Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Jak usunąć rysy z samochodu?

Nawet drobnych uszkodzeń i rys na lakierze samochodu nie powinno się bagatelizować. Chodzi nie tylko o kwestie estetyczne – w takim miejscu błyskawicznie może pojawić się korozja. Zamiast rujnować się na lakiernika, samodzielnie usuń odprysk. To nie jest trudne.

facet oglądający samochód fot. LuckyImages, 2015, shutterstock.com
Nie każde uszkodzenie lakieru wymaga ingerencji lakiernika. Czasem wystarczą porządna pasta polerska, drobnoziarnisty papier ścierny i wosk. W ten sposób można znacznie poprawić wygląd auta.

Kredki maskujące rysy i woski koloryzujące nie są trwałe – po 2-3 myciach auta „maskowanie” blizny zniknie. Jeśli uszkodzenie lakieru jest głębokie i sięga warstwy podkładowej, nie powinieneś go bagatelizować, bo powierzchniowa korozja widoczna będzie już po kilku dniach.

Metoda opisana przez nas pozwoli na samodzielne usunięcie zarysowań lub odprysków lakieru. Ale uprzedzamy – naprawiane miejsce niemal zawsze będzie widoczne z bliska.

1. Przygotowanie

Zacznij od dokładnego spłukania auta wodą pod ciśnieniem i umycia go gąbką. Odpuść sobie myjnie bezdotykowe lub automatyczne, ponieważ lakier musi być naprawdę czysty. Nie używaj wosku ani żadnych preparatów konserwujących.

2. Matowienie

Uszkodzone miejsce trzeba zmatowić. Robi się to na mokro, używając papieru ściernego o ziarnistości 2000. Należy trzeć delikatnie, do chwili aż lakier stanie się matowy; zbyt intensywne szlifowanie może go trwale uszkodzić.

3. Odtłuszczanie

Naprawiane miejsce osuszasz ściereczką z mikrofibry, sprężonym powietrzem, a nawet zwykłą suszarką do włosów. Za pomocą zmywacza silikonowego odtłuszczasz powierzchnię, na którą położysz lakier.

4. Dobór lakieru

Jego numer znajdziesz na tabliczce znamionowej lub na specjalnej wklejce w bagażniku. Możesz kupić gotowy lakier albo zamówić go w mieszalni. Najważniejszą sprawą jest dobór właściwego odcienia lakieru.

5. Lakierowanie

Metod nakładania lakieru jest wiele. Przy większych ubytkach sprawdzi się sprej. W pozostałych pędzelek, zapałka albo gąbka – najdokładniej wypełnią ubytek. Zanim nałożysz drugą warstwę lakieru, odczekaj, aż wyschnie pierwsza.

6. Szlifowanie

Nie przejmuj się nadmiarem lakieru. Usuwa się go – gdy ulegnie pełnemu utwardzeniu – za pomocą papieru ściernego o ziarnistości 2500, nałożonego na drewniany klocek. Czynność tę wykonuj na mokro i z wielkim wyczuciem.

7. Polerowanie

Naprawione miejsce wypoleruj profesjonalną pastą polerską (np. Refinish, 120 zł za opakowanie). Najlepiej użyć polerki mechanicznej. Polerujemy na sucho, a po zakończeniu tej czynności myjemy lakier.

8. Woskowanie

Ostatnią czynnością, która ma ostatecznie zadbać o estetykę i utrwalić efekt naprawy, jest woskowanie. Aby wydobyć głębię lakieru, warto użyć wosku koloryzującego (15-20 zł za opakowanie).

MH 12/13

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ta pasta też sprawdza się bardzo dobrze - http://k2.com.pl/produkty/k2-ultra-cut?utm_source=b2cms&utm_medium=ko - korzystam od jakiegoś czasu, z rok będzie, złego słowa powiedzieć nie mogę, zwłaszcza w takiej cenie
  ~kastan, 2017-08-17 23:04:43
 • avatar
  zgłoś
  To dobre i tanie kosmetyki.
  barry, 2017-07-30 13:46:33
 • avatar
  zgłoś
  Jeżeli chodzi o takie zwyczajne rysy to ja mam swój niezawodny kosmetyk a dokładniej mleczko k2 venox. Prosto się to stosuję, działa świetnie nie jest drogie- nic dodać nic ująć :)
  ~porcelanowy, 2017-07-27 22:17:24
 • avatar
  zgłoś
  ja polecam veno od k2. na rysy sprawdza się rewelacyjnie, do tego to mleczko naprawdę nie jest drogie. i nie maskuje rys na chwile, tylko faktycznie je usuwa, co w tej cenie chyba nie jest czesto spotykane?
  ~szajek, 2017-06-30 00:39:48
 • avatar
  zgłoś
  Śmieszne są te reklamy poniżej. K2 używa się prawidłowo w taki sposób, że wyrzuca się to do śmieci i kupuje prawdziwy środek polerski.
  ~MGM, 2017-06-29 14:17:00
 • avatar
  zgłoś
  Kupiłęm sobie teraz ten venox i fajne to jest! mam nadzieję, zę faktycznie usuwa a nie tylko maskuje, ale zapowiada się bardzo dobrze, do tego smieszna cena u mnie w auchan. muszę więcej ich kosmetyków sprawdzić, bo ogólnie, to ceny mają bardzo dobre!
  ~Ester, 2017-05-18 18:12:58
 • avatar
  zgłoś
  Venox to chyba jedno z najtańszych rozwiązań gdzie faktycznie mamy trwały efekt a nie trzy mycia i rysy witajcie an nowo. U siebie używam regularnie gdy sie coś pojawi, a niestety pojawia sie czasem i jestem bardzo zadowolony, zwłaszcza w takiej cenie
  ~Arturoo, 2017-04-11 20:15:53
 • avatar
  zgłoś
  k2 jak najbardziej! Bardzo skuteczne mleczko, u mnie sie sprawdza fantastycznie! Do tego cena jest bardzo przyjemna, jak dla mnie niska, po prostu. U usuwa rysy na naprawdę długo, nie am tak, że kilka myć i ups, rysy znowu nam wyskakują!
  ~Adam K., 2017-03-31 08:32:56
 • avatar
  zgłoś
  do usuwania rys bardzo dobrze się z k2 venox sprawdza, testowałem ostatnio i byłem pod wrażeniem jak sprawnie to poszło, na gąbeczkę, polerować aż do zniknięcia rysy i potem sprawnie bawełnianą ściereczką przetarłem więc generalnie nie było dużo roboty a cena też ludzka
  ~Bastek, 2017-03-17 13:25:04
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij