Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Czysta gra - jak manipulują kobiety?

Nie chcemy tu wywoływać wojny płci, ale powszechnie wiadomo, że pod względem umiejętności manipulacji kobiety biją facetów na głowę. Nie daj się robić w konia i zobacz, o co Twojej partnerce naprawdę chodzi.

To mówisz, że nie zabierzesz mnie jutro na zakupy? Szkoda, miałam pomysł na gorący wieczór we dwoje, ale wygląda na to, że spędzisz noc sam na kanapie. (fot. Jin Yong 2009/shutterstock.com)
Kobieta i mężczyzna są różni jak ogień i woda. Gdyby matka Natura nie nakazywała im się rozmnażać, to bez bardziej lub mniej świadomych forteli nie przetrwaliby w parach do narodzin potomka. Warto jednak odróżnić niewinne gierki od toksycznych manipulacji. Jeśli w związku dominuje nieczysta walka o wpływy, to w konsekwencji każdy traci. Zdrowej komunikacji można się nauczyć. Oto najczęstsze typy manipulacji i sposoby oczyszczania związku.

"Oj, misiu, nie znasz się na żartach?"

Jakiej broni używa?
To ukryty atak. Typowe zwroty zawierają aluzje, ironię, obracanie w żart, niejasne sformułowania, np.: Obrastasz w piórka, Mówisz, jakbyś wszystkie rozumy pozjadał, Wszyscy inteligentni ludzie to wiedzą, Ktoś tutaj nie mówi prawdy, Oj, chyba komuś brakuje poczucia humoru (przed chwilą powiedziała, że jestem słodkim kurdupelkiem).
Dlaczego ona to robi?
Atakuje Cię po prostu "w białych rękawiczkach". Zarzuty formułuje w taki sposób, że trudno Ci się przed nimi bronić.
Jak psuje związek?
Latami podkopuje Twoje poczucie wartości, nie dając Ci szansy otwartej walki. Czujesz się źle, ale nie wiesz, dlaczego. Z czasem nagromadzone żale znajdują upust np. w nieświadomym zapominaniu o ważnych dla niej sprawach.
Co możesz zrobić?

- Proś o sprecyzowanie: Co masz na myśli?, Podaj przykład, Dlaczego to mówisz?
- Demaskuj ukryte intencje: Mam wrażenie, że mnie krytykujesz. Powiedz wprost, co Ci się nie podoba.

Nie da się żyć w związku, w którym trwa permanentna wojna podjazdowa. Uczciwe reguły gry sprawiają, że czujesz się bezpiecznie.

"Gdybyś mnie kochał, kupiłbyś mi nowe auto"

Jakiej broni używa?
Ta technika polega na świadomym używaniu "logiki blondynki": Gdybyś był prawdziwym mężczyzną, to zrobiłbyś to za mnie.
Dlaczego ona to robi?
Wzbudza w Tobie poczucie winy i skłania do ustępstw.
Jak psuje związek?
Uczy nieszczerości i interesowności. W takim związku trudno poprosić o wsparcie wprost. Dawanie staje się z czasem przykrym obowiązkiem, a nie przejawem dobrej woli.
Co możesz zrobić? Najlepiej zaatakować brak logiki (zamiast od razu się tłumaczyć): Dlaczego właściwie uważasz, że prawdziwy facet to ten, który spełnia zachcianki kobiety? Ja mam inną definicję prawdziwego mężczyzny.

"Jestem taka biedna i słaba"

Jakiej broni używa?
Stara się wzbudzić w Tobie litość. Opowiada rozwlekle o swoich porażkach, wadach, dolegliwościach, płacze przy byle okazji, np: Zginęłabym bez ciebie, Ale ze mnie idiotka, Zawsze wszystko zepsuję.
Dlaczego ona to robi?
Okazywanie bezradności to świetny sposób na wymuszanie opieki, unikanie obowiązków, seksu czy podejmowania decyzji.
Jak psuje związek?
Czujesz się wykorzystywany lub przepracowany. Miotasz się między złością a poczuciem winy. Odreagowujesz częstymi wyjazdami z domu lub wpadasz w nałogi.
Co możesz zrobić?
Nie wysłuchuj w nieskończoność jej jęczenia. Jeśli narzeka, zmień temat, przydzielaj jej małe zadania i obowiązki. Powiedz: Wierzę, że tym razem świetnie dasz sobie radę. Spróbuj. Jak ci się nie uda, spróbujesz kolejny raz, wolałbym posłuchać, co dobrego ci się przytrafiło.

"Zmarnowałam przez Ciebie karierę"

Jakiej broni używa?
Słyszysz pod swoim adresem oskarżenia o jej niepowodzenia, zły stan zdrowia czy kiepskie samopoczucie? Np.: nie stać mnie na porządny samochód. Gdyby nie twoja operacja, już bym go miała. Muszę pożegnać się z marzeniami, skoro nas na to nie stać. To przez ciebie mam wrzód.
Dlaczego ona to robi?
Wywołuje poczucie winy i skłania do bezustannych poświęceń.
Jak psuje związek?
Poczucie winy to jeden z najbardziej skutecznych, ale i podłych sposobów wykorzystywania. Poddawany takiej manipulacji przez długie lata zaczynasz chorować (poczucie winy prowadzi do chorób psychosomatycznych, m.in. takich jak astma, choroba wieńcowa, bóle stawów, migreny, a nawet rak). Siadają ci też nerwy (depresja lub nerwica).

1 2 3
STRONA 1 z 3

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Aa tam emotikonka może mieć różne interpretacje ;p . Źle mi się kojarzy takie nazewnictwo ale nieważne, nieważne.. Ciężki dzień się zapowiada, trzeba się wyżyć od rana ;p
  Beloved, 2009-01-27 10:41:59
 • avatar
  zgłoś
  'Beloved' napisał(-a):Przepraszam, jaka bitwa? Twoje związki traktujesz jako wojnę? Kłótnia ma być konstruktywna, a jeszcze lepiej żeby zbliżała parnerów i wyjaśniała wątpliwości i problemy. A nie permanentna wojna..A emotikonki nie zauwazyles? I gdzies zgubiles poczucie humoru?
  Czytacz, 2009-01-27 10:34:14
 • avatar
  zgłoś
  'Stefan' napisał(-a):Jestem świeżo po malej kłótni, bitwa wygrana . Panowie nauczcie się tego artykułu na pamięć, kilka słów, a jak dużo zmieniły.Przepraszam, jaka bitwa? Twoje związki traktujesz jako wojnę? Kłótnia ma być konstruktywna, a jeszcze lepiej żeby zbliżała parnerów i wyjaśniała wątpliwości i problemy. A nie permanentna wojna..
  Beloved, 2009-01-27 10:28:14
 • avatar
  zgłoś
  Jestem świeżo po malej kłótni, bitwa wygrana . Panowie nauczcie się tego artykułu na pamięć, kilka słów, a jak dużo zmieniły.
  ~Stefan, 2009-01-27 07:49:21
 • avatar
  zgłoś
  Dobry artykul. Kilka patentow napewno przyda sie w przyszlosci.Tak swoja droga to chyba najczestsze w moim zwiazku ze strony partnerki jest : "tak,ale". Generalnie wszystko poza tym jest OK.A u was? Luki
  *Luki*, 2009-01-24 10:57:24
 • avatar
  zgłoś
  Nie chcemy tu wywoływać wojny płci, ale powszechnie wiadomo, że pod względem umiejętności manipulacji kobiety biją facetów na głowę. Nie daj się robić w konia i zobacz, o co Twojej partnerce naprawdę chodzi.
  Mens Health, 2009-01-23 23:17:29
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij