Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ

1


OCEŃ
3.7

Prawdy i mity o zdradzie w związku

Romans na początku uwalnia hormony, które dodają skrzydeł zarówno w łóżku, jak i w pracy. Z czasem sprawy zaczynają się jednak komplikować. Zobacz, jaki wpływ może mieć zdrada na Twoje życie i oceń sam, czy warto decydować się na skok w bok.

Jacek Szumski 2012-09-29
fot. gosphotodesign 2012/shutterstock.com
 1.


Zdrada = seks

To jest mit!

Tak twierdzi większość facetów, ale ciekawe, czy powtórzyliby to, gdyby przyłapali swoją partnerkę na ostrym flircie z mężczyną poznanym w sieci, z którym nawet nie kontaktowała się w realu. A czy Twoja partnerka byłaby zachwycona Twoją bliską, chociaż nieseksualną przyjaźnią z inną kobietą, której się zwierzasz z problemów w związku?

Żona mnie nie rozumie - to słabe tłumaczenie. Zdradzają też ludzie w dobrych związkach. Powód to nasza potrzeba szukania nowych podniet.

Nie ma jednoznacznej definicji zdrady, a seks jest tylko jednym z jej elementów. Można powiedzieć, że zdradą jest złamanie pewnej umowy pomiędzy dwojgiem ludzi, zakładającej, że potrzebę intymności i seksu realizujemy tylko w związku. Ale z drugiej strony każda para może gdzie indziej postawić granicę intymności. Jak piszą Anna Jakubowska i Paweł Zaremba Śmietański w książce "Zdrada w związku" - zagadnienie zdrady nieodłącznie wiąże się z problemem zazdrości. Gdzie nie ma zazdrości, lecz przyzwolenie, tam nie ma zdrady.

 2.


Monogamia jest wbrew naturze

To jest prawda!

"Tam, gdzie jakaś nasza aktywność jest ubrana w wymyślne rytuały, najprawdopodobniej mamy do czynienia z działaniem wbrew biologii. Rytuały mają na celu wywarcie pewnej presji psychologicznej, abyśmy w tym wytrwali" - mówi Allan Pease, antropolog.

Monogamia przypieczętowana małżeństwem od wieków stanowi mniej lub bardziej udaną próbę postawienia tamy naszym pradawnym biologicznym instynktom - męskiej potrzebie rozsiania swoich genów i kobiecej potrzebie zdobycia najlepszego dawcy genów. Z drugiej strony monogamia okazała się najlepszym sposobem na zabezpieczenie interesów ekonomicznych i psychologicznych obojga partnerów i dzieci.

Można powiedzieć, że z monogamią i małżeństwem jest jak z demokracją. Ma mnóstwo wad, ale jak do tej pory nic lepszego nie wymyślono.

 3.


Zdrada to skutek złego związku

To jest mit!

Scena, w której facet mówi do kochanki: "Żona mnie nie rozumie, prawie w ogóle ze sobą nie śpimy", jest tak oklepana i banalna, że aż boli. Niemniej właśnie w ten sposób większość zdradzających facetów tłumaczy sobie i innym skok w bok. A kochanki udają, że wierzą.

Sprawa nie jest jednak taka prosta. Oczywiście, że problemy w stałym związku, nuda, napięcia albo psychiczne oddalanie się partnerów sprzyja szukaniu ciepła i bezproblemowego seksu gdzie indziej. Ale zdrady zdarzają się i w całkiem dobrych związkach. Jak twierdzą Jakubowska i Zaremba -Śmietański: "Zdradzamy partnera, bo poszukujemy nowych wrażeń, odmienności, nowych podniet, potwierdzenia własnej wartości itp".

Współczesny człowiek jest coraz mniej ograniczony rozmaitymi zakazami i nakazami, społecznymi i religijnymi. Wręcz przeciwnie, zewsząd nam wmawiają, że jesteśmy wolni i możemy wybierać spośród mnóstwa możliwości. pokażcie mi kogoś, kto nawet w najlepszym związku, chociaż raz nie chciał wypróbować tych alternatywnych wariantów.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Romans na początku uwalnia hormony, które dodają skrzydeł zarówno w łóżku, jak i w pracy. Z czasem sprawy zaczynają się jednak komplikować. Zobacz, jaki wpływ może mieć zdrada na Twoje życie i oceń sam, czy warto decydować się na skok w bok.
    Mens Health, 2012-10-01 12:36:10
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij