Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.2

Jak kupować elektronikę - porady

Kupowanie elektroniki przypomina dzisiaj chodzenie po polu minowym. Jeden nieostrożny ruch i wydajesz krocie na sprzęt, który nie jest wart nawet połowy tej sumy, albo kupujesz coś, czego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie. Są jednak proste sposoby, aby telewizor albo empetrójkę kupić w bezbolesny sposób.

fot. © dubassy 2008/shutterstock.com
Mniej więcej rok temu uznałem, że pora kupić nowy telewizor. Stary, który służył mi przez ponad dekadę, wylądował w piwnicy, a ja ruszyłem na zakupy. Gdy kupowałem poprzedni, wystarczyło mi 15 minut, aby wybrać taki, który najlepiej odpowiadał moim potrzebom. Po kolejnym kwadransie telewizor stał już w moim domu, podłączony do prądu i kablówki, a ja w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku rozwaliłem się na kanapie, by obejrzeć film.

Pod ostrzałem pytań

Ale to było 10 lat temu. Teraz po mojej deklaracji, że chcę kupić telewizor, sprzedawca zaatakował mnie serią pytań. Ekran płaski czy z kineskopem? Jeśli płaski, to woli Pan plazmowy czy LCD? Jaka przekątna ekranu? Panorama czy format 4:3? Czy ma mieć wbudowane głośniki? Zgodny z HDTV czy rozdzielczość standardowa? Z czytnikiem kart pamięci czy bez?

Wykorzystując moje oszołomienie, utopił mnie jeszcze w powodzi nazw producentów i modeli oraz informacji o prędkościach odświeżania, wielkościach matrycy i całej masie skrótów, które słyszałem po raz pierwszy w życiu. Całkowicie zdezorientowany wróciłem do domu z pustymi rękoma i poszedłem do piwnicy po stary odbiornik.

W teorii możliwość wyboru daje nam przyjemne poczucie panowania nad sytuacją. Ale w praktyce już w momencie podejmowania decyzji martwimy się, czy nie robimy poważnego błędu.

Problem wymiany telewizora wzięła w swoje ręce moja żona. Po naradzie z koleżankami przedstawiła swoje oczekiwania wobec nowego nabytku: "Ma być matowo czarny, bo srebrny będzie źle wyglądał w naszym salonie. Chcę też, żeby był płaski, bo ten wielki kineskop zajmuje za dużo miejsca. I najlepiej, jeśli kupimy LCD, bo są tańsze niż plazmowe". Na szczęście w sklepie mieli tylko kilka modeli spełniających te kryteria, więc po godzinie ich porównywania staliśmy się właścicielami nowego TV.

Być może uznasz, że wybieranie telewizora tak, aby dobrze wyglądał w salonie, jest głupie. Ale jeśli nie masz wykształcenia technicznego oraz czasu i determinacji, by przedrzeć się przez gąszcz informacji, którymi zasypie Cię obsługa sklepu, to w sumie jedyny sposób, aby podjąć jakąkolwiek decyzję.

Przez całe życie musimy dokonywać różnorakich wyborów. W teorii możliwość wyboru daje nam przyjemne uczucie, że mamy kontrolę nad swoim życiem, a w kontekście robienia zakupów oznacza możliwość nabywania dokładnie takich rzeczy, jakich potrzebujemy i chcemy mieć. Ale jak, do diabła, możemy mieć dobre samopoczucie, kiedy do wyboru mamy setkę telewizorów i już w momencie podejmowania decyzji martwimy się, czy przypadkiem za te pieniądze nie kupimy czegoś dużo lepszego?

1 2 3 ... 5
STRONA 1 z 5

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Oczywiście, że jest sposób. Reklamacja  z tytułu niezgodności z umową konsumencką.
  UnBrokeN, 2013-06-29 23:22:14
 • avatar
  zgłoś
  Mens Health, dnia 21 Dec 2008 - 21:21, napisał:Kupowanie elektroniki przypomina dzisiaj chodzenie po polu minowym. Jeden nieostrożny ruch i wydajesz krocie na sprzęt, który nie jest wart nawet połowy tej sumy, albo kupujesz coś, czego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie. Są jednak proste sposoby, aby telewizor albo empetrójkę kupić w bezbolesny sposób.http://www.menshealth.pl/hitech/Sztuka-kup...znego-2764.htmlZgadzam się z Tobą całkowicie, bo sama ostatnio dokonałam zakupu takiego TV, z którym kłopoty mamy już 5 miesięcy i wygląda na to, że nigdy się chyba nie skończą! Wydaliśmy sporą kasę, a tak na dobrą sprawę możemy oglądać w nim jedynie programy tv! Nasz zakup dotyczy TV Samsung 40`UE40ES6100WXXH / z wbudowanym wi-fi/ i przy korzystaniu z internetu po 10-15 min. wyłącza się wygaszając całkowicie ekran i po chwili ukazuje się napis: 1/ "OSTATNIA SESJA PRZEGLĄDARKI ZAKOŃCZYŁA SIĘ WSKUTEK BRAKU PAMIĘCI LUB Z INNEGO POWODU. CHCESZ PRZYWRÓCIĆ OSTATNIĄ SESJĘ CZY OTWORZYĆ STRONĘ GŁÓWNĄ ?"albo 2/ "NASTĄPIŁY PROBLEMY Z POBRANIEM DANYCH LUB Z POŁĄCZENIEM Z SIECIĄ".Czasami bywa też, że obraz wręcz się zawiesza po kilkunastu minutach oglądania i taki nieruchomy już pozostaje ! Uniemożliwia to w ten sposób obejrzenie czegokolwiek w całości /i to zarówno w trybie online, jak i w aplikacjach TV/! Dzieje się tak od samego początku i nasza obecność w sieci nigdy nie trwała dłużej... Zadajemy sobie więc pytanie i nie bardzo rozumiemy, w jakim celu w ogóle Wi-Fi jest w TV wbudowywane, skoro po tak krótkim czasie korzystania z internetu TV ma prawo rozłączać się z nim? Reklamacji to nie podlega, ponieważ już kilkakrotnie takowe składaliśmy i za każdym razem odpowiedź była odmowna, czyli reklamacja nieuzasadniona !!! Czy można więc zrobić coś w takiej sytuacji, żeby móc korzystać z połączenia internetowego znacznie dłużej? Podobno są jakieś adaptery czy coś w tym stylu, który gotowi bylibyśmy dokupić, żeby połączenie z internetem mieć nieco dłużej niż tylko kilkanaście minut! Dla ścisłości dodam, że internet mamy 24 MB.Będziemy wdzięczni za każdą pomoc, bo jak dotąd nikt nie potrafił powiedzieć nam, jak rozwiązać ten problem, nawet Autoryzowany Serwis jest bezradny w tej sprawie!
  joly6, 2013-06-29 19:23:57
 • avatar
  zgłoś
  ja mam profil na last.fm, to nic nie kosztuje, rzadko w sumie korzystam ostatnio już, kiedyś częściej jednak więcej czasu miałem. a co do programów - odtwarzaczy, to jakiś czas temu przeniosłem isę z WinAmp'a na AIMP'a 2, ciekawy program, wszystkie funkcje jak w winampie, a mniej muli komputer (mniej pamięci zżera) i szybciej ładuje wszelkie katalogi (bardzo widoczna różnica w przypadku mojego komputera)
  maras86pl, 2010-01-06 21:43:01
 • avatar
  zgłoś
  Zdecydowanie preferuję imeem.com. Raz próbowałem zakumać o co chodzi i jak używa się last.fm no i był to last raz
  saber, 2009-01-04 20:25:47
 • avatar
  zgłoś
  'saber' napisał(-a):Jak tylko odkryłem x lat temu Winamp Media Library to nie chcę niczego innego. A ze sposobów katalogowania innych rzeczy na komputerze, polecam bardzo prosty skrypt do katalogowania filmów z dysku. Dobre dla maniaków filmowych: Foobar nie znam, ale nawet nie próbuję bo wiem jak to się skończy Swoją drogą używacie Last.fm? Ciekaw jestem jakiej kto muzy słucha...
  Shaq44, 2009-01-03 13:55:39
 • avatar
  zgłoś
  Jak tylko odkryłem x lat temu Winamp Media Library to nie chcę niczego innego. A ze sposobów katalogowania innych rzeczy na komputerze, polecam bardzo prosty skrypt do katalogowania filmów z dysku. Dobre dla maniaków filmowych: Foobar nie znam, ale nawet nie próbuję bo wiem jak to się skończy
  saber, 2008-12-28 15:05:00
 • avatar
  zgłoś
  Foobar też jest dobrym programikiem, podoba mi się jego system katalogowania. Ja jednak jestem od lat przyzwyczajony do winampa - będąc wzrokowcem cenię go też za wygląd, ładnie prezentuje się na pulpicie . A jesli chodzi o korektor to z calej tej trojki co wymieniles wydaje mi się, że najgorszy zostal zastosowany w Media Player..
  Beloved, 2008-12-28 13:44:29
 • avatar
  zgłoś
  Także od dawna moje domowe audio to komuter z SB Audigy na pokładzie + starsza wierza Aiwa jako wzmacniacz i głośniki. Wszystko pięknie spięte jack na czincze... Takie rozwiązanie ma jedną wielką zaletę - cała muza pod palcem w jednym miejscu bez konieczności tasowania płytami. Cały zbiór albumów zdigitalizowane w postaci mp3 mało skompresowanych (320 bpm) i pogrupowanych na wykonawców i albumy jako listy odtwarzania. Co do programów to winAmp niekoniecznie, często się wykrzacza i ma średni eq. Lepszy znacznie polski Foobar2000 - zwłaszcza jak ktoś korzysta z przestrzennego systemu głośników. A jak nie to klasyczny Media Player.
  Shaq44, 2008-12-28 04:59:32
 • avatar
  zgłoś
  Możliwości sporo, to fakt, każdy może sobie wybrać coś co mu odpowiada Ja osobiście mam wzmacniacz podpięty do komputera, a do wzmacniacza dwie piękne i stare kolumny Altus, niestety już nieprodukowane. A szkoda, bo stary Polski przemysł audio był klasą samą w sobie! Jestem bardzo zadowolony z takiego połączenia. Słuchanie muzyki z komputera jest dla mnie dużo bardziej wygodniejsze niż słuchanie płyt CD. Ale to już kwestia gustu.. Niektórzy lubią oldschool i słuchają winyli
  Beloved, 2008-12-27 21:47:59
 • avatar
  zgłoś
  Esper: kiedy one wszystkie są zbliżonych kolorów Beloved: Bezpośrednio łączysz komputer z głośnikami? Mnie zupełnie nie interesuje odtwarzacz CD, bo dla mnie CD to już nie ta epoka. Zastanawiam się jak to fajnie połączyć, bo z jednej strony mógłbym podłączyć bezpośrednio komputer do głośników (tutaj chyba potrzeba dobrej karty dźwiękowej), z drugiej kupić amplituner/wieżę jakąś i połączyć z komputerem i głośnikami, albo ponieważ jestem szczęśliwym posiadaczem zabawki zwanej ipodem mógłbym kupić jakiś ufolowaty głośnik ze slotem na ipod. Możliwości jest całkiem dużo
  saber, 2008-12-27 20:54:47
 • avatar
  zgłoś
  Przeglądając oferty też bym miał problemy z wyborem odpowiedniego Dlatego preferuję opcję WinAmp + dobrej klasy, elegancko wyglądające w pokoju głośniki
  Beloved, 2008-12-27 20:47:37
 • avatar
  zgłoś
  kupuj ten, który Ci kolorystycznie pod ściany będzie pasował
  Esper, 2008-12-27 10:20:34
 • avatar
  zgłoś
  Mnie to najbardziej rozbraja sprzęt audio trochę większy niż mp3. Od jakiegoś czasu i już kilkukrotnie próbowałem zabrać się za zakup jakiegoś audio do pokoju, ale te wszystkie systemy są tak podobne, a w szczególności amplitunery. Już sobie upatrzysz markę i model, a tu 10 typów do wyboru różniących się jakimś tam parametrem. I bądź tu mądry.
  saber, 2008-12-26 23:05:12
 • avatar
  zgłoś
  Kupowanie elektroniki przypomina dzisiaj chodzenie po polu minowym. Jeden nieostrożny ruch i wydajesz krocie na sprzęt, który nie jest wart nawet połowy tej sumy, albo kupujesz coś, czego możliwości nie wykorzystasz nawet w połowie. Są jednak proste sposoby, aby telewizor albo empetrójkę kupić w bezbolesny sposób.
  Mens Health, 2008-12-21 21:23:10
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij