Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Jak kupować elektronikę - porady

Kupowanie elektroniki przypomina dzisiaj chodzenie po polu minowym. Jeden nieostrożny ruch i wydajesz krocie na sprzęt, który nie jest wart nawet połowy tej sumy, albo kupujesz coś, czego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie. Są jednak proste sposoby, aby telewizor albo empetrójkę kupić w bezbolesny sposób.

2006-12-05
fot. © dubassy 2008/shutterstock.com

Mniej więcej rok temu uznałem, że pora kupić nowy telewizor. Stary, który służył mi przez ponad dekadę, wylądował w piwnicy, a ja ruszyłem na zakupy. Gdy kupowałem poprzedni, wystarczyło mi 15 minut, aby wybrać taki, który najlepiej odpowiadał moim potrzebom. Po kolejnym kwadransie telewizor stał już w moim domu, podłączony do prądu i kablówki, a ja w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku rozwaliłem się na kanapie, by obejrzeć film.

Pod ostrzałem pytań

Ale to było 10 lat temu. Teraz po mojej deklaracji, że chcę kupić telewizor, sprzedawca zaatakował mnie serią pytań. Ekran płaski czy z kineskopem? Jeśli płaski, to woli Pan plazmowy czy LCD? Jaka przekątna ekranu? Panorama czy format 4:3? Czy ma mieć wbudowane głośniki? Zgodny z HDTV czy rozdzielczość standardowa? Z czytnikiem kart pamięci czy bez?

Wykorzystując moje oszołomienie, utopił mnie jeszcze w powodzi nazw producentów i modeli oraz informacji o prędkościach odświeżania, wielkościach matrycy i całej masie skrótów, które słyszałem po raz pierwszy w życiu. Całkowicie zdezorientowany wróciłem do domu z pustymi rękoma i poszedłem do piwnicy po stary odbiornik.

W teorii możliwość wyboru daje nam przyjemne poczucie panowania nad sytuacją. Ale w praktyce już w momencie podejmowania decyzji martwimy się, czy nie robimy poważnego błędu.

Problem wymiany telewizora wzięła w swoje ręce moja żona. Po naradzie z koleżankami przedstawiła swoje oczekiwania wobec nowego nabytku: "Ma być matowo czarny, bo srebrny będzie źle wyglądał w naszym salonie. Chcę też, żeby był płaski, bo ten wielki kineskop zajmuje za dużo miejsca. I najlepiej, jeśli kupimy LCD, bo są tańsze niż plazmowe". Na szczęście w sklepie mieli tylko kilka modeli spełniających te kryteria, więc po godzinie ich porównywania staliśmy się właścicielami nowego TV.

Być może uznasz, że wybieranie telewizora tak, aby dobrze wyglądał w salonie, jest głupie. Ale jeśli nie masz wykształcenia technicznego oraz czasu i determinacji, by przedrzeć się przez gąszcz informacji, którymi zasypie Cię obsługa sklepu, to w sumie jedyny sposób, aby podjąć jakąkolwiek decyzję.

Przez całe życie musimy dokonywać różnorakich wyborów. W teorii możliwość wyboru daje nam przyjemne uczucie, że mamy kontrolę nad swoim życiem, a w kontekście robienia zakupów oznacza możliwość nabywania dokładnie takich rzeczy, jakich potrzebujemy i chcemy mieć. Ale jak, do diabła, możemy mieć dobre samopoczucie, kiedy do wyboru mamy setkę telewizorów i już w momencie podejmowania decyzji martwimy się, czy przypadkiem za te pieniądze nie kupimy czegoś dużo lepszego?

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

avatar
 
 
 • avatar
  zgłoś
  Oczywiście, że jest sposób. Reklamacja  z tytułu niezgodności z umową konsumencką.
  ~UnBrokeN, 2013-06-29 23:22:14
 • avatar
  zgłoś
  Mens Health, dnia 21 Dec 2008 - 21:21, napisał:Kupowanie elektroniki przypomina dzisiaj chodzenie po polu minowym. Jeden nieostrożny ruch i wydajesz krocie na sprzęt, który nie jest wart nawet połowy tej sumy, albo kupujesz coś, czego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie. Są jednak proste sposoby, aby telewizor albo empetrójkę kupić w bezbolesny sposób.http://www.menshealth.pl/hitech/Sztuka-kup...znego-2764.htmlZgadzam się z Tobą całkowicie, bo sama ostatnio dokonałam zakupu takiego TV, z którym kłopoty mamy już 5 miesięcy i wygląda na to, że nigdy się chyba nie skończą! Wydaliśmy sporą kasę, a tak na dobrą sprawę możemy oglądać w nim jedynie programy tv! Nasz zakup dotyczy TV Samsung 40`UE40ES6100WXXH / z wbudowanym wi-fi/ i przy korzystaniu z internetu po 10-15 min. wyłącza się wygaszając całkowicie ekran i po chwili ukazuje się napis: 1/ "OSTATNIA SESJA PRZEGLĄDARKI ZAKOŃCZYŁA SIĘ WSKUTEK BRAKU PAMIĘCI LUB Z INNEGO POWODU. CHCESZ PRZYWRÓCIĆ OSTATNIĄ SESJĘ CZY OTWORZYĆ STRONĘ GŁÓWNĄ ?"albo 2/ "NASTĄPIŁY PROBLEMY Z POBRANIEM DANYCH LUB Z POŁĄCZENIEM Z SIECIĄ".Czasami bywa też, że obraz wręcz się zawiesza po kilkunastu minutach oglądania i taki nieruchomy już pozostaje ! Uniemożliwia to w ten sposób obejrzenie czegokolwiek w całości /i to zarówno w trybie online, jak i w aplikacjach TV/! Dzieje się tak od samego początku i nasza obecność w sieci nigdy nie trwała dłużej... Zadajemy sobie więc pytanie i nie bardzo rozumiemy, w jakim celu w ogóle Wi-Fi jest w TV wbudowywane, skoro po tak krótkim czasie korzystania z internetu TV ma prawo rozłączać się z nim? Reklamacji to nie podlega, ponieważ już kilkakrotnie takowe składaliśmy i za każdym razem odpowiedź była odmowna, czyli reklamacja nieuzasadniona !!! Czy można więc zrobić coś w takiej sytuacji, żeby móc korzystać z połączenia internetowego znacznie dłużej? Podobno są jakieś adaptery czy coś w tym stylu, który gotowi bylibyśmy dokupić, żeby połączenie z internetem mieć nieco dłużej niż tylko kilkanaście minut! Dla ścisłości dodam, że internet mamy 24 MB.Będziemy wdzięczni za każdą pomoc, bo jak dotąd nikt nie potrafił powiedzieć nam, jak rozwiązać ten problem, nawet Autoryzowany Serwis jest bezradny w tej sprawie!
  ~joly6, 2013-06-29 19:23:57
 • avatar
  zgłoś
  ja mam profil na last.fm, to nic nie kosztuje, rzadko w sumie korzystam ostatnio już, kiedyś częściej jednak więcej czasu miałem. a co do programów - odtwarzaczy, to jakiś czas temu przeniosłem isę z WinAmp'a na AIMP'a 2, ciekawy program, wszystkie funkcje jak w winampie, a mniej muli komputer (mniej pamięci zżera) i szybciej ładuje wszelkie katalogi (bardzo widoczna różnica w przypadku mojego komputera)
  ~maras86pl, 2010-01-06 21:43:01
 • avatar
  zgłoś
  Zdecydowanie preferuję imeem.com. Raz próbowałem zakumać o co chodzi i jak używa się last.fm no i był to last raz
  ~saber, 2009-01-04 20:25:47
 • avatar
  zgłoś
  'saber' napisał(-a):Jak tylko odkryłem x lat temu Winamp Media Library to nie chcę niczego innego. A ze sposobów katalogowania innych rzeczy na komputerze, polecam bardzo prosty skrypt do katalogowania filmów z dysku. Dobre dla maniaków filmowych: Foobar nie znam, ale nawet nie próbuję bo wiem jak to się skończy Swoją drogą używacie Last.fm? Ciekaw jestem jakiej kto muzy słucha...
  ~Shaq44, 2009-01-03 13:55:39
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij