Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘ
989OCEŃ
3.9

Męskie lektury obowiązkowe

Czego potrzebuje prawdziwy facet? Sportowego wozu, grubego portfela, stada fanek i mnóstwa znajomych? Nie. Miłości, przyjaźni, odwagi, pasji... Przypomnij sobie, co oznaczają te pojęcia. Oto 9 powieści o najważniejszych sprawach w życiu mężczyzny.

fot. Yuri Arcurs 2009/shutterstock.com
 1.


Władza: Michaił Bułhakow "Mistrz i Małgorzata"

Szatan wydaje bale. Gospodyniami są na nich zawsze kobiety o imieniu Małgorzata. I tym razem tak się stanie. Do stolicy ZSRR przybywa profesor czarnej magii Woland ze swoją świtą. To, co zacznie się dziać w mieście pod wpływem sztuczek diabelskich, to jak szatan i kompania będą figlować, jak postawiony na głowie przez system świat zupełnie zwariuje, jest nie do opowiedzenia.

Równocześnie z realistyczną (właśnie tak!) opowieścią o systemie komunistycznym Bułhakow przedstawia nam inną książkę. Apokryficzną Ewangelię według Mistrza, tytułowego bohatera, zamkniętego w psychuszce ukochanego Małgorzaty. Rozmowy Jeszui ha-Nocri (dla niewtajemniczonych - Jezusa z Nazaretu) z Poncjuszem Piłatem, prokuratorem Judei, to do dziś jedno z najważniejszych przedsięwzięć tego typu literatury na świecie.

Jest zbrodnią mówienie o "Mistrzu i Małgorzacie" tylko w kategoriach rozważań o systemie władzy. Ale - spośród arcydzieł - to właśnie ta książka o władzy mówi mocno i zdecydowanie. Pozycja obowiązkowa.

 2.


Zdrada: John Fowles "Mag"

Młody nauczyciel Nicolas Urfe podejmuje pracę w szkole na małej greckiej wyspie. W Anglii zostawia dziewczynę i od początku wiemy, że mamy do czynienia z typem emocjonalnie niedojrzałym. Na wyspę przyjeżdża czasem Conchis, bogaty Grek, o którym mówią, że w czasie wojny kolaborował z Niemcami. U niego właśnie Nicolas poznaje Julię, śliczną dziewczynę, która zmieni jego życie. Miłość do niej, a właściwie to, co Urfe za miłość uważa, sprawi, że bohater nie zauważy, iż został wmanewrowany w misterną i perfidną grę.

W powieści Fowlesa chodzi nie tylko o zdradę w relacji kobieta - mężczyzna, choć tej jest tu najwięcej, ale także o zdradę ideałów, a nawet narodu. "Mag" to jedna z tych książek, które pokazują, że nie istnieje czarno- -biały obraz świata i człowieka w świecie, a rzeczy mogą okazać się czytelne, dopiero gdy zacznie się słuchać między słowami.

 3.


Zazdrość: Michał Choromański "Zazdrość i medycyna"

Jedyna polska powieść w tym przeglądzie. Za to jaka! W roku 1933 Widmar zaczyna podejrzewać swoją żonę o romans. Jego krawiec, Gold, donosi mu o tajemniczej wizycie pani Widmarowej w kamienicy nieopodal swojego mieszkania. Od tej pory chorobliwa zazdrość Widmara będzie dyktować mu mniej lub bardziej racjonalne działania, które mają doprowadzić do potwierdzenia podejrzeń.

Książka, czytanie fot. LoloStock 2015/Shutterstock
Zazdrosna jest także była kobieta Widmara, Zofia. Tym razem o niego. Gdy umiera, jej zapiski ze szczegółowym opisem zdrady żony trafiają w tajemniczy sposób na posesję bohatera. Dalej sza! Trzeba to przeczytać.

Choromański zyskał w przedwojennej Polsce wielką sławę. Dlaczego? Bo to powieść o nas wszystkich. Zdarzyć się może każdemu.

 4.


Przyjaźń: Aleksander Dumas "Trzej muszkieterowie"

Porywczy i szlachetny d'Artagnan wyrusza do Paryża, by zaciągnąć się do królewskich muszkieterów. W stolicy natychmiast popada w konflikt z trzema muszkieterami - Atosem, Portosem i Aramisem, co skutkuje wyzwaniem na trzy pojedynki tego samego dnia. Szczęśliwie dla integralności cielesnej d'Artagnana w paradę wchodzą im gwardziści kardynała de Richelieu. Dochodzi do walki, a d'Artagnan opowiada się po stronie muszkieterów. Od tej pory stają się nierozłączni. Bronią honoru królowej Anny Austriaczki przed podłą intrygą kardynała, tropią zbrodniczą i piękną agentkę tegoż - Milady, piją wino, kochają piękne kobiety i walczą.

Absolutna klasyka powieści przygodowej, a jednocześnie traktat o męskiej przyjaźni. Bo męska przyjaźń różni się od kobiecej. Jak wiadomo. Niestety, tylko mężczyznom wiadomo.

 5.


Miłość: Erich Maria Remarque "Łuk triumfalny"

Doktor Ravic, niemiecki uchodźca, przebywający krótko przed wojną nielegalnie w Paryżu, pewnej mglistej nocy spotyka Joannę. Joanna jest samotna i zagubiona. I piękna. I tajemnicza. Tak zaczyna się gęsty od znaczeń, wstrząsający melodramat (właśnie tak!) o męskiej duszy w pułapce. Ravic pomaga kobiecie, która zostawiła w pokoju hotelowym martwego chłopaka. Po jakimś czasie pomiędzy Joanną i Ravicem wybucha uczucie. Tyle tylko, że zakochany Ravic nie chce tego związku, boi się Joanny, przeczuwa, że kobieta bardzo szybko odejdzie do innego albo gdzieś.

Książka Remarque'a jest opowieścią o wielu miłościach. Nawet epizodyczne postaci mają w tej historii do opowiedzenia własne uczucie. Podobno "Łuk triumfalny" bardzo podoba się kobietom. Warto spróbować zrozumieć, dlaczego.

 6.


Odwaga: Alistair Maclean "Działa Nawarony"

Czy sześciu ludzi może zmienić losy wojny? Bez problemu. Pod warunkiem że są to bohaterowie wojennej sensacji Alistaira MacLeana. W miasteczku Nawarona, na wybrzeżu Turcji, potężne niemieckie działa strzegą przesmyku na Morzu Egejskim. Alianci próbują je zniszczyć zarówno z powietrza, jak i z wody. Nic jednak nie jest w stanie skruszyć potężnie ufortyfikowanego przyczółka.

W takiej sytuacji potrzeba świetnie wyszkolonych, twardych żołnierzy. I w dodatku nieustraszonych. Wybór pada na sześciu komandosów. Sześciu straceńców. "Działa Nawarony" to jedna z najlepszych książek króla powieści sensacyjnej. Bohaterowie tej historii są jednymi z najbardziej wyrazistych i najbardziej nietuzinkowych w jego twórczości.

Jeśli chcesz przekonać się, dlaczego w późniejszej literaturze i kinie aż roi się od twardych typów, dla których odwaga i honor to podstawa, sięgnij po MacLeana. Bo on był pierwszy.

 7.


Pasja: Arturo Perez-Reverte "Fechtmistrz"

W roku 1866 don Jaime Astarloa jest najlepszym szermierzem w Madrycie. Jest też ostatnim, który hołduje niepisanemu kodeksowi honorowemu. Odgrodził się od świata, brzydzi się polityką. Ma jedną pasję - fechtunek i całkowicie poświęcił się poszukiwaniu mistrzowskiego pchnięcia, które nazywa Graalem. Udziela lekcji arystokratom i często informuje ich, że: "Szermierka jest jak komunia".

Książka, czytanie fot. Kikovic 2015/shutterstock
Jak to niestety w życiu prawdziwego mężczyzny bywa, wszystko wali się, gdy zostaje zaproszony do mieszkania pewnej pięknej kobiety. Chciałaby ona, żeby mistrz nauczył ją skomplikowanego pchnięcia. Astarloa nie posiada się ze zdumienia: kobieta nie może wszak używać floretu.

A dalej to już, jak to Perez-Reverte ma w zwyczaju, akcja oszaleje i popędzi w tempie szermierczego pchnięcia z podwójnym zwodem. Warto wrócić do wartości. "Fechtmistrz" jest książką o niezłomności. Ale też o tym, jak często wodzona jest ona na pokuszenie.

 8.


Wojna: Joseph Heller "Paragraf 22"

Nie sposób dyskutować o wojnie, jeśli nie zna się tej powieści. Bombardier Yossarian odmawia lotów bojowych nad Włochy w czasie II wojny światowej. Odmawia, gdyż wojna jest w jego przekonaniu rzeczą bezsensowną. Postanawia udawać wariata, by uniknąć służby na froncie. Jest jednak pewien kruczek w wojennym prawie. Definiuje go tytułowy paragraf 22.

Najkrócej rzecz ujmując: skoro Yossarian jest wariatem, to nie powinien rozumieć zagrożenia związanego z lotami, a tym samym odmawiać ich wykonywania. A jeśli odmawia, to oznacza, że jest zdrowy, a co za tym idzie: może latać.

Powieść Hellera jest oparta na paradoksach. A najgorszy jest ten, że w zwariowanym świecie biurokracji wojennej bohaterowie książki, dziwaczne indywidua o co najmniej szalonych pomysłach, zdają się być jedynymi rozsądnie myślącymi ludźmi. Niesłychanie zabawna książka. I straszna.

 9.


Śmierć: Truman Capote "Z zimną krwią"

W 1959 roku dwóch bandytów, Perry Smith i Richard Hickock, odsiadujących karę w więzieniu, słyszy od kolegi spod celi o pewnej rodzinie w Kansas. Nazywają się Clutterowie. Mają sejf pełen pieniędzy. Po wyjściu z więzienia Perry i Dick udają się do domu Clutterów z zamiarem uwolnienia jego mieszkańców od ciężaru bogactwa, ale na miejscu okazuje się, że żadnego sejfu nie ma. Łupem przestępców pada więc tylko kilkadziesiąt dolarów i kilka drobiazgów, ale świadkowie tego nieudanego napadu - czteroosobowa rodzina Clutterów - zostają związani i zastrzeleni.

To popełnione z zimną krwią morderstwo wstrząsnęło Ameryką. Po miesiącu zabójcy zostali złapani i w 1965 roku wykonano na nich wyroki śmierci przez powieszenie. W 1966 roku Truman Capote napisał książkę o tych wydarzeniach. Najpewniej jako pierwszy zaproponował konstrukcję, którą dziś określilibyśmy mianem "powieści dokumentalnej".

Capote prześledził losy całej sprawy, przeanalizował śledztwo, przemyślał zeznania morderców i napisał książką faktograficzną. Surową. Bez ozdobników i fajerwerków literackich. Książkę, która - być może dzięki temu zabiegowi - pachnie zimną krwią i śmiercią.

 

* Zestawienie przygotował dla Men's Health Irek Grin - pisarz i wydawca, autor wielu książek i opowiadań, głównie sensacyjno-kryminalnych (m.in. powieści "Szkarłatny habit", "Pan Szatan", "Szerokiej drogi, Anat" i "Ze złości") oraz jeden z twórców Stowarzyszenia Miłośników Kryminału i Powieści Sensacyjnej "Trup w szafie" i juror Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej książki kryminalnej lub sensacyjnej.

MH 07-08/2008

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Fabryka Oficerów
  ~A.., 2017-03-15 18:49:35
 • avatar
  zgłoś
  V poziom - Volant Chyba jedyna sensowna i prawdziwa książka dla facetów z Polski. Polecam. http://lubimyczytac.pl/ksiazka/158078/piaty-poziom
  ~mestic, 2016-09-07 20:26:35
 • avatar
  zgłoś
  dla niesmialych panów, Gra - Neil'a Strauss'a
  ~QbaQ, 2016-09-07 19:54:15
 • avatar
  zgłoś
  "John Barleycorn czyli wspomnienia alkoholika" napisana przez Jacka Londona.
  ~Roman, 2016-09-07 18:32:14
 • avatar
  zgłoś
  "John Barleycorn czyli wspomnienia alkoholika" napisana przez Jacka Londona.
  ~Roman, 2016-09-07 18:32:13
 • avatar
  zgłoś
  Przyjaźń: Aleksander Dumas "Trzej muszkieterowie" Zgadzam się - jest ona o przyjaźni.  Natomiast mam też inne propozycje - książki o przyjaźni i o zemście: Aleksander Dumas - "Hrabia Monte Christo" oraz Mario Puzo - "Ojciec chrzestny".
  ~LilPeneros, 2015-05-27 21:29:29
 • avatar
  zgłoś
  ja przeczytalem ostatnio biografie Michaela Phelpsa "no limits" i uwazam ze jest godna polecenia
  BernardHopkins, 2012-02-01 10:37:19
 • avatar
  zgłoś
  Ja jestem w trakcie czytania Biografii Steva Jobs'a, na razie ok 300 stron i jak najbardziej polecam
  Alek, 2012-01-31 16:06:07
 • avatar
  zgłoś
  To ja z pewną taką nieśmiałością zaproponuję Panom książkę, która mnie, kobiecie wydaje się być męska. Tom Clancy, Poszukiwany żywy lub martwy. Jesli pamiętacie Czas patriotów lub Polowanie na Czerwony Październik to nie będę Was musiała szczególnie namawiać, choć to ponad 600 stron
  ~ropuszka, 2012-01-31 12:50:11
 • avatar
  zgłoś
  sven masz rację, bo sam podchodziłem do god hates us all sceptycznie, ale dostałem tę książkę więc przeczytałem i weszła mi w 2 wieczory. To taka niezobowiązująca nowelka nie wymagająca myślenia, ale w sumie co kto lubi
  I know, 2011-03-05 10:05:07
 • avatar
  zgłoś
  Wiecie co, ja po "Hannibal: Po drugiej stronie maski" mam uraz. Książka która powstała na szybko (i chyba najpierw był film, potem ksiązka, czy jakoś tak...) co dało się odczuć czytając. nijak miała się do mojego ukochanego Milczenia owiec, czy nieco mniej lubianego Hannibala. Podobnie zrobił S. Tym, z książką do filmu "Ryś". Swoją drogą Ryś to potwarz dla Misia.... :/generalnie widzialem w internecie ksiazkę God Hates Us All, ale nie umiem się zmusić. Wolę ksiązki tworzone z innych pobudek niż jawna komercja (tak wiem, każdy pisarz pisze dla kasy)
  sven, 2011-03-04 16:46:13
 • avatar
  zgłoś
  'HIM' napisał(-a):Nie, nie czytałem. Odnoszę się do tego co napisałeś powyżej.stylu znanym z Californication - serialu opartego na twórczości Bukowskiego. Książka z kolei jest marketingowym odgrzaniem serialu z uwagi na tytuł i autora.To w końcu różni się czy nie?chodziło mi, że zamysł książki jest w takim stylu, ale nie sposób pisania.Bukowski przez dialogi i jakieś tam swoje monologi przechodzi bardzo na skróty skupiając się na akurat opisywanym zdarzeniu, a w god hates us all, podejście do tego co się dzieje jest oparte bardziej na przemyśleniach bohatera. Taka właśnie różnica sprawia, że style są od siebie wyczuwalnie różne.
  I know, 2011-03-03 23:52:31
 • avatar
  zgłoś
  Nie, nie czytałem. Odnoszę się do tego co napisałeś powyżej.'I napisał(-a):Też jest dobre,[color="#000000"] właśnie w takim stylu[/color], myślę, że Ci się spodobaA tak poza tym to co odgrzewane? styl? jak można "odgrzewać" styl pisania?stylu znanym z Californication - serialu opartego na twórczości Bukowskiego. Książka z kolei jest marketingowym odgrzaniem serialu z uwagi na tytuł i autora.'I napisał(-a):czytałeś to chociaż? [color="#000000"]Styl wcale nie jest zerżnięty od bukowskiego, różni się i to dość znacznie[/color].To w końcu różni się czy nie?
  Apoloniusz, 2011-03-03 23:43:30
 • avatar
  zgłoś
  'HIM' napisał(-a):Chwytliwy tytuł - zerżnięty z albumu Slayera.Chwytliwy styl - zerżnięty od Bukowskiego a teraz jeszcze odgrzewany dla pieniędzy pod szyldem Californication, które właśnie na nim jest oparte. Skandal czytałeś to chociaż? Styl wcale nie jest zerżnięty od bukowskiego, różni się i to dość znacznie. Chyba mylisz styl pisarza od zamierzeń kontekstowych fabuły. A tak poza tym to co odgrzewane? styl? jak można "odgrzewać" styl pisania?
  I know, 2011-03-03 23:02:51
 • avatar
  zgłoś
  Ale w sumie jak pomyślałem nad tym chwilę to Dwóch i pół serial komediowy, tez jest oparty na książkach Bukowskiego. Artysta, żyjący z tantiemów za sporadyczne dziełka, chodzi, pije i dyma.Tak, God Hates Us All w sumie omijam szerokim łukiem. Nie znosze już takiego naciągactwa.Póki co wystarczy mi Bukowski, którego serwuję sobie małymi porcjami.I 4 sezon californication, który jest ch**owy, na 8 odcinków były raptem 2 dobre.
  sven, 2011-03-03 21:34:22
 • avatar
  zgłoś
  'I napisał(-a):Jak gdzieś znajdziesz, to przeczytaj sobie "god hates us all", niby jako autor jest właśnie hank moody, ale podobno napisał to scenarzysta californication. Też jest dobre, właśnie w takim stylu, myślę, że Ci się spodobaChwytliwy tytuł - zerżnięty z albumu Slayera.Chwytliwy styl - zerżnięty od Bukowskiego a teraz jeszcze odgrzewany dla pieniędzy pod szyldem Californication, które właśnie na nim jest oparte. Skandal
  Apoloniusz, 2011-03-03 21:06:45
 • avatar
  zgłoś
  'ziomalek' napisał(-a):polecam Catch Me if You Can. supek książka która opowiada o przygodach 16 letniego oszusta którego ściga fbi oparta na faktachHeh...wątpię by ktoś jeszcze nie znał fabuły skoro na jej podstawie powstał bardzo znany film pod tym samym tytułem Złap mnie, jeśli potrafisz 2002 - Catch Me If You Can
  Ksin, 2011-03-03 20:20:12
 • avatar
  zgłoś
  'sven' napisał(-a):Obie mam na własność Warto dodać że życie Bukowskiego, jego tryb życia a także książka "Kobiety" były podwaliną pod postać Hanka M. z serialu Californication.no właśnie też tak słyszałem.Jak gdzieś znajdziesz, to przeczytaj sobie "god hates us all", niby jako autor jest właśnie hank moody, ale podobno napisał to scenarzysta californication. Też jest dobre, właśnie w takim stylu, myślę, że Ci się spodoba
  I know, 2011-03-03 17:44:10
 • avatar
  zgłoś
  Obie mam na własność Warto dodać że życie Bukowskiego, jego tryb życia a także książka "Kobiety" były podwaliną pod postać Hanka M. z serialu Californication.
  sven, 2011-03-03 17:34:05
 • avatar
  zgłoś
  'sven' napisał(-a):Książki Charlesa Bukowskiego. "Kobiety" są masakryczne, ale fajnie się czyta. Typowo męska literatura. Autobiograficzna.wyciskanie pryszczy z pleców przed seksem, "cipki", j**nięta lydia, whisky, browar, wyścigi konne, walki bokserskie i słowo "kutas", które przewija się chyba z 500 razy - czyli to co lubimy najbardziej dobra książka wchodzi jak wodadobre z jego chorych pomysłów jest jeszcze z "Hot Water Music" ("Kłopoty to męska specjalność")
  I know, 2011-03-03 17:26:04
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij