Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Anatomia zdrady

On zdradza, ona zdradza, oni zdradzają. Men's Health w międzynarodowym badaniu zapytał 18 000 kobiet i mężczyzn o ich stosunek do zdrady. Zobacz, dlaczego to sobie wzajemnie robimy i czy to naprawdę jest cool.
fot. Lev Dolgachov 2011/shutterstock.com

Problem zdrady jest oczywiście stary jak świat, ale to wcale nie znaczy, że udało się nam go oswoić. To nadal dla zdradzanego lub zdradzanej jest piekielnie trudne doświadczenie, z którym nie każdy potrafi się zmierzyć.

Nie wszystkie też związki udaje się uratować, gdy w końcu zdrada zostaje odkryta. Szok, łzy, awantury, wyrzuty i wielogodzinne nocne dyskusje, by dowiedzieć się "dlaczego?" - musi rodzić się pytanie, czy naprawdę było warto narażać siebie i swój związek na to wszystko.

Ponad 80% Polaków potwierdziło, że zetknęło się z problemem zdrady w swoim otoczeniu.

Kłopoty z definicją

Niby wszyscy wiedzą, o co chodzi (według OBOP ponad 80% badanych potwierdziło, że zetknęło się z tym problemem w swoim otoczeniu - więcej interesujących statystyk znajdziesz na końcu artykułu), ale gdy zacząć drążyć temat, zaczynają się problemy. W potocznym rozumieniu zdrada to emocjonalne i fizyczne zaangażowanie w związek z inną osobą, czyli wykładnia jest dosyć przejrzysta.

Jednak Anna Jakubowska i Paweł Zaremba-Śmietański, autorzy książki "Zdrada w związku", twierdzą, że większość z nas nie ma zdecydowanego poglądu na temat "zakresu" zdrady; dla jednych to po prostu pozamałżeński stosunek płciowy, dla drugich nielojalność przede wszystkim emocjonalna.

Próbujemy intuicyjnie rozstrzygać, co już jest zdradą, a co nie, ale badania pokazują, że problem istnieje. Czy do zdrady potrzebny jest pełny kontakt seksualny (tu kłania się Bill Clinton, na przykład), czy kontakt homoseksualny jest zdradą (okazuje się, że faceci, których partnerka przespała się z kobietą, nie są aż tak rygorystyczni w ocenach), czy można zdradzić w sieci, nie widząc nawet kochanka i czym to się różni od zwykłych fantazji seksualnych czy masturbacji.

Tym bardziej że ponad 70% kobiet i mężczyzn nie uważa za zdradę flirtu - czyli swobodnej rozmowy o zabarwieniu erotycznym - a czatowanie głównie do tego się sprowadza. Zgodnie też obie płcie uważają za zdradę wypady do agencji towarzyskich, choć z niewiadomych przyczyn mężczyźni w mniejszym procencie.

Dlaczego one nas?

W ogólnopolskich badaniach profesora Izdebskiego do zdrady lub zdrad przyznaje się 16% kobiet. Nasza anonimowa ankieta wisiała na portalu kobieta.interia.pl i choć nie pretenduje do miana naukowej, lecz tylko poznawczej, to różnica jest bardzo znacząca - do zdrady przyznało się 38% kobiet.

1 2 3 ... 4
STRONA 1 z 4

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  eh te statystyki... nie lubię ich, bo są tak samo głupie jak reguły którymi się kierują..., dla przykładu..., jeśli wyjdziecie z psem na spacer, to statystycznie macie po trzy nogi!!
  mitotropin, 2011-08-19 14:27:25
 • avatar
  zgłoś
  On zdradza, ona zdradza, oni zdradzają. Men's Health w międzynarodowym badaniu zapytał 18 000 kobiet i mężczyzn o ich stosunek do zdrady. Zobacz, dlaczego to sobie wzajemnie robimy i czy to naprawdę jest cool.
  Mens Health, 2011-08-19 13:41:14
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij