Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne?

Należą do klasyki, mają swoją historię, a nawet filmowe role na koncie. Powracają na wybiegi mody regularnie, ale nigdy w takiej samej wersji. W tym sezonie powinny mieć albo kolorowe oprawki, albo szkła, albo występować w wersji total black.

okulary fot. Producenci
Okulary przeciwsłoneczne to ważny dodatek – potrafią w kilka sekund upgrejdować wygląd. Mogą dodać powagi, podkreślić elegancję stroju, Twój dystans do mainstreamu lub dodać pewności siebie. W tej dziedzinie znajomość trendów nie jest tak istotna jak wiedza, jaki fason oprawek pasuje do kształtu twarzy.

Generalna zasada jest taka, że pociągłe twarze lubią prostokątne oprawki, a okrągłe oblicza wyglądają lepiej w szkłach z trójkątnym dołem. Sprawdzisz to najlepiej w sklepie optycznym, przymierzając kolejne modele i robiąc sobie zdjęcie telefonem. Uwierz nam – na zdjęciu zobaczysz o wiele wyraźniej niż w lustrze, czy warto wydać kilka stów na te Prady czy Ray-Bany.

Jeżeli nie jesteś pewien, pokaż foty zaufanemu kumplowi lub dziewczynie. Potem zastanów się, do czego chcesz je nosić. Do wszystkiego? To postaw na neutralne Aviatory lub Wayfarery. I pamiętaj jeszcze, że neutralne kolory oprawek – beżowe, brązowe, szare i czarne dopasujesz do wszystkiego. W czerwonych na co dzień chodzi tylko Jurek Owsiak.

Jak wybrać okulary przeciwsłoneczne - rady od eksperta

1. W Polsce, obojętnie, czy jedziesz nad morze czy w góry, promienie słoneczne padają pod podobnym kątem. Zatem nie musisz mieć różnych par okularów, żeby chronić oczy. W krajach tropikalnych przydadzą się modele z bardziej zabudowaną górą.

2. W górach, zwłaszcza zimą, lepiej mieć bardzo ciemne szkła, ponieważ słońce odbija się od śniegu, a to Twoim oczom nie pomaga. Z kolei latem postaw na szkła delikatnie przyciemniane – będziesz lepiej widział w cieniu.

3. Jeżeli masz wadę wzroku, możesz na co dzień używać okularów przeciwsłonecznych, tyle że z odpowiednią mocą optyczną. Albo zdecyduj się na fotochromy.

4. Będąc nad chmurami, nie musisz bać się o wzrok. Szyba w samolocie filtruje promienie słoneczne, więc nie narazisz siatkówki na nadmierne promieniowanie.

Klasyczne - Aviatory

Od lat 80. ten model okularów chce mieć każdy mężczyzna. A wszystko zaczęło się od filmu "Top Gun" z Tomem Cruisem. Każdego roku aviatory wracają na wybiegi mody z bardzo prostej przyczyny – pasują niemalże do każdego stylu i każdego kształtu twarzy. W tym sezonie pojawiły się modele ze złotymi oprawkami i różnokolorowymi szkłami. Chociaż te prawdziwe klasyki powinny mieć szkła beżowe lub khaki.

okulary fot. Producenci
Nowe lenonki

Były bardzo popularne w latach 60. i 70. XX w. wśród przedstawicieli sztuki i kultury alternatywnej. Dzisiaj są modne, ale ciągle pozostały symbolem oryginalności i stylu dalekiego od mainstreamu. Wróciły w wersji nieco zmienionej z plastikowymi kolorowymi oprawkami w kształcie elipsy, a nie idealnych okręgów. Powinny mieć przydymione lub lustrzane szkła. Pasują do wielu stylów, m.in. do tak popularnego ostatnio minimalizmu.

okulary fot. Producenci
Browline

Ten model był popularny już w latach 50. Powrócił wraz z rozkwitem kultury hipsterskiej. Charakterystyczną właściwością browlinerów jest obecność tylko górnej części oprawki, która podkreśla linię brwi. Popularne modele mają ciemne soczewki, ale spotkać można również bardziej delikatne z przydymionymi jedynie szkłami.

okulary fot. Producenci
Wayfarer

Też były znane już w latach 50., ale rozpowszechnił je dopiero Jack Nicholson. W tym sezonie modne są neonowe, złote i srebrne okulary z delikatnie przyciemnionymi szkłami. Opcja nr 2: total black. W przeciwieństwie do neutralnych aviatorów oprawa w tym modelu jest wyrazista. Wzmacnia zarys szczęki, więc dobrze wyglądają w nim panowie o pociągłych twarzach.

MH 08/2015

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Oprócz kształtu i wyglądu warto również sprawdzić czy okulary są bezpieczne. Na jaki filtry warto zwrócić uwagę można sprawdzić na toysboard.pl/jak-wybrac-okulary-przeciwsloneczne/. Dobrze jest poczytać co chroni oczy przed wizytą w sklepie czy u optyka.
  ~Darek, 2017-07-25 10:39:50
 • avatar
  zgłoś
  Oprócz kształtu i wyglądu warto również sprawdzić czy okulary są bezpieczne. Na jaki filtry warto zwrócić uwagę można sprawdzić na http://www.toysboard.pl/jak-wybrac-okulary-przeciwsloneczne/. Dobrze jest poczytać co chroni oczy przed wizytą w sklepie czy u optyka.
  ~Darek, 2017-07-25 10:39:07
 • avatar
  zgłoś
  RayBan:)!?!?!?! To już nie są dobre okulary..... Robione są najtańszym sposobem ze słabych materiałów a wy ludzie przepłacacie.... Zresztą wszystkie okularu zaprezentowane w tym tekście są słabe jakościowo. Widać że artykuł jest sponsorowany a tym sposorem jest Luxottica włściciel tych wszytkich świetnych brendów:)!
  ~Karol, 2017-04-10 15:27:52
 • avatar
  zgłoś
  Ray Ban kiedyś to był wyznancznik stylu i jakości ale dziśejsze modele tej firmy robione są w Chinach z bardzo niskiej jakości materiałów zresztą jak wszystkie modele zaprezentowane w tym tekście. Widać że Luxottica sponsoruje ten artykuł. Ludzie nie kupujcie tych okularów nie warto przepłacać.
  ~Karol, 2017-04-10 15:23:44
 • avatar
  zgłoś
  Świetny artykuł! Okulary powinny pasować do kształtu twarzy. Mam różne pary, ale mój ulubiony to Ray-Ban Clubround http://www.edel-optics.pl/Clubround-(RB4246-990)-Ray-Ban.html . Są to okulary w stylu retro, ale pasują do wszystkiego.
  ~Spongy, 2016-09-23 08:59:01
 • avatar
  zgłoś
  Należą do klasyki, mają swoją historię, a nawet filmowe role na koncie. Powracają na wybiegi mody regularnie, ale nigdy w takiej samej wersji. W tym sezonie powinny mieć albo kolorowe oprawki, albo szkła, albo występować w wersji total black.<br /><br /><a href="/styl/Jak-wybrac-okulary-przeciwsloneczne,8135,1"></a>
  Mens Health, 2016-07-17 20:14:23
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij