Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘ

2


OCEŃ
3.7

Trening na masę z laboratorium NASA

Chcesz szybciej zbudować większe mięśnie, trenując mniej niż dotychczas? Wbrew pozorom to możliwe. Oto nowatorski plan treningowy i ćwiczenia przygotowane według zasad opracowanych przez naukowców z NASA. Przekonaj się, jak kosmiczne efekty może dać Ci ten trening na masę.

tekst: Adam Campbell, Marek Dudziński 2010-05-28
fot. Beth Bischoff

Zanim zaczniesz lekturę tego tekstu, dla lepszego zrozumienia opisanego poniżej treningu radzimy, abyś najpierw przeczytał inny artykuł na naszej stronie zatytułowany "Nowa szkoła budowania mięśni". Przedstawiamy w w nim fascynujące badania prof. Vincenta Caiozzo, naukowca z wydziału ortopedii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Irvane, który specjalnie na potrzeby NASA poszukuje sposobów na atrofię mięśni (zanik mięśni), występującą m.in. u astronautów z powodu braku grawitacji podczas długich podróży kosmicznych.

Rewolucyjne, w wielu punktach sprzeczne z ogólnie przyjętą wiedzą wnioski płynące z jego badań (przedstawione poniżej w skrócie jako 4 nowe zasady budowania mięśni) znalazły potwierdzenie w wynikach innych badań prowadzonych przez ośrodki naukowe na całym świecie. Co szczególnie interesujące, chociaż głównym celem pracy prof. Caiozzo jest uchronienie załóg statków kosmicznych przed negatywnymi skutkami wypraw na Marsa, to okazuje się, że mogą mieć również znacznie bardziej przyziemne zastosowanie.

Zdaniem amerykańskiego badacza, z powodzeniem można je wykorzystać także w treningu siłowym, którego celem jest powiększenie masy mięśniowej. Kierując się jego wskazówkami, przygotowaliśmy przykładowy schemat prostego programu treningowego, dzięki któremu już wkrótce będziesz zmuszony do wymiany zawartości swojej szafy na ubrania o numer większe.

4 nowe zasady budowania mięśni

Nowa filozofia treningu służącego zwiększeniu masy mięśniowej, której fundamentem były badania prof. Caiozzo sprowadza się do czterech prostych zasad.

1. Trening wszystkich mięśni ciała 3 razy w tygodniu daje lepsze efekty niż trening dzielony
2. Serie łączone skracają czas treningu i podnoszą jego efektywność
3. Progowy czas łączny obciążenia mięśni, który zwiększa ich masę, to 120 sekund.
4. Należy zmieniać ilość powtórzeń na każdym treningu, by zwiększać masę, wytrzymałość i siłę.


Plan treningowy "minimum wysiłku - maksimum efektu"

Jak ćwiczyć? Trenuj 3 x w tygodniu, odpoczywając jeden dzień po każdej sesji. Rób te same ćwiczenia, lecz zmieniaj ilość serii, powtórzeń i długość przerw (z jednym wyjątkiem - scyzoryki na piłce wykonuj w 12-15 powtórzeniach podczas każdej sesji treningowej). Wykonuj martwy ciąg (1), tak by zrobić wszystkie serie przed przejściem do następnych ćwiczeń. Następnie wykonuj pary ćwiczeń (2A i 2B oraz 3A i 3B) jako kolejne serie, odpoczywając podaną ilość czasu: seria 2A, odpoczywasz, seria 2B, odpoczywasz i powtarzasz cały cykl. Po zakończeniu wszystkich serii obydwu ćwiczeń przechodzisz do następnej pary (3A i 3B).

W każdym ćwiczeniu: Opuszczaj ciężar przez 1 sekundę, przez 1 sekundę zatrzymaj ruch, 1 sekundę unoś ciężar w górę.

Rozpiska treningowa:
 

 Dzień  Liczba serii
 Liczba powtórzeń
 Odpoczynek między seriami
 Poniedziałek  4  5  90 sekund
 Środa  2  15  30 sekund
 Piątek  3  10  60 sekund

 

Ćwiczenie 1. Martwy ciąg na ugiętych nogach

Chwyć sztangę nachwytem na szerokość barków. Stopy ustaw równolegle na szerokość bioder. Wypnij klatkę, odchyl głowę w tył, napnij brzuch i prowadząc sztangę po nogach, wyprostuj jednocześnie nogi i tułów. Opuszczanie ciężaru zacznij od ruchu w biodrach, a dopiero po chwili zacznij dodatkowo uginać kolana. Wydech rób przy podnoszeniu, a wdech przy opuszczaniu ciężaru.

 

facet, mięśnie, siłownia fot. Shutterstock

Ćwiczenie 2A. Wyciskanie hantli w leżeniu na skośnej ławce

Weź w ręce hantle i połóż się na plecach na ławce skośnej. Trzymaj hantle, jakbyś trzymał sztangę. Łokcie szeroko w linii barków. Wyciśnij ciężar przed siebie, robiąc wydech, napnij mocno klatkę w najwyższym punkcie ruchu hantli i powoli opuść hantle. By lepiej zabezpieczyć kręgosłup, możesz lekko ugiąć nogi w kolanach.

 

Ćwiczenie 2B. Wiosłowanie w nachwycie

Usiądź prosto na maszynie. Kolana trzymaj lekko ugięte, klatkę wypnij do przodu, odchyl głowę w tył. Chwyć drążek nachwytem na szerokość barków i przyciągnij go do środkowej części klatki piersiowej. Napnij łopatki i powoli wróć do pozycji wyjściowej. Pamiętaj, aby łokcie prowadzić blisko tułowia.

 

Ćwiczenie 3A. Ściąganie drążka do klatki piersiowej

Usiądź wygodnie na urządzeniu, blokując uda pod wałkiem. Złap drążek nieco szerzej niż barki. Wypnij lekko klatkę piersiową, odchyl nieco głowę i tułów w tył, po czym przyciągnij drążek do górnej części klatki piersiowej. Napnij plecy i powoli wróć do pozycji wyjściowej.

 

Ćwiczenie 3B. Scyzoryki na piłce do ćwiczeń

Ułóż ciało tak, abyś goleniami opierał się o piłkę, a rękami na podłodze na wysokości barków. Starając się, aby mięśnie brzucha były napięte, podciągnij kolana do klatki piersiowej, tocząc nogami piłkę do przodu. Zatrzymaj się na sekundę w tej pozycji, po czym wyprostuj nogi, odsuwając piłkę z powrotem.

 

MH 05/2010

Komentarze

 
 
 • avatar
  zgłoś
  'Kamilss96' napisał(-a):Jest ktoś kto testował ten trening? Nie chciałbym marnować czasu...Może nie ten konkretny z artykułu, niemniej jednak w zgodzie z tym, co zostało tam napisane.
  ~9enom, 2012-04-24 23:19:23
 • avatar
  zgłoś
  Jest ktoś kto testował ten trening? Nie chciałbym marnować czasu...
  ~Kamilss96, 2012-04-24 20:40:12
 • avatar
  zgłoś
  Witam wszystkichjest to mój pierwszy post na tym forum więc chciałem się przywitaćSIEMA:)od dawna przeglądam treningi na tej stronie i każdy z nich coś daje, ponieważ wzmożony wysiłek mięśni zawsze powoduje wzrost tkanki (regeneracja włókien), ale to wiemy chyba wszyscy.(książka medyczna, encyklopedia - tkanka mięśniowa, jeśli ktoś chciałby polemizować)chodzi tylko o pożądany efekt i czas jego osiągnięcia, jeśli ktoś chce mieć 45cm w bicepsie to bez suplementów itp. (trening hard, dieta) nie ma co marzyć.przy okazji mięśnie kulturystów, powiedzmy <90kg (chociaż ja zawsze widziałem tych wielkoludów:P) nie wyglądają naturalnie, chodzi mi oczywiście o sam wygląd, a nie o sposób nabycia, tak więc mieszanie kulturystyki z treningami w MH jest powiedzmy nie proporcjonalne.Sam trenuje Capoeirę od paru lat i i nie narzekam na sylwetkę (181cm, 83kg), chociaż na początku mojej przygody też robiłem treningi siłowe (jednak bez diety czy suplementów, tylko regularność), takie jak propaguje DON, ale z czasem sama capoeira wystarczyła do utrzymania (częściowo do wzrostu) siły, rzeźby, masy.Do czego dożę, wszystkie techniki treningowe są dobre, należy tylko określić cel i wybrać najlepszy program:)dziękuje za uwagę
  ~BialasSWK21, 2011-07-12 20:17:01
 • avatar
  zgłoś
  To wam opowiem moją historię, ćwiczyłem z przerwami jeszcze od liceum, dopiero po studiach miałem czas na regularne treningi, celem było zwiększenie masy, ale od kilku lat ważyłem 73-76 kg(wzrost 180). W październiku 2009 zacząłem reguralnie ćwiczyć, przeszedłem przez FBW, push&pull, split i po roku nadal waga nie ruszyła, trochę lepiej było widać mięśnie, ale nic więcej. Po 6 miesiącach zacząłem brać odżywki białkowe(czyste białko i bulk po treningach) i nadal nic. We wrześniu 2010, miałem odbiory na budowie i praktycznie cały miesiąc praca po 14-18h(głównie 18), więc nawet nie myslałem o treningach, ale waga podskoczyła z 76-78 ze względu na kiepskie odżywianie(fast food, zapychacze), urósł mi brzuch. Dodatkowo zacząłem brać lek którym jednym ze skutków ubocznych mógł być ból mięśni i stawów i chciałem wziąc jakiś lżejszy trening, więc skorzystałem z treningu zamieszczonego w mh 09/2010(moim zdaniem oparty na zasadach z tego artykułu), wydawał się lekki, ale pozory mylą. Skutki uboczne leku na szczęście nie wystapiły. Morał jest taki, że jak wszedłem na wagę w połowie listopada myśląc ile to znowu schudłem ponieważ brzuch się zmniejszył okazało się że waże 84kg, nic nie zmieniłem w diecie zmienił się tylko trening, więc stwierdzenia że trening oparty na tych zasadach nie działa bez sprawdzenia jest grubo na wyrost. Moim zdaniem działa na co sam jestem przykładem, zwiększyłem masę ciała dzisiaj ważę 87, w grudniu głównie basen i przeplatany z treningiem Sprtacusa(daje w kość) od początku stycznia ćwiczę planem z mh 04/2010(znowu oparty na tych zasadach) i mam nadzieje dobić do 90 kg i potem walka o rzeźbę.Tak jak napisałem podobne treningi znajdziecie w mh 04/2010 i 09/2010. Pozdrawiam.
  ~krzych_w, 2011-01-14 11:21:57
 • avatar
  zgłoś
  Prawda w oczy kole... Więcej dystansu. PZdr..
  ~donJAZYResko, 2010-11-26 18:12:59
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij