Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ
124OCEŃ
3.3

Ojcostwo: obalamy 10 popularnych mitów

Pytania, które chodzą nam po głowie, i odpowiedzi, które mogą zmienić całe życie. Nawet jeżeli jeszcze nie pomyślałeś o posiadaniu potomka. 

Ojcostwo fot.
1. Powinienem być przy porodzie

Powinieneś chodzić z nią do szkoły rodzenia, to pewne – trochę wsparcia zawsze się przyda – ale nie popełniajcie grzechu nadgorliwości. Po pierwsze: naukowcy z Toronto udowodnili, że rodzące w towarzystwie dyplomowanych położnych potrzebowały mniej środków przeciwbólowych; po drugie: badacze z Imperial College w Londynie przekonują, że poziom bólu i niepokoju u rodzącej kobiety wzrasta wraz ze wzrostem niepokoju u partnera, i po trzecie, chyba najważniejsze: współczynnik rozwodów jest wyższy wśród par praktykujących wspólny poród niż wśród par, gdzie ojciec czeka na rozwiązanie w poczekalni lub w pubie za rogiem. Czy to jest główny powód – nie wiadomo, ale lepiej nie ryzykować.

2. Ojcostwo jest fatalne dla formy

Nieprzespane noce, kolki brzuszne, wrzask i brudne pieluchy nie brzmią może najlepiej, ale badania szwedzkich naukowców pokazały, że bezdzietni, samotni mężczyźni są 4 razy bardziej narażeni na przedwczesną śmierć niż zmęczeni ojcowie. Psychologowie są zgodni, że ojcostwo to często kop, którego nam brakowało, by rzucić palenie, ograniczyć picie, jeździć bezpieczniej, jeść zdrowiej i w ogóle żyć mądrzej.

3. Dziecka i pracy nie da się pogodzić

Australijski Instytut Studiów Rodzinnych potwierdza wprawdzie, że dzieci bardzo zapracowanych ojców miały gorsze samopoczucie, ale nie dlatego, iż spędzano z nimi zbyt mało czasu, tylko że podczas spędzanych godzin ojciec był zestresowany i myślami nieobecny. Wyluzuj, a przede wszystkim zostawiaj pracę w biurze i nie zanoś jej do domu.

4. Faceci nie wiedzą, co to jest ciąża

Nie obstawialibyśmy tego u bukmachera, ponieważ badacze z Queen's University w Kingstone mają inne zdanie. Otóż, mężczyźni mieszkający z ciężarnymi partnerkami odczuwają pewne zmiany hormonalne, do złudzenia przypominające symptomy ciąży. Oprócz tego, przyszli ojcowie łatwiej łapią wszystkie infekcje w tym okresie, miewają wahania nastrojów i cierpią na bezsenność. Ale nie przesadzaj z troską o siebie, bo to jednak ona będzie rodzić. Na pewno. 

 

Ojcostwo fot. shutterstock.com
5. Dzieci są zakałą ludzkości

No, znamy faktycznie parę egzemplarzy, przy których człowiek z tęsknotą wspomina króla Heroda i jego nieortodoksyjne metody, ale wyniki badań przekonują, że dzieci są doskonałym sposobem na zwalczenie stresu. Ojcostwo daje okazję do zmiany hierarchii wartości i potwierdza prawdę (znaną wszystkim, którzy już mają dzieci), że ojcowie skutecznie wychowujący swoje pociechy mają o sobie lepsze mniemanie o sobie i lepsze samopoczucie. Zresztą zasłużone, bo to ciężki kawałek chleba.

6. Trzeba być razem dla dobra dzieci

Dziś – kiedy niemal każde złe zachowania nieletnich usprawiedliwia się rozpadem małżeństwa ich rodziców – podajemy wyniki badań, które rzucają na ten problem inne światło. Naukowcy z Pensylwania State University wespół z uczonymi z University of Nebraska wykazali, że dzieci całkiem dobrze radzą sobie z rozwodem rodziców, pod warunkiem jednak, że ojciec nadal pozostaje obecny w ich życiu. Co więcej – rodziny, w których jest jeden opiekun, mogą być nawet szczęśliwsze, o ile rodzice są szczęśliwsi osobno. Inaczej rzecz ujmując – teorie, że trzeba za wszelką cenę ratować nieudany związek, mając na względzie dobro dzieci, można spokojnie między bajki włożyć.

7. Jej ciąża i połóg to koniec seksu

Nie wiemy, gdzieś wyczytał te sensacje, ale już pora od nich odejść. Holenderscy naukowcy z uczelni w Utrechcie dowodzą, że poród ma niewielki wpływ na odczuwanie bodźców seksualnych przez kobietę. Zresztą, co tam naukowcy – u niektórych kobiet okres ciąży to prawdziwa seksualna burza i to zazwyczaj facet miga się od współżycia, ponieważ boi się uszkodzić płód podczas stosunku. Nic bardziej błędnego – trzeba po prostu zrezygnować na pewien czas z popisowego numeru, czyli skoku na nią w czarnej pelerynie z szafy, i wszystko będzie OK. Niektóre pozycje są mniej lub bardziej wygodne, ale wszystkie bezpieczne. 

 

Ojcostwo fot. shutterstock.com
8. Będę zarobiony w domu po pachy

Może nie po pachy, ale trochę i, co więcej, będziesz to lubił. Dane pokazują, że w latach 60. ojcowie poświęcali pracom domowym 17 minut, a dzieciom 12 minut dziennie. Dziś zajmują się dziećmi średnio 1,7 godziny (w weekendy dłużej) i robią to bez wstrętu i uszczerbku na męskości. Tylko 20% z nas uważa, że dom jest naturalnym środowiskiem kobiety i nie należy jej tam przeszkadzać.

9. Samotny ojciec nie da rady

Uczeni z Winsconsin-Madison University twierdzą po wynikach badań, że tzw. naturalny sposób wychowania dziecka nie istnieje i samotni ojcowie mają takie same szanse na udane życie rodzinne, jak samotne matki i szczęśliwe pary. Dzieci chowane wyłącznie przez ojców osiągają w testach psychologicznych takie same wyniki, jak pozostałe z innych rodzin. Te badania powinny być zadedykowane polskim sędzinom, które w 99% przyznają kobietom opiekę nad dziećmi podczas spraw rozwodowych.

10. A skąd mam wiedzieć, że to moje?

Nie bądź ćwokiem. Chyba wiesz, z kim chodzisz do łóżka? 

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  8 to bzdura. Człowiek jest zarobiony i nie ma czasu dla siebie, niestety - życie :-)sa
  ~ryr, 2017-03-30 23:50:44
 • avatar
  zgłoś
  Bez dzieci, to nie zastanawiałem sie nad tym co będzie jutro, za tydzień, za rok za 10 lat. Żyłem z minuty na minute, a w tej chwili wszystko planuje. Jestem odpowiedzialny za 2 maluchów i muszę pamiętać co, kiedy i gdzie. Pamiętam tez, co miesiąc o odkładaniu kasy na lepsze jutro dla nich.
  ~Haki, 2016-11-30 00:26:34
 • avatar
  zgłoś
  Jak żona była w ciąży to ja miałem większe zachcianki niż ona :) Staram sie być najlepszym ojcem,odpowiedzialnym itp. Żona mnie namówiła, że powinniśmy oszczedzać i sie zgodziłem, wypatrzyła w TV reklamę Nationale i tam wykupiliśmy pakiet ubezpieczenie+inwestowanie. Ciekaw jestem co to będzie za te 15 lat wiem tylko, że sam bym tak rzetelnie nie odkładał a tak muszę co miesiąc przelać konkretna kwotę.
  ~Gragu, 2016-11-24 00:34:14
 • avatar
  zgłoś
  Chciałbym być takim ojcem jakiego ja miałem :) Zawsze był podporą naszej rodziny, której nigdy niczego nie brakowało. Zadbał o przyszłość moją i siostry - dostaliśmy na start po mieszkaniu. Odkąd pamiętam, zawsze odkładał część wypłaty na "przyszłość". Dziś mam więcej możliwości, bo można wykupić dzieciakowi polisę.
  ~Danielo, 2016-11-22 22:32:36
 • avatar
  zgłoś
  Jak w nicku, spłodzić dziecko każdy głupi potrafi ;) ale ojcem być nie jest tak łatwo. Należy podejmować dojrzałe, przyszłościowe decyzje. Kurczę, ja jak będę ojcem to dziecku nieba uchylę, choćby kosztem ciężkiej pracy i niewyspania z przylepioną do dłoni kawą, ale założyłbym dziecku polisę na życie i zaskoczył go na 18ste urodziny ;)
  ~pomyślunek, 2016-11-22 13:42:08
 • avatar
  zgłoś
  Fajne jest w ogóle oszczędzanie/inwestowanie/myślenie poważne o finansach. Wszystkie te rzeczy raczej rzadko spotykane w polskim społeczeństwie. Jak się chce zapewnić start dziecku to trzeba o tym myśleć jakieś 10 lat wcześniej
  Sapaty, 2016-11-22 00:38:39
 • avatar
  zgłoś
  Ja też poważnie rozważam strażnika przyszłości. Słyszałam bardzo dużo dobrych opini i czytałam kilka interesujących analiz - myślę, że to fajna oferta ;)
  ~córka krysi, 2016-11-21 22:17:18
 • avatar
  zgłoś
  Tomaszu, napisałeś, że przed porodem odkładałeś na ubezpieczenie dla dziecka. Moja pociecha przyjdzie na świat za 4 miesiące i zastanawiam się nad jakąś polisą, jesteś w stanie coś mi polecić? Dużo słyszałem o Strażniku Przyszłości, to taka polisa ukierunkowana właśnie i zaplanowana dla rodzin.
  ~patrykzet, 2016-11-21 15:38:14
 • avatar
  zgłoś
  A ja dodam od siebie, ze jak uwielbiam męskie wyprawy weekendowe, lubię sie zaszyc sama na sam z dobra ksiazką czy grac kilka godzin w fifę tak to wszystko jest niczym w porównaniu z usmiechem i pełnym zaufania spojrzeniem mojego dziecka. Wszystko się da pogodzić, wiadomo ze początki są trudne i kazde 5 min snu jest na wagę złota, ale to jest coś pięknego, warto to przeżyć. A odpowiedzialność? Cóż w koncu tzreba wyrosnać z krótkich spodenek. Ja jeszcze przed porodem odkładałem dla dziecka, dobre ubezpieczenie i jakiś fundusz inwestycyjny, wypadki chodzą po ludziach, nie wybaczyłbym sobie, gdybym zostawił córę z niczym.
  ~Tomasz, 2016-11-20 21:25:53
 • avatar
  zgłoś
  A ja dodam od siebie, ze jak uwielbiam męskie wyprawy weekendowe, lubię sie zaszyc sama na sam z dobra ksiazką czy grac kilka godzin w fifę tak to wszystko jest niczym w porównaniu z usmiechem i pełnym zaufania spojrzeniem mojego dziecka. Wszystko się da pogodzić, wiadomo ze początki są trudne i kazde 5 min snu jest na wagę złota, ale to jest coś pięknego, warto to przeżyć. A odpowiedzialność? Cóż w koncu tzreba wyrosnać z krótkich spodenek. Ja jeszcze przed porodem odkładałem dla dziecka, dobre ubezpieczenie i jakiś fundusz inwestycyjny, wypadki chodzą po ludziach, nie wybaczyłbym sobie, gdybym zostawił córę z niczym.
  ~Tomasz, 2016-11-20 21:24:53
 • avatar
  zgłoś
  Ostatni punkt najlepszy ;) Sex w ciąży - jeden z najlepszych okresów mojego zycia łóżkowego moja zona miałą ochote cały czas i do tego te bujne piersi... Polecam ;) W domy przybywa obowiązków, to fakt i warto tu przyjać pomos teściowej jeśli się oferuje ;)) Tak całkeim serio dodalbym mit - musisz utrzymać rodzinę. To nie te czasy, Teraz wpsólnie utrzymuje się dom i nie sie czego wstydzić. Jestem ojcem od niedawna. To jest rewelacyjna sprawa. Jak moje dziecko skończy rok myślę tez o zabezpieczeniu mu przyszłosci, im wcześniej zacznie się coś odkładać tym mniej to odczujemy finansowo, a wiecej można zdziałać.
  ~trak, 2016-11-20 10:41:21
 • avatar
  zgłoś
  Ostatni punkt najlepszy ;) Sex w ciąży - jeden z najlepszych okresów mojego zycia łóżkowego moja zona miałą ochote cały czas i do tego te bujne piersi... Polecam ;) W domy przybywa obowiązków, to fakt i warto tu przyjać pomos teściowej jeśli się oferuje ;)) Tak całkeim serio dodalbym mit - musisz utrzymać rodzinę. To nie te czasy, Teraz wpsólnie utrzymuje się dom i nie sie czego wstydzić. Jestem ojcem od niedawna. To jest rewelacyjna sprawa. Jak moje dziecko skończy rok myślę tez o zabezpieczeniu mu przyszłosci, im wcześniej zacznie się coś odkładać tym mniej to odczujemy finansowo, a wiecej można zdziałać.
  ~trak, 2016-11-20 10:40:34
 • avatar
  zgłoś
  Pytanie w pkt. 10 powinno brzmieć: chyba wiesz, że ona chodzi do łóżka wyłącznie z Tobą? :D
  ~Konieczko, 2016-09-27 11:39:13
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij