Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Lekcja Stylu MH: muszka z klasą

W aktualnej atmosferze politycznej, mucha kojarzy się jednoznacznie. Ale zostawmy na chwilę politykę i skupmy się na męskiej elegancji, bo to właśnie jej symbolem jest mucha, szanowana przez dżentelmenów na całym świecie. Sprawdź, jak z klasą nosić tę ponadczasową ikonę stylu.

Mucha, elegancja fot. Sofia Andreevna 2015/Shutterstock
Dlaczego warto ją nosić

Kiedyś muszka była zarezerwowana wyłącznie na wieczór, noszono ją do smokingu (czarną) i fraka (białą). Na szczęście moda rządzi się własnymi prawami i łamie reguły dress codu, bo na co dzień, w sytuacjach nieformalnych, jej rolą jest podkreślanie własnej indywidualności. Kobiety, które są wyczulone na znajomość trendów, z pewnością przyznają Ci za muszkę dodatkowe punkty.

 

Z czym ją nosić

Na wieczór do smokingowych marynarek i na co dzień – do dżinsów, bojówek, a nawet dresowych spodni z dżerseju. Trzeba je wtedy zestawić z marynarką i mokasynami noszonymi na bose stopy (latem) albo ze sztybletami lub ciężkimi butami na grubej podeszwie (zimą). Chociaż stara szkoła mówi, że muchy nie nosi się do garnituru, to jeżeli nie wybierasz się na przyjęcie dyplomatyczne, nie musisz przestrzegać tej reguły.

Czego lepiej unikać

Przede wszystkim dużych rozmiarów muszek, bo można uzyskać efekt klauna. Zasada jest taka, że muszka nie powinna być szersza niż rozstaw kołnierzyka. Jednak dzisiaj, przy różnych typach kołnierzyków, bardziej dokładną regułą jest szerokość szyi, poza którą muszka nie może wychodzić. Ja wolę jeszcze mniejsze, bo wyglądają bardziej nowocześnie. Drugą pułapką jest kolor. Muszka nie powinna być krzykliwa – czerń, ciemne szarości, zgaszone granaty i bordo to elegancki i modny wybór.

Jaką muszkę kupić i gdzie

Muszka na wieczór powinna być wykonana z jedwabiu lub atłasu. Ta „dzienna” może być również w wersji wełnianej lub dżinsowej.

Departament Stylu MH radzi:

Nie kupuj wieczorowej muszki z fabrycznym zawiązaniem. To tak jakbyś kupował krawat na gumce. Naucz się ją wiązać sam, to naprawdę nie jest takie trudne.  

MH 12/2010

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Też uważam, że dobrze zainwestować w porządną muchę, nie ma co kupować jakichś sztuczydeł na sznurku. Przecież mężczyzna nie musi mieć wielu much, wystarczy dosłownie kilka. Mój najnowszy zakup to ta: https://www.manabri.pl/muszka-bawelniana-niebieska, na weselu brata robiła furorę ;)
  tymon_K, 2015-09-24 14:00:42
 • avatar
  zgłoś
  W sumie uważam, że Janusz Korwin-Mikke rzeczywiście rozpromował trochę muchę, ale nie pokazał pełnych możliwości. Muchy mają teraz dużo wersji, wzorów, tkanin i kolorów. Rzeczywiście są trochę drogie, ale dają spory efekt. Ja ostatnio skusiłem się i kupiłem sobie muszkę  i do tego pół casualową granatową marynarkę  ;) powiem szczerze, że moja zona jest zachwycona takim trochę vintage stylem. Jedynym minusem jest, że to nie pasuje za bardzo do mojej astry, do następnych zakupów muszę dodać cadillaca ;D 
  PatrykW, 2015-05-30 12:12:07
 • avatar
  zgłoś
  No dobra ale wiązane muchy są kłopotliwe i naprawdę fajne są mega drogie. W ogole eleganckie muchy to jedno ale taki na co dzień na sportowo to albo się wyróżniać albo w ogóle się nie bawić.
  SylwesterV3, 2015-05-21 13:50:33
 • avatar
  zgłoś
  Najbardziej znaną osobą z Polski, która nosi muszkę do eleganckiego ubioru jest pan Janusz Korwin-Mikke.
  ~LilPeneros, 2015-05-15 18:35:17
 • avatar
  zgłoś
  W aktualnej atmosferze politycznej, mucha kojarzy się jednoznacznie. Ale zostawmy na chwilę politykę i skupmy się na męskiej elegancji, bo to właśnie jej symbolem jest mucha, szanowana przez dżentelmenów na całym świecie. Sprawdź, jak z klasą nosić ten ponadczasowy symbol stylu.<br /><br /><a href="/styl/Lekcja-Stylu-MH-muszka-z-klasa,6587,1"></a>
  Mens Health, 2015-05-08 14:59:57
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij