nie taki drogi. 

MH 02/2015

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Zdaję sobie sprawę z tego co jest w obecnie produkowanej żywności, podobnie jak zdaję sobie sprawę z tego, że we współczesnej medycynie stosuje się środki przeciwbólowe o silnym działaniu, które teoretycznie możnaby zaklasyfikować jako narkotyki.Należy jednak pamiętać, że liczy się dawka i długość okresu stosowania leku.To, że pacjentom podaje się w szpitalach morfinę, czy inne silne leki przeciwbólowe nie powoduje uzależnienia u tych osób po pierwsze dlatego, że podawane są zwykle przez krótki okres czasu, a po drugie podawane są pod kontrolą lekarzy, w ściśle określonych małych dawkach (najmniejszych skutecznych dawkach).Nie neguję stosowania substancji narkotycznych w szpitalach, jeśli jest taka konieczność i komuś to może pomóc to powinny być stosowane.  jednak niektóre substancje nie powinny być traktowane jednoznacznie jako szkodliwe, bo przy odpowiednim dawkowaniu można zrobić wiele dobrego. Warto też dodać, że niektóre związki chemiczne znajdują się na liście substancji zakazanych wyłącznie z powodu nacisków firm farmaceutycznych, które sprzedają swoje opatentowane leki o podobnym (czasem nawet gorszym) działaniu. Po wpisaniu na taką listę substancje te, nazywamy (z braku wiedzy i informacji) dopalaczami.O ile się nie mylę tak był z 5-HTP, czyli 5-hydro.ksy-l-tryptofanem, a więc łagodnym suplementem o działaniu antydepresyjnym/poprawiającym nastrój.Teraz jest dostępny wyłącznie albo na allegro albo w jakimś jednym sklepie internetowym. Tak samo może być z NAC, czyli N-acetyl-L-cysteiną - legalnym suplementem diety, który jest prawie tak skutecznym regeneratorem wątroby jak Heparegen, który jest dostępny tylko na receptę.NAC mimo, że był i jest dostępny bez recepty, to jego dostępność jest mocno ograniczona (sprzedają go nieliczne sklepy internetowe i ewentualnie allegro). Podobnie z takimi substancjami jak: Efedryna (ze względu na zakaz sprzedaży w USA i UE) niestety efedryna jest mniej dostępna niż kiedyś. Zakazano jej, a okazała się nieszkodliwa: „Po zbadaniu 257 364 osób okazało się, że „zabójcza” efedryna ma nikłe skutki uboczne i nie wiąże się jej z chorobami sercowo-naczyniowymi.” Źródło: Kofeina i efedryna. Pogromca tłuszczu czy zagrożenie? Geranium (geranamina, 1,3 dimethylamina, DMAA) – niestety, są zakusy by całkowicie zakazać tej substancji. Obecnie jest nielegalna/z bardzo ograniczonym dostępem w UK, USA, Kanadzie czy Australii, zakazała jej np. armia amerykańska. Sibutramina – substancja która do 2010 roku była obecna w lekach, dodawano jej nielegalnie do kilkudziesięciu suplementów diety, obecnie zakazana na podstawie nikłych przesłanek – badaniach przeprowadzonych na osobach chorych, z grupy ryzyka,
  ~LilPeneros, 2016-04-06 11:15:28
 • avatar
  zgłoś
  W związku z tym, że macie w nazwie MEN'S HEALTH powinniście się wstydzić, że na tej liście umieściliście takie substancje jak Psylocybina, czy też LSD.Przecież to co jest narkotykiem zawsze ma właściwości uzależniające, a tym bardziej zawsze ma poważne skutki uboczne, np. osoby przyjmujące narkotyki mają większe prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na choroby psychiczne. Nawet konopie indyjskie mają skutki uboczne, a co dopiero LSD, czy Psylocybina. ...rozumiem, że kolega z karabinem w avatarze chce życia innych ludzi bronić? Ja na przykład wyjątkowo popieram kolegów z MH. Substancje są narkotykami bo tak je nazwaliśmy. Jeżeli kolega chce zwalczać substancje szkodliwe, niech zacznie od przestudiowania etykiet na produktach spożywczych. Co więcej, jeżeli kolega kupuje mięso w marketach, to proponuję w ogóle nie odzywać się na temat substancji szkodliwych.Jeżeli jednak chęć do komentowania tematów związanych z narkotykami będzie większa, przed wygłaszaniem swoich tez, proszę zapoznać się z najnowszą literaturą traktującą o uzależnieniach, powodach powstania uzależnień, przebiegu, podziału na grupy narkotyków i szkodliwości każdej substancji (z naciskiem w tym przypadku na LSD). Polecam poczytanie książek, (a nie artykułów na internecie pisanych przez "ekspertów") w jaki to ciekawy sposób LSD udaje się złagodzić depresję. Jeżeli po lekturze dalej będzie kolega uważał, że narkotyki z urzędu powinno się zakazać we wszelakim stosowaniu, proszę zacząć krucjatę od pikiety pod oddziałami chirurgicznymi, aby lekarze zaprzestali stosowania narkotyków na pacjentach tuż po przeprowadzonych operacjach. Chodzi oczywiście o morfinę wstrzykiwaną dożylnie (sic!). Skoro kolega wypowiada się w kwestii "narkotyków", to pewnie wiadome jest, że morfina należy do opiatów - czyli jednej z najbardziej niszczących grup narkotyków, w której mamy też kompot makowy i heroinę (proszę sprawdzić dowolne zestawienie najbardziej uzależniających substancji na świecie). Teraz proszę sobie pomyśleć, że pacjenci po otrzymaniu morfiny w szpitalach na całym świecie i pod nadzorem wszystkich instytucji zdrowia, wychodzą do domów i jakoś żyją nieuzależnieni. Cud? Nie sądzę...Kończąc wywód - nie zamierzam obalać żadnej tezy, że narkotyki mogą szkodzić zdrowiu i życiu, jednak niektóre substancje nie powinny być traktowane jednoznacznie jako szkodliwe, bo przy odpowiednim dawkowaniu można zrobić wiele dobrego. Warto też dodać, że niektóre związki chemiczne znajdują się na liście substancji zakazanych wyłącznie z powodu nacisków firm farmaceutycznych, które sprzedają swoje opatentowane leki o podobnym (czasem nawet gorszym) działaniu. Po wpisaniu na taką listę substancje te, nazywamy (z braku wiedzy i informacji) dopalaczami.
  supersix, 2016-04-06 03:11:03
 • avatar
  zgłoś
  W związku z tym, że macie w nazwie MEN'S HEALTH powinniście się wstydzić, że na tej liście umieściliście takie substancje jak Psylocybina, czy też LSD.Przecież to co jest narkotykiem zawsze ma właściwości uzależniające, a tym bardziej zawsze ma poważne skutki uboczne, np. osoby przyjmujące narkotyki mają większe prawdopodobieństwo zachorowania w przyszłości na choroby psychiczne. Nawet konopie indyjskie mają skutki uboczne, a co dopiero LSD, czy Psylocybina.
  ~LilPeneros, 2016-04-05 12:18:40
 • avatar
  zgłoś
  Pigułki są kuszące. Obiecują, że bez wysiłku pozbędziesz się problemów lub osiągniesz więcej. Ale nie każda obietnica zostaje dotrzymana, nie każda substancja jest bezpieczna. Oto przewodnik MH po dragach.<br /><br /><a href="/zdrowie/25-dzialajacych-dragow-dla-faceta,7813,1"></a>
  Mens Health, 2016-04-05 11:20:59
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij