Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
2.8

Prostata - najbardziej męski gruczoł

Gdybyśmy wśród mężczyzn zrobili test wiedzy o prostacie, prawdopodobnie wszyscy oblaliby z kretesem. Dzięki MH masz szansę dołączyć do grona oświeconych. Sprawdź, jak skutecznie dbać o swój gruczoł krokowy i ciesz się prawdziwie męskim zdrowiem przez długie lata.

2015-11-06
Prostata

Proste rozwiązania na prostatę

Gruczoł prostaty, zwany inaczej gruczołem krokowym, jest ulokowany tuż pod pęcherzem moczowym, wokół przewodu moczowego wyprowadzającego mocz z pęcherza. Właśnie to umiejscowienie jest źródłem problemów, bowiem prostata wraz z wiekiem ma tendencję rozrastania się, co powoduje uciskanie przewodu moczowego i utrudnia oddawanie moczu. Zwykle objawia się to skąpym strumieniem moczu i koniecznością częstszych wizyt w toalecie, również w nocy.  

Jest to bardzo częsta dolegliwość u mężczyzn po 50 roku życia; w wieku 60 lat występuje u połowy, a w wieku 80 lat już u 90% mężczyzn. Należy jednak podkreślić, że przerost prostaty nie oznacza raka prostaty, a nawet nie zwiększa ryzyka tej choroby. Niektóre objawy są podobne (powiększenie prostaty, wzrost PSA), ale ich przyczyny są zupełnie różne.   

Najczęstsze objawy to: potrzeba częstszego oddawania moczu, również w nocy, trudność z rozpoczęciem lub zakończeniem mikcji (oddawania moczu), przerywany strumień moczu, poczucie nieopróżnionego pęcherza, nawracające zakażenia pęcherza.   

Jak się wydaje głównym winowajcą są zmiany hormonalne u dojrzałych mężczyzn, przede wszystkim obniżanie się poziomu testosteronu, a podwyższanie się stężenia estrogenu (tzw. żeńskiego hormonu płciowego) w krwi.  

Zdiagnozowanie tej dolegliwości nie jest szczególnie trudne. Najprostszą metodą jest badanie lekarskie per rectum: lekarz jest w stanie wyczuć palcem w rękawiczce, wielkość prostaty poprzez lekkie uciskanie ścianki odbytnicy. Inną metodą są badania krwi pod kątem PSA, aczkolwiek często dają one niepotrzebnie alarmujący wynik dodatni mimo braku faktycznego problemu. Pomiar poziomu PSA jest jedynie badaniem pomocniczym i nie przesądza ani o procesie nowotworowym ani o przeroście prostaty.   

Lekarz może też zlecić wykonanie dokładnej ultrasonografii prostaty. We wszystkich tych badaniach istotne jest, by je powtórzyć przy następnej wizycie (najlepiej u tego samego lekarza), co pozwala zaobserwować szybkości zmian w prostacie. Zdarza się bowiem często, w łagodnym przeroście, że dolegliwości pojawiają się czasowo i nie przybierają na sile.   

Zastosowane leczenie będzie zależało od wieku pacjenta, nasilenia objawów i wyników pozostałych badań, w tym krwi i moczu. 

Przy łagodnym przeroście prostaty zaleca się zwykle jedynie zmodyfikowanie diety, zastosowanie wspomagających preparatów roślinnych i prostych ćwiczeń na mięśnie Kegla. Dopiero przy nasilonych objawach można rozważyć poważniejsze leki, a przy ich nieskuteczności - leczenie inwazyjne (chirurgiczne).    

Drobne zmiany tryby życia:   

 • Nie powstrzymuj oddawania moczu
 • Unikaj kawy i alkoholu, szczególnie po kolacji. Staraj się nie pić na 2 h przed snem
 • Pij płyny mniejszymi porcjami, podczas ciągu całego dnia
 • Unikaj leków na kaszel i leków przeciwhistaminowych, bowiem mogą one nasilać objawy
 • Stosuj ćwiczenia na mięśnie Kegla, które wzmacniają pracę pęcherza
 • Naucz się ćwiczeń redukujących stres; korzystaj z codziennych spacerów

Dieta i zioła

Przy łagodnym przeroście prostaty lekarze zwykle zalecają początkowo stosowanie leków roślinnych lub suplementów diety zawierających składniki o udowodnionym działaniu klinicznym. Beta-sitosterol występujący np. w nasionach dyni, w dawce ok 60-160 mg dziennie poprawia opróżnianie pęcherza i oddawanie moczu.   

Dobrze udowodnioną skuteczność kliniczną posiada niemiecki lek roślinny na bazie mieszanki 2 wyciągów roślinnych: PRO 160/120 zawierający 160 mg wyciągu z palmy sabałowej i 120 mg wyciągu z korzenia pokrzywy. W 2014 roku opublikowano przeglądową ocenę 4 badań klinicznych tego preparatu w porównaniu do prób kontrolnych.

Stwierdzono obniżenie częstości nocnego oddawania moczu o połowę wobec grupy z placebo. Potwierdzono jednocześnie podobną skuteczność do tamsulozyny i finasterydu po 6 miesiącach stosowania.

Komentarze

avatar
 
 
 • avatar
  zgłoś
  sok z granata ma wiele właściwości m.in: działa  przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca i układu krążenia o podłożu miażdżycowym i zakupiła mi 100% sok z granta grante, fajny delikatnie cierpki  słodko kwaśny sok ;)Sratatata. Ot, caly moj komentarz.
  ~9enom, 2016-03-17 02:35:40
 • avatar
  zgłoś
  od zawsze wiedziałem że granat to jeden ze zdrowszych owoców ale jadłem go dość sporadycznie. Narzeczona ostatnio gdzieś wyczytała że sok z granata ma wiele właściwości m.in: działa  przeciwko wolnym rodnikom, procesom zapalnym, a także chorobom serca i układu krążenia o podłożu miażdżycowym i zakupiła mi 100% sok z granta grante, fajny delikatnie cierpki  słodko kwaśny sok ;)
  ~Ksawery, 2016-03-16 22:57:12
 • avatar
  zgłoś
  Gdybyśmy wśród mężczyzn zrobili test wiedzy o prostacie, prawdopodobnie wszyscy oblaliby z kretesem. Dzięki MH masz szansę dołączyć do grona oświeconych. Sprawdź, jak skutecznie dbać o swój gruczoł krokowy i ciesz się prawdziwie męskim zdrowiem przez długie lata.<br /><br /><a href="/newsroom/Prostata-najbardziej-meski-gruczol,7462,1"></a>
  ~Mens Health, 2015-11-09 10:31:32
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij