Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.1

Najlepsze ćwiczenia na płaski brzuch

Trenujesz ciężko, ale kaloryfera na brzuchu wciąż nie widać? Być może to wina ćwiczeń, które wykonujesz. Naukowcy przebadali najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie brzucha, by wyłonić najlepsze z nich. Poznaj wyniki i zbuduj szybciej efektownie wyrzeźbiony sześciopak.

fot. Michele Asselin
To oczywiste, że nie wszystkie ćwiczenia brzucha wzmacniają go i pozwalają wyrzeźbić tarkę w takim samym stopniu. Które zatem z nich jest najlepsze? Metoda polegająca na subiektywnej ocenie pieczenia mięśni jest na pewno bliska prawdzie, ale jednak mało dokładna.

Bardziej obiektywnej oceny dokonali panowie z San Diego University, którzy za pomocą elektromiografu (mierzącego napięcie mięśni) sprawdzili 13 najpopularniejszych ćwiczeń na mięśnie brzucha. Oto wyniki - od najgorszych do najlepszych.

Liczba podana przy nazwie ćwiczenia oznacza napięcie mięśni (w procentach) w porównaniu do klasycznych brzuszków, które mają 100%.

13. Ab Rocker - 21%

Zamiast czytać, jak złożyć to urządzenie do kupy, a później jak wykonać najsłabsze z ćwiczeń, zabierz się za te, które są na szczycie tej listy. Od czytania instrukcji tarka się nie zrobi - chyba że na czole.

rys. Mirosław Łuckoś

12. Ściąganie ciężaru - 92%

Stojąc przy wyciągu górnym, złap końce liny uchwytu w dłonie, wyprostuj ramiona, a potem wykorzystując wyłącznie mięśnie brzucha pochyl się do przodu.

rys. Mirosław Łuckoś

Mięśnie brzucha fot. Sfio Cracho 2015/Shutterstock
11. Brzuszki klasyczne - 100%

Połóż się płasko na ziemi i ugnij nogi w kolanach, tak abyś mógł całe stopy postawić na ziemi. Dotknij palcami dłoni głowę tuż za uszami i unieś górną część tułowia, wykorzystując wyłącznie siłę mięśni brzucha. Pamiętaj tylko, że ważne jest ciągłe napięcie brzucha - nie odbijaj się plecami od ziemi i staraj się kontrolować fazę powrotu do leżenia. Nie ciągnij rękami za głowę, aby nie nadwyrężać kręgosłupa w odcinku szyjnym.

rys. Mirosław Łuckoś

10. Mostek na przedramionach - 100%

Przyjmij pozycję jak do pompki, ale oprzyj się nie na dłoniach, lecz na całych przedramionach. Trzymając tułów cały czas w jednej linii z nogami, wytrzymaj w tej pozycji tak długo, jak dasz radę.

rys. Mirosław Łuckoś

9. Ab Roller - 105%

Wykorzystaj to urządzenie, by ustabilizować plecy i napinaj brzuch, bujając się jak na fotelu. Ale nie oczekuj cudów, które obiecują sprzedawcy tego sprzętu.

rys. Mirosław Łuckoś

 

10 patentów na stalowe mięśnie brzucha fot. Alexander Lukatskiy 2015/Shutterstock
8. Brzuszki z piętami w powietrzu - 107%

Połóż się na plecach i załóż ręce za głową. Nogi trzymaj zgięte w kolanach, a pięty lekko nad ziemią. W tej pozycji rób brzuszki, starając się, aby mięśnie były cały czas napięte.

rys. Mirosław Łuckoś 

7. Przyciąganie kolan do klatki piersiowej - 109%

W leżeniu na plecach (ramiona trzymaj rozpostarte na boki prostopadle do tułowia) przyciągaj kolana do klatki piersiowej. Wracając do pozycji startowej, nie kładź stóp na podłoże, tylko zatrzymaj ruch tuż nad powierzchnią ziemi.

rys. Mirosław Łuckoś

 

6. Brzuszki z wyprostowanymi ramionami - 119%

Połóż się na plecach z nogami zgiętymi w kolanach i stopami ustawionymi płasko na ziemi. Wyciągnij za siebie ramiona (nad głowę) i utrzymując je w linii tułowia, napinaj brzuch, unosząc nieco korpus.

rys. Mirosław Łuckoś

 

Trening w każdej sytuacji fot. Zai Aragon 2014/shutterstock
5. Trening na kółku - 127%

Wykorzystaj nieco już zapomniane kółko do ćwiczeń. W pozycji klęczącej odjeżdżaj kółkiem jak najdalej do przodu, nie pozwalając, aby brzuch dotknął podłogi. Wykorzystaj mięśnie brzucha, by wrócić do pozycji wyjściowej.

rys. Mirosław Łuckoś

4. Brzuszki z nogami w górze - 129%

Połóż się na podłodze z lekko zgiętymi kolanami i ramionami założonymi za głowę. Powoli unieś nogi, aż uda będą prostopadłe do podłoża. Napinaj mięśnie brzucha i unoś lekko górę tułowia, nie zmieniając pozycji nóg.

rys. Mirosław Łuckoś

3. Brzuszki na piłce - 139%

Połóż się plecami na piłce do ćwiczeń. Barki powinny być już w powietrzu. Trzymając stopy oparte o podłoże, ustawione nieco szerzej niż na szerokość Twoich barków, aby nie stracić równowagi, napinaj mięśnie brzucha, zbliżając barki do klatki piersiowej.

rys. Mirosław Łuckoś

 

fot. Tanya len 2010/shutterstock.com
2. Unoszenie kolan na poręczach - 212%

Oprzyj przedramiona na poręczach, a plecy o oparcie (jeśli nie ma specjalnej poduszki, wykorzystaj ścianę). Unieś kolana do klatki piersiowej, wykorzystując jedynie siłę brzucha, bez bujania nogami. Na początek rób to ćwiczenie, mając nogi wyraźnie ugięte w kolanach, kiedy kończysz ich unoszenie do klatki, a im Twój brzuch będzie silniejszy, tym trzymaj nogi bardziej wyprostowane.

rys. Mirosław Łuckoś

1. Brzuszki z rowerkiem - 248%

Połóż się na plecach z rękami założonymi za głowę, tuż za uszami. Wykonując ruch jak przy pedałowaniu (tzw. rowerek), zbliżaj prawe kolano do lewego łokcia i lewe kolano do prawego łokcia, cały czas trzymając napięty brzuch i uniesiony tułów. Pamiętaj, aby nie ciągnąć za głowę, aby nie nadwyrężać kręgosłupa.

rys. Mirosław Łuckoś

MH 11/2006

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  A gdzie martwy ciąg się pytam?!
  ~weexu, 2017-05-25 01:03:41
 • avatar
  zgłoś
  Polecam ćwiczenia z Jogi na AbS , robią robotę :)
  Lucas86, 2017-02-06 17:33:59
 • avatar
  zgłoś
  ja robię cos takiego od paru tygodni... http://neilarey.com/workouts/total-abs-workout.html jest nieźle:) staram się to robić co drugi dzień żeby się nie przeciążyć ale po takim czasie co to robię myślę czy nie zacząć codziennie... szok niezłe efekty :)
  mateox, 2014-07-30 11:12:00
 • avatar
  zgłoś
  Uważam, że aby uzyskać ładne, widoczne mięśnie brzucha tzw. sześciopak, należy przestrzegać diety. Bez tego nic się nie osiągnie, bo co z tego, że będziesz ćwiczyć jak tłuszcz na brzuchu zasłoni twoje mięśnie brzucha. Procentowo wygląda to tak, że 70 % dieta, 30% to ćwiczenia na mięśnie brzucha. Ja od siebie polecam trening abs 2 który stosowałam jakiś czas temu i dał mi bardzo dobre rezultaty.
  KamilaW, 2014-06-29 14:30:01
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Joseph @ Nov 17 2009, 11:08 AM) Dzięki za odpowiedź. Własnie chodzi o to, ze efekty są nie w pełni mnie zadowalające. Mięśnie są mocne... (...)...Ja jeszcze dodam..Nie sugeruj się swoimi gabarytami, są w granicach normy.. Staraj się tak dostosować trening i dietę by przy tej wadze pozostać - zmniejszasz % tłuszczu a zwiększać udział mięśni, jeśli robisz to prawidłowo nie za agresywnie i nie za wolno, waga nie powinna się wahać - lepiej na tym wyjdziesz IMO.Jeśli nie satysfakcjonuje Cię aspekt wizualny mięśni brzucha, zaopatrz się w jakieś ciężarki ewentualnie talerz, Mięśnie brzucha są jak inne mięśnie - do rozrostu potrzebują obciążenia, a że to w dużym stopniu włókna wolnokurczliwe meczą się wolniej i rosną wolniej... W treningu nie trzymaj się 1 planu, urozmaicaj - jedna z ważniejszych zasad Weidera. W twoim przypadku ponad 20 powtórzeń w serii mija się z celem, nie jest to złe, ale za bardzo skupiasz się na wytrzymałości, a nie na rozroście. Przynajmniej spowalniaj ruchy, zatrzymuj w szczytowym napięciu... Palenie mięśni i "dieta białkowa" to podstawa.
  ~Borys, 2009-11-17 13:08:36
 • avatar
  zgłoś
  to może powieneś je odsłonić(interwały/aeroby)co do treningu to ważne,żebys dawał mięśniom ostro w kość(możę będzie trzeba używać obciążeń i cwiczyc nawet do 8 powt. w seri),ćwiczył je w pełnym zakresie i zmieniał ćwiczenia ,to powinno dać pożądany efekt
  brylant, 2009-11-17 11:34:33
 • avatar
  zgłoś
  Dzięki za odpowiedź. Własnie chodzi o to, ze efekty są nie w pełni mnie zadowalające. Mięśnie są mocne, czuję je pod skórą, ale wizualnie niestety nie jest tak jakbym tego chciał, a ciężko mi zejść poniżej 82kg przy wzroście 181.Czy trening 3 rzy w tyg w takiej konfiguracji to Waszym zdaniem dobry pomysł?3x20 powt. brzuszki z rękona wyciągnietymi nad głowę3x12 powt. podciągania nóg3x50powt rowerk to taki standardowy trening jaki robię w domu 4-5 razy w tygodniu
  Joseph, 2009-11-17 10:15:16
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Joseph @ Nov 16 2009, 23:47 PM) Czy jeśli robie trening brzuszków w domu 4-5x w tyg to sie przeforsowuję?Robie 3 ćwiczenia po 3 serie, na przemian: brzuszki, podciąganie nóg do klatki, rowerek, skłony z rotacją, brzuszki z uniesionymi nogami itd, wiekszość podpatrzone z MHNie za częso sie forsuję? nadmienie, ze ostatnio z racji kontuzji nogi nie chodzę na siłownie, mam jakiś miesiąc z głowy (aktualnie 2-3 tyg zostało).Według mnie za często katujesz brzuch,ale jesli jesteś zadowolony z efektów to kontynuuj i niczym się nie przejmuj-bo każdy organizm jest inny i tak też reaguje,natomiast jeśli jesteś srednio zadowolony to spróbuj robić tak jak Borys napisał!
  brylant, 2009-11-17 07:24:40
 • avatar
  zgłoś
  Czy jeśli robie trening brzuszków w domu 4-5x w tyg to sie przeforsowuję?Robie 3 ćwiczenia po 3 serie, na przemian: brzuszki, podciąganie nóg do klatki, rowerek, skłony z rotacją, brzuszki z uniesionymi nogami itd, wiekszość podpatrzone z MHNie za częso sie forsuję? nadmienie, ze ostatnio z racji kontuzji nogi nie chodzę na siłownie, mam jakiś miesiąc z głowy (aktualnie 2-3 tyg zostało).
  Joseph, 2009-11-16 23:54:04
 • avatar
  zgłoś
  Dzięki za odpowiedzi
  Waldemar, 2009-10-15 21:33:46
 • avatar
  zgłoś
  2 najwyżej 3 razy w tygodniu po 20-30 minut, oczywiście z obciążeniem.Jeśli 2x/tyg to na wszystkie partie brzucha; treningi z dużą intensywnością.Jeśli 3x/tyg to 2x tylko mięśnie proste, 1x tylko mięśnie skośne; treningi ze średnią intensywnością.
  ~Borys, 2009-10-15 18:02:01
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Waldemar @ Oct 15 2009, 16:22 PM) A Pytanie do kolegów : Ile dni w tygodniu trenujecie brzuch ( ilość treningów tygodniowo ) i jakie robicie przerwy regeneracyjne? Z Ciekawosci.Podobnie 3 dni w tygodnie po 2 serie.
  ~Mirek, 2009-10-15 18:00:51
 • avatar
  zgłoś
  Ja mięśnie brzucha robię co drugi dzień . I jak na razie jest ok
  ElBartel, 2009-10-15 17:27:40
 • avatar
  zgłoś
  Ja 3dni w tygodniu 2serie i robie takie coś:
  Artur, 2009-10-15 17:25:20
 • avatar
  zgłoś
  CYTAT(Mirek @ Oct 15 2009, 12:56 PM) Ja wyrabiam tylko 314% normy:)A Pytanie do kolegów : Ile dni w tygodniu trenujecie brzuch ( ilość treningów tygodniowo ) i jakie robicie przerwy regeneracyjne? Z Ciekawosci.
  Waldemar, 2009-10-15 16:29:57
 • avatar
  zgłoś
  Ja wyrabiam tylko 314% normy:)
  ~Mirek, 2009-10-15 14:03:39
 • avatar
  zgłoś
  Przodownik pracy! Wyrabiasz 500% normy!
  Czytacz, 2009-10-15 11:03:06
 • avatar
  zgłoś
  No więc jeśli robię spięcia na piłce i unoszenie nóg w zwisie ( z ciezarem ) to chyba dobrze robię tylko jeszcze aktualnie na boki robię spięcia z talerzem - czyli cwiczę na 500 % hehe
  Waldemar, 2009-10-14 23:49:08
 • avatar
  zgłoś
  Trenujesz ciężko, ale tarki na brzuchu wciąż nie widać? Być może to wina ćwiczeń, które wykonujesz. Naukowcy przebadali najpopularniejsze ćwiczenia na mięśnie brzucha, by wyłonić najlepsze z nich. Poznaj wyniki i zbuduj szybciej wyraźny sześciopak.http://www.menshealth.pl/fitness/Top-lista...zucha-3664.html
  Mens Health, 2009-10-14 19:41:46
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij