Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Wypadek z udziałem zwierząt: co robić?

Do zderzenia z sarną, dzikiem lub innym dzikim zwierzęciem dochodzi bardzo sporadycznie, trzeba jednak przyznać, że jest to jedno z najmniej przewidywalnych zdarzeń na drodze. Zobacz, jak się zachować, gdy już do niego dojdzie.

2015-01-26
droga ze znakiem drogowym uwaga zwierzęta fot. shutterstock.com, 2015

1. Jak się zachować

Zwierzęta mogą wbiec na drogę zawsze, ale najwięcej wypadków z ich udziałem jest wiosną i jesienią. Czujność zachowaj zwłaszcza wtedy, gdy mijasz znak ostrzegawczy „Dzikie zwierzęta”, jeśli droga wiedzie przez las lub pola, a widoczność na boki ograniczają wysoka trawa lub uprawy rolne.

Jeżeli widzisz zwierzę na jezdni albo obok niej, zahamuj i zaczekaj, aż się oddali. Nie staraj się za wszelką cenę go ominąć. Jeśli kolizja jest nieunikniona, nie celuj w tułów.

2. Wezwij policję

Zrób zdjęcia z miejsca zdarzenia i koniecznie wezwij policję. Nie musisz się martwić o to, że za potrącenie zwierzęcia zostaniesz ukarany mandatem. Policja sporządzi notatkę z miejsca kolizji, która przyda Ci się podczas likwidacji szkody.

Jeśli samochód jest mocno uszkodzony, policja wezwie pomoc drogową i zatrzyma dowód rejestracyjny auta, a jeżeli zwierzę jest ranne i potrzebuje pomocy – wezwie weterynarza. Martwe zwierzę powinien uprzątnąć zarządca drogi.

3. Uzyskaj odszkodowanie

Odszkodowanie możesz uzyskać przede wszystkim z polisy auto casco (niezbędna będzie notatka z policji). W rejonie, w którym odbywają się polowania (tablice „Uwaga, polowanie”), za naprawę samochodu powinien zapłacić jego organizator.

Jeśli do kolizji dojdzie w miejscu, które nie jest oznaczone znakiem ostrzegawczym, możesz wystąpić o odszkodowanie do zarządcy drogi. Sprawiedliwości prawdopodobnie będziesz musiał szukać przed sądem.

MH 06/2014

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Do zderzenia z sarną, dzikiem lub innym dzikim zwierzęciem dochodzi bardzo sporadycznie, trzeba jednak przyznać, że jest to jedno z najmniej przewidywalnych zdarzeń na drodze. Zobacz, jak się zachować, gdy już do niego dojdzie.<br /><br /><a href="/sprawy/Wypadek-z-udzialem-zwierzat-co-robic,5683,1"></a>
    Mens Health, 2015-01-26 12:41:19
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij