Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.8

Ćwiczenia na plecy - cz. 1 - trening siłowy

Dobra sylwetka to przede wszystkim odpowiednie proporcje. Łatwo je zachwiać, jeśli trenujesz tylko mięśnie, które widzisz. Tym razem w "Atlasie ćwiczeń" pokazujemy to, co trudno ocenić samemu - szerokie plecy. Poznaj najlepsze ćwiczenia na plecy!

fot. Paul Hellstern, William Duke

Ćwiczenia na plecy - fakty

Plecy - nieczęsto je oglądasz, przynajmniej swoje. Tym bardziej jeśli nie są wystarczająco rozwinięte. Wtedy bowiem nawet podniesienie ramion w klasycznej pozycji siłacza nie odsłoni Twoich "motyli". A przecież plecy mają największą powierzchnię ze wszystkich grup mięśniowych. Mimo to niewiele są w stanie zrobić bez pomocy tych mniejszych, w tym wypadku barków czy bicepsów. Dlatego trenuj plecy przed mniejszymi mięśniami - będziesz miał gwarancję, że trening przyniesie efekty.

Krótka lekcja anatomii

Najważniejsze mięśnie, które znajdują się w górnej części pleców to mięsień najszerszy grzbietu i mięsień czworoboczny.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

1. Mięśnie najszersze grzbietu (latissimus dorsi). Są ulokowane po obu stronach kręgosłupa i kształtem przypominają skrzydła płaszczki. Zaczynają się na kości ramiennej. Potem rozszerzają się ku dołowi i kończą się szerokim bokiem na kręgosłupie oraz w obręczy biodrowej. Służą głównie do ściągania ramion ku dołowi (albo w drugą stronę - unoszą tułów na rękach). Wspomagają je mięśnie obłe, które biegną od łopatki do kości ramiennej.

2. Mięsień czworoboczny (trapezius). Ma kształt trójkąta o dużej podstawie, która jest połączona z kręgosłupem, a u góry zaczyna się w okolicach czaszki. Wierzchołek tego trójkąta jest połączony z obojczykiem i łopatką. Mięśnie czworoboczne mają do wykonania sporo zadań: unoszą łopatki (np. kiedy wzruszasz ramionami) i pracują w momencie ściągania łopatek (np. kiedy prostujesz przygarbioną sylwetkę). Pod czworobocznymi leżą mięśnie równoległoboczne, które pełnią rolę pomocniczą przy tych ruchach.

Bonusy

 • Więcej siły. Mocniejsza górna część pleców pozwala nie tylko na silniejsze odepchnięcia wiosłami czy na szybsze pływanie kraulem. Dzięki niej możesz również więcej razy się podciągnąć, na przykład przy wspinaczce. Przydaje się tak samo na skałkach, jak i na drabinie.
 • Twardszy cios. Mięśnie pleców nadają dodatkową moc Twoim rzutom czy ciosom. Kiedy boksujesz, dodatkowa siła, jaką daje najszerszy grzbietu, może zdecydować o położeniu przeciwnika na deskach.
 • Dobra postawa. Trenując plecy równie często jak klatkę piersiową, unikasz zachwiania równowagi pomiędzy przednią i tylną częścią tułowia. Dzięki temu zachowujesz też prawidłową, wyprostowaną postawę.

Podstawowe ćwiczenia na plecy

Najlepiej izolujesz mięśnie pleców w czasie przyciągania linki wyciągu górnego siedząc - mniejsze grupy mięśniowe wspomagają je w tym ćwiczeniu w niewielkim stopniu. Dzięki temu poddajesz plecy maksymalnym obciążeniom, trenujesz dokładnie te mięśnie, na których Ci zależy, i osiągasz optymalne efekty.

Prawidłowa technika wykonania

Zamocuj szeroki uchwyt do linki wyciągu górnego. Złap go nachwytem, trzymając dłonie rozstawione nieco szerzej niż barki. Siądź na ławce tak, by plecy i głowa były prosto i przyciągnij uchwyt do klatki piersiowej. Zatrzymaj ruch na sekundę, a następnie pozwól, by drążek wrócił do góry, do momentu, kiedy ręce będziesz miał wyprostowane. Cały czas kontroluj tempo tego powrotu - to ważne. Nie blokuj rąk w stawie łokciowym.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Mięśnie pleców fot. Improvisor 2015/shutterstock
Wskazówki techniczne

Głowa. Unikaj odchylania jej do tyłu, jeśli chcesz kontrolować wzrokiem uchwyt wyciągu. Niepotrzebnie napinasz wtedy mięśni szyi.

Nadgarstki. Trzymaj je w jednej linii z przedramionami. Przechylenie ich do przodu lub tyłu powoduje dodatkowe naprężenia w samych nadgarstkach i przedramionach. Przez to męczą się szybciej niż mięśnie pleców i nie wykonasz wystarczającej liczby powtórzeń.

Dolna część pleców. W czasie ściągania ciężaru do klatki możesz odchylić się nieco, ale plecy powinny być cały czas proste. Zbyt dalekie lub za szybkie odchylenie się powoduje, że przy ściąganiu ciężaru zmniejszasz pracę mięśni pleców.

Klatka. Drążek przyciągaj do góry klatki piersiowej, a nie do karku za głową. Dzięki temu nie będziesz pochylał się do przodu i unikniesz naciągnięcia barków.

Dłonie. Złap drążek nachwytem. Ręce powinny być rozstawione nieco szerzej niż szerokość Twoich barków.

Szyja. Nie ściągaj ciężaru za głowę. To zmniejsza zakres ruchu, w jakim wykonasz ćwiczenie, i odchyla barki. W takiej pozycji mocno naciągasz słabsze ścięgna w tym stawie, przez co może się pojawić stan zapalny.

Ramiona. Kontroluj ciężar w fazie, gdy ramiona unoszą się. Nie blokuj rąk w łokciach.

Łokcie. W najniższej fazie ćwiczenia, kiedy uchwyt jest przy klatce, łokcie powinny być skierowane ku dołowi i lekko w tył.

Nogi. Ławeczkę ustaw tak, by Twoje kolana były zablokowane mocno przez poduszki. Nie powinieneś mieć miejsca na odrywanie pięt od podłogi.

Stopy. Trzymaj je płasko na podłodze, a dla większej stabilności rozstaw lekko na boki.

Ważne szczegóły:

Zmieniaj szerokość uchwytu. Po każdej serii możesz zmieniać szerokość uchwytu drążka. Niech ta różnica wynosi około 5 cm w każdą stronę (uchwyt może być węższy lub szerszy). Dzięki temu za każdym razem będziesz poddawał plecy nowym wyzwaniom.

Zmieniaj rodzaj uchwytu. Może zdarzyć się, że Twoje bicepsy zmęczą się wcześniej niż plecy. Wtedy spróbuj kciukiem objąć drążek w taki sam sposób, jak resztą palców. Wtedy chwyt zmieni się z obejmującego na "hak". Dzięki temu jeszcze bardziej zmniejszysz obciążenie ramion i będziesz mógł dokończyć trening pleców.

Pracuj łopatkami. Na początku ćwiczenia ściągnij delikatnie łopatki w dół, a następnie próbuj je złączyć. Taki dodatkowy ruch włączy do pracy dodatkowe włókna mięśniowe.

Twój plan

W górnej części pleców znajduje się największa grupa mięśniowa Twojego ciała. Jej wygląd to efekt współ- pracy kilku mięśni. Głównymi aktorami są najszersze grzbietu. Mają dużą masę i sporo połączeń z kośćcem, dlatego aby dobrze się prezentowały, musisz poddawać je różnym obciążeniom. Wspierają je najczęściej mięśnie trapezowe. Obok prezentujemy sześć ćwiczeń, które zagwarantują Twoim plecom wygląd godny Oscara. Po podstawowym ćwiczeniu, czyli przyciąganiu linki wyciągu górnego, wybierz jedno lub dwa ćwiczenia z grupy A (angażują najszersze grzbietu i część środkową trapezowych) oraz jedno z grupy B (góra mięśni trapezowych). Na koniec wykonaj także jedno ćwiczenie z grupy C, które angażują przede wszystkim mięśnie obręczy barkowej i tzw. kaptury. Trenuj wg tabeli poniżej.

Wybierz swój trening

 Poziom  Trenuj górę pleców...
Liczba serii w ćwiczeniu
Liczba powtórzeń w serii
Tempo ćwiczenia
Przerwa odpoczynkowa
Początkujący 3 razy na tydzień 1-3 10-15

3-4 sek. w górę;

3-4 sek. w dół

30-60 sekund
Średniozaawansowani 2 razy na tydzień 2-4 8-12

2-3 sek. w górę,

2-3 sek. w dół

60-120 sekund
Zaawansowani
2 razy na tydzień 3-5 6-8

 2 sek. w górę,

2 sek. w dół

90-240 sekund

 

podciąganie na drążku: rady dla początkujących fot. Wallenrock 2014/shutterstock.com
A. Unoszenie sztangi do klatki piersiowej

Stań przodem do sztangi. Nogi lekko ugięte w kolanach, stopy rozstawione na szerokość ramion. Sztangę trzymaj nachwytem, nieco szerzej niż szerokość barków. Zacznij w pozycji, w której wyprostowany tułów tworzy z udami kąt nieco powyżej 90 stopni. Z tej pozycji unieś sztangę do klatki piersiowej, nie zmieniając ułożenia tułowia, a następnie powoli opuść ciężar do pozycji wyjściowej.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Dla twardzieli. Zamiast sztangi, możesz w tym ćwiczeniu użyć sztangielek. Dzięki temu ciężar uniesiesz wyżej niż poziom klatki piersiowej, przez co zakres ruchu przy podciąganiu będzie większy.

A. Przenoszenie sztangielki za głowę

Połóż się na ławeczce prostopadle do niej, z barkami opartymi o nią, głowa zwieszona poza krawędzią. Sztangielkę trzymaj oburącz nad głową. Z tej pozycji opuść sztangielkę za głowę szerokim łukiem, nie uginając ramion. Następnie powoli wróć do pozycji wyjściowej.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Dla twardzieli. Ćwiczenie wykonaj, leżąc płasko na ławeczce. Możesz zamiast jednej sztangielki użyć dwóch lub zastosować inny uchwyt, lub zdecydować się na wersję hardkorową - połączyć to wszystko.

B. Unoszenie sztangielki jednorącz

Ustaw na ławeczce jedno kolano i dłoń. W drugą chwyć sztangielkę chwytem neutralnym. Tułów trzymaj równoległy do podłoża. Unieś sztangielkę jak najbliżej do klatki piersiowej, a następnie powoli opuść do pozycji wyjściowej.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Dla twardzieli. Wykonaj to samo ćwiczenie, lecz rozpocznij je z dłonią odwróconą o 180 stopni. W momencie podnoszenia wykonaj obrót do chwytu neutralnego, wstrzymaj ruch i wróć do pozycji wyjściowej.

B. przyciąganie linki wyciągu dolnego

Usiądź przed wyciągiem, opierając nogi na podpórkach. Złap za uchwyt oburącz i przyciągnij go do mostka. Przytrzymaj chwilę i następnie powoli wyprostuj ramiona. Tułów trzymaj odchylony, ale tylko trochę.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Dla twardzieli. Podczas powrotu do pozycji wyjściowej zegnij lekko tułów w celu zwiększenia zakresu ruchu i mocniejszego zaangażowania dolnych bocznych partii mięśni pleców.

Mocne mięśnie pleców fot. Artem Furman 2014/Shutterstock
C. Podciąganie sztangi wzdłuż tułowia

Stojąc w lekkim rozkroku, chwyć sztangę nachwytem (na szerokość barków) i trzymaj w wyprostowanych ramionach wzdłuż ciała. Z tej pozycji unieś powoli sztangę do linii barków, odchylając łokcie na boki. Wstrzymaj ruch na chwilę i wróć do pozycji wyjściowej.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Dla twardzieli. To samo ćwiczenie wykonaj, używając sztangielek zamiast sztangi. Umożliwi to jednakowe, symetryczne obciążenie obu ramion, a także zmniejszy obciążenie nadgarstków.

C. Szrugsy, siedząc na laweczce

Siądź na jednym z końców ławeczki ze sztangielkami trzymanymi w wyprostowanych wzdłuż tułowia ramionach. Z tej pozycji unoś same barki (jak w geście wzruszenia ramionami). Wstrzymaj na chwilę ruch u góry i powoli opuść ciężar do pozycji wyjściowej.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Dla twardzieli. Spróbuj wykonać to ćwiczenie jedną ręką. Pozwala to lepiej skoncentrować się na wykonywanym ćwiczeniu w każdym jego momencie, dzięki czemu uzyskuje się lepsze efekty.

Zwiększone wymagania

Podciąganie w szerokim nachwycie
Złap drążek nachwytem (szerzej niż szerokość barków) i wykonaj zwis na lekko zgiętych rękach. Podciągnij się, tak aby klatka piersiowa znalazła się jak najbliżej drążka, wytrzymaj przez chwilę i opuść się do pozycji wyjściowej.

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Przyciąganie linki wyciągu górnego jednorącz
Chwyć linkę wyciągu górnego chwytem neutralnym. Usiądź przed maszyną, ramię z uchwytem trzymaj lekko zgięte i z tej pozycji ściągnij ciężar do klatki piersiowej. Wstrzymaj ruch i powoli wróć do pozycji wyjściowej. 

 

fot. Paul Hellstern, William Duke

 

Przyciąganie linki wyciągu górnego chwytem neutralnym
Chwyć równoległe uchwyty dwóch linek wyciągu górnego (chwyt neutralny). Usiądź przed maszyną, ramiona trzymaj lekko zgięte i z tej pozycji ściągnij ciężar do klatki piersiowej. Powoli wróć do pozycji wyjściowej.

Przyciąganie linki wyciągu górnego podchwytem
Chwyć równoległe uchwyty linek wyciągu górnego (podchwyt). Usiądź przed maszyną, ramiona trzymaj lekko zgięte i z tej pozycji ściągnij ciężar do klatki piersiowej. Wstrzymaj ruch i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

MH

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  co za idiota to napisał, szok - ahahahahahaha
  ~ahahahahaaa, 2017-08-08 17:58:51
 • avatar
  zgłoś
  Panowie jeśli chcecie zrobić super rzeźbę to polecam www.igortreneronline.pl dzięki jego PAKIETOWI DZIK czyli diety, treningowi i suplementacji w ciągu bodajże 2 miesięcy pozbyłem się około 10 kg tłuszczu. Najbardziej zaskakujące jest to, że przy okazji dobudowałem prawie tyle samo masy mięśniowej. Genialne efekty a koszt bardzo niewielki – bo jest tam teraz promocja 50% na wszystkie plany i pakiety. Na stronce można zobaczyć pozostałe przemiany po PAKIECIE DZIK wejdźcie i sami sprawdźcie www.igortreneronline.pl
  maryska85, 2017-05-28 16:30:49
 • avatar
  zgłoś
  Przecież to ćwiczenie typowo na barki... http://www.menshealth.pl/media/lib/186/plecy04-e91b2aa171245569af494060ab23e457.jpg
  ~erR, 2017-05-03 23:32:38
 • avatar
  zgłoś
  Przecież to ćwiczenie typowo na barki... http://www.menshealth.pl/media/lib/186/plecy04-e91b2aa171245569af494060ab23e457.jpg
  ~erR, 2017-05-03 23:32:37
 • avatar
  zgłoś
  Odżywka dodaje energii, co jest szczególnie ważne przy bardzo intensywnym wysiłku, gdy łatwo stracić właściwy rytm ćwiczeń. Innymi słowy, suplement daje organizmowi dokładnie to, czego on potrzebuje podczas treningów, ale bez tych wszystkich komplikacji wynikających z przyjmowania sterydów. Brak skutków ubocznych Somatodrolu jest potwierdzony naukowo i również z tego powodu preparat jest dopuszczony do sprzedaży w Polsce, w przeciwieństwie do HGH i testosteronu. http://track.somatodrol.pl/product/Somatodrol/?pid=163&uid=43324
  ~ADAM867979, 2016-12-06 11:59:47
 • avatar
  zgłoś
  A jeżeli ćwiczysz splitem to wcale nie musi być dnia przerwy pomiędzy treningami
  CzyDe, 2013-06-14 18:09:08
 • avatar
  zgłoś
  FBW
  ANTY, 2013-06-14 17:36:33
 • avatar
  zgłoś
  Dlaczego przy każdym opisie ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe (plecy, klatkę, bicepsy itd.) jest napisane w tabeli aby początkujący wykonywali ćwiczenia na daną część ciała aż trzy razy w tygodniu ?? Przecież treningi powinny się odbywać co drugi dzień a niemożliwe jest żeby poświęcać danej partii każdy trening jeśli chcę skupić się również na innych mięśniach
  Rodriguez, 2013-06-13 20:52:48
 • avatar
  zgłoś
  Prawidlowo wykonane jest bardziej na plecy niz klatke.
  Czytacz, 2009-06-28 00:36:50
 • avatar
  zgłoś
  Jest ćwiczeniem na klatkę,ale równocześnie również ćwiczeniem na plecy.
  ~SoltyS, 2009-06-26 21:08:28
 • avatar
  zgłoś
  Mi też sie bardzo podoba ta seria artykułów ...
  ElBartel, 2009-06-26 20:50:50
 • avatar
  zgłoś
  podoba mi sie ta seria art.
  adder, 2009-06-26 13:25:12
 • avatar
  zgłoś
  Proponuję zmienić jeden z nagłówków w tabeli na stronie 2, przeklejonej z artykułu o ćwiczeniach klatki :)A czy "przenoszenie sztangielki za głowę" nie jest ćwiczeniem na klatkę? Rozumiem, że na obie partie mięśniowe - bo na klatkę jest na pewno.
  obrok, 2009-06-26 10:58:32
 • avatar
  zgłoś
  Dobra sylwetka to przede wszystkim odpowiednie proporcje. Łatwo je zachwiać, jeśli trenujesz tylko mięśnie, które widzisz. Tym razem w "Atlasie ćwiczeń MH" pokazujemy to, co trudno ocenić samemu – szerokie plecy. Oraz ćwiczenia na górną część grzbietu.http://www.menshealth.pl/fitness/Trening-s...-cz-1-3545.html
  Mens Health, 2009-06-25 23:09:16
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij