Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Kobiety ekstremalne: instrukcja obsługi

Na początku wszystko jest oczywiście super. A potem odkrywasz, że ona ma wady. Niektóre, niestety, dość poważne. Jak z nią żyć? I czy zawsze warto za wszelką cenę? Oto poradnik przetrwania dla partnerów trudnych kobiet.

fot. Paul Matthew Photography 2011/shutterstock.com
Codzienność z trudną kobietą to w zasadzie sport ekstremalny. Ale głowa do góry, nie Ty jeden masz - lub możesz mieć - taki problem. Dlatego poprosiliśmy specjalistów, żeby  zdefiniowali kilka podstawowych typów trudnych kobiet i zaproponowali środki zaradcze. Przeczytaj i bądź gotów przeciwdziałać.

Typ kobiety: agresorka

Objawy:

• Jest jak chodząca bomba z opóźnionym zapłonem. Co gorsza, nigdy nie wiesz, kiedy wybuchnie.

• Wszczyna kłótnie co najmniej raz w tygodniu.

• Wrzeszczy bez opamiętania i nie waha się rzucać różnymi przedmiotami (także cennymi).

• Potrafi rzucić się na Ciebie z pięściami lub spoliczkować.

• Używa epitetów w stylu: "Ty debilu, idioto, impotencie, nieudaczniku!"

• Nigdy nie kończy awantury pierwsza, nawet jeśli zawiniła. Odpuszcza dopiero gdy się zmęczy lub gdy uda jej się zamęczyć Ciebie.

• Jest chorobliwie zazdrosna o Twoje rzekome zdrady i nie przemawiają do niej żadne racjonalne argumenty.

Co z tym robić: Musisz jasno określić granice. Powiedz, że nie będziesz w przyszłości tego tolerował, w przeciwnym razie np. wyprowadzasz się. Miej przygotowane pomysły na sankcje. Bądź konsekwentny, gdy powtórzy zachowanie. Jeśli choć raz ujdzie jej to na sucho, masz jak w banku, że spróbuje ponownie.

Ignoruj jej wybuchy histerii. Gdy zaczyna, po prostu wyjdź i zamknij za sobą drzwi z tekstem: "Porozmawiamy, jak się uspokoisz". Jeśli zniszczy jakiś przedmiot należący do Ciebie lub do was wspólnie - zażądaj, żeby go odkupiła. Następnym razem zastanowi się, zanim coś rozbije.

Jeżeli to się nasila, ostrzegamy, że z takimi symptomami nadaje się wyłącznie na terapię u psychologa (w Polsce są już kursy ujarzmiania złości) lub na towarzystwo innego jelenia. W przeciwnym razie doprowadzi Cię na skraj załamania nerwowego lub narazi na impotencję.

Typ kobiety: neurotyczka

Objawy:

• Bezustannie martwi się o własne zdrowie, jest przekonana, że cierpi na coraz to nowe, ciężkie choroby. Kilka razy w roku robi badania profilaktyczne i zapisuje się na konsultacje u specjalistów.

• Boi się zostawać sama w domu. Wydaje jej się, że nie jest w domu bezpieczna.

• Stale sprawdza, czy wszystko jest zabezpieczone - gaz, bojler, kuchenka elektryczna.

• Boi się podróży, wysokości, ciemności, zamkniętych pomieszczeń, motyli, ptaków, psów i diabli wiedzą czego jeszcze.

• Jest pesymistką i ulega katastroficznym wizjom, np. na zakupach w supermarkecie wyobraża sobie, co się stanie, jeśli sufit się zawali, w samolocie powtarza o zagrożeniu katastrofą, codziennie mówi, że straci pracę.

• Stale pyta Cię o radę, nie potrafi podjąć najbłahszej decyzji, bo - jak twierdzi - "sama niczego nie potrafi zrobić dobrze".

Na początku znajomości rola bodyguarda, opiekuna i pielęgniarza może Cię dowartościowywać. Jednak z biegiem czasu poczujesz się zmęczony, a nawet wykorzystywany. Jeśli taka panna dojdzie do wniosku, że nie musi być samodzielna, całe życie będziesz odpowiedzialny za jej wygodę, bezpieczeństwo, interesy, dobre samopoczucie itd.

Kobiety ekstremalne fot. shutterstock.com
Co z tym robić: Przestań we wszystkim ją wyręczać i chronić. Stawiaj przed nią wyzwania. Powtarzaj: "Świetnie dasz sobie radę, wierzę w Ciebie" i chwal za najmniejsze postępy. Nigdy nie przydzielaj więcej niż jednego zadania naraz. Nadmiar obowiązków ją paraliżuje.

Kiedy ma ataki lęku, powiedz, żeby oddychała równo i spokojnie. Nakłoń ją, aby przypominała sobie piękne obrazy lub miłe chwile. Znakomicie jej zrobi joga. Namów ją na to. Zaproponuj wspólne wakacje, relaks w spa. Wyślij kobietę do psychologa, psychiatry (w napadach lękowych potrzebne są leki antydepresyjne). Nie zabieraj się za uzdrawianie sam. To może kosztować Cię dużo energii, a efekty są niepewne.

Typ kobiety: perfekcjonistka

Objawy:

• Pilnuje, żeby wszystkie domowe gadżety stały zawsze na tym samym miejscu, stale coś po Tobie przestawia i układa, narzeka i krytykuje Cię za lenistwo, niedbałość, złą wolę itp.

• Codziennie sprząta cały dom, a wieczorem jest tak wykończona, że na seks nie wystarcza jej już siły.

• Jeśli już uda Ci się namówić ją na seks, potrafi go przerwać, bo właśnie przypomniało jej się, że musi rozmrozić mięso na jutrzejszy obiad albo wypala z tekstem: "Przestań, bo pobrudzimy kanapę!"

• Maluje się i elegancko ubiera bez względu na porę roku, dnia czy okoliczność. Zawsze nosi ze sobą lusterko, żeby sprawdzić, czy wygląda jak człowiek.

• Wciąż poprawia coś w Twoim wizerunku, strzepuje pyłki z garnituru, poprawia kołnierzyk, żebyś zawsze wyglądał nienagannie.

• Jej ulubione słowa to "trzeba", "muszę", "należy", "powinnam".

• Strofuje dzieci za to, że się pobrudziły. Przywiązuje ogromną wagę do tego, by wyglądały lepiej od innych.

• Namiętnie czyta poradniki.

• Stawia Tobie, rodzinie i przyjaciołom wygórowane wymagania.

• Wyznacza sobie ambitne cele życiowe: kolejne studia i kursy, coraz więcej obowiązków.

• Wciąż się do kogoś porównuje i czegoś komuś zazdrości.

Co z tym robić: Zamów panią do sprzątania. Koniecznie. Jeśli się nie zgodzi, rozważ poważnie rozstanie. Przygarnij psa albo kota. Wszechobecność sierści ukochanego zwierzaka w końcu przytłumi jej estetyczne zapędy. Powtarzaj jej często, jak bardzo cenisz jej inteligencję i poczucie humoru. To ją powinno dowartościować i złagodzić jej fascynację tym, co powierzchowne.

Typ kobiety: zakupoholiczka

Objawy:

• Ma ciągły debet na koncie. Nie udaje jej się odłożyć z pensji ani złotówki, mimo że nie zarabia mało.

• Gdy wyda własne pieniądze, bez zażenowania kupuje za Twoje.

• Jej ciuchy nie mieszczą się w szafie, a mimo to stale słyszysz: "Nie mam co na siebie włożyć!"

• Kupuje po kilka sztuk tego samego produktu (ubrań, kosmetyków, rzeczy do domu), a potem tłumaczy się, że zapomniała o ich istnieniu.

• Spędza większość wolnego czasu, polując na okazje na Allegro.

• Pilnuje dat urodzin i imienin rodziny czy przyjaciół, żeby pobuszować w sklepach za prezentami.

• Zaczyna pożyczać pieniądze od rodziny i przyjaciół, gdy brakuje jej środków na kolejną niepotrzebną rzecz (a Ty już jej odmówiłeś).

• Gdy ma problem do rozwiązania lub gorzej się czuje, rusza na zakupy.

Co z tym robić: Jeśli macie wspólne konto, zaproponuj, że zaopiekujesz się jej pensją. Zostaw jej pieniądze na drobne wydatki. O większych zakupach decydujcie razem. Wytłumacz jej, że płacenie kartą w jej przypadku prowadzi do zguby. Gdy płaci gotówką, ma pieniądze pod jaką taką kontrolą.

Kobiety ekstremalne fot. shutterstock.com
Zrób bilans wpływów i wydatków z comiesięcznego wyciągu jej konta. Sprawdź, na co wydaje pieniądze. Wystarczy zeszyt i ołówek. Wynotuj wszystkie bieżące zobowiązania: opłaty za mieszkanie, prąd, gaz, ratę za samochód, ubezpieczenia itp. Jeśli "zapomina" zapłacić któryś z tych rachunków, zadłuża się i za miesiąc do wydania będzie miała dwa razy tyle plus odsetki. Obok wynotuj dochody: pensję, zlecenia itp. Różnica drugiej sumy i pierwszej to kwota, z jakiej może robić bieżące zakupy żywnościowe, ubraniowe, a także inne.

Typ kobiety: pracoholiczka

Objawy:

• Pracuje w prawie każdy weekend albo wyjeżdża na służbowe szkolenia.

• Ma przyjaciół wyłącznie z pracy.

• Ma włączoną służbową komórkę całą dobę, a wieczorem kładzie ją tuż przy łóżku.

• Odkłada na później rozmowy o waszej przyszłości, bo - jak twierdzi - "Teraz najważniejsza jest praca".

• Nie udaje Ci się jej wyciągnąć na prywatkę u znajomych czy na potańcówkę, bo ma ważniejsze sprawy na głowie.

• Na imprezy służbowe nigdy Cię nie zaprasza.

• Gdy zadzwoni jej służbowa komórka akurat, gdy się kochacie, natychmiast zapomina o figlach i zamienia się w gorliwą urzędniczkę.

Co z tym robić: Weź w swoje ręce waszą rozrywkę; planuj atrakcje z miesięcznym wyprzedzeniem i przypominaj jej o waszych planach na tydzień przed. Zażądaj zadośćuczynienia zawsze, gdy nawali i odwoła randkę czy wyjazd. Niech wie, że odmowy będą kosztować.

Powiedz jej, że jest Ci z tym źle, że jest Ci przykro, jesteś rozczarowany, smutny, zły, czujesz się odrzucony, niekochany itd., gdy ona zachowuje się w taki, a nie inny sposób. Dowie się, że masz uczucia, a jej zachowania nie spływają po tobie jak woda po kaczce.

Namawiaj ją na wspólne zajęcia ruchowe (wzmagają apetyt na seks). Skłaniaj do kompromisów. Jeśli wyjeżdżacie, niech dokona wyboru - na przykład albo laptop, albo komórka. Zaproponuj limit dziennych telefonów do firmy. Zapoznaj ją ze swoimi przyjaciółmi. Może stanie się choć odrobinę zazdrosna, że tak świetnie z nimi się bawisz?

Dlaczego z nią jesteś?

Psycholog kliniczny Marek Laube, specjalista od terapii związków, tłumaczy, dlaczego faceci wiążą się z trudnymi kobietami.

Miłośnicy adrenaliny: Istnieje grupa mężczyzn, dla których ważna jest w życiu tzw. adrenalina i podobnie jak na wakacjach zamiast leżakowania na plaży wybierają skok ze spadochronem, tak w życiu mogą poszukiwać kobiety, która dzięki swym cechom osobowości dostarczy im odpowiednich stymulacji i wrażeń. To jednak zdecydowana mniejszość.

Wielkie pomyłki: Większość facetów poszukuje normalnej kobiety, która jednocześnie nie byłaby nudna. Jest to zadanie trudne do wykonania i z tego powodu wielu popełnia błąd. Błąd ten dotyczy oceny zachowania przyszłej partnerki na etapie poznawania. To, co później okaże się dziwactwem czy poważnie utrudniającym wspólne życie wariactwem, na etapie poznawania może się wydawać interesującą cechą, dodającą kobiecie smaczku, sprawiającą, że jest inna niż inne.

Małe oszustwa: Na etapie poznawania się ludzie nie mieszkają ze sobą, łatwiej więc ukryć przed partnerem pewne cechy. Inna rzecz, że na tym etapie krytycyzm wobec drugiej osoby jest znikomy. Dlatego czasem facet, który szukał normalnej kobiety, pewnego dnia budzi się obok "wariatki" i uświadamia sobie, że żyje z kobietą, jakiej ani nie szukał, ani nie wiedział, że znalazł.

MH 04/2007

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Przez 20 lat próbowałem wtrwać w związku z agresorką. Skończyłem z zawałem.... :( Na szczęście potem skończyłem związek....
  ~Walkerjm, 2016-10-03 13:14:57
 • avatar
  zgłoś
  Wychodzi na to ze co druga to agresorka wiec może one wszytskie tak mają ;p
  ~grzechu, 2012-07-04 14:08:10
 • avatar
  zgłoś
  'pisii35' napisał(-a):widzę, że nie tylko ja mam pociąg do agresorek... pewnie da się to jakoś psychologicznie wyjaśnić pewnie się da, ale możesz po prostu być masochistą...
  Cesc#4, 2012-02-06 00:14:49
 • avatar
  zgłoś
  widzę, że nie tylko ja mam pociąg do agresorek... pewnie da się to jakoś psychologicznie wyjaśnić
  pisii35, 2012-02-05 22:17:05
 • avatar
  zgłoś
  'Rysiek84' napisał(-a):Ja niestety również byłem z agresorką :/ Przedstawione cechy idealnie do niej pasowały jak z artykułu...Nie udało mi się jednak jej naprawić.wiele kobiet wiążąc się z agresorami również ma nadzieję, że to się da jakoś naprawić. Że jak ona się postara to on się zmieni. Niestety, mam złe wieści. Naprawić, zmienić możemy tylko siebie. I nie ma co marnować energii na inne działania.
  Kredka, 2012-01-19 21:15:32
 • avatar
  zgłoś
  Przy kobiecie neurotycznej było:Wyślij kobietę do psychologa, psychiatry (w napadach lękowych potrzebne są leki antydepresyjne).Przy napadach lękowych stosuje się benzodiazepiny, albo leki neuroleptyczne o działaniu sedatywnym (uspokajającym).
  ~LilPeneros, 2011-10-10 18:41:07
 • avatar
  zgłoś
  'Alek' napisał(-a):Po co naprawiać? Sądząc po Twoim wieku jesteś za stary żeby kogoś naprawiać, bo chyba spotykasz się z dziewczynami w podobnym wieku? Szkoda czasu.Fakt - "starość nie radość" A naprawiać po to np. żeby się jak najrzadziej kłócić z osobą którą się kocha i która tak często potrafi ranić z powodu swojego zachowania. ...coś w nich jest intrygującego
  Rysiek84, 2011-02-09 10:36:34
 • avatar
  zgłoś
  byłem kiedyś z agresorką, jedno czego nie zapomnę to, to że zawsze były spory (często siłowe) o to kto ma rację. Raz nawet w łóżku przywaliła mi z dymi w usta - efekt rozcięte wargi. Jeśli chodzi o artykuł, to ciekawy, ale jak napisał Sven, podzielił bym go nad podgrupy.
  PaulLee, 2011-02-08 18:30:09
 • avatar
  zgłoś
  Czytałem ten artykuł do snu niedawno i musze powiedzieć że ciekawy, choć niektóre postaci podzieliłbym na podgrupy, bo ich cechy opisują szerokie spektrum danego typu.
  sven, 2011-02-08 18:10:51
 • avatar
  zgłoś
  Mam agresorke w pracy. Zaje*iscie sie z nia gada ale widac ze w pracy to ona ustwia wspolpracowniczki do pionu. Jak mam z nia kontakt to slysze ta agresje w jej glosie, jest strasznie ruchliwa i nie do opanowania. Czasem sprzedaje mi kuksanca w bark dla zgrywy albo bije mnie w plecy. Ale prócz tego można z nią pożartować, powygłupiać się no i przyjemnie jest zabić rutyne w pracy.
  Hustla, 2011-02-08 16:48:27
 • avatar
  zgłoś
  Agresorki są najciekawsze, kobieta bez temperamentu jest jak kawa bezkofeinowa. Po co zmieniać, lepiej fascynować się odmiennościami
  ~Borys, 2011-02-08 16:16:21
 • avatar
  zgłoś
  'Rysiek84' napisał(-a):Nie udało mi się jednak jej naprawić.Po co naprawiać? Sądząc po Twoim wieku jesteś za stary żeby kogoś naprawiać, bo chyba spotykasz się z dziewczynami w podobnym wieku? Szkoda czasu.
  Alek, 2011-02-08 15:40:21
 • avatar
  zgłoś
  Ja niestety również byłem z agresorką :/ Przedstawione cechy idealnie do niej pasowały jak z artykułu...Nie udało mi się jednak jej naprawić.
  Rysiek84, 2011-02-08 15:27:54
 • avatar
  zgłoś
  Jestem miłośnikiem adrenaliny, byłem dwukrotnie z agresorką
  manu, 2011-02-05 23:02:32
 • avatar
  zgłoś
  Na początku wszystko jest oczywiście super. A potem odkrywasz, że ona ma wady. Niektóre, niestety, dość poważne. Jak z nią żyć? I czy zawsze warto za wszelką cenę? Oto poradnik przetrwania dla partnerów trudnych kobiet.
  Mens Health, 2011-02-05 15:09:07
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij