Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.3

Kłótnie w związku: przyczyny. Jak wyjść z nich cało?

Kłócą się wszystkie pary - te idealne i te mniej udane. Cała sztuka polega na tym, by nie obrażać się bez sensu i nie upierać przy swoim. Nie chodzi też o to, żeby się od razu poddać. Oto 5 najczęstszych przyczyn awantur i najlepsze strategie wyjścia z kryzysu.

fot. Corbis

Najczęściej w kłótni chodzi o coś zupełnie innego, niż mogłoby się wydawać. Cała sztuka polega na odkryciu właściwych powodów. Naszym celem jest zrozumienie racji drugiej strony i zawarcie pokoju na korzystnych warunkach.

1. Walka o uwagę

Jej pierwszy strzał: "Ostatnio nigdzie razem nie wychodzimy. Przychodzisz zmęczony z pracy i zalegasz na kanapie cały wieczór".

O co chodzi: "On przestał we mnie widzieć atrakcyjną kobietę. Wydaje mu się, że już nie musi się o mnie starać. Nie chcę, żeby myślał, że nasz związek to oczywistość".

Taktyka: Za nudę w związku nie jest odpowiedzialna tylko jedna strona. Nie daj się wpędzić w poczucie winy tylko dlatego, że nie zabawiasz jej przez cały czas. Z drugiej strony nie licz na to, że fajna atmosfera tworzy się sama. Przyznaj, że faktycznie, trochę się zaniedbaliście, i umów się, że raz w tygodniu, na zmianę - raz Ty, raz Twoja partnerka - będziecie wymyślali i organizowali sobie jakieś wyjście.

Wynik: Dla kobiety wieczorne wyjście to pretekst, żeby się ubrać seksownie i pokazać Ci, że podoba się również innym. Dla Ciebie to okazja, żeby zobaczyć ją w trochę innym świetle, mniej "udomowioną", podniecająco "obcą" i poflirtować z nią, jak za dawnych czasów.

W kłótni niekoniecznie zawsze musi triumfować ten, kto ma rację. Wasz związek jest dla Was najważniejszy i dlatego czasem warto się poddać.

2. Walka o obowiązki

Jej pierwszy strzał: "Gdyby nie ja, to ten dom zarósłby brudem. Nie mógłbyś czasem zrobić czegoś z własnej inicjatywy?".

O co chodzi: Często się tak dzieje, że na początku związku kobieta przejmuje kontrolę nad wspólnym życiem - pilnuje rachunków, sprzątania, prania i wyprowadzania psa. Krótko mówiąc, wciela się w rolę mamuśki z ADHD. Robi to wszystko oczywiście z miłości, więc nie narzeka. Dopiero kiedy mija etap wczesnego zakochania i euforii, zaczyna się orientować, że coś tu jest nie tak. I zaczyna się wściekać, bo czuje się wykorzystywana.

Taktyka: Wiemy, wiemy, że do niczego się człowiek tak łatwo nie przyzwyczaja, jak do wygody. Rozpuściła Cię, a teraz, kiedy zamierza nieco przystopować z tym niańczeniem Ciebie, Ty zaczynasz czuć się niekochany. Koniec. Czas dorosnąć. W dorosłym świecie nie wymyślono jak do tej pory nic lepszego od sprawiedliwego podziału obowiązków. A to polega na tym, że na spokojnie siadacie i ustalacie, jaki obszar do kogo należy.

Wynik: Nikt nie czuje się wykorzystywany, w domu jest porządek i o jeden temat do kłótni mniej. A w dodatku istnieje kolejna okazja do sprawiania sobie przyjemności. Wystarczy, że Ty zrobisz coś z jej listy obowiązków, kiedy widzisz, że jest zmęczona.

3. Walka o pieniądze

Jej pierwszy strzał: "Czy naprawdę potrzebujesz kolejnego iPoda? Faceci są jak dzieci, nic tylko zabawki im w głowie".

O co chodzi: Ona uważa, że jesteś beznadziejnie nieodpowiedzialny. A to z kolei wzbudza w niej niepokój, bo jak tu się wiązać na dłużej z kimś, kto potrafi wszystkie wspólne pieniądze wydać na coś, według niej, kompletnie niepotrzebnego. A tu trzeba za gaz zapłacić.

Taktyka: Ustalanie budżetu i trzymanie się ustaleń to zajęcie trudne. Niejeden rząd na tym się wyłożył, więc nie twierdzimy, że Wam się uda za pierwszym razem. Ale warto spróbować, bo kasa to jeden z najczęstszych powodów konfliktów w związku. Nie zaszkodzi wprowadzić dyscyplinę - to ważne, jeżeli mieszkacie razem. Najpierw trzeba policzyć, jakie macie miesięczne wpływy, i ustalić, ile musicie wydać na stałe opłaty, ile oszczędzacie i ile możecie przeznaczyć na przyjemności. Proste?

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Widzę wiele punktów stycznych w tym co jest w artykule, do problemów w moim związku. No nic, pozostaje zastosować się do rad... Chociaż nie jestem pewnien, czy aby nie jest za późno. Może już lepiej zacząć pakować walizki niż próbować budować zamki z piasku? Nie wiem w którym momencie człowiek powinien powiedzieć sobie "dość".
  PrzystojnyJestem, 2011-01-19 09:55:12
 • avatar
  zgłoś
  Według mnie bardzo dobry artykuł, porady widać pisane z pojęciem. Niby większość facetów to instynktownie wie, ale teraz przynajmniej można oddzielić, które zachowania robią z nas pantofla w kłótni, a które sprawiają, że mamy sytuacje win-win.
  Shwhite, 2010-05-16 16:18:28
 • avatar
  zgłoś
  Odrazu wyświetliła mi się reklama z bronią
  Hacker, 2010-05-13 16:35:24
 • avatar
  zgłoś
  Kłócą się wszystkie pary - te idealne i te mniej udane. Cała sztuka polega na tym, by nie obrażać się bez sensu i nie upierać przy swoim. Nie chodzi też o to, żeby się od razu poddać. Oto 5 najczęstszych przyczyn awantur i najlepsze strategie wyjścia z kryzysu.http://www.menshealth.pl/seks/O-co-Ci-chod...olery-3891.html
  Mens Health, 2010-05-13 14:08:02
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij