Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.7

Trening komandosa: ćwiczenia i plan treningowy

Sprawdź, czy masz siłę, wytrzymałość i gibkość godną komandosa, robiąc test, który musi zdać każdy żołnierz sił specjalnych, nim wyruszy na misje bojowe. A jeśli oblejesz, potrenuj według programu przygotowanego przez jednego z nich.

fot. Jacek Heliasz - heliasz.com
Sprawdź, czy jesteś komandosem

Przygotowanie fizyczne jest podstawą działań taktycznych żołnierzy jednostek specjalnych. Komandosi to ludzie o ogromnej wytrzymałości siłowej, przyzwyczajeni do pracy o różnym stopniu intensywności i o różnym czasie trwania. Silne serce, płuca i właściwy metabolizm mięśni są absolutnie niezbędne - a to można osiągnąć przez długotrwały trening - wyjaśnia w tym artykule Arek Kups, zajmujący się szkoleniem żołnierzy sił specjalnych.

Po szkoleniu podstawowym komandos powinien bez problemów wykonać sześć elementów:

1. podciągnąć się 20 razy na drążku

2. wykonać na drążku 20 wymyków

3. w ciągu 2 minut wykonać 80 pompek

4. przebiec z bronią i w butach wojskowych 3 kilometry w czasie poniżej 13 minut

5. przepłynąć 50 metrów w czasie krótszym niż 35 sekund

6. wykonać 100 brzuszków w czasie krótszym niż 2 minuty.

Zasady treningu

Trening komandosa możesz przeprowadzić absolutnie wszędzie. Składa się on z dwóch elementów:

1. Na początek wykonaj jednostajne ćwiczenie aerobowe (może to być trucht, z pokonywaniem różnego rodzaju przeszkód terenowych) - 20 minut.

2. Trening obwodowy, wykonywany tylko z obciążeniem własnego ciała. Składa się z ćwiczeń obejmujących wszystkie grupy mięśniowe. Przykład takiego treningu znajdziesz na następnej stronie. W każdym ćwiczeniu wykonuj jak największą liczbę powtórzeń w określonym czasie. Zacznij od 30 sekund na stacji i bez odpoczynku przechodź od razu do następnego ćwiczenia. Dopiero po zrobieniu całego obwodu odpocznij około 2 minut. Na początek rób po 2-3 obwody. W miarę zwyżki wydolności wydłużaj czas wykonywania poszczególnych ćwiczeń, aż do 1 minuty.

Trening wykonuj co drugi dzień. Osobnym ćwiczeniem, którego nie ma na zdjęciach, jest podciąganie się na drążku. Wykonuj je co drugi dzień w trzech seriach, z maksymalną liczbą powtórzeń w każdej serii.

Czytaj dalej i zobacz, jakie ćwiczenia składają się na trening komandosa.

Trening komandosa fot. shutterstock.com
 

 1.


Pajacyki:
Stań ze złączonymi stopami i wyprostowanymi ramionami, trzymanymi wzdłuż tułowia. Wykonaj wyskok z jednoczesnym rozszerzeniem nóg i uniesieniem ramion nad głowę do momentu zetknięcia. Wyląduj w rozkroku. Przy kolejnym wyskoku wróć do pozycji wyjściowej.

1. Pajacyki: Stań ze złączonymi stopami i wyprostowanymi ramionami, trzymanymi wzdłuż tułowia. Wykonaj wyskok z jednoczesnym rozszerzeniem nóg i uniesieniem ramion nad głowę do momentu zetknięcia. Wyląduj w rozkroku. Przy kolejnym wyskoku wróć do pozycji wyjściowej.  (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com) 

 2.


Przysiady z wyskokiem: Stań w lekkim rozkroku z dłońmi złączonymi za głową. Zrób lekki przysiad i wyskocz do góry. Lądując, zegnij lekko nogi w kolanach (nie rób pełnego przysiadu) i natychmiast powtórz wyskok.

2. Przysiady z wyskokiem: Stań w lekkim rozkroku z dłońmi złączonymi za głową. Zrób lekki przysiad i wyskocz do góry. Lądując, zegnij lekko nogi w kolanach (nie rób pełnego przysiadu) i natychmiast powtórz wyskok. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

 

 3.


Unoszenie kolan do klatki piersiowej: Stań w lekkim rozkroku (stopy rozstaw na szerokość barków), dłonie spleć za głową. Z tej pozycji unieś jak najwyżej lewe kolano do klatki piersiowej, z jednoczesnym skrętem prawego barku i łokcia do kolana i wróć do pozycji wyjściowej. To samo powtórz na drugą stronę.

3. Unoszenie kolan do klatki piersiowej: Stań w lekkim rozkroku (stopy rozstaw na szerokość barków), dłonie spleć za głową. Z tej pozycji unieś jak najwyżej lewe kolano do klatki piersiowej, z jednoczesnym skrętem prawego barku i łokcia do kolana i wróć do pozycji wyjściowej. To samo powtórz na drugą stronę. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Trening komandosa fot. shutterstock.com
 

 4.


Przeskoki w wykroku: Stań z dłońmi splecionymi za głową i zrób głęboki wykrok jedną nogą do przodu. Wykonaj wyskok do góry, z jednoczesną zmianą położenia nóg.

4. Przeskoki w wykroku: Stań z dłońmi splecionymi za głową i zrób głęboki wykrok jedną nogą do przodu. Wykonaj wyskok do góry, z jednoczesną zmianą położenia nóg. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com) 

 5.


Wyrzut nogi do tyłu w klęku podpartym: Przyjmij pozycję w klęku podpartym, plecy wygięte w łuk, jedna noga podkurczona (brak kontaktu z podłożem). Wyprostuj dynamicznie nogę do tyłu, z jednoczesnym wyprostowaniem pleców i wróć do pozycji wyjściowej.

5. Wyrzut nogi do tyłu w klęku podpartym: Przyjmij pozycję w klęku podpartym, plecy wygięte w łuk, jedna noga podkurczona (brak kontaktu z podłożem). Wyprostuj dynamicznie nogę do tyłu, z jednoczesnym wyprostowaniem pleców i wróć do pozycji wyjściowej. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

 

 6.


Unoszenie nogi na bok w klęku podpartym: W podporze przodem trzymaj nogi złączone. Wysuń jedną nogę w bok, prostując ją w kolanie. Podnieś ją, a następnie opuść. Nie dotykaj stopą podłoża. Zrób serię, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz całość na drugą nogę.

6. Unoszenie nogi na bok w klęku podpartym: W podporze przodem trzymaj nogi złączone. Wysuń jedną nogę w bok, prostując ją w kolanie. Podnieś ją, a następnie opuść. Nie dotykaj stopą podłoża. Zrób serię, wróć do pozycji wyjściowej i powtórz całość na drugą nogę. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Trening komandosa fot. shutterstock.com
 

 7.


Chińska pompka: Rozpocznij w podporze przodem z mocno uniesionymi biodrami. Dłonie rozstawione na szerokość barków, nogi w lekkim rozkroku, wyprostowane. Obniż klatkę piersiową i biodra, przesuwając ciężar ciała do przodu i uginając ramiona, aż będziesz w podporze na przedramionach. Przesuwając tułów do przodu w obniżeniu, a następnie unosząc górną część tułowia, wróć do pozycji wyjściowej.

7. Chińska pompka: Rozpocznij w podporze przodem z mocno uniesionymi biodrami. Dłonie rozstawione na szerokość barków, nogi w lekkim rozkroku, wyprostowane. Obniż klatkę piersiową i biodra, przesuwając ciężar ciała do przodu i uginając ramiona, aż będziesz w podporze na przedramionach. Przesuwając tułów do przodu w obniżeniu, a następnie unosząc górną część tułowia, wróć do pozycji wyjściowej. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com) 

 8.


Wąska pompka: Zacznij w podporze przodem, ustawiając dłonie blisko siebie (5-10 cm). Wykonaj zgięcie ramion, utrzymując tułów i nogi w jednej linii.

8. Wąska pompka: Zacznij w podporze przodem, ustawiając dłonie blisko siebie (5-10 cm). Wykonaj zgięcie ramion, utrzymując tułów i nogi w jednej linii. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

 

 9.


Przenoszenie tułowia w pozycji siedzącej: Usiądź z wyprostowanymi złączonymi nogami. Z tej pozycji skręć tułów i wychyl się do tyłu w jedną stronę, zginając ręce w łokciach. Przenieś tułów na drugą stronę.

9. Przenoszenie tułowia w pozycji siedzącej: Usiądź z wyprostowanymi złączonymi nogami. Z tej pozycji skręć tułów i wychyl się do tyłu w jedną stronę, zginając ręce w łokciach. Przenieś tułów na drugą stronę. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

Trening komandosa fot. shutterstock.com
 

10.


Unoszenie tułowia w leżeniu na brzuchu: Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane razem, a ręce splecione na karku. Powoli wykonaj odgięcie tułowia do góry, jak najwyżej możesz, i wróć do pozycji wyjściowej.

10. Unoszenie tułowia w leżeniu na brzuchu: Połóż się na brzuchu, nogi wyprostowane razem, a ręce splecione na karku. Powoli wykonaj odgięcie tułowia do góry, jak najwyżej możesz, i wróć do pozycji wyjściowej. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com) 

11.


Spięcia brzucha: Połóż się płasko na plecach, nogi podkurczone trzymaj złączone. Wykonaj spięcie brzucha, przybliżając górną część tułowia do kolan. Staraj się nie odrywać dolnego odcinka pleców od podłoża. Wróć do pozycji wyjściowej. Nie kładź barków na podłodze.

11. Spięcia brzucha: Połóż się płasko na plecach, nogi podkurczone trzymaj złączone. Wykonaj spięcie brzucha, przybliżając górną część tułowia do kolan. Staraj się nie odrywać dolnego odcinka pleców od podłoża. Wróć do pozycji wyjściowej. Nie kładź barków na podłodze. (fot. Jacek Heliasz - heliasz.com)

 

Zobacz także:

Siły specjalnie szkolone- poznaj reguły rządzące szkoleniem żołnierzy jednostek specjalnych i sam trenuj jak komandos

Selekcja twardzieli - Men's Health podpowiada, jak przygotować się do tej najtrudniejszej gry militarno-przygodowej w Polsce

Trening komandosów Navy SEALs - wykorzystaj metody elitarnych jednostek specjalnych Navy SEALs, by zbudować większe mięśnie, pozbyć się tłuszczu i być sprawnym, jak najlepsi komandosi

Trening marines: semper fit -  trening żołnierzy marines im ma ratować życie na polu bitwy, a Tobie pomoże zbudować ciało tak silne, wytrzymałe i sprawne, jak zawsze chciałeś

MH 09/2004

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Witam serdecznie na forum! :)Ile należy wykonywać te ćwiczenia? Ilość powtórzeń, czas...Gdzie pozostałe ćwiczenia? Z planów wynika, że powinno być ich 18, natomiast jest ich 11. Wygląda to na niedokończony artykuł...
  mafesto, 2015-08-08 11:22:42
 • avatar
  zgłoś
  No ja niestety też zaczynam fajnie by było jakby ktoś wstawił zdjęcia z dłuższego czasu :)
  antitop, 2014-02-25 12:46:28
 • avatar
  zgłoś
  witam :) ja pierwszy raz na forum :D robił ktoś przez dłuzyszy czas ten trening komandosa ? jakie mieliście efekty i po jakim czasie ? :D 
  Chemik_94, 2013-12-16 11:51:01
 • avatar
  zgłoś
  Swoją drogą (wiem że to nie to miejsce) macie jakąś rade na szybką regeneracje stawów skokowych oprócz dawkowania glukozaminy i kolagenu ??Ja po prostu zaprzestalem treningow na dwa tygodnie, lecz to zalezy chyba od tego co chcesz osiagnac - ja to robie dla przyjemnosci.Jak pobieglem 16km i nie takie mialem buty to wtedy mnie dopadlo, buty do smietnika troche czasu na regeneracje i znow moge sie cieszyc bieganiemtia, m32
  mak, 2012-04-01 14:20:22
 • avatar
  zgłoś
  Jedyny problem to ten z wymykiem - musze znalezc odpowiedni obiekt, w domu nie ma miejsca na takie ekscesy - srednio pompka ponizej 0.2 sec/sztuka
  mak, 2012-04-01 14:15:48
 • avatar
  zgłoś
  moja laweczka to cegly rozlozone 2x3szt, deska i gabka docieta na wymiar. z powodzeniem mozna na niej cwiczyc duzymi ciezarami. jak dla mnie prowizorka wystarczy ;]
  bestsiwy, 2009-05-26 19:54:27
 • avatar
  zgłoś
  Dokładnie jak Maark napisał weź 3 taborety i masz ławkę też tak robiłem dopóki nie kupiłem .
  Lep, 2009-05-24 17:00:40
 • avatar
  zgłoś
  'spiderman' napisał(-a):nie posiadam ławeczki i jest problem z teningiem klatki piersiowej..jeszcze trening 300 jest "z tej serii"..co myślicie o aerobach - kilka minut przed i 45min PO treningu? i ogólnie nt planu..Ja w przypadku braku ławeczki robię sobie prowizorkę. Np. mam w domu kilka takich puf twardych i stabilnych, stawiam sobie 2 czy 3 jedna za drugą i macham rozpiętki. Można sobie dodatkowo zrobić wyciskanie hantli czy przenoszenie ich za głowę. A przy odrobinie inwencji i stojaki by się wymyśliło. Dla chcącego nic trudnego, pozdrawiam.
  Maark, 2009-05-24 16:07:32
 • avatar
  zgłoś
  nie posiadam ławeczki i jest problem z teningiem klatki piersiowej..jeszcze trening 300 jest "z tej serii"..co myślicie o aerobach - kilka minut przed i 45min PO treningu? i ogólnie nt planu..
  ~spiderman, 2009-05-24 13:13:46
 • avatar
  zgłoś
  trening z sztangielkami
  Lep, 2009-05-24 10:44:12
 • avatar
  zgłoś
  też jestem zainteresowany treningiem tego typu, z małą modyfikacją (pod moim kątem);mianowicie:- na rozgrzewkę zrobić 5 minut steppera,albo jakichś pajacyków, - następnie trening (zacząć od obwodów z seriami po 30 sek)- potem 45min steppera (jako potreningowe aeroby w celu spalania tłuszczu)moim celem jest zrzucenie 3-5kg i kilku centymerów w pasie - 10-5..coś takiego robiłbym 2-3razy tygodniowo, a do tego w niektóre dni nietreningowe robiłbym same aeroby (przez 60minut).powiedzmy wt/czw/sob - powyższy trening i stepper - 45min, a w pn/pt sam stepper - 60min; śr/nd byłyby dniami wolnymi. o ile dałbym radę..co do drążka, to można by go wrzucić jako pierwsze ćwiczenie w całym obwodzie.(na marginesie dodam, że posiadam jeszcze sztangielki i trochę obciążenia - jeśli ktoś mógłby polecić podobne plany treningowe z ich wykorzystaniem to będę wdzieczny)
  ~spiderman, 2009-05-24 10:38:13
 • avatar
  zgłoś
  no to wiadomo że coś po trenie do oszamania zależy mi na redukcji więc spoko. Już to robiłem przed kontuzją to się ze mnie lało trening jest masterski ale dorwała mnie kontuzja kostki i musiałem przestać. Pytam bo nie wiem czy to mi nie spali mięśni. Swoją drogą (wiem że to nie to miejsce) macie jakąś rade na szybką regeneracje stawów skokowych oprócz dawkowania glukozaminy i kolagenu ??
  ziarnisty, 2009-05-12 18:35:00
 • avatar
  zgłoś
  Możesz robić swobodnie z rana,ale wypij z 30 min. przed jakiś koktajl wysokowęglowodanowy albo po trenie i będzie dobrze
  ~SoltyS, 2009-05-12 18:24:25
 • avatar
  zgłoś
  zjedz coś lekkiego i dawaj na trening a bez jedzenia rano to nie wiem , na pewno bardziej wykorzystasz tłuszcz ale czy będziesz miał wystarczająco energii ?
  Lep, 2009-05-12 18:00:15
 • avatar
  zgłoś
  aha z rana na czczo chciałem powiedzieć :]
  ziarnisty, 2009-05-12 11:42:45
 • avatar
  zgłoś
  a ja mam pytanie co do tego treningu czy nie jest niezdrowo robić go z rana ?? bo ja przez jakiś czas robiłem że wstawałem z rana szklanka koktajlu i bieg 20 min, i ćwiczenia. Czy to nie za mało jak przed takim treningiem ??
  ziarnisty, 2009-05-12 11:42:02
 • avatar
  zgłoś
  'Chuck' napisał(-a):A mam pytanie, robicie tą rozgrzewkę areobową? Czyli np. biegacie? Bo ja chyba od poniedziałku zaczynam ;>Przed każdym treningiem zaliczam bieg. Dystans od 1 kilometra do 3 Kilka treningów już mam za sobą, nie ćwiczę jeszcze na czas a na ilość powtórzeń, dalej stękam i klnę pod nosem ale pierwsze efekty są. Poprawa kondycji w biegu i jakoś mi uda urosły heheheZdam relację po miesiącu i liczę jak Ty Constantine na poprawę rzeźby Dzięki SołtyS staram sie mieszać siłkę z tym treningiem z głową i... dużo wypoczywam )))
  ~Czcibor, 2009-04-18 21:46:57
 • avatar
  zgłoś
  A mam pytanie, robicie tą rozgrzewkę areobową? Czyli np. biegacie? Bo ja chyba od poniedziałku zaczynam ;>
  Chuck, 2009-04-11 16:34:33
 • avatar
  zgłoś
  jak tam panowie idzie:> ja już trenuje może z miesiąc , doszedłem do 40 sekund na stacji , nie jest źle , fakt na początku się ze mnie lało jak z cebra teraz ... w sumie też.... ale jakos lżej mi to przychodzi ! rzeźba się robi nie ma to tamto
  ~Constantine, 2009-04-10 21:40:38
 • avatar
  zgłoś
  'ziarnisty' napisał(-a):na szczęście jestem raczej zaawansowany więc powinno być git :] to niedługo zacznę i napisze jak będą jakieś kozackie efekty :] pozdroAha, to dobrze Powodzenia
  ~SoltyS, 2009-04-01 22:50:56
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij