Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.6

Antykoncepcja: ranking środków antykoncepcyjnych

Oto nasz subiektywny ranking środków antykoncepcyjnych. Subiektywny, bo z męskiego punktu widzenia - w końcu Ty też masz coś do powiedzenia w tym temacie. Sprawdź, co w tej dziedzinie oferuje współczesna medycyna i poznaj wybór MH.

fot. Ireneusz Kielczyk
Dorosły mężczyzna tym się różni od wyrostka, że zanim wyjdzie z domu, sprawdza, jaka jest pogoda. Zanim weźmie kredyt, sprawdza oprocentowanie, i nie sprawdza palcem, czy woda już się zagotowała. Innymi słowy, przewiduje konsekwencje własnych poczynań.

Również tych łóżkowych. I tak, jak bierze ze sobą parasol, gdy spodziewa się deszczu, tak też zabezpiecza się zawczasu przed niechcianą ciążą. Bo seks to oczywiście czysta przyjemność, ale zgodnie z naturą - to przede wszystkim forma rozmnażania się. Na szczęście naukowcy nie próżnują i mamy do wyboru sporo metod antykoncepcyjnych.

Zobacz, jakimi metody antykoncepcji proponuje nam współczesna medycyna, a później sprawdź, które są najlepsze z naszego - egoistycznego - punktu widzenia. Facetów, którzy jeszcze, lub już, nie chcą mieć dzieci.

1. Pigułki antykoncepcyjne i plastry hormonalne

Popularniejsze są pigułki przyjmowane codziennie, z tygodniową przerwą, co miesiąc, ale ostatnio coraz częściej kobiety sięgają po wygodniejsze w użyciu, bo naklejane raz na tydzień, plastry.

Wady. Po pierwsze, przy dłuższym stosowaniu może się pojawić spadek libido, czyli pożądania. I wtedy pigułka właściwie przestaje być potrzebna, bo kobieta i tak nie ma ochoty na seks. Po drugie, niektóre kobiety stosujące antykoncepcję hormonalną zaczynają tyć, a to również troszkę zniechęca do seksu. Trzeci problem - skłonność do depresji. I koniec radosnego seksu.

Zalety. Masz kłopot z głowy. To ona musi pilnować brania tabletek. Stosowanie antykoncepcji hormonalnej reguluje też okres i zmniejsza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS), a jak twierdzą Ci, którzy się z PMS-em borykają - jest to coś, z czym trudno sobie poradzić. Jeśli ona stosuje plastry, od razu widzisz, czy jest zabezpieczona czy nie. Chyba że przykleja go sobie pod pachą, ale tam też warto zajrzeć podczas łóżkowego zwiedzania.

Cena. Dawka na miesiąc - 50-70 zł.

2. Globulki, kremy i żele

Ikoną tych środków w Polsce jest patentex, czyli czopki dopochwowe zawierające środki plemnikobójcze. Wkładane do pochwy przed stosunkiem wytwarzają piankę, która zabija plemniki, zanim zdążą zapłodnić jajeczko.

Wady. Kobieta na kwadrans przed stosunkiem musi wyjść do łazienki i włożyć go sobie głęboko do pochwy. A potem pozostaje cierpliwie czekać, zerkając co chwila na zegarek. No i często powoduje pieczenie.

Zalety. Środki plemnikobójcze są łatwo dostępne. Nie trzeba na nie recepty i poza pieczeniem nie mają skutków ubocznych. Jeśli kobieta rzadko współżyje, jest to wygodniejszy sposób niż pigułki czy plastry.

Cena. 12 sztuk - 25 zł.

kalendarz, antykoncepcja fot. shutterstock.com
3. Wkładka domaciczna

Zwana potocznie spiralą. Mechanicznie blokuje dostęp do jajowodów, a ponadto - nawet jeśli już dojdzie do zapłodnienia, nie pozwala zagnieździć się jajeczku.

Wady. Zwiększa ryzyko występowania infekcji i stanów zapalnych, a kiedy kobieta ma kłopoty, z seksu raczej nici. Krwawienie bywa dłuższe i bardziej bolesne. Czasami spirala wypada. Może spowodować trudności z zajściem w ciążę w przyszłości.

Zalety. Jeśli jest dobrze założona i nie powoduje komplikacji, możesz na kilka lat (od 3 do 5) zapomnieć o zabezpieczeniu.

Cena. 80-600 zł (jednorazowo).

4. Metody naturalne

Na podstawie obserwacji swojego organizmu (temperatury i właściwości śluzu) kobieta ustala, kiedy ma dni płodne, a kiedy może się kochać bez ryzyka "wpadki".

Wady. Wymaga wielkiej dyscypliny i jest stosunkowo mało skuteczna, zwłaszcza gdy kobieta ma nieregularny cykl lub jeśli chcecie się kochać w okresie od ustania krwawienia do owulacji. Tak naprawdę trudno bowiem przewidzieć, kiedy owulacja się pojawi.

Zalety. Praktycznie żadnych skutków ubocznych. Jeśli ograniczycie współżycie do czasu od owulacji do krwawienia - skuteczność jest wysoka.

Cena. Nic nie kosztuje.

5. Stara, dobra prezerwatywa

Prezerwatywa to, jak dotychczas, jedyny (nie licząc nielegalnej w Polsce sterylizacji) środek antykoncepcyjny dla facetów.

Wady. Według niektórych facetów, kondom zmniejsza intensywność doznań. Jako że nie można go założyć zawczasu, trzeba przerwać "zabawę" w kluczowym momencie. Zdarza się, że pęknie - zwłaszcza gdy jest źle założony.

prezerwatywa fot. shutterstock.com
Zalety. Jest ich mnóstwo - łatwo dostępna, tania, nie ma skutków ubocznych, może pomóc w przypadku kłopotów z przedwczesnym wytryskiem, chroni pościel przed pobrudzeniem - ale dwie są podstawowe. Po pierwsze, to Ty masz kontrolę. Ma to znaczenie zwłaszcza wówczas, gdy idziesz do łóżka (wiemy, że tak się zdarza!) z kobietą, którą znasz niedługo.

Dzięki prezerwatywie nie musisz zdawać się na partnerkę, że na pewno się zabezpieczyła - to Ty bierzesz na siebie odpowiedzialność. I po drugie, jest to jedyny - jak do tej pory - sposób na zapobieganie zakażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym przede wszystkim wirusem HIV.

Cena. od 1 zł do kilkunastu złotych za sztukę.

WERDYKT MH:

Wybór należy oczywiście do Ciebie, ale naszym zdaniem najlepszym wyjściem, zwłaszcza gdy jeszcze nie związałeś się naprawdę na stałe, jest... No oczywiście - prezerwatywa! Dlaczego? Właśnie ze względu na to, że to jedyna metoda ochrony przed HIV.

Bo AIDS to nie bajka dla niegrzecznych dzieci. Na to się naprawdę umiera, a wiemy (z własnego doświadczenia również), że prośba o wspólne zrobienie sobie testów dość trudno przechodzi przez gardło. No i skoro już tak rzadko myjesz naczynia, pierzesz i gotujesz, może chociaż w TYCH sprawach wyręczyłbyś partnerkę, a nie zrzucał wszystkiego na jej głowę.

I jeszcze jedno: prezerwatywa ma tę zaletę nad innymi środkami, że jeśli coś się nie uda ("ubranko" zsunie się albo pęknie), masz możliwość reakcji, bo trudniej przegapić awarię sprzętu. Przy pozostałych metodach orientujesz się, że coś poszło nie tak, zazwyczaj wtedy, gdy już jest pozamiatane.

Co robić w razie awarii? Czym prędzej goń do lekarza i poproś o receptę na tzw. pigułkę po stosunku. Masz na to 3 doby, ale im szybciej, tym lepiej. Pamiętaj - "pigułka po" jest rozwiązaniem awaryjnym.

seks, prezerwatywa fot. mast3r, 2014, shutterstock.com
Antykoncepcja stara jak świat

Nasi przodkowie czasami wręcz chwytali się brzytwy. Spójrz, jakich metod próbowali, a zrozumiesz metaforę.

Prezerwatywa to, jak dotąd, jedyna metoda, która zabezpiecza nie tylko przed ciążą, ale i chorobami.

Rośliny: W pochwie umieszczano (przed lub po) miazgę z granatów, wywar z imbiru, sok z tytoniu, miód, pieprz, korę akacji, daktyle. Choć brzmi to dziwnie, niektóre z tych sposobów mogły być skuteczne, ponieważ zwiększały zakwaszenie w pochwie, co utrudnia przedostanie się plemników do macicy. Hipokrates zalecał spożywanie po stosunku nasion dzikiej marchwi.

Zwierzęta: W starożytnym Egipcie jako środek zapobiegający zapłodnieniu stosowano odchody krokodyla i słonia. W Rzymie również odchody myszy. Działanie polegało chyba głównie na zniechęceniu partnera.

W Chinach panowało przekonanie, że zjedzenie 24 żywych kijanek zabezpiecza przed ciążą na 5 lat. W średniowiecznej Europie kobiety piły nalewkę na jądrach bobrów, a Arabki używały zawiniętych w bawełnę jąder wilków.

Mechaniczne: Już Egipcjanie używali bawełnianych prezerwatyw. Później do ich produkcji stosowano jelita zwierząt, rybie pęcherze i grubą gumę. Casanova stosował, podobno z sukcesem, wydrążone połówki cytryn, które nakładał na szyjki macicy swoich partnerek.

Inne: Do najdziwniejszych i całkiem nieskutecznych należą: skakanie do tyłu siedem razy po stosunku czy wstrzymywanie oddechu, gdy mężczyzna ejakuluje. Wielką popularnością cieszyły się też irygatory, które miały "wypłukiwać" plemniki.

Bardziej niezawodne były, stosowane przez Azteków, stosunki analne. Od dawna znano i stosowano też stosunek przerywany. Jeśli stosujesz go do dziś, przerwij na dobre i sięgnij po nowsze sposoby.

MH 05/07

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Goń do lekarza po receptę? Przecież jest już dostępna bez recepty
  ~Admin, 2016-09-26 23:25:04
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Kamys @ 09-01-2011, 21:42) Warto zapoznać się z liczbami, które o prezerwatywach świadczą niezbyt dobrze. Podam dwa cytaty i jedną tabelkę.Cytat pierwszy (o skuteczności w zapobieganiu ciąży, źródło: http://www.biomedical.pl/antykoncepcja/ant...rwatywy-30.html):Cytat drugi (o skuteczność w zapobieganiu AIDS, źródło: http://embrion.pl/npr/hivprez.htm):Tabelka potwierdzająca cytat drugi (szansa na zakażenie HIV w kontaktach z partnerem seropozytywnym):KODlat                             1   5   10  20  30      40 nie stosujących prezerwatywy:   20% 67% 89% 99% 100%    100%stosujących prezerwatywę:       4%  18% 34% 56% 71%     80%Drugą ważna sprawa dla mnie, osoby wierzącej jest to, że sztuczna antykoncepcja chwilowo ograniczna dar od Boga, jakim jest płodność człowieka. Kiedy ze stosunku miałoby się narodzić dziecko, żeby Bóg mógł obdarzyć je nieśmiertelną duszą my przez sztuczną antykoncepcję mówimy nie. Stąd ja akceptuję z tego artykułu jedynie naturalne metody. Na ich korzyść ponadto wpływa to, że są bardzo skuteczne (ok. 99% skuteczności przy prawidłowym stosowaniu metody objawowo-termicznej) i nie ma praktycznie żadnych przeciwskazań ani skutków ubocznych.Po pierwsze to a po drugie to przy jak to nazwałeś prawidłowym stosowaniu prezerwatyw ich skutecznośc wynosi 100%.dziękuję dobranoc. Bóg z Wami
  Brylant, 2011-01-09 22:14:10
 • avatar
  zgłoś
  Warto zapoznać się z liczbami, które o prezerwatywach świadczą niezbyt dobrze. Podam dwa cytaty i jedną tabelkę.Cytat pierwszy (o skuteczności w zapobieganiu ciąży, źródło: http://www.biomedical.pl/antykoncepcja/ant...rwatywy-30.html):CYTATJeśli wśród starszych, bardziej doświadczonych par wskaźnik Pearla kształtuje się w granicach dwóch na sto kobiet w ciągu roku, w grupach młodszych wynosi on w granicach piętnaście na sto kobiet w ciągu roku. Można wiec określić średnio wskaźnik Pearla 10 kobiet na 100 wśród tych, które nie ukończyły 25 lat. Oznacza to, że jeśli 100 kobiet przez rok stosuje prezerwatywy, dziesięć z nich zajdzie w tym okresie w ciążę.Cytat drugi (o skuteczność w zapobieganiu AIDS, źródło: http://embrion.pl/npr/hivprez.htm):CYTAT(...) jedynie pewnym sposobem na uniknięcie ryzyka zarażenia wirusem HIV jest seks w monogamicznym związku z niezarażonym partnerem lub abstynencja. Współżycie seksualne z partnerem zarażonym, lub o nieznanym stanie serologicznym nie jest bezpieczne.Tabelka potwierdzająca cytat drugi (szansa na zakażenie HIV w kontaktach z partnerem seropozytywnym):KODlat                             1   5   10  20  30      40 nie stosujących prezerwatywy:   20% 67% 89% 99% 100%    100%stosujących prezerwatywę:       4%  18% 34% 56% 71%     80%Drugą ważna sprawa dla mnie, osoby wierzącej jest to, że sztuczna antykoncepcja chwilowo ograniczna dar od Boga, jakim jest płodność człowieka. Kiedy ze stosunku miałoby się narodzić dziecko, żeby Bóg mógł obdarzyć je nieśmiertelną duszą my przez sztuczną antykoncepcję mówimy nie. Stąd ja akceptuję z tego artykułu jedynie naturalne metody. Na ich korzyść ponadto wpływa to, że są bardzo skuteczne (ok. 99% skuteczności przy prawidłowym stosowaniu metody objawowo-termicznej) i nie ma praktycznie żadnych przeciwskazań ani skutków ubocznych.
  Kamys, 2011-01-09 21:42:39
 • avatar
  zgłoś
  nie jest to artykuł rewolucyjny, ale dla mniej świadomych warto się zapoznać z tym artykułem, jakieś podstawowe wiadomości są zawarte i to dość jasno
  maras86pl, 2010-05-08 18:57:48
 • avatar
  zgłoś
  Czytacz:Idąc za ksiązką Ginekologia Praktyczna (PZWL, Warszawa 1994 - fakt stara ale już wtedy rozróżniano 4. generacje wkładek wewnątrzmacicznych) obecnie stosowane wkladki domacicznenie wywołują juz stanów zapalnych tak jak wczesniejsze (głównie 1. generacji - to było ich głowne działanie antykoncepcyjne gdyz były tylko z tworzywa sztucznego).Aktualnie stosowane nie powodują (idąc dalej za ksiązką) stanów zapalnych, a ich mechanizm antykoncepcyjny utrudnia zagnieżdżenie JUŻ ZAPŁONIONEJ komórki jajowej. Ponadto antykoncepcyjne działanie (czyli zapobiegające zapłodnieniu komórki) ma stosowana miedź oraz ewentualnie hormony.Aaaa, no i "z duzym prawdopodobieństwem nalezy przyjąć" ze ich działanie polega na utrudnieniu zagnieżdżenia, przez zaburzenie synchronizacji gotowości komórki i gotowości scian macicy.Ponadto od dawna same spirale uwazane były jako środek wczesnoporonny. (pomijając plemnikobójcze działanie miedzi).A idac za Wikipedią:CYTATAntykoncepcja (anti conceptio - przeciw poczęciu) - wszelkie działania zapobiegające zapłodnieniu. Obecnie tą nazwą często niepoprawnie określa się także środki przeciwdziałające trwałemu zagnieżdżeniu się zarodka wewnątrz macicy, czyli faktycznie środki wczesnoporonne, które powodują jego obumarcie.CYTATMetody mechanicznePolegają na mechanicznym blokowaniu, za pomocą izolujących błon gumowych, możliwości wniknięcia spermy do macicy i niedopuszczeniu do zapłodnienia. Do metod tych zalicza się prezerwatywę, kapturek dopochwowy. Wadą metod mechanicznych jest konieczność "zainstalowania" ich bezpośrednio przed albo nawet w trakcie stosunku. Ich zaletą jest natomiast możliwość natychmiastowego użycia bez wstępnych skomplikowanych zabiegów, brak wymogu lekarskiej konsultacji oraz zmniejszenie ryzyka zakażenia niektórymi chorobami przenoszonymi drogą płciową. W celu uzyskania lepszej skuteczności zaleca się łączenie metod mechanicznych z chemicznymi. Prezerwatywy są zwykle już fabrycznie pokrywane środkiem plemnikobójczym. W przypadku kapturka i diafragmy środki plemnikobójcze należy zakupić osobno.Jesli się mylę prosze o poprawienie
  sven, 2010-05-08 13:30:28
 • avatar
  zgłoś
  Ale jednoczesnie dziala tez mechanicznie:CYTATWkładki mają kilka niezależnych sposobów działania:(...)obecność wkładki utrudnia przemieszczanie się plemników i jaja;jako ciało obce wkładka wywołuje niewielki stan zapalny w macicy (jałowy, bez obecności bakterii), co zmniejsza możliwość prawidłowego zagnieżdżenia się zarodka po zapłodnieniu jajaZrodlem tego cytatu jest Wikipedia, ale chyba w tym wypadku informacje sa wiarygodne
  Czytacz, 2010-05-08 12:42:43
 • avatar
  zgłoś
  Mnie natomiast zastanawia od kiedy spirala jest antykoncepcja mechaniczną...Żyłem w przekonaniu że to głównie antykoncepcja chemiczna - mechaniczne jest ewentualnie działanie "wczesnoporonne" (naciągając teorię).Swoją wątpliwość opieram na założeniu, że mechaniczną antykoncepcją jest np. prezerwatywa stawiająca mechaniczny opór płynacym plemnikom.Że wykorzystam swoją "aptekarską" wiedzę:Copper Cu 375, wkładka antykoncepcyjna, 1 sztcena 38.97plnDziałanie: Antykoncepcyjne działanie wkładki odbywa się głównie poprzez reakcję organizmu na obecność jonów miedzi.
  sven, 2010-05-08 11:23:55
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Misiou @ 07-05-2010, 22:49) kpisz czy o drogę pytasz? Dlaczego o tym nie piszą? a chcesz, żeby niedługo ktoś mówił do Ciebie "tato"?Misiu, nie znasz się na żartach? Z analem to jednak było na poważnie.Ja już jestem tatą i jestem bardzo szczęśliwy z tego powodu.
  Panicz, 2010-05-07 23:06:55
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Panicz @ 07-05-2010, 22:47) A gdzie stosunek przerywany? A gdzie metody naszych dziadków i babć np. irygacja pochwy po stosunku ciepłą wodą z dodatkiem octu?kpisz czy o drogę pytasz? Dlaczego o tym nie piszą? a chcesz, żeby niedługo ktoś mówił do Ciebie "tato"?
  Misiou, 2010-05-07 22:49:46
 • avatar
  zgłoś
  A gdzie stosunek przerywany? A gdzie metody naszych dziadków i babć np. irygacja pochwy po stosunku ciepłą wodą z dodatkiem octu?Ja bym też widział w MH artykuł o antykoncepcji analnej. Jakiś test żeli poślizgowych zrobiony przez panie. Nic się o tym nie pisze.
  Panicz, 2010-05-07 22:47:44
 • avatar
  zgłoś
  Oto nasz subiektywny ranking środków antykoncepcyjnych. Subiektywny, bo z męskiego punktu widzenia - w końcu Ty też masz coś do powiedzenia w tym temacie. Sprawdź, co w tej dziedzinie oferuje współczesna medycyna i poznaj wybór MH.http://www.menshealth.pl/seks/Pogromcy-plemnikow-3889.html
  Mens Health, 2010-05-07 14:50:31
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij