Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.4

Psychologia sportu: sztuka wygrywania

Granica między zwycięzcą a przegranym jest często bardzo cienka. O tym, po której będziesz stronie, często decyduje nie przygotowanie fizyczne, ale mocna psychika. Oto sposoby na to, by zawsze być o krok przed rywalem. 

By zwyciężać, mocna psychika jest równie ważna jak mocne mięśnie. (fot. © olly 2008/shutterstock.com)
1. Przyzwyczaj się do bólu

Przyzwyczajaj się do niego na treningu. Poznaj, co znaczy palenie mięśni albo płuc i plamy przed oczami. Ucz się reakcji Twojego ciała na największy wysiłek. W czasie zawodów będziesz przygotowany na wszystko.

2. Pozwól sobie na marzenia

Nie ma nic złego w marzeniach na jawie i wyobrażaniu sobie wygranych akcji. Wręcz przeciwnie. Taką wizualizacją przygotowujesz swój system połączeń nerwowo-mięśniowych do perfekcyjnego zagrania. Ale zamiast gestu zwycięstwa wyobrażaj sobie swoją szybkość, skoczność czy siłę - elementy czysto fizyczne najlepszej akcji.

Gdy jesteś zmęczony, działaj instynktownie - zaufaj wypracowanym na treningach ścieżkom.

3. Nigdy nie mów "nie"

Twój umysł wizualizuje wszystkie elementy tego, co właśnie widzisz w wyobraźni. Więc kiedy będziesz sobie powtarzał np. "nie spinaj się", jest duża szansa, że właśnie zrobisz się sztywny jak na pierwszym obiedzie u teściów. Zamiast tego używaj pozytywnych zwrotów, w których nie będzie przeczenia, np. "rozluźnij się".

4. Działaj instynktownie

Nadmierne myślenie w czasie gry może przeszkadzać. Szczególnie kiedy jesteś już zmęczony, Twój umysł podpowiada Ci zagrania, które są "przekombinowane" i często nie wychodzą. Zamiast tego działaj instynktownie - zaufaj wypracowanym na treningach ścieżkom. Są wydeptane setkami powtórzeń, dlatego jest większa szansa na dotarcie nimi do zamierzonego celu.

5. Planuj każdy drobiazg

Warto wiedzieć, jak będzie wyglądała każda minuta przed startem. Niepotrzebne zdenerwowanie to również niepotrzebna strata energii, a Ty będziesz potrzebował każdego watta, by wygrać. Jeśli tylko masz taką możliwość, zobacz na kilka dni przed startem, jak wygląda pole walki. Łatwiej będzie Ci opracować zwycięską strategię.

Men's Health 10/2007

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl który w ciągu tygodnia odmieni Twoje życie! Pozbądź się tłuszczu na zawsze, zbuduj piękna smukłą sylwetkę lub wspaniałe muskularne ciało! Pokaż na co Cię stać i wejdź na www.igortreneronline.pl !
  ~asa, 2017-08-17 13:44:33
 • avatar
  zgłoś
  Granica między zwycięzcą a przegranym jest często bardzo cienka. O tym, po której będziesz stronie, często decyduje nie przygotowanie fizyczne, ale głowa. Oto sposoby na to, by zawsze być o krok przed rywalem.
  Mens Health, 2008-12-21 21:22:57
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij