Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Jak wybrać perfumy dla siebie? 5 rad specjalistów

Pielęgnacja twarzy to nie wszystko. 91% kobiet przyznaje, że zadbany mężczyzna musi używać dobrych perfum. Warto wiedzieć, co ułatwi wybór odpowiedniego zapachu.

perfumy męskie fot. Shutterstock

1. Masz godzinę?

Mniej więcej tyle czasu potrzebujesz, by rozsądnie wybrać nowe perfumy. Przez pierwszych 5 minut wyczuwasz tylko górne nuty zapachu. W okolicach 10-15 minuty do głosu dochodzą nuty serca. Dopiero po 20-40 minutach czujesz bazę zapachu, która utrzymuje się najdłużej.

2. Latem na zakupy

Warto kupować perfumy, gdy jest gorąco i parno. Para wodna niesie woń, więc zapach będzie mocniej odczuwalny. Poza tym skóra pod wpływem ciepła staje się tłustsza – olejek zaś wyłapuje zapach i długo utrzymuje go na skórze.

3. Kupuj bez stresu

"Złe samopoczucie powoduje anhedonię węchową" – mówi profesor Tim Jacob z Cardiff University. Innymi słowy, gdy jesteś wkurzony, nie cieszą Cię nawet przyjemne zapachy. Dlatego odpuść sobie łażenie po perfumeriach, gdy starłeś się z szefem.

4. Trenuj węch

Ty słabniesz po treningu, za to Twój węch się wzmacnia. "Podczas ćwiczeń adrenalina obkurcza naczynia krwionośne, otwierając przewody nosowe" – mówi profesor Jacob. Wybierz się do drogerii po porannym kardio: nos jest wtedy w stanie rozpoznać najwięcej zapachów.

5. Według potrzeb

Zielone nuty głowy dodadzą Ci energii do ćwiczeń – użyj przed treningiem. Jeśli chcesz się skupić na pracy, wybierz zapachy o cedrowej bazie. Badania amerykańskiego Rutgers University dowodzą zaś, że kwiatowe oraz cytrusowe wonie pozytywnie wpływają na nastrój.

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Świetny artykuł, laski bardzo reagują jak się ma dobre perfumy od Tom Forda lub Orto Parisi
  ~Mikołaj, 2017-09-21 14:40:18
 • avatar
  zgłoś
  Krótki ale bardzo treściwy artykuł. Nie wiedziałem chociażby o tym, że po wysiłku zapachy czuje się bardziej intensywnie. Muszę właśnie wybrać się na łowy perfumeryjne. Mam swoje typy, chcę je jednak poczuć na żywo i zdecydować się ostatecznie. Brutal, 1 Milion, a może coś jeszcze innego? Zobaczymy? Ale widzę, że chyba kupię online, bo cena jest blisko 1/3 niższa, niż w Sephorze czy Douglasie. Zainteresowały mnie też takie perfumy od Hugo Bossa https://makeup.pl/product/49093/, ciekawy jestem ich trwałości.
  ~Marek, 2017-06-05 09:32:26
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij