Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Small talk, czyli jak zacząć rozmowę?

Umiejętność prowadzenia niezobowiązującej rozmowy jest dla faceta z klasą równie ważna, jak starannie wyczyszczone buty. Zwłaszcza, że tzw. small talk nie tylko pozwala przełamać pierwsze lody, ale też może pchnąć do przodu Twoją karierę i poprawić relacje z kobietami.

winda, rozmowa, fot. shutterstock.com
Po co w ogóle gadać? Przeciętny facet na ogół stara się jak może, aby uniknąć rozmowy z nieznajomymi. Zasłania się gazetą, laptopem albo majstruje coś w aplikacjach telefonu. Nie odzywamy się do tych, których widujemy codziennie w naszym biurowcu w windzie, mimo iż wiemy, że pracują w firmie piętro wyżej.

Co gorsza, nie mamy pojęcia, o czym rozmawiać ze współpracownikiem, z którym wypadła nam wspólna droga do domu. Najgorzej jest w sytuacjach, które teoretycznie powinny służyć nawiązywaniu kontaktów, czyli na przykład na imprezach czy bankietach.

Upierasz się, że matka natura nie wyposażyła Cię w gen konwersacji z każdym, o byle czym? Tym bardziej powinieneś pracować nad sztuką pogawędki. Milkliwość i patrzenie spode łba eliminuje Cię z kręgu ludzi cywilizowanych, podobnie jak niemycie zębów.

Umiejętność zagajenia rozmowy z napotkanymi ludźmi szybko przekłada się na ilość kontaktów biznesowych. A od tego zależy Twoja sytuacja finansowa i kariera zawodowa. Bycie sympatycznym bardzo szybko przekłada się też na ilość przyjaciół i relacje z kobietami.

Wstępny research

Jeżeli jesteś facetem, któremu small talk nie przychodzi spontanicznie, nie ma rady: musisz się przygotować, idąc na imprezę. Od czego masz internet? Dzięki portalom społecznościowym i wyszukiwarkom możesz zdobyć sporo wiedzy o innych zaproszonych osobach, która ułatwi Ci prowadzenie z nimi rozmowy.

Zajrzyj do profili uczestników imprezy na Naszej Klasie czy Facebooku. Zobacz, gdzie się uczyli, jakie studia kończyli, skąd pochodzą, czym się interesują. To kopalnia informacji. Może macie wspólnych znajomych, może też kończyłeś zarządzanie, może Twoja dziewczyna też pochodzi z Kalisza, albo lubisz nurkować czy jeździć na nartach.

Jeżeli nie chcesz, żeby Twój rozmówca wiedział, że go odwiedzałeś na NK, wejdź w edycji swojego profilu w zakładkę "Prywatność" i odhacz opcję: "Nie pokazuj innym, że oglądałem ich profil".

Otwarcie rozmowy

Skoro znajdujecie się w tym samym miejscu i czasie, z pewnością istnieje coś, co Cię łączy z rozmówcą, i tego dotyczyć może pierwsze zdanie rozmowy - np. tłok, zbyt głośna muzyka, osoba gospodarza, pogoda, spóźniony środek lokomocji.

To na wejście i nawiązanie kontaktu jest całkiem OK, ale pamiętaj, żeby rozmowa nie utknęła na jałowym biegu, jakim jest wspólne narzekanie. Staraj się, aby odbierali Cię jako faceta pozytywnego.

Kolejnym krokiem jest ustalenie wstępnego tematu przez opowiedzenie kilku słów o sobie z nawiązaniem do tego, czego dowiedziałeś się z NK czy Facebooka - np. skoro wiesz, że też jeździ na nartach, zacznij: "Właśnie wróciłem z nart. Świetne miejsce, polecam. Jeździ pan?".

Pytania w ogóle są godnym polecenia rozkręcaczem rozmowy, pod warunkiem że uważnie słuchasz odpowiedzi, a Twoja następna wypowiedź nawiązuje do tego, co przed chwilą powiedział rozmówca. 

fot. shutterstock.com
Stymulatory rozmowy

Skorzystaj z okazji powiedzenia kilku słów o sobie na początku rozmowy. Później staje się to coraz bardziej kłopotliwe. Zadawaj pytania otwarte, czyli takie, których nie można skwitować krótkim "tak" lub "nie".

Na przykład pytaj o opinię na różne tematy, o radę, o namiary na fachowca. Ludzie uwielbiają być pytani o radę. Dołączając do większego towarzystwa, włącz się do rozmowy na samym początku. Potem będzie Ci coraz trudniej.

Jakkolwiek by to banalnie nie brzmiało, istnieje lista bezpiecznych tematów wymyślona po to, aby prowadzić miłą konwersację, która nikogo nie rani, nikogo nie obraża i nie wymaga wchodzenia z butami w cudze życie.

Spokojnie można rozmawiać o pogodzie (Brytyjczycy twierdzą, że dzięki wynalazkowi tematu pogody udało się przetrwać tym wojowniczym narodom na jednej ciasnej wyspie), o wakacjach, o sporcie, o samochodach, o jedzeniu, o nowych filmach, o najnowszych gadżetach i wynalazkach, o budowie czy o remoncie domu. Pociągnij dalej temat, który zainteresował rozmówcę.

Mordercy rozmowy

Lista tematów ryzykownych obejmuje politykę i religię. Na początku znajomości lepiej też nie poruszać tematów takich jak nasze i cudze choroby, seks czy śmierć. Wykluczone są tematy kontrowersyjne, jak eutanazja czy legalizacja małżeństw homoseksualnych.

Niby niewinne pytanie o zawód też jest ryzykowne. Możesz trafić na kogoś, kto właśnie został zwolniony, albo na przykład na patologa sądowego, albo rzeźnika, albo - nie daj Boże - na agenta ubezpieczeniowego, który w dodatku jest pasjonatem swojej pracy - wtedy żegnaj godzino miłej imprezy.

Fatalne wrażenie robi wygłaszanie krytycznych opinii na temat wspólnych znajomych oraz zwierzanie się ze swoich problemów. Nie do przyjęcia jest chwalenie się stanem posiadania.

rozmowa fot. shutterstock.com
Rozmowie nie służą też poglądy wygłaszane nieznoszącym sprzeciwu tonem, typu: "A ja uważam...(że globalne ocieplenie to bzdura, że parytety to idiotyzm itp.)". Zasada dżentelmena brzmi: inni ludzie mają się przy mnie czuć dobrze, więc nie mówię rzeczy, które wprawiają innych w zakłopotanie.

9 zasad prowadzenia small talk

Oto lista porad, dzięki którym już nigdy nie zabraknie Ci ani tematów, ani odwagi, żeby otworzyć usta i rozpocząć rozmowę:

 1.

Nieustannie ćwicz

Rozmawiaj z wszystkimi ludźmi, których napotykasz na swojej drodze: sprzedawcą w sklepie, kelnerką w restauracji, pasażerami w pociągu lub autobusie, policjantem na ulicy, sąsiadami, współpracownikami, dziećmi itd. Nie ograniczaj się do ludzi w podobnym wieku czy tej samej płci - im bardziej Twoi rozmówcy będą różnić się od Ciebie, tym szybciej nabierzesz swobody rozmawiania.

 2.

Dużo czytaj

Książki, czasopisma, gazety, katalogi, broszury reklamowe, strony internetowe itd. Wszystko to może być źródłem informacji, które będziesz mógł wykorzystać podczas rozmowy. Słuchaj także stacji radiowych, które oprócz muzyki puszczają dyskusje, wywiady itp.

 3.

Wykorzystuj okazje

Nie odmawiaj, jeśli znajomi zapraszają Cię na przyjęcie i grilla. Nie unikaj firmowych imprez, rautów i jubileuszy. Wykorzystaj czas spędzony w poczekalni u lekarza czy fryzjera, by wymienić choć kilka zdań z innymi ludźmi.

fot. shutterstock.com
 4.

Zaangażuj się w kulturę

Dodajmy: szeroko pojętą kulturę. Chodź do teatru, kina i na koncerty, czytaj recenzje spektakli, filmów i nowych płyt. Obejrzyj od czasu do czasu jakieś telewizyjne show, wybierz się na mecz albo sam wystartuj w jakichś zawodach. Wszystkie tego typu wydarzenia mogą być źródłem tematów do rozmowy, szczególnie jeśli inni też brali w nich udział.

 5.

Prowadź notatnik

Zapisuj w nim zasłyszane zabawne anegdoty i dialogi, mądre cytaty, swoje spostrzeżenia na różne tematy, ważne informacje, którymi warto się podzielić itp. Każdy z takich zapisków może stać się punktem wyjścia do interesującej, żywej rozmowy.

 6.

Mów do lustra

Zrób listę tematów (im bardziej zróżnicowane, tym lepiej) i próbuj o nich rozmawiać ze swoim lustrzanym odbiciem. Przy okazji dowiesz się, czy podczas rozmowy nie robisz jakichś dziwnych gestów lub min.

 7.

Zerwij z rutyną

Idź na obiad do nowej restauracji. Wróć z pracy do domu inną drogą. Zapisz się na warsztaty artystyczne. Wybierz się na losowo wybrany film. Spróbuj czegoś nowego każdego dnia.

 8.

Naucz się słuchać

Podczas rozmowy skup się na tym, co mówi Twój rozmówca. Zapamiętaj, że Twoja koleżanka z pracy uwielbia australijskie wina, Twój dentysta jeździ na narty do Włoch, a sprzątaczki córka studiuje archeologię. Będzie Ci łatwiej zagadnąć do nich, kiedy znów się spotkacie.

rozmowa fot. shutterstock.com
 9.

Pracuj nad pewnością siebie

Staraj się pokonać swoją nieśmiałość, nieufność i brak wiary we własne siły. W naszych artykułach "Pokonaj nieśmiałość i zacznij żyć" oraz "Jak przemawiać bez tremy" znajdziesz kilka wskazówek, jak walczyć z takimi słabościami. I pamiętaj: im większą masz wiedzę, tym więcej masz tematów, na które możesz porozmawiać.

Jak rozmawiać z nowo poznaną kobietą?

Oto cztery bezpieczne sposoby rozpoczęcia rozmowy, które otworzą Ci drogę na skróty do bliższego poznania Twojej rozmówczyni:

• "Co robisz w naszym mieście?"
Dowiedziałeś się, że jest z Gdańska, więc pociągnij temat. Pozwól jej mówić i słuchaj z zainteresowaniem. Zapytaj, czy widziała (tu nazwa ciekawego miejsca w mieście) i zaproponuj, że ją tam zabierzesz.

"Masz bardzo interesujący głos"
Unikaj komplementów z seksualnym podtekstem. Najlepiej działają te, które świadczą, że intryguje Cię jako osoba. Chwal poczucie humoru, śmiech, ładne dłonie, czy oryginalny strój.

"W zasadzie to jestem nieśmiały"
Facet, który potrafi się przyznać do swoich słabości, jest bardzo seksowny. A zwłaszcza jeżeli ma taką niewinną i uroczą słabość. Ale w dalszej części rozmowy pochwal się, że np. dobrze gotujesz.

"Czytałaś o ostatnich wybuchach na Słońcu?"
Opowiedz o czymś, co ostatnio czytałeś albo oglądałeś i Cię zaintrygowało. To dobry punkt wyjścia do rozmowy. Dużo łatwiej na początek rozmawiać o czymś, co nie dotyczy was bezpośrednio.

MH 05/10

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Warto także zastosować jakiś zewnętrzny element odciągający na pierwszą chwilę uwagę od siebie, a zarazem skierowujący ją na rozmówcę. Działa to tak: jesteś np. w księgarni czy bibliotece. Siegasz po jakąś książkę obok stojącej dziewczyny i mimochodem pytasz, czy zna tego autora czy słyszała o tej książce. Odpowie cokolwiek, a ty możesz już zacząc rozmowę, że myślałeś że to ten, a nie inny, że słyszałeś, że jego proza jest nudna i chciałbyś się zapytać kogoś innego o zdanie. Tak samo na przystanku, zapytasz znienacka o to, czy dany autobus już odjechał, wydawaj się nie zainteresowany kobietą, a później osłodź rozmowę jakimś żarcikiem albo anegdotą. Z uwagi na pytanie ona bacznie zacznie się tobie przyglądać. Pomyśli fajny gość, zabawny czy elokwentny. Może warto zamienic z nim kilka słów, a nawet zamienić się telefonami.
  Mirosiek, 2014-07-22 14:07:44
 • avatar
  zgłoś
  Lepiej powiedzieć "odrobinę" za dużo niż stać jak te ciele. Oczywiście nie jakieś chamskie rzeczy - od biedy można skomentować pogodę, ale to tylko jak aktualnie leje.:P A rozmawia się najlepiej o tym, co aktualnie dana osoba robi, szuka książki, ogląda wystawę w sklepie, czy spaceruje. Oczywiście bez tekstów "gdzie mieszkasz", "czekasz na kogoś" itp. które mogą wywołać jedynie obawę, że próbujemy dziewczynę zamordować. 
  MarekMar, 2014-05-30 14:01:00
 • avatar
  zgłoś
  Z kobietami trzeba ostrożnie jak z ogniem :) nawet jeżeli zagadamy nie mając nic złego na myśli, to nie wiadomo jak odbierze to kobieta.Dlatego nie należy się przejmować* tym "CO ONA POMYŚLI" ani tym bardziej myśleć za nią. Rozmawiając z kumplem (tak przypuszczam) nie stresujesz się tym jak on to odbierze, co sobie pomyśli i jakimś cudem nie ma problemów. * Przejmować w sensie, że zamartwiać się na zapas i wiązać z tym własne samopoczucie. Być może to z obawy na negatywną reakcję potencjanego rozmówcy mamy problem ze small talk?To co pisałem wyżej można też na to rozszerzyć.
  ~Leif, 2013-09-09 19:51:31
 • avatar
  zgłoś
  Z kobietami trzeba ostrożnie jak z ogniem :) nawet jeżeli zagadamy nie mając nic złego na myśli, to nie wiadomo jak odbierze to kobieta. Ja bardzo dużo rozmawiam z moją dziewczyną i otwarcie rozmawiamy o tym jak odebraliśmy drobną uwagę lub zachowanie i to jest wręcz zaskakujące jak bardzo nasze intencje mogą różnić się w naszych oczach. Przykładowo, mówisz kobiecie, nie koniecznie swojej, może to być koleżanka, że ma sliczną delikatną buzię i makijaż jest jej zupełnie nie potrzebny. Co masz na myśli? "Jesteś piękną kobietą, wyglądasz cudownie bezdodatków, nie potrzebujesz ich aby się wyróżnić" -czyli chwalisz kobietę za jej urodę. A jak może odebrać tokobieta? "O jasny gwint, zwrócił uwagę na makijaż, czyli chyba mi nie wyszło i sugeruje mi żebym lepiej tego nie robiła bo już mi lepiejbez tego, beszczelny, jak on śmie mnie krytykować? A kim on jest żeby mi mówić takie rzeczy? Czy ja go pytałam o radę?". No i miłe relacje zażegnane :D Najgorsze jest to że polacy ogólnie wcale nie są tak otwarci na rozmowę z nieznajomym jak na przykład zagraniczni. Często zagadywanie jest odbieranenegatywnie, jako wkraczanie w sferę prywatności czy zakłócanie czyjegoś spokoju. Być może to z obawy na negatywną reakcję potencjanego rozmówcy mamy problem ze small talk?
  Daniello86, 2013-09-08 13:22:19
 • avatar
  zgłoś
  Na początek lepiej iść na żywioł, potem już wszystko poleci z górki. 
  gniazdoorła, 2013-09-01 14:35:12
 • avatar
  zgłoś
  już początek artykułu jest do mnie, zawsze jak nie wiem, co powiedzieć szperam w telefonie :P  I o czym to świadczy?  Ja dużo czytam, wiem, co się dzieje na świecie - zawsze trzymam jakiegoś asa w rękawie. Z racji tego, że mam szerokie zainteresowania zazwyczaj nie mam problemów, aby zagaić kobietkę...  Duża wiedza i zainteresowania - to podstawa.
  aadamoss, 2013-07-05 19:05:49
 • avatar
  zgłoś
  czyt. snobów
  mariolka010, 2012-09-20 14:05:28
 • avatar
  zgłoś
  niech zgadnę, poradnik dla ludzi "skomplikowanych inaczej" czy "wyższych sfer" (czyt. zmanierowanych)?
  rocket, 2012-07-28 20:58:09
 • avatar
  zgłoś
  już początek artykułu jest do mnie, zawsze jak nie wiem, co powiedzieć szperam w telefonie
  jasko, 2012-04-05 15:22:31
 • avatar
  zgłoś
  Polecam książkę "Sztuka konwersacji"
  bartolomeo107, 2012-03-30 22:55:21
 • avatar
  zgłoś
  Umiejętność prowadzenia niezobowiązującej rozmowy jest dla faceta z klasą równie ważna, jak wyczyszczone buty. Zwłaszcza, że tzw. small talk nie tylko pozwala przełamać pierwsze lody, ale i może pchnąć do przodu Twoją karierę i poprawić relacje z kobietami.
  Mens Health, 2012-03-27 15:16:32
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij