Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.0

Podróże MH: niezapomniane walentynki

Zrób jej prezent na walentynki i wyjedź na nie tylko z nią. Jeśli nie macie bezludnej wyspy, spróbuj naszych typów na romantyczne spędzenie tego święta. Możecie pojechać nad Bałtyk albo wybrać w walentynkową podróż do Francji, Hiszpanii lub Włoch.

2014-01-20
fot. Maciej Dudzik

Nie wiem, skąd się bierze magia tego miasta, ale wiem, jak się tam ukryjecie. Normalnie jest tam ze 12 mln ludzi, w walentynki pewnie z 15 mln – są więc nikłe szanse, że spotkacie znajomych.

Paryż jak żadne inne miasto wyzwala romantyczne uczucia, nawet jeśli romantyzm kojarzy Ci się tylko z Mickiewiczem. No, jasne, on także tu mieszkał. To tutaj oszołomisz ją swoją wiedzą o sztuce (zalicz kilka filmów Woody'ego Allena; nie ryzykuj z Luwrem, i tak nie będzie biletów), tutaj pokażesz poważne oblicze (cmentarz Père-Lachaise ma 50 hektarów – znajdź szybko grób Jima Morrisona i Chopina).

Nigdzie spacer nie będzie tak smakował, jak na bulwarach Sekwany, a kawa na Polach Elizejskich. To za dnia, bo wieczorem czekają już na Was knajpki Saint Germain lub cichszego Montparnasse'u i dźwięki miłości w językach całego świata. Byle jakie wino ma tu smak szampana, a sałata z sosem powab rajskiego dania. Tak tu już jest. Nie wiem, skąd się to bierze, ale wiem, że nie będziecie żałować.

Zobacz także:

1. Polskie morze

Bałtyk jest na początku lutego słony, zimny, nostalgiczny, w powietrzu unosi się jod w aerozolu, że aż oddychać się nie daje. Ale całować – i owszem. No i żywej duszy wokoło, tylko wy i szum fal.

2. Miasto duchów

Zwykle Craco robi posępne wrażenie, jak każde opuszczone miasto. 23 lata temu mieszkańcy opuścili je po wielu trzęsieniach ziemi. Craco powoli osuwa się w przepaść, ale gdzie indziej będziecie mieli całe miasto dla siebie?

3. Mulhacen

W paśmie Sierra Nevada na południu Hiszpanii wejdźcie na szczyt, skąd zobaczycie Afrykę i poczujecie podmuchy ciepłego powietrza. Tam wiosna nadchodzi najwcześniej do Europy, a wy będziecie jej częścią.

Jak tam dojechać? 

Do gór Sierra Navada blisko jest z Malagi, dokąd latają tanie linie Ryanair z Wrocławia i Krakowa. Ten sam przewoźnik ma w ofercie loty z Warszawy-Modlina do Bari, trochę ponad 100 km od Craco. Do Paryża i pobliskiego Beauvais dolecisz z kilku polskich miast. Nad Bałtyk wybierz nocny pociąg – to będzie może i długa, ale bardzo filmowa podróż.

Zabierz to ze sobą

Na wejście na Mulhacen weźcie dużo wody: w tutejszych strumieniach woda nadaje się do picia tylko po przegotowaniu. Ciepłe powietrze ciepłym powietrzem, ale na szczycie leży śnieg – konieczna będzie zimowa odzież. Nad Bałtyk weźcie rowery – wiele wypożyczalni zamiera na zimę.

Tego nie bierz

Do Paryża nie bierz walizki – jedziecie tam na kilka nocy, warto jedną poświęcić na spacer, więc lepszy będzie plecak. Nad Bałtyk nie bierz stroju kąpielowego – nie warto kusić losu, bo morze jest niebezpieczne o tej porze roku.

MH 02/2014

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij