Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
2.6

Trening na powietrzu vs trening w pomieszczeniu

Jedni krzyczą, że powietrze w miastach jest zanieczyszczone. Drudzy, że w zamkniętych siłowniach wcale nie jest lepiej. Komu wierzyć? Naukowcom, którzy znają rozwiązanie obu tych problemów.   

bieganie fot. Shutterstock
W powietrzu czai się tzw. pył zawieszony, który wnika do płuc i może zmniejszać ich zdolność dostarczania tlenu do mięśni. Badacze z Edinburgh University potwierdzili z kolei, że obecny w smogu tlenek węgla i dwutlenek siarki szkodzi nie tylko płucom, ale i sercu.

Jak sobie z tym radzić?

Biegaj rano, gdy stężenie szkodliwych gazów i pyłów jest najniższe, jak najdalej od ruchliwych dróg.

Mieszkasz w centrum?

Trzymaj się wewnętrznej strony chodnika, gdzie stężenie spalin jest o 30% mniejsze. W siłowni na pewno jest lepiej niż w centrum miasta. Badacze z Portugalii w większości przebadanych miejsc stwierdzili jedynie podwyższony poziom lotnych związków organicznych, w tym formaldehydu.

Ale spokojnie, formaldehyd dodawany jest m.in. do szamponów i jego obecność najprawdopodobniej świadczy tylko o tym, że Twoi koledzy z siłowni dbają o higienę. Gdy trwa sprzątanie i łatwo wyczuć zapach środków do czyszczenia, lepiej przyjdź później. „Podczas sprzątania jakość powietrza jest najgorsza” – ostrzega Carla Ramos, autorka badań.

Nadal boisz się, że trening na dworze nie będzie tak skuteczny, jak ten w siłowni? Oto trening kardio na świeżym powietrzu.

MH 06/2015

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem treningowym, dietą i suplementacją otrzymujesz sekretną wiedzę opracowaną przez specjalistów, podzieloną na etapy kiedy masz ją stosować. Ta wiedza jest dostępna tylko dla wybranych. To wszystko pozwala Ci wreszcie na ekstremalnie skuteczną i szybką przemianę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
  Mulrzyk, 2017-09-28 17:01:31
 • avatar
  zgłoś
  Propozycja dla wszystkich, zarówno kobiet jak i mężczyzn, którzy chcą trwale i definitywnie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej oraz nabrać masy mięśniowej. Zapraszam na stronę www.igortreneronline.pl NAJLEPSZY TRENER ONLINE W POLSCE!! Nie wierzycie? Koniecznie wejdźcie na stronę www.igortreneronline.pl i sami się przekonajcie. Efekty widoczne NAWET po kilku dniach. Przestań marzyć, zacznij działać i już dziś odwiedź stronę najlepszego trenera online w Polsce, wybierz odpowiedni dla siebie pakiet, a po kilku dniach ciesz się pierwszymi efektami! ZAPRASZAM www.igortreneronline.pl - kliknij i zacznij spełniać swoje marzenia o idealnej sylwetce!
  ~fitisweeti, 2017-09-03 15:52:37
 • avatar
  zgłoś
  Cześć wszystkim uważam, że sport na świeżym powietrzu ma same zalety jednakże chcąc poprawiać swoje życiówki, rekordy potrzebne są Nam różne bodźce. Sam uprawiam lekkoatletykę a wiadomo prawie wszystkie treningi są na świeżym powietrzu, niestety nie jestem w stanie tam zrealizować każdej jednostki treningowej dlatego korzystam też z siłowni. Poniżej przedstawiam ćwiczenia jakie wykonuję na poprawę dynamiki oraz siły :) https://www.youtube.com/watch?v=95BTn2lkvzw może Wy też macie jakieś sprawdzone ćwiczenia :)
  zarzyk, 2017-08-17 09:59:17
 • avatar
  zgłoś
  Moim zdaniem trening na świeżym powietrzu to świetna sprawa!
  Jarek313, 2017-08-16 10:12:19
 • avatar
  zgłoś
  Najlepiej znaleźć miejsce z dala od centrum miasta. Jeśli jest się w pomieszczeniu lepiej zadbać o otwarte okna.
  wojteek88, 2017-05-26 14:02:53
 • avatar
  zgłoś
  Powiem Ci że tak długo gdy nie mieszkasz na śląsku, czy w Krakowie to powietrze nie jest najgorsze :)
  Jonatan, 2016-08-09 15:56:59
 • avatar
  zgłoś
  Jedni krzyczą, że powietrze w miastach jest zanieczyszczone. Drudzy, że w zamkniętych siłowniach wcale nie jest lepiej. Komu wierzyć? Naukowcom, którzy znają rozwiązanie obu tych problemów.<br /><br /><a href="/fitness/Trening-na-powietrzu-vs-trening-w-pomieszczeniu,8295,1"></a>
  Mens Health, 2016-08-09 13:28:51
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij