Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Wyścigi z napędem na cztery łapy

Wyścigi psich zaprzęgów to nie tylko ekscytujący sport, wymagający idealnego zgrania człowieka i zwierzęcia. To męska przygoda, której smaku nie poznasz, dopóki sam jej nie przeżyjesz. Bierz sanie, psy i ruszaj na szlak bez względu na temperaturę.

Wyścigi psich zaprzęgów to ekscytujące wyzwanie i dla psów, i dla maszerów. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Już kilka tysięcy lat temu psie zaprzęgi przemierzały zasypane śniegiem bezkresy Syberii i Alaski. Nie ma starszej i ściślejszej formy współpracy człowieka i zwierzęcia, niż psi zaprzęg, oczywiście nie licząc wspólnego polowania sfory psów i naszych włochatych praszczurów na tura czy bizona.

Dziś sport zaprzęgowy stał się męską przygodą i wyzwaniem, podczas którego jak setki lat temu liczy się idealne zgranie psów, sań i człowieka. W Polsce pierwszy maszer (słowem "musher" Kanadyjczycy określali poganiacza psów) pojawił się około 1990 roku i dowiadujemy się o tym już nie z zapisków wyrytych na ścianach jaskiń, lecz z internetu. Kilkanaście polskich klubów skupia ponad 1000 osób.

Zanim wystartujesz w legendarnym wyścigu All Alaska Sweepstake na dystansie 650 km albo w najdłuższych w Europie (1000 km) norweskich zawodach Finnmarkslopet z najlepszymi maszerami świata, spróbuj sił na polskich, słowackich lub czeskich trasach.

Pierwszy zaprzęg

Sezon zaprzęgowy w Polsce i w Europie rozpoczyna się jesienią, kończy - w kwietniu. W tym czasie praktycznie w każdy weekend są rozgrywane zawody w różnych dyscyplinach zaprzęgowych w ramach Pucharu Polski, Europy, Świata - w sprincie na średnim oraz długim dystansie. Terminy i miejsca możesz sprawdzić na stronach Polskiego Związku Sportu Psich Zaprzęgów (www.mushing.pl).

Jesienią i gdy nie ma śniegu zawody rozgrywa się na specjalnych wózkach, ale największa frajda to pokonać kilka kilometrów trasy pokrytej śniegiem. Przygodę z psimi zaprzęgami można rozpocząć, kontaktując się z doświadczonymi maszerami, którzy organizują pokazowe jazdy w różnych miejscach Polski. Namiary na kluby znajdziesz na mushing.pl.

Husky - pies dla aktywnych

"Husky" w języku ludów Północy znaczy "ochrypły", ponieważ psy Północy rzadko szczekają, częściej wyją i charczą. Kiedyś nazwą husky określano wszystkie psy używane do pracy i ciągnięcia sań, obecnie nazwa ta przysługuje jedynie rasie syberian husky. Husky i inne psy Północy to nie kanapowe pusie, które zadowoli 10 minut spaceru na kupkę i siusiu. One potrzebują przestrzeni i ruchu. Zbrodnią jest trzymanie takiego psa w bloku. Te psy najlepiej czują się w temperaturach poniżej +10 stopni C.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Wyścigi psich zaprzęgów to nie tylko ekscytujący sport, wymagający idealnego zgrania człowieka i zwierzęcia. To męska przygoda, której smaku nie poznasz, dopóki sam jej nie przeżyjesz. Bierz sanie, psy i ruszaj na szlak bez względu na temperaturę.http://www.menshealth.pl/wyzwania/Wyscigi-...-lapy-3801.html
    Mens Health, 2010-02-10 13:23:55
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij