Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
2.0

Kino w domu: jak je stworzyć?

Film w kinie, mecz przed telewizorem, a filmik z YouTube na monitorze? Już nie. Dzięki kinu domowemu najnowszej generacji wszystko to możesz zobaczyć na jednym ekranie. Zobacz, jak stworzyć we własnym domu wielofunkcyjną salę kinową.

2010-02-18
fot. Wiesiek Jurewicz

Żeby urządzić w domu salę kinową nie musisz przeznaczać na to specjalnego pomieszczenia. Wystarczy pokój o regularnym kształcie, najlepiej prostokątnym. Pomieszczenia bez kantów i skosów mają dobrą akustykę. Dźwięk będzie się w nich rozchodził lepiej, niż na przykład w otwartym salonie połączonym z kuchnią.

"Nie jest konieczne profesjonalne wygłuszenie, ale ściany nie powinny być gołe, ponieważ potęguje to efekt odbicia dźwięku. Dobrze, jeżeli są np. tapety i półki z książkami. Na podłodze powinna być gruba wykładzina lub dywan, który skutecznie tłumi drgania powietrza" - radzi ekspert Szymon Staruchowicz z firmy projekcja.pl.

Na oknach zamontuj szczelne rolety i powieś kotary (w ten sposób oprócz zaciemnienia poprawisz akustykę pomieszczenia). Dobrze jest, aby ściany były pomalowane w ciemne barwy, gdyż jasne powierzchnie odbijają światło i utrudniają odpowiednie zaciemnienie pokoju podczas projekcji.

Czego potrzeba, żeby zbudować kino domowe?

1. Projektor. Nie zastąpi Ci całkowicie telewizora, bo jego lampa ma ograniczoną żywotność i nie nada się do wyświetlenia wszystkich odcinków "Mody na sukces". Jeśli jednak zarezerwujesz rzutnik na filmy czy sport (10-15 h tygodniowo), czyli to, co faceci lubią najbardziej, powinien wystarczyć na 3-4 lata.
Nasza propozycja: Epson EH-TW5500. Gwarantuje obraz Full HD i rekordowy współczynnik kontrastu dynamicznego 200 000:1.
Cena: od ok. 14 000 zł.

2. Jednostka centralna. Centrum dowodzenia zestawu Sony BDV-IZ 1000 W odtwarza płyty Blu-ray, z internetu pobiera materiały z serwisów VoD, stron typu YouTube czy catch-up TV (w Polsce jeszcze nieobecne, pozwalają obejrzeć powtórki programów telewizyjnych). Można też podłączyć ją do domowej sieci i odtwarzać muzykę, filmy czy zdjęcia z dowolnego urządzenia mającego certyfikat DLNA - Digital Living Network Alliance (www.sony.pl).

3. Głośniki. Zestaw Sony BDV-IZ 1000 W składa się z następujących elementów odpowiedzialnych za prawidłowe udźwiękowienie Twojej domowej sali kinowej:

  • Głośnik centralny. Odpowiada za odtwarzanie dialogów. Umieść go centralnie pod ekranem i znajdź film lub wywiad, w którym Penelope Cruz mówi po hiszpańsku. Od tej pory przestaniesz słuchać muzyki.
  • Subwoofer. Przekazuje basy, jego dziełem są np. eksplozje. Sprawia, że kiedy w "Dniu zagłady" kometa uderza w Ziemię, Ty instynktownie przybierasz w fotelu pozycję embrionalną. To, gdzie go położysz, nie jest szczególnie istotne. Pamiętaj jednak, żeby z uwagi na generowane wibracje nie umieszczać subwoofera w pobliżu odtwarzacza DVD czy Blu-ray.
  • Kolumny przednie. Umieść je po prawej i lewej stronie ekranu, około 3 metry od siebie, najlepiej w mniej więcej równych odległościach od ścian pokoju i nie w samych jego rogach. Docierająca do Twoich uszu muzyka płynie właśnie z ich membran.
  • Głośniki efektowe. Wywołują wrażenie, że znajdujesz się w centrum akcji. Ustaw je symetrycznie po bokach fotela na wysokości głowy i ok. 1 m od tylnej ściany oraz 0,5 m od bocznych. Kiedy Bruce Willis wypuści serię, policzysz wystrzelone naboje po dźwięku łusek uderzających o podłogę.

4. Ekran. Do kina domowego najlepiej wybrać ekran z czarnym obramowaniem. Dobrze, gdyby był rozwijany elektrycznie, ponieważ będzie miał dłuższą żywotność (podczas ręcznego zwijania mogą powstać fałdy).Nasza propozycja: ekran Projecta Cinema Electrol Wide.
Cena: 2900 zł (www.projekcja.pl)

5. Fotel. Nie warto oszczędzać na wygodzie: w końcu skoro wydałeś tyle na kino, to chyba planujesz spędzić w nim nieco czasu. Jeżeli masz wątpliwości, pomyśl o takich filmach, jak "Czas apokalipsy", który w najdłuższej wersji trwa 289 minut. Nasza propozycja: fotel Kler Camerata A080.
Cena: 3396 zł (www.kler.pl)

Aby obliczyć minimalną odległość, która powinna dzielić Cię od ekranu, pomnóż jego szerokość przez 1,5. Najczęściej do salonów w naszych mieszkaniach pasują ekrany o szerokości 1,8-2m. Trzeba pamiętać, że aby wykorzystać możliwości standardu Full HD, czyli rozdzielczości 1920x1080, musi to być ekran w kinowych proporcjach 16:9. Dolna krawędź ekranu po rozwinięciu powinna znajdować się 0,8-1 m od ziemi. Wtedy oglądając nie będziesz musiał ani za bardzo zadzierać głowy, ani jej pochylać.

MH 03/2010

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij