Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Tiger Woods: lekcja od mistrza golfa

Być może po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz od razu zarabiał za zwycięstwa tyle, ile dostaje Tiger Woods. Na pewno jednak poprawisz swoją technikę na tyle, by podczas gry w golfa utrzeć nosa niejednemu zbyt pewnemu siebie graczowi.

fot. photogolfer 2009/shutterstock.com
Etykieta na trawie

Zanim wdziejesz strój golfisty i ruszysz na podbój golfowych pól, poznaj savoir-vivre obowiązujący w miejscach, w których trawa jest równa jak na angielskich trawnikach, a niespieszne spacerowanie jest nieodłącznym elementem gry.

Golf jest taką dyscypliną, w której gra się głównie przeciwko samemu sobie. "Chociaż jest to sport bardzo towarzyski, to kiedy mam na to ochotę, sam wybieram się na pole i albo rozgrywam jedną rundę, albo trenuję np. wyjście z bunkra" - mówi Robert Rozmus, który wygrał w tym roku krajowe eliminacje światowego turnieju World Golfers Championship w kategorii Celebrities i reprezentował nasz kraj na światowym finale w Republice Południowej Afryki.

"Gram od czterech lat, a od dwóch praktycznie codziennie. W tym roku odniosłem osobisty sukces, bo mój handicap jest już jednocyfrowy - 9,6". Jednak fakt, że walczy się głównie z własnymi słabościami, nie oznacza, że pole jest tylko dla Ciebie i możesz traktować je jak jednorazową zabawkę.

"Prawie na pewno wrócisz na pole, na którym się znajdujesz. Dlatego zostaw je w takim stanie, w jakim chciałbyś je zastać następnym razem" - mówi Robert Rozmus.

1. Poprawiaj divoty - po Twoim swingu kępa trawy, na której leżała piłka, może polecieć kilkanaście metrów dalej. Podnieś ją i przyklep na miejscu.

2. Porządkuj bunkry - dobrze przygotowane doły z piaskiem są wyrównywane grabiami. Kiedy uda Ci się już wyjść z bunkra, znajdź leżące w pobliżu grabie i uporządkuj po sobie bunkier. Nawet jeśli jesteś bardzo wkurzony, bo straciłeś 2 uderzenia.

3. Dbaj o greeny - po ostatnich uderzeniach zadbaj (przy pomocy specjalnych urządzeń) o miejsca, w które uderzyłeś, i o dołki powstałe po lądujących piłkach (tzw. pitchmarki). Nie stawiaj na greenie swojej torby, ani nie kładź na nim kijów.

4. Szanuj tradycję - chociaż golf jest coraz bardziej masowy, cały czas obowiązują zasady dotyczące ubioru. Najważniejsze z nich to zakaz noszenia T-shirtów, dresów, spodni bez paska i dżinsów. Koszulka powinna mieć kołnierzyk. Coraz częściej, by wejść do budynku klubowego, należy mieć miękkie kolce (tzw. soft spikes).

Ruchome piaski

Teraz czas na szybki kurs radzenia sobie w jednej z najtrudniejszych golfowych sytuacji - przy wychodzeniu z piaszczystego bunkra.

Bunkry są równie nieodłączną częścią pola golfowego co greeny. Całkiem prawdopodobne jest, że w którymś momencie trafisz na ich piaszczyste podłoże. "Dobre wyjście z bunkra to często podstawa sukcesu na greenie" - mówi Tiger Woods, już jeden z najlepszych graczy w historii (a jeszcze lata gry przed nim). Nie chowaj głowy w piasek, tylko posłuchaj, co w takich sytuacjach robi facet, który na samych wygranych zarobił już ponad 75 milionów dolarów.

1. Uderzaj piłkę do przodu, utrzymując otwartą pozycję w czasie swingu (zamachu). Face (główka) kija powinna być prostopadła do celu.

2. Otwarta pozycja pomoże Ci prześlizgnąć się po piasku, zamiast zakopać się w nim dolną częścią główki kija.

3. Wybierz punkt 2-3 cm za piłką i postaraj się uzyskać w tym właśnie punkcie maksymalną prędkość głowy kija.

4. Podchodź to tych uderzeń jak do każdego innego swingu, bez wyrywania się do uderzenia. Zawsze zachowuj się rutynowo: oddal się, złap oddech, przymierz.

5. Koncentruj się na maksa, myśl tylko o tym jednym uderzeniu. O niczym więcej.

Men's Health 12/2006

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Przykładowo, wózki akumulatorowe przewożą bagaże na stacjach kolejowych, a w centrach niektórych miast mogą poruszać się lekkie auta dostawcze napędzane wyłącznie silnikami elektrycznymi. Here is my blog post - elektryczne wózki golfowe
  ~Przykładowo, wózki akumulatorowe przewożą bag, 2016-09-07 22:55:11
 • avatar
  zgłoś
  Obiekt założony w 1993 roku, przystosowany jest do wymogów zawodowych i amatorskich turniejów golfowych. My website: akcesoria golfowe
  ~Obiekt założony w 1993 roku, przystosowany je, 2016-09-03 00:17:17
 • avatar
  zgłoś
  Osoba 2, powiedzmy Krystyna Paszport - zaczęła grać w golfa z Krystianem lub zaraz po nim, chodziła na kurs dla początkujących, grała w paru przyjaznych turniejach. Here is my webpage: sprzęt golfowy dla początkujących
  ~Osoba 2, powiedzmy Krystyna Paszport - zaczęł, 2016-09-02 09:44:29
 • avatar
  zgłoś
  Przyjęliśmy bardzo szeroki podział naszych wózków na 3 grupy: pojazdy bagażowe, pasażerskie, specjalne. Here is my web site :: pojazdy elektryczne golfowe
  ~Przyjęliśmy bardzo szeroki podział naszych wó, 2016-09-01 21:41:36
 • avatar
  zgłoś
  Najtańszy nowy zestaw kijów z torbą, jaki można znaleźć to zestaw firmy Ben Sayers za sixty nine.99 funtów brytyjskich (czyli niespełna 400 zł) w sklepie Podobnych promocji od drugiego dnia Świąt będzie z pewnością więcej. My blog post; akcesoria golfowe
  ~Najtańszy nowy zestaw kijów z torbą, jaki moż, 2016-09-01 15:40:54
 • avatar
  zgłoś
  Jacht Klub AZS Wrocław jest organizacją sportu i rekreacji działającą w środowisku akademickim i reprezentującą swoich członków w sprawach związanych z uprawianiem, upowszechnianiem i rozwojem wszelkich type żeglarstwa. Feel free to visit my blog post: magazyn golfowy pdf
  ~Jacht Klub AZS Wrocław jest organizacją sport, 2016-08-29 10:28:33
 • avatar
  zgłoś
  Być może po przeczytaniu tego tekstu nie będziesz od razu zarabiał za zwycięstwa tyle, ile dostaje Tiger Woods. Na pewno jednak poprawisz swoją technikę na tyle, by na golfowym polu utrzeć nosa niejednemu zbyt pewnemu siebie graczowi.r
  Mens Health, 2009-10-15 17:08:24
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij