Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
1.2

Poradnik kierowcy: jak jeździć po Europie?

Nieznajomość prawa szkodzi, o czym łatwo się przekonać, wybierając się autem poza granicę kraju. Jeśli masz w planach podróż samochodem po Europie, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami drogowymi. Oto kilka ciekawych przykładów.

Poradnik kierowcy: jak jeździć po Europie? fot. Skylines 2015/Shutterstock
W Portugalii dostaniesz mandat za włączone światła mijania w terenie zabudowanym, a jeśli w Austrii przekroczysz prędkość o 30 km/h, sprawa trafi do sądu – kara to nawet 3 lata więzienia lub równowartość 140 tys. złotych.

Warto też pamiętać, że za granicą obcokrajowcy płacą mandaty na miejscu – to duży problem, kiedy trzeba wyłożyć kilka tysięcy euro (wyjątkiem jest np. Chorwacja, gdzie na przelew dają 8 dni). Jeżeli nie zapłacisz, Twój samochód i dokumenty mogą zostać zatrzymane.

 

Oto kilka przykładów, odmiennych od polskich, przepisów drogowych w krajach Europy:

Irlandia Płn. i Rumunia: zakaz korzystania z CB-Radia

Belgia: mandat za przekroczenie prędkości - nawet 2750 euro

Holandia: mandat za spanie w aucie - 140 euro

Austria: mandat za przekroczenie prędkości - nawet 2180 euro

Czarnogóra: mandat za jazdę bez koszuli, z nagim torsem

Węgry: policja może zażądać dodatkowego przeglądu technicznego, mimo ważnego wpisu w dowodzie

Chorwacja, Czechy, Estonia, Rosja, Rumunia, Słowacja, Ukraina, Węgry: 0,0‰ alkoholu we krwi

Jeśli planujesz długą podróż, to tylko w czystym i pachnącym samochodzie. Zobacz, jak pozbyć się nieprzyjemnych i uciążliwych zapachów z Twojego auta.

Rozlane produkty mleczne – czas działa na naszą niekorzyść. Za pomocą ręcznika papierowego wciągamy płyn z tapicerki. Pod żadnym pozorem nie nasączamy plamy wodą (przyspiesza procesy gnilne). Całość należy wyprać odkurzaczem z użyciem chemii, która zatrzyma dalszy rozkład biologiczny. Koszt wyprania fotela to ok. 50 zł.

Zapach papierosów – doraźnie pomoże bawełniany woreczek ze świeżo zmieloną kawą. Inny sposób to pozostawienie miski z octem we wnętrzu auta na noc. Alternatywą jest neutralizator zapachów (ok. 35 zł) lub ozonowanie wnętrza (od 60 do 100 zł). W przypadku wieloletnich palaczy pomoże pranie tapicerki wraz z podsufi tką (ok. 200 zł).

Zapach zwierzaka – odkurzamy z sierści miejsce, gdzie zwierzę pozostawiło po sobie ślady. Miks wody, octu oraz sody oczyszczonej pozwoli wyszorować plamy i usunąć zapach. Można też użyć neutralizatora zapachów, ale nie należy go stosować na skórze i zamszu. Wtarcie roztworu wybielacza lub płynu do ust również powinno pomóc. 

Nie musimy Cię chyba specjalnie zachęcać do utrzymywania czystości we własnym samochodzie, prawda? I dobrze. Sprawdź, jak powinno wyglądać kompleksowe sprzątanie samochodu we własnym garażu.

MH 07/2014

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Mój mąż często wyjezdża i nie ma kto wyczyścić mi dywanu... Cenię sobie formy czyszczące bo mają bardzo dobre środki piorące np. firma dywanszop.pl. Zawsze zlecam im wypranie mojej tapicerki i jest świetnie wyczyszczona po co brudzić sobie rączki ;) Pozdrawiam.
  ~ellagrall, 2016-11-27 15:41:17
 • avatar
  zgłoś
  Mój mąż często wyjeżdża więc nie ma mi kto wyszorować kanapy czy dywanu.. Na szczęście bardzo dobre środki piorące ma firma dywanszop.pl. Zawsze zlecam im wypranie mojej tapicerki i jest świetnie wyczyszczona po co brudzić sobie rączki ;)
  ~ellagrall, 2016-11-27 15:38:42
 • avatar
  zgłoś
  Nieznajomość prawa szkodzi, o czym łatwo się przekonać, wybierając się autem poza granicę kraju. Jeśli masz w planach podróż samochodem po Europie, koniecznie zapoznaj się z obowiązującymi przepisami drogowymi. Oto kilka ciekawych przykładów.<br /><br /><a href="/hitech/Poradnik-kierowcy-jak-jezdzic-po-Europie,5727,1"></a>
  Mens Health, 2015-01-30 09:45:29
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij