Kompletny trening z hantlami

Poleć ten artykuł:

Dobra kondycja, większa siła i lepszy wygląd - wszystko to jest w zasięgu ręki nawet najbardziej zapracowanego faceta. Nawet jeśli nie ma czasu na chodzenie do siłowni. Wystarczy, że ma 2 hantle i 4 metry kwadratowe wolnej powierzchni.

Kiedy porównasz trening w domu i fitness klubie, możesz być zaskoczony liczbą zalet tego pierwszego: brak opłaty za karnet, urządzenia tylko do Twojej dyspozycji, oszczędność czasu na dojazdach, własny prysznic. Jest oczywiście minus towarzyski, ale możesz przynajmniej całkowicie skoncentrować się na poprawnym wykonywaniu ćwiczeń.

A jeśli myślisz, że domowa siłownia to duża inwestycja zarówno w sprzęt, jak i w powierzchnię, to jesteś w błędzie. Wystarczą sztangielki, które możesz spokojnie schować w szafce na buty i które kosztują mniej niż jedna dobra ich para. W dodatku są bardzo odporne na zużycie i w odróżnieniu od butów nie znudzą Ci się po jednym sezonie.

Trenując z hantlami, masz praktycznie nieograniczone możliwości wyboru ćwiczeń. Zmiana programu co pewien okres, np. co dwa miesiące, da Ci co najmniej dwa bonusy. Po pierwsze, zapobiegnie nudzie i będzie Cię dodatkowo motywować, co ma duże znaczenie, kiedy godziny i czas treningu zależą tylko od Ciebie. Po drugie, mięśnie poddawane coraz to nowym wyzwaniom będą szybciej się rozwijały.

Zresztą, nie tylko mięśnie. Jak wykazały badania amerykańskie, ciągłe wprowadzanie nowych bodźców i ruchów do programów treningowych stymuluje rozwój połączeń neuronowych w korze mózgowej, dzięki czemu lepiej pracuje także nas umysł. Trenując hantlami, możesz stawiać sobie coraz to nowe zadania. Niezależnie od wykonywanych ćwiczeń, zwracaj szczególną uwagę na cztery elementy:

 1.


Nie blokuj stawów kolanowych i łokciowych po wyproście

Kiedy to robisz, dajesz mięśniom sekundowe przerwy odpoczynkowe. Powinieneś ich unikać, gdyż utrzymywanie mięśni w stałym napięciu pozwoli Ci na wykonanie większej pracy mniejszymi ciężarkami. Przy treningu ze sztangielkami jest to szczególnie istotne.

 2.


Stosuj płynne ruchy w czasie ćwiczeń

Jakiekolwiek podrzuty, zamachy itd. ułatwiają wykonywanie mięśniom pracy, ale za to efekty takich ćwiczeń są mniejsze. Każdą fazę ćwiczenia wykonuj wolnym, kontrolowanym ruchem. Spróbuj unosić ciężar, licząc do dwóch, a opuszczać, licząc do czterech.

Tagi: fitness |trening z hantlami |sztangielki |hantle |program treningowy |trening w domu |trening bez siłowni

Oceń artykuł:

3,90

Skomentuj (12)

tequila51, 16 kwietnia 2015, 11:01

Hej, mam pytanie odnośnie harmonogramu treningów. Należy wykonywać cały zestaw ćwiczeń w każdym z trzech dni tygodnia? Czy należy podzielić wykonywane ćwiczenia na klatkę, plecy i nogi?

signordave, 25 stycznia 2015, 15:55

Trening ten w wersji dla zaawansowanych wykonujemy, w taki sposób, że 3 serie tego samego ćwiczenia po sobie, czy jeden obwód wszystkich ćwiczeń powtórzony 3 razy?
W wielu artykułach spotkałem się z informacją o tym aby wykonać najpierw 3 serie jednego ćwiczenia, a później przejść do następnego, więc bardziej skłaniałbym się ku temu pierwszemu sposobowi.

Pawelek, 22 maja 2014, 14:27

Witam wgl na forum;)
Czy jak na początku mam tylko jedną hantlę to mogę robić te ćwiczenia 24 powtórzenia/serię raz jedną łapą ,a raz drugą?

hurloth, 6 stycznia 2011, 14:02

Trening ten w wersji dla zaawansowanych wykonujemy, w taki sposób, że 3 serie tego samego ćwiczenia po sobie, czy jeden obwód wszystkich ćwiczeń powtórzony 3 razy?

WhiteSatin69, 5 listopada 2010, 11:42

Czy robiąc mniej serii a co dzień nie będzie widać takich efektów jak np. 3-4 razy w tygodniu lecz troche dluzej ?
przejdź do forum

Men's Health poleca

Atlas ćwiczeń MH MH poleca: Trening 300 Spartan? MH poleca: Dotykometr - pieszczoty, które ona uwielbia MH poleca: Suplementy od A do Z