Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Kampania “Zanim podpiszesz” – zobacz, zanim weźmiesz pożyczkę!

Kilka parafek, data, miasto, czytelny podpis. A czy ta umowa została przez Ciebie przeczytana od deski do deski? Kampania „Zanim podpiszesz” ma na celu zwrócenie uwagi na umowy szybkich pożyczek krótkoterminowych. Podpisanie zobowiązania finansowego przez pożyczkobiorcę o niskiej świadomości ekonomicznej może wpędzić go w poważne problemy finansowe. Nawet Ciebie, jeżeli nie znasz zasad bezpiecznych pożyczek i nie przeczytasz wnikliwie umowy.

przy współpracy z Friendly Finance Poland 2015-05-22
Kampania “Zanim podpiszesz”

Jaka idea przyświeca kampanii „Zanim podpiszesz”?

Celem kampanii jest uświadomienie pożyczkobiorcom i kredytobiorcom istnienia potencjalnych zagrożeń finansowych i ustrzeżenie konsumentów przed zbyt pochopnym zawieraniem umów pożyczkowych i kredytowych - bez odpowiedniej wiedzy na temat np. zaciągania bezpiecznych szybkich pożyczek przez Internet.

Kampania ma przypomnieć pożyczkobiorcom, że na rynku firm pożyczkowych funkcjonują również nierzetelni pożyczkodawcy, których oferty finansowe są niekorzystne dla konsumentów (bardzo wysokie prowizje towarzyszące 0% oprocentowaniu, mającemu kusić konsumentów, niejasne tabele opłat i zawyżone opłaty za monity), a umowy skonstruowane w sposób nieprecyzyjny i niejasny. Dlatego tak istotne jest uważne czytanie tych dokumentów i dążenie do wyjaśnienia wszystkich nieścisłości.

Chcę wziąć szybką pożyczkę, ale się nie znam. Czy kampania mi pomoże?

Materiały do pobrania (również na lekcje w szkołach), szczegółowe FAQ oraz przykładowe sytuacje z problemami zadłużonych ilustrują najważniejsze problemy, pułapki finansowe i co najważniejsze – edukują w sposób przystępny i prosty, a na wysokim poziomie, pozwalając ustrzec się przed podpisywaniem niekorzystnych zobowiązań finansowych – niesprawdzonych chwilówek i wpadania w pętlę zadłużenia.

Jak mogę szukać wiarygodnego pożyczkodawcy i bezpiecznej pożyczki?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie firmy pożyczkowej. Komisja Nadzoru Finansowego nie prowadzi kontroli nad firmami pożyczkowymi (czy tzw. parabankami), dlatego warto sprawdzić, czy dany pożyczkodawca nie znajduje się na liście ostrzeżeń publicznych KNF.  Warto się również dowiedzieć, czy należy do Związku Firm Pożyczkowych (np. jak https://www.pozyczkomat.pl/), który skupia firmy pożyczkowe spełniające restrykcyjne wymogi, m.in.:

badanie zdolności kredytowej swoich klientów,

sprawdzanie klientów w BIG lub BIK,

doręczanie konsumentom potrzebnych i klarownych dokumentów do przeczytania przed podpisaniem umowy,

brak ukrytych opłat i prowizji.

Jaka pożyczka się opłaca?

Przed zaciągnięciem pożyczki należy przeanalizować oferty różnych pożyczkodawców i porównać je ze sobą. Można to zrobić za pomocą porównania RRSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania, która sumuje koszty ponoszone przez pożyczkobiorcę lub kredytobiorcę w skali roku (dlatego w przypadku 30-dniowych lub krótszych pożyczek wskaźnik jest wysoki). Im RRSO niższe (w przypadku ofert o takich samych parametrach, czyli wysokości kwoty i czasu spłaty), tym oferta bardziej opłacalna.

RRSO przykładowej oferty musi być obowiązkowo podane na stronie firmy pożyczkowej. W Internecie – np. na stronie kampanii „Zanim podpiszesz” – znajdziesz prosty w obsłudze kalkulator, pozwalający obliczyć szybko RRSO różnych ofert.

Jak być świadomym konsumentem i pożyczkobiorcą?

Gdyby zapytać konsumentów, czy kupiliby buty bez przymiarki, pewnie odpowiedzieliby, że nie. Dlaczego więc część konsumentów zbyt pochopnie podpisuje umowy zobowiązań finansowych?

Do rąk konsumenta, przed podpisaniem umowy, powinien trafić formularz informacyjny z danymi dotyczącymi kosztów pożyczki. Należy koniecznie zwrócić uwagę na prowizje i dodatkowe opłaty, a także koszty wysyłania wezwań do zapłaty. Koszt monitu nie może wynosić horrendalnej kwoty, a poszczególne monity powinny być wysyłane w odpowiednich odstępach czasu, aby klient miał czas na spłatę – takich zapisów w umowie należy szukać. Jeżeli konsument nie rozumie pewnych zapisów – powinien dopytywać przedstawiciela firmy aż do uzyskania precyzyjnej odpowiedzi.

Korzystanie z powyższych porad przy poszukiwaniu szybkiej pożyczki pozwoli uniknąć konsumentom losu Pani Krystyny z kampanii „Zanim podpiszesz”. Pani Krystyna nie przeczytała umowy, w której był zawarty zapis o horrendalnie wysokim oprocentowaniu chwilówki.

Chyba chcesz uniknąć tak poważnego zmartwienia finansowego, prawda? Dlatego przeczytaj umowę, zanim ją podpiszesz.

Komentarze

avatar
 
 
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij