Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.6

Świeć dzieciom przykładem

Dzieci wzorują się na mamie, tacie, Britney Spears i Justinie Timberlake'u. Za czyim przykładem pójdą chętniej? Wszystko zależy od Ciebie i tego jak szybko i jak skutecznie skalibrujesz ich moralny kompas.

Zasady odziedziczyłam po ojcu, ale jeśli chodzi o wygląd, to zawsze naśladowałam mamusię... (fot. © Elisanth 2008/shutterstock.com)
Moralność jest jak oprogramowanie, które dzieciaki ściągają od dorosłych. Wprowadzają pewne poprawki, ale w efekcie powstaje wersja 2.0, a nie całkiem nowy system. Upewnij się więc, że Twoje dzieciaki dostaną program bez wirusów. Osiągniesz to, wyrabiając w nich poczucie dobra i zła, empatię i szacunek dla innych. Oto 5 kroków do celu:

 1.


Zbuduj więź

Jeżeli chcesz, by Twoje dzieci wyznawały Twój system wartości, spędzaj z nimi dużo czasu. Dzieci, które doświadczyły miłości i zrozumienia ze strony rodziców, są mniej narażone na uzależnienia od narkotyków, rzadziej wykazują agresywne zachowania i popełniają samobójstwa.

 2.


Pokaż im, jak to się robi

Dzieci robią to, co robisz Ty, a nie to, co im każesz robić. Dawaj dobry przykład. Gdy uczysz je, że nie wolno kraść, a sam ściągasz pirackie MP3 z internetu, to z misji wychowawczej nici. Mówisz im, że mają być miłe, a sam jesteś obcesowy w stosunku do żony i ich matki? Zapomnij o wychowaniu.

 3.


Ucz, a nie karć

Karanie nie pomoże, jeśli dzieci, nie będą rozumiały, że to, co robią, jest złe. Gdy Twoje dzieciaki nabroją, rozmawiaj z nimi, rozwiewaj ich wątpliwości, kieruj je we właściwą stronę.

 4.


Wypisz zasady

Na kartce zapisz kilka zasad, takich jak: "Nie kłam", "Szanuj innych". Po pierwsze, sam się do nich stosuj, bo dobry przykład płynący z góry, od rodziców, jest lepszy niż powtarzane w kółko "Nie rób tego", "Rób tak" itd. Po drugie, gdy zastosują się do nich Twoje dzieci - koniecznie pochwal je za to.

 5.


Sporządź listę gości

Olbrzymi wpływ na Twoje dzieci mają ich koledzy i koleżanki. Jeśli kumple Twojego syna wagarują i kradną słodycze w sklepach, pewnie i on pod wpływem rówieśników zacznie tak spędzać czas. Chodź na wywiadówki, dowiaduj się jak najwięcej na temat znajomych swoich dzieci. Pozwalaj swoim dzieciom organizować imprezy u siebie w domu, aby móc zaobserwować, z kim się zadaje. Miej wpływ na to, z kim się spotyka.

Men's Health 07-08/2007

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ja w żadnym razie się nie śpieszę, jeśli chodzi o produkcję następnego pokolenia. Wystarczą mi moje dziecinne skłonności do samochodzików, różnych gadżetów i innych zabaweczek
  saber, 2009-02-04 19:19:15
 • avatar
  zgłoś
  'saber' napisał(-a):Jest luty, podejrzewam, że w listopadzie za 9 miesięcy temat może się rozwinąć A to z Ciebie saber dow[beeep]s. Nie spiesz się. Do 30-tki daj na full wolności. Chyba, że przyspieszyłeś proces
  ~Pafii, 2009-02-04 18:48:46
 • avatar
  zgłoś
  Jest luty, podejrzewam, że w listopadzie za 9 miesięcy temat może się rozwinąć
  saber, 2009-02-04 18:42:19
 • avatar
  zgłoś
  'Lep' napisał(-a):myślę że trzeba poczekać aż forum trochę bardziej się rozwinie i wtedy na pewno więcej ojców będzie pisać bardzo ciekawe by było poczytać ich wskazówki i przemyślenia Hola, hola, więcej ojców powiadasz. Mamy takich już na forum?
  ~Pafii, 2009-02-04 18:14:54
 • avatar
  zgłoś
  myślę że trzeba poczekać aż forum trochę bardziej się rozwinie i wtedy na pewno więcej ojców będzie pisać bardzo ciekawe by było poczytać ich wskazówki i przemyślenia
  Lep, 2009-02-04 18:10:46
 • avatar
  zgłoś
  Temat, który pozostanie bez komentarza, zważywszy młody wiek forumowiczów. Czyż nie?
  ~Pafii, 2009-02-04 18:07:34
 • avatar
  zgłoś
  Dzieci wzorują się na mamie, tacie, Britney Spears i Justinie Timberlake'u. Za czyim przykładem pójdą chętniej? Wszystko zależy od Ciebie i tego jak szybko i jak skutecznie skalibrujesz ich moralny kompas.
  Mens Health, 2008-12-21 21:23:43
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij