Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.3

Podciąganie na drążku: nachwyt czy podchwyt?

Nie ma lepszego ćwiczenia na poszerzenie pleców niż podciąganie. Ale ćwiczenie to, wykonywane podchwytem i nachwytem, buduje też bicepsy, barki, a nawet ABS. Sprawdź, jak zmiana chwytu czyni cuda. 

podciąganie na drążku fot. Shutterstock
Na początek

Jeśli w 3 min nie jesteś w stanie podciągnąć się 20 razy, zacznij trening pleców od maszyny z wyciągiem. 

 

podciąganie na drążku fot. Beth Bischoff
Podciąganie nachwytem

Trenujesz:

Mięsień podgrzebieniowy: Tego mięśnia nie da się trenować osobno, a jeśli jest słaby, narażasz na kontuzje swoje barki. 

Mięsień czworoboczny: Żeby go powiększać podczas podciągania nachwytem, musisz ściągnąć łopatki.  

Mięsień najszerszy grzbietu: Aby maksymalnie zaangażować ten mięsień, skieruj łokcie w stronę żeber. 

 

podciąganie na drążku fot. Beth Bischoff
Podciąganie podchwytem

Trenujesz:

Mięsień piersiowy większy: Podczas podciągania podchwytem klatka pracuje zarówno przy unoszeniu, jak i opuszczaniu. 

Biceps: Jeśli chcesz, by Twoje bicepsy rosły także dzięki podciąganiu, zatrzymaj się na 2 sekundy w górze.

Mięsień skośny brzucha: Napnij mięśnie brzucha tak mocno, jak to tylko możliwe, by nie dopuścić do bujania się ciała. 

Po 6 seriach podciągania wykonaj te dwa ćwiczenia, by zbudować mocne ramiona.

Możesz zbudować mocne ramiona, poświęcając im osobną sesję treningową. Jeśli jednak masz mało czasu i zależy Ci na szybkich efektach, dołącz trening ramion do sesji, podczas których angażujesz większe grupy mięśniowe. Po treningu pleców wykonaj kilka serii ćwiczeń na bicepsy, a po treningu klatki – na tricepsy. Albo wypróbuj nasz sposób.

Traktuj te dwa ćwiczenia jako parę. Zrób 6 powt. pierwszego i, nie robiąc przerwy, przejdź do drugiego. Odpocznij chwilę i powtórz. Zrób tyle serii, ile możesz w ciągu 10 min.

1. Uginanie ramion

Weź dwie hantle i stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość bioder. Hantle trzymaj swobodnie w opuszczonych rękach. Ugnij ręce w łokciach, przenosząc ciężar jak najbliżej barków. Zatrzymaj na chwilę ruch, po czym wróć do pozycji startowej. Dobierz taki ciężar, by pracowały tylko ramiona – nie pomagaj sobie bujaniem górnej części ciała.

2. Wyciskanie francuskie

Weź sztangę łamaną i chwyć ją trochę węziej niż na szerokość barków. Połóż się tyłem na ławce. Sztangę trzymaj nad klatką w wyprostowanych rękach. Przenieś ciężar za głowę, uginając ręce łokciach. Zatrzymaj ruch, po czym wróć do pozycji startowej. 

MH 08/2011

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Panowie polecam ze szczerego serca PAKIET DZIK na stronie www.igortreneronline.pl mój brat do niedawna borykał się z bardzo dużą otyłością.. Mało brakowało i przestałby wychodzić z domu, bo rówieśnicy się z niego śmiali. Skusiły go pozytywne opinie wielu firm na temat PAKIETU DZIK. I powiem Wam szczerze zmienił się nie do poznania.  Odkąd zaczął stosować wszystkie zalecenia to tłuszczu pozbywa się w oczach mam wrażenie jakby z każdym dniem jego sylwetka była dużo lepsza.  Dodatkowe plusy to, że zwiększył masę mięśniową na klatce i rękach. Prezentuje się bardzo okazale, moje koleżanki ciągle się za nim oglądają i pytają kto to. Hehe no takim braciszkiem to się można chwalić. Wejdźcie na www.igortreneronline.pl i sami sprawdźcie  Polecam
  maryska85, 2017-06-08 23:47:27
 • avatar
  zgłoś
  3min 20 podciągnięć ale mogę zejść z drążka? 1min 10 podciągnięć chwila odpoczynku i znowu? czy 3min cały czas na drążku i mam 20 razy się podciągnąć
  ~Rakkos, 2017-02-21 17:19:37
 • avatar
  zgłoś
  O tym pisać będziemy zawsze: nie ma lepszego ćwiczenia na poszerzenie pleców niż podciąganie. Ale ćwiczenie to, wykonywane podchwytem i nachwytem, buduje też bicepsy, barki, a nawet ABS. Sprawdź, jak zmiana chwytu czyni cuda.<br /><br /><a href="/fitness/Podciaganie-na-drazku-nachwyt-czy-podchwyt,7463,1"></a>
  Mens Health, 2015-11-06 14:32:41
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij