Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Wakacje w Polsce: 7 wyjątkowych miejsc

Siedem miejsc w Polsce, które zapierają dech w piersiach i na zawsze leczą z resortów all inclusive. Oraz 7 kulinarnych specjałów, po których wzgardzisz każdym szwedzkim stołem.

wakacje w Polsce fot. Adam Brzoza Fotonova East News

1. Słowiński Park Narodowy

Powiecie, że wydmy nad morzem nie zaskakują. Być może, ale te ruchome tak. Drobinki piasku są stale zwiewane ze szczytów i wydmy przemieszczają się nawet 10 metrów na rok, zasypując wszystko, co napotkają na swojej drodze. Idealne miejsce na pustynne spacery w stronę wody lub ćwiczenia mięśni nóg, bo najwyższa wydma ma około 42 metrów wysokości.

Musisz spróbować

Postaw na śledzia w każdej postaci, bo to specialité de la maison.

2. Przełom Dunajca

Nie znajdziesz w Europie wielu takich miejsc, bo przełom Dunajca powala dziką urodą. Wyobraź sobie 300-500-metrowe wapienne skały i rwącą rzekę w dole z Tobą w kajaku. Fajnie, co? Można oczywiście spłynąć te kilkanaście kilometrów tratwą z flisakami, ale to trochę niesportowo. Jeżeli czujesz się na siłach – a powinieneś, drogi Czytelniku MH – wypożycz kajak górski. Nie zapomnisz tej przygody do końca życia.

Musisz spróbować

Zamów kwaśnicę, której nigdzie poza regionem nie uświadczysz. Znajdziesz kapuśniak, a kwaśnica to kwaśnica. Niepowtarzalny smak wędzonych żeberek i potężna dawka witaminy C na zmęczone spływem mięśnie – zapewnione.

wakacje w Polsce fot. Shutterstock

3. Biebrzański Park Narodowy

Jeżeli jeszcze nie spływałeś Biebrzą, zrób to koniecznie. To skarb nie tylko polskiej przyrody: 150 km rzeki toczy się wolno i rozlewa po Parku, a żurawie, bekasy, bobry i łosie są na wyciągnięcie ręki. Kajaki i tratwy (bez flisaków) do wypożyczenia na miejscu.

Musisz spróbować

Zastrzeżony, jako produkt regionalny, sękacz podlaski jest koszmarem wszystkich dietetyków świata. 40 jajek, śmietana, mąka, masło – grzechem byłoby nie spróbować! Ciasto piecze się 3 godziny nad żywym ogniem, potem 6 godzin stygnie, a efekt wstrząsająco dobry.

4. Stawy Milickie

285 stawów hodowlanych będących częścią Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy na Dolnym Śląsku. Założone w XIII wieku przez cystersów są unikatowym zabytkiem techniki (zabytkiem nadal hodującym ryby). Współczesnym wkładem są wszechobecne ścieżki rowerowe, więc można śmigać w zjawiskowych okolicznościach. Nieopodal płynie Barycz – też świetna do spływów.

Musisz spróbować

Jesteś w największym w Europie ośrodku hodowli karpia, więc korzystaj. Nie przepadasz za karpiem? Zapomnisz o tym po spróbowaniu wędzonych dzwonek. Mistrzostwo!

wakacje w Polsce fot. Shutterstock

5. Beskid Niski

Tu specjalnie nie popływasz, choć rzek i potoków jest dostatek, ale za to masz nieograniczony dostęp do wody... mineralnej o leczniczych właściwościach. Zwłaszcza w Wysowej-Zdroju i okolicach. Spokój, cisza, łemkowskie klimaty i niezliczone trasy do zjechania rowerem lub przebiegnięcia.

Musisz spróbować

Nie przegap imprezy "Dzikie Stoły", na której lokalesi wystawiają swoje wiktuały, i kolejnej – "Święto Rydza": tam króluje ten najbardziej poszukiwany przez smakoszy grzyb. Marynowany – wiadomo, do czego najlepszy – jest świetny, ale smażony na maśle – poezja!

6. Jezioro Ukiel

Jedno z 15 jezior położonych w obrębie Olsztyna (a wiedzieliście – nie pytamy olsztynian – że skubani mają 720 hektarów jezior w mieście?), więc naprawdę jest gdzie poszaleć. Ukiel jest największe, najgłębsze i najlepiej zorganizowane do aktywnego wypoczynku. Trasy rowerowe, boiska, wypożyczalnie sprzętu sportowego, łódek, kajaków i wszystkiego, co pływa i nie tonie. Do tego, mimo cywilizacji, dzika przyroda wokół. Bomba!

Musisz spróbować

Między monotonią masowej produkcji a niszowym, restauracyjnym warzeniem pojawił się regionalny Browar Kormoran, podbijając serca (i gardła) piwoszy. Warto!

wakacje w Polsce fot. ThinkStockPhotos

7. Puszcza Białowieska

Nasza największa duma narodowa, perła w koronie wszystkich polskich lasów, borów i puszcz. Są w niej jeszcze fragmenty lasu o charakterze pierwotnym i tu żyje największa w świecie populacja wolnych żubrów. Zalew Topiło zbudowano w 1933 r., ale po tylu latach nawet nie zauważysz ludzkiej ingerencji. Dzikość w stanie czystym.

Musisz spróbować

Wódka Żubrówka Czarna powstaje ze spirytusu z pszenicy najwyższej jakości, wyłącznie z polskich pól. Filtruje się ją węglem drzewnym, w który zamieniły się białowieskie dęby. Żubrówkę Czarną pija się w kieliszkach w temperaturze pokojowej, żeby wydobyć głębię smaku i aromatu.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  CHOĆ CZAS NAS GONI NIEUBŁAGANIE, A TY BRACIE JESTEŚ W KIEPSKIM STANIE, I TRENERÓW BEZ LIKU PROSIŁEŚ O POMOC, LECZ CIĄGLE SŁYSZAŁEŚ TO SAMO ZDANIE- „SPADAJ NA DRZEWO ZA PÓŹNO TUMANIE!” TO IGOR TWÓJ TRENER WYCIĄGA DZIŚ RĘCE, PODEJMIE WYZWANIE I ZMIENIĆ CIĘ ZECHCE! USIĄDŹ WYGODNIE, ODKORKUJ SZAMPANA OD DZISIAJ ZACZYNA SIĘ TWOJA PRZEMIANA! MASZ DOŚĆ NIEDZIAŁAJĄCYCH DIET I PLANÓW TRENINGOWYCH? ZMIEŃ SWOJĄ SYLWETKĘ RAZ A DOBRZE - NAWET W CIĄGU JEDNEGO TYGODNIA Z NAJLEPSZYM TRENEREM W POLSCE!!! WEJDŹ TERAZ NA : WWW.IGORTRENERONLINE.PL
  terminator87, 2017-10-16 22:28:26
 • avatar
  zgłoś
  My Wielkanoc chyba spędzimy w górach. Znalazłam piękny hotel w Szklarskiej Porębie https://polskazachwyca.pl/oferty/weekend-listopadowy-luksusowym-hotelu-szklarskiej-porebie/ i chyba tam sie wybierzemy. Zauważyłam, ze coraz więcej osób wyjeżdża na święta.
  ~Ulka, 2017-10-10 16:05:41
 • avatar
  zgłoś
  Jeśli tylko mamy taką możliwość, wakacje spędzać powinniśmy w Polsce. Sama, udam się w tym roku do Zakopanego (uwielbiam góry – zapewniają wiele atrakcji, niezależnie od pogody). Na MOUNTAIN APARTMENTS zarezerwowałam już nawet apartament – spędzę w nim równiutki tydzień!
  ~Marlena, 2017-07-31 23:45:18
 • avatar
  zgłoś
  Dla mnie Ustka jest wyjątkowa. Może dlatego, że tutaj właśnie poznałem moją kobietę. Teraz prawie każdą rocznicę ślubu spędzamy w Laguna Marine, gdzie ją pierwszy raz spotkałem. Może pogoda nie zawsze dopisuje, ale można zjeść dobry obiad i pospacerować
  ~jasiek, 2017-07-20 13:36:14
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij