Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.7

Selekcja twardzieli

Selekcja oddziela chłopców od prawdziwych mężczyzn. Specjalnie dla Men's Health swoje historie opowiedzieli finaliści z ubiegłych lat. Podpowiadamy, jak przygotować się do tej najtrudniejszej gry militarno-przygodowej w Polsce.

fot. Danuta Kups - combat56.pl
Selekcja to ekstremalna gra terenowa przygotowana przez byłych komandosów z 56. Kompanii Specjalnej. Zasady są proste: trzeba wykonać perfekcyjnie lub w najkrótszym czasie wszystkie karkołomne i wyczerpujące zadania sprawnościowe. Tyle teorii. W praktyce udział w tej imprezie to wyzwanie dla tych, którzy chcą sprawdzić swoje najgłębsze pokłady siły, wytrzymałości oraz... psychiki, bo to ona często siada szybciej niż bicepsy.

Ideą Selekcji, którą wymyślił Piotr Bernabiuk, początkowo nazywaną "Selekcję Żołnierza Polskiego", było stworzenie w MON nowoczesnej metody werbunku do elitarnych jednostek wojskowych. Szefem tej potężnej imprezy od początku jest były komandos, major Arkadiusz Kups.

Już preselekcja, która bada wydolność i wytrzymałość, z mocą dynamitu obala mit o sile i wytrzymałości wielkich jak schaby mięśni uzyskanych za pomocą sterydów.

Selekcję przetrwają tylko uczestnicy wszechstronnie przygotowani. Przydadzą się stalowe mięśnie, doskonała kondycja i sprawność. Oprócz mięśni będziesz musiał używać szarych komórek do rozwiązywania zagadek logicznych i zapamiętywania ciągów cyfr, a to czasami trudniejsze zadanie niż 10-kilometrowy bieg po rozjeżdżonym gąsienicami czołgu piachu.

Pierwsze sito

Preselekcja. Na dźwięk tego słowa wielu byłych uczestników dostaje gęsiej skórki, bo od dobrego wykonania serii 5 prostych ćwiczeń zależy dalszy udział w imprezie. Organizatorzy sprawdzą w krótkim czasie wydolność i wytrzymałość siłową kilkuset ludzi, czyli najistotniejsze cechy w jednostkach specjalnych.

"Ćwiczenia będą proste zarówno w wykonaniu, jak i w organizacji. Tu nie liczy się technika, tylko ilość powtórzeń w ciągu minuty. Taki zestaw już na początku z mocą dynamitu obala mit o sile i wytrzymałości wielkich jak schaby mięśni uzyskanych za pomocą sterydów i innych nowoczesnych metod treningowych" - mówi major Arkadiusz Kups, szef Selekcji.

Zrób test, który znajdziesz na końcu tego artykułu i sprawdź, czy przejdziesz preselekcję, a jeżeli niewiele Ci do tego brakuje, spróbuj poprawić swój wynik dzięki naszemu programowi treningowemu.

Jak ukończyć Selekcję?

To pytanie zadają sobie wszyscy ci, którzy wysyłają zgłoszenie. Niestety, nie ma jednej odpowiedzi i cudownej recepty, ale to właśnie jest w tej imprezie wspaniałe. Każdy z finalistów ma swoje patenty, a my zebraliśmy wyjątkowe relacje osób, które ukończyły Selekcję.

 
• Michał Binek, pseudonim Mały. Ukończył Selekcję w 2003 roku.

Jestem mocny

Na Selekcję pojechałem jako młody chłopak. Miałem niewiele ponad 18 lat. Wszyscy mówią, że chcą się sprawdzić. Ja po części też chciałem zobaczyć, czy nadaję się do "komandosów", czy jestem twardy. Moim marzeniem od zawsze była służba w jednostkach specjalnych, ale od dziecka powtarzano mi, że nie mam szans ze względu na swój wzrost i jedyne miejsce, gdzie mogę zrobić karierę, to czołg. Chciałem udowodnić wszystkim, że jestem mocny, że coś sobą reprezentuję i jestem w stanie podjąć każde wyzwanie.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ja bym się w takie coś zabawił Tylko narazie za młody jestem
  wujekKing, 2010-08-04 12:01:11
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Dilu @ May 19 2009, 22:41 PM) Hehehehe no tak, samozaparcie . Ale to fakt z zaparcie marsz bylby ciezki...z rozwolnieniem jednak jeszcze gorszy
  ~SoltyS, 2009-05-20 10:38:18
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(SoltyS @ May 19 2009, 21:17 PM) No z zaparciem to raczej ciężko się maszeruje Hehehehe no tak, samozaparcie . Ale to fakt z zaparcie marsz bylby ciezki...z rozwolnieniem jednak jeszcze gorszy
  Dilu, 2009-05-19 23:48:27
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Dilu @ May 19 2009, 21:17 PM) Psychika, czyli tak na prawde wola walki i zaparcie. Bo gdy jest zimno, jest sie zmeczonym, mokrym i spiacym, to zmaiast myslec o powrocie do domu, trzeba wstac i maszerwac dalej . Ale powiedzmy sobie szczerze, jak masz problem ze zrobieniem kilkudziesieciu pompek z plecakiem, albo przemaszerowaniem i bieganiem dziennie co najmniej kilkanascie kilometrow, to nawet psychika nie pomoze jak miesnie siadaja.No z zaparciem to raczej ciężko się maszeruje
  ~SoltyS, 2009-05-19 22:24:12
 • avatar
  zgłoś
  Wiem o tym
  Czytacz, 2009-05-18 17:18:10
 • avatar
  zgłoś
  Tym, ktorzy chca sie wytaplac w blotku, czasem po szyje, bez kogos, kto sie bedzie wydzieral do ucha, polecam Bieg Katorznika - ubieglorocznego, zorganizowanego kilkanascie godzin po przejscu nad poligonem traby powietrznej i megaulewy z gradobiciem, przy temperaturze ok. 10-11 stopni nic chyba nie przebije, ale i tegoroczny bedzie na pewno sporym wyzwaniem.
  Czytacz, 2009-05-18 09:31:32
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Adam @ May 17 2009, 13:49 PM) dokładnie - ja wychodzę z założenia że nie muszę nic nikomu udowadniać i zamiast wieczorem taplać się w błocie i słuchać jak jakiś baran na mnie się wydziera, wybieram zimne piwko lub lampkę wina z lubą w domowym zaciszu, pod czas gdy inni się upodlają Ja nie chce tam isc, zeby komus cos udowodnic, tylko sobie. Swoja przyszlosc chce zwiazac z wojskiem, a selekcja jest swietnym sprawdzianem dla kandydatow do wojska.
  Dilu, 2009-05-17 23:06:15
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(SoltyS @ May 17 2009, 12:02 PM) Po tym co zobaczyłem w Tv doszedłem do wniosku,że żeby tam przetrwać do połowy programu lub nawet do końca to trzeba mieć naprawdę żelazną psychikę. Wręcz uważam,że siła fizyczna w mniejszym stopniu składa się na sukces, który można osiągnąć.Oczywiście jest bardzo ważna,ale bez mocnej psychiki żaden super sprawny człowiek sobie tam tak łatwo nie poradzi. Takie jest moje spostrzeżenie dokładnie - ja wychodzę z założenia że nie muszę nic nikomu udowadniać i zamiast wieczorem taplać się w błocie i słuchać jak jakiś baran na mnie się wydziera, wybieram zimne piwko lub lampkę wina z lubą w domowym zaciszu, pod czas gdy inni się upodlają
  Adam, 2009-05-17 13:56:49
 • avatar
  zgłoś
  Po tym co zobaczyłem w Tv doszedłem do wniosku,że żeby tam przetrwać do połowy programu lub nawet do końca to trzeba mieć naprawdę żelazną psychikę. Wręcz uważam,że siła fizyczna w mniejszym stopniu składa się na sukces, który można osiągnąć.Oczywiście jest bardzo ważna,ale bez mocnej psychiki żaden super sprawny człowiek sobie tam tak łatwo nie poradzi. Takie jest moje spostrzeżenie
  ~SoltyS, 2009-05-17 13:09:25
 • avatar
  zgłoś
  W przyszlym roku wybieram sie na selekcje, mysle, ze w tym roku bez wiekszym prblemow bym sie dostal, ale nie chodzi o to, zeby sie dostac, tylko o to, zeby dotrwac do konca .
  Dilu, 2009-05-17 12:48:53
 • avatar
  zgłoś
  Na ostatniej podstronie artykulu masz wszystkie informacje, o ktore pytasz, i link do strony organizatorow Selekcji.Pozdr!
  Czytacz, 2009-05-16 20:11:22
 • avatar
  zgłoś
  Od ilu lat można dostać się do Selekcji i czy są jakieś testy kwalifikacyjne? Kiedy najbliższa Selekcja?
  24HighFlyer24, 2009-05-16 14:22:31
 • avatar
  zgłoś
  Selekcja oddziela chłopców od prawdziwych mężczyzn. Specjalnie dla Men's Health swoje historie opowiedzieli finaliści z ubiegłych lat. Podpowiadamy, jak przygotować się do tej najtrudniejszej gry militarno-przygodowej w Polsce.
  Mens Health, 2008-12-21 21:23:47
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij