Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Zegarkowy leksykon (A-P): wszystko o zegarkach

Ręczymy, że słysząc "koperta" miłośnicy zegarków nie pomyślą o wysłaniu kilku kartek z okazji nadchodzących świąt. Sprawdź, czym jest chronograf, koronka, co oznacza GMT i rozwiej inne zegarkowe wątpliwości.

zegarki fot. Shutterstock
Alarm – zegarek z alarmem to taki, który ma dodatkowy mechanizm umożliwiający uruchomienie sygnału dźwiękowego w uprzednio ustawionym czasie. Ta funkcja służy jako budzik lub przypomnienie, np. o ważnym spotkaniu.

Antymagnetyczny – zegarek zabezpieczony przed działaniem pól magnetycznych. Na przykład w modelach dla pilotów stosuje się specjalną, wewnętrzną kopertę wykonaną z miękkiej, antymagnetycznej stali.

Antyrefleksyjna powłoka – aby wyeliminować refleksy świetlne powstające na wypolerowanym szkle, szkło pokrywane jest specjalną powłoką, która bardzo poprawia odczyt wskazań na tarczy.

Astrolabium – wielka rzadkość wśród zegarków naręcznych. Ten skomplikowany czasomierz wskazuje m.in. dzień tygodnia wraz z przyporządkowanymi do niego planetami. Przykładem może być model Astrolabium Galileo Galilei marki Ulysse Nardin, który wskazuje czas ziemski, słoneczny, fazy Księżyca, ma wieczny kalendarz oraz wskazuje współrzędne ekliptyczne Słońca i Księżyca, znaki zodiaku, pozycje niektórych gwiazd, a także czas wschodu i zachodu Słońca oraz Księżyca pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. 

1 2 3 ... 6
STRONA 1 z 6

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Słysząc "koperta" miłośnicy zegarków nie pomyślą jak większość o potężnej kolejce na poczcie. Sprawdź, czym jest chronograf, koronka, co oznacza GMT i rozwiąż inne zegarkowe wątpliwości.<br /><br /><a href="/styl/Zegarkowy-leksykon-A-P-wszystko-o-zegarkach,8069,1"></a>
    Mens Health, 2016-06-27 15:07:32
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij