Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Auto premiera: Lexus NX

Wygląda futurystycznie i groźnie, bo musi zrobić wrażenie w klasie zdominowanej przez auta niemieckie - BMW, Mercedesa i Porsche. Oto pierwszy kompaktowy SUV Lexusa, zwany NX.

2014-10-08
fot. Juliusz Szalek

Pomijając Supersportowego LFA, jest to najodważniej stylizowany Lexus od czasu Wielkiego Wybuchu. Od charakterystycznej, trapezoidalnej osłony chłodnicy, przez mocno spuchnięte błotniki i oryginalne przetłoczenia nadwozia, aż po tylne lampy – wszystko jest utrzymane w bardzo wyrazistym stylu.

Niewykluczone, że „N” w nazwie pochodzi od słowa „nowoczesność”. W kabinie jest pięć miejsc, a kokpit przypomina raczej wnętrze rasowego coupe. Nad konsolą dominuje wolno stojący ekran, pokładowy system rozrywki i nawigacji jest zaś obsługiwany touchpadem.

Na starcie nowy model jest oferowany wyłącznie jako hybryda NX 300h (197 KM); z doświadczenia wiemy, że hybrydy Lexusa są bardzo skuteczne szczególnie w jeździe miejskiej – po NX spodziewamy się zużycia paliwa na poziomie 7-8 l/100 km.

Do wyboru są wersje z napędem na przednie albo na cztery koła, a na początku sezonu 2015 pojawi się też odmiana z benzynowym silnikiem 2.0 turbo (NX 200t, 238 KM). Tradycyjnie dla Lexusa, wyposażenie standardowe jest bardzo bogate.

Cena wersji podstawowej to 172 tys. zł, chociaż – tu niespodzianka – do końca września NX jest oferowany za specjalną cenę 155 tys. zł.

1. Kabina

NX to dla nas pierwszy samochód, w którym czerwona tapicerka wygląda atrakcyjnie. Fotele obiecują znakomite trzymanie boczne.

2. Napęd

W wersji 300h NX ma pod maską napęd hybrydowy: silniki na oktany i na elektrony dają łączną moc 197 KM. Do wyboru napęd na przód albo 4x4.

Autokonkurenci

1. Mercedes GLK

GLK to tradycjonalista w klasie kompaktowych SUV-ów. Do wyboru aż 7 wersji silnikowych z cennikiem od 146 tys. zł. Nasz faworyt to GLK 250 CDI, z czterocylindrowym turbodieslem o mocy 204 KM – kombinacja osiągów i ekonomii nie do pobicia.

2. Porsche Macan

Jeśli jakiś SUV zasługuje na określenie „sportowy”, to jest to właśnie Macan – za poziom przyczepności i ostre reakcje. Do wyboru dwie wersje z benzynowymi silnikami 3.0 V6 turbo (340 i 400 KM) oraz turbodiesel, również 3.0 V6 (258 KM). Ceny od 256 tys. zł.

O Porsche Macanie przeczytaj także: Auto premiera: Porsche Macan

MH 09/14 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

  • avatar
    zgłoś
    Wygląda futurystycznie i groźnie, bo musi zrobić wrażenie w klasie zdominowanej przez auta niemieckie - BMW, Mercedesa i Porsche. Oto pierwszy kompaktowy SUV Lexusa, zwany NX.<br /><br /><a href="/hitech/Auto-premiera-Lexus-NX,5788,1"></a>
    Mens Health, 2015-02-13 08:04:42
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij