Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.4

Kettlebell: trening z odważnikiem

Kettlebell - żeliwny odważnik z uchwytem używany kiedyś przez naszych dziadków - może zastąpić całą siłownię. Dzięki temu prostemu przyrządowi za jednym zamachem zbudujesz mięśnie, spalisz tłuszcz, poprawisz siłę, sprawność i wytrzymałość.

fot. Beth Bischoff
Odważnik, który przeżywa właśnie renesans popularności pod angielską nazwą kettlebell, bardziej kojarzy nam się ze zdjęciami atletów żyjących w czasach naszych pradziadków niż siłownią, ale jeśli znajdziesz taki jeden gdzieś na strychu, to tak jakbyś wygrał w fitnessowego totka. Wyposażony w 12- lub 16-kilogramowy odważnik możesz zbudować świetnie umięśnioną sylwetkę wolną od zbędnego tłuszczu, a także zyskać lepszą sprawność ogólną, koordynację i gibkość.

Tak naprawdę nie wiadomo, kto go wymyślił, ale wiadomo, że korzystano z niego już przed 100 laty. Dziś przeżywa drugą młodość, ale tym razem wybór tego prostego urządzenia treningowego podyktowany jest wynikami badań i eksperymentów naukowych. Rosjanie sprawdzili, że żołnierze trenujący z odważnikami byli szybsi od tych, którzy koncentrowali się tylko na bieganiu. Z kolei strongmeni, którzy normalnie trenują z setkami na sztandze, są w stanie poprawić swoje wyniki, wykorzystując tylko odważnik o wadze 24 kg, co pozwala im oszczędzać stawy i więzadła.

Zaletą treningu z odważnikiem jest to, że angażuje on mięśnie, które rzadko wzmacniamy, pracując na siłowni: dotyczy to całej sylwetki, od stóp po kark. Zobacz, jak opanować technikę treningu z odważnikiem, a potem wykorzystaj go, by zbudować sylwetkę, która będzie dobrze wyglądała na zdjęciach również za 100 lat.

Zasady treningu z kettlebell

Jak korzystać z odważnika i nie zrobić sobie krzywdy? Trening z kettlebell to żadna filozofia, ale mimo to należy przestrzegać kilku podstawowych reguł:

 1.


Przygotowanie.
Nawet nie myśl o treningu z odważnikiem bez odpowiedniej rozgrzewki. Co najmniej 5 minut biegu oraz dynamicznych podskoków, krążeń i wymachów kończynami powinno być obowiązkowym elementem Twojego programu.

 1.


Pozycja startowa.
Większość ćwiczeń z kettlebell rozpoczyna się podobnie: stoisz prosto, ramiona i barki rozluźnione, kolana lekko zgięte. Odważnik przed Tobą na ziemi. By go chwycić, zginasz kolana i pochylasz tułów, ale trzymając proste plecy. Wstając, wypchnij klatkę i ściągnij łopatki.

 3.


Głęboki oddech.
Kontroluj oddychanie. Wciągaj powietrze, gdy napinasz brzuch. Wstrzymaj oddech, szczególnie gdy jesteś zgięty. Wypuszczaj powoli powietrze z płuc po pierwszym ostrym wysiłku.

 4.


Technika ważniejsza od ciężaru.
W każdym ćwiczeniu ćwicz z odważnikiem, który pozwoli Ci na poprawną technikę wykonania. Lepiej trenować z mniejszym ciężarem, niż leczyć poobijane palce u stóp. Pół biedy, jeśli to są Twoje palce, ale tych też szkoda.


Na następnych stronach: program treningu z kettlebell i opis ćwiczeń

 

Kettlebell fot. Shutterstock
Program treningu z kettlebell

Ten trening składa się z dwóch części: treningu A i treningu B. Razem tworzą optymalny program, który zamienia tłuszcz na mięśnie.


Trening A: Większe mięśnie, więcej siły

W pierwszej części treningu budujesz mięśnie i zwiększasz siłę. Każde ćwiczenie rób w 3-5 seriach, po 3-5 powtórzeń w każdej. Budując mięśnie, odpoczywaj między seriami po 2 minuty, zwiększając siłę - po 5 minut.

Początkujący


Podrzut z wyciskaniem

rys. Torsten Klinkow

Zaczynając od pozycji startowej (patrz: Zasady), pochyl się lekko do przodu, trzymając proste plecy i rozciągając mięśnie pośladkowe. Zrób zamach odważnikiem między nogami - od tyłu do przodu.

Gdy odważnik będzie na wysokości klatki, zegnij ramię, tak jak na zdjęciu. Ramię trzymaj prostopadle do ziemi, a nadgarstek w linii przedramienia.

Unieś odważnik. Łokieć będzie nieco na zewnątrz, jak to przy wyciskaniu. Cały czas patrz na odważnik.

Wyprostuj całkowicie ramię, trzymając dłoń skierowaną do przodu. Przy opuszczaniu odważnika trzymaj łokieć przy tułowiu. Przed następnym powtórzeniem znowu zrób zamach odważnikiem, ale nie stawiaj go na ziemi. Wykonaj serię i powtórz całość drugą ręką.

kettlebell, skrety techniki fot. baranq, 2015, shutterstock.com
Zaawansowani

Wstawanie z leżenia

rys. Torsten Klinkow

• Połóż się na plecach z lewą nogą zgiętą w kolanie, złap odważnik lewą ręką i unieś nad siebie. Rękę z odważnikiem trzymaj tak, by dłoń była skierowana przed Ciebie.

• Przejdź do siadu, opierając się na prawej ręce. Cały czas patrz na ciężar i trzymaj go nad barkiem.

• Unieś biodra, tak by Twój tułów i prawa noga tworzyły linię prostą. Jeśli to możliwe, trzymaj rękę, na której się opierasz, pod barkiem.

• Uklęknij na prawej nodze, opierając stopę poza lewą.

• Wstań, cały czas trzymając odważnik nad sobą. Wróć do pozycji leżącej, cały czas z odważnikiem nad głową. Zmień strony w następnej serii.

 

trening z kettlebellem fot. holbox, 2015, shutterstock.com
Profesjonaliści

Wyciskanie z przysiadem

rys. Torsten Klinkow

• Końcowa pozycja z ćwiczenia pierwszego jest tutaj pozycją startową. Stopy rozstaw nieco na zewnątrz.

• Zrób przysiad, cały czas trzymając odważnik nad głową, do momentu, w którym wolną dłonią dotkniesz podłogi. Po skończonej serii zmień ręce.

Wiatrak

rys. Torsten Klinkow

• Zacznij od tej samej pozycji, co poprzednie ćwiczenie, z tą różnicą, że prawą stopę skręć nieco na zewnątrz.

• Skręć nieco tułów w prawo i pochyl się.

• Przybliż tułów do ziemi, tak blisko, jak dasz radę, trzymając odważnik nad sobą. Wróć do pozycji startowej.

 

Trening w domu: ćwiczenia z kettlebellem fot. Ammentorp Photography 2014/shutterstock.com
Trening B: Siła, koordynacja i elastyczność

Ta część treningu z odważnikiem obejmuje ćwiczenia, w których sporo pracy składa się z wymachów. Uważaj na otoczenie. Zacznij od 10 serii, po 5 powtórzeń każda. Potem trenuj na czas (5 min. na każde ćwiczenie) albo do momentu, gdy zrobisz w sumie 100 powtórzeń każdego ćwiczenia.

Początkujący

 Wymach odważnikiem

rys. Torsten Klinkow

• Unieś odważnik i zrób nim zamach, tak by znalazł się jak najdalej za Tobą (prowadź go między nogami). Zegnij przy tym biodra i kolana.

• Wyprostuj biodra, aż będziesz stał prosto. Wyprowadź odważnik, tak by ramię z obciążeniem było równoległe do podłoża. W fazie powrotnej ponownie zegnij kolana i biodra. Zmień ramię. Możesz to ćwiczenie wykonywać, trzymając odważnik obiema rękami.

trening z kettlebellem fot. Jasminko Ibrakovic / Shutterstock.com
Zaawansowani

 Wymach, podrzut odważnika i przysiad

rys. Torsten Klinkow

• Zacznij od pozycji startowej, trzymając odważnik obiema rękami. Zrób nim zamach do tyłu, prowadząc go między nogami, starając się kontrolować ruch.

• Znowu ruchem zamachowym poprowadź odważnik do przodu, na wysokość klatki piersiowej, lekko zginając ramiona w łokciach.

• Wypuść odważnik z rąk, tak by obrócił się w powietrzu. Uchwyt powienien być teraz skierowany od Ciebie.

• Złap odważnik po jego obrocie. Trzymaj go obiema rękami po bokach, blisko klatki piersiowej. Staraj się zachować dystans między odważnikiem i zębami.

• Zrób przysiad, aż łokciami dotkniesz kolan. Staraj się nie unosić przy tym pięt. Wróć do stania, a potem do pozycji startowej, tym razem stawiając odważnik na ziemi, jeśli obrócenie go z tej pozycji w powietrzu jest za trudne.

 

trening z kettlebellem, przetrenowanie fot. holbox, 2015, shutterstock.com
Profesjonaliści

 Wymach odważnikiem jednorącz

rys. Torsten Klinkow

• Zrób 1-2 wymachy z lekko zgiętą w łokciu ręką.

• Gdy odważnik będzie równoległy do podłoża, postaraj się tak pracować ramieniem, by unieść go nad siebie.

• Uważaj, by odważnik nie pociągnął ramienia za mocno do tyłu.


Podrzut sztangisty

rys. Torsten Klinkow

• Unieś odważnik do barku, ramię trzymając zgięte.

• Zegnij kolana i wypchnij ramię w górę.

 Zatrzymaj ruch, gdy będziesz wyprostowany.

• Dynamicznie stań na palcach. Wróć do pozycji startowej i zmień ręce.

MH 11/2009

 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Mamy w Polsce mistrzynię Kettlebell. Można umówić się na trening https://likeactive.com/malgorzata-albin-trener-personalny
  ~Maciej B, 2017-10-13 01:16:55
 • avatar
  zgłoś
  Jeżeli szukacie pomysłu na trening to tu są przykładowe zestawy z kettlami https://kettlebellcross.blogspot.com
  ~Damian, 2017-08-30 19:06:58
 • avatar
  zgłoś
  Jakiś czas temu kupiłem sobie książkę Pavla Tsatsouline "Wielkie wejście odważników kulowych" ("Enter the Kettlebell"). Wcześniej oglądałem jakieś tam filmiki na YT, ale dopiero po tej książce i obejrzeniu filmu (http://www.amazon.com/Kettlebell-Strength-Secret-Soviet-Supermen/dp/B001DE650Q - można obejrzeć tu i ówdzie) stwierdzam, że wszystko robiłem źle :) Polecam zainteresowanym ketlami.
  Mauaku, 2014-10-29 11:19:41
 • avatar
  zgłoś
  moje pytanie jest takie: w programie z kettlem mamy podział na A i B i dalej ćwiczenia dla początkujących, zaawansowanych i profesjonalistów - czy aby w pełni wykonać ten program muszę wykonać wszystkie 3 rodzaje trudności w danym programie czy, np. w pierwszym tygodniu robię tylko ćwiczenia dla początkujących czyli w sumie 2 ćwiczenia, a potem kolejne dodaję ?
  siekan, 2013-07-05 14:55:31
 • avatar
  zgłoś
  To nie jest high pull, to jest deadlift przechodzący w upright row (martwy ciąg w podciąganie wzdłuż tułowia). I jest szkodliwe, zwłaszcza z zatrzymaniem na górze.  High pull w wersji ze sztangąhttp://www.youtube.com/watch?v=UFznMk35-EQWidać różnicę? Jak chcesz robić high pull i żeby to był high pull to musi być wykonywany eksplozywnie (ma latać jak szmata :D), głównie siła idzie z ekstensji bioder, wspomagana łydkami i szrugsem, ćwiczenie nie ma fazy negatywnej. Poszukam jeszcze wersji z kettlebellem, ale generalnie z uwagi na niewygodny chwyt ludzie albo robią jedną ręką albo dwoma ale z dwoma odważnikami wtedy. Dobrze wykonany high pull jest rewelacjnym ćwiczeniem na całe ciało, sztanga/sztangielki/ketllebell to kwestia drugorzędnaJest różnica, ale ja bym aż tak nie marginalizował znaczenia ciężarów, z którymi ćwiczymy  ;)PS. wersja z odważnikiem bliższa do high pull pokazanego przez ciebie:http://www.youtube.com/watch?v=3Vi_QCCkmgg
  Kamil_C, 2013-06-22 09:36:01
 • avatar
  zgłoś
  To nie jest high pull, to jest deadlift przechodzący w upright row (martwy ciąg w podciąganie wzdłuż tułowia). I jest szkodliwe, zwłaszcza z zatrzymaniem na górze.  High pull w wersji ze sztangąhttp://www.youtube.com/watch?v=UFznMk35-EQWidać różnicę? Jak chcesz robić high pull i żeby to był high pull to musi być wykonywany eksplozywnie (ma latać jak szmata :D), głównie siła idzie z ekstensji bioder, wspomagana łydkami i szrugsem, ćwiczenie nie ma fazy negatywnej. Poszukam jeszcze wersji z kettlebellem, ale generalnie z uwagi na niewygodny chwyt ludzie albo robią jedną ręką albo dwoma ale z dwoma odważnikami wtedy. Dobrze wykonany high pull jest rewelacjnym ćwiczeniem na całe ciało, sztanga/sztangielki/ketllebell to kwestia drugorzędna
  CzyDe, 2013-06-22 00:05:07
 • avatar
  zgłoś
  Chyba nie mówisz o podciąganiu ciężaru do brody, które wspaniale rujnuje obręcz barkową, a wykonywane ze sztangą także nadgarstki?Mniej więcej o tym mówię, ale w wersji z odważnikami jest to dużo bardziej dynamiczne i chyba nawet bezpieczniejsze ćwiczenie.Polecam ten filmik instruktażowy:http://www.youtube.com/watch?v=Li4g5p6s2eM
  Kamil_C, 2013-06-21 17:47:30
 • avatar
  zgłoś
  I. podciąganie odważnika wzdłuż tułowia - ćwiczenie podobne do unoszenia sztangielek wzdłuż tułowia. Często ignorowane, ale o tyle ważne, że uczy prawidłowej techniki pracy mięśni i ruchu potrzebnego do następnego etapu, czyli wymachów. Chyba nie mówisz o podciąganiu ciężaru do brody, które wspaniale rujnuje obręcz barkową, a wykonywane ze sztangą także nadgarstki?
  CzyDe, 2013-06-21 16:28:25
 • avatar
  zgłoś
  Odważnikami wykonuje się inne ćwiczenia niż hantlami. Bardziej dynamiczne, angażujące więcej mięśni. Poprawisz dzięki nim przede wszystkim siłę i wytrzymałość, ale i zyskasz na masie. Szczególnie rozbudować można ręce, barki, plecy. Ćwiczenia z kettlami, ze względu na swój charakter, gwarantują szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. No i "czajniczki" są  takie oldschoolowe :) Cenowo niestety droższe od hantli.Kamil_C - dorzuciłbym do tego jeszcze ciężką sztangę do ciągów i przysiadów - w trosce o przyrost masy. PS Daliśmy równocześnie odpowiedź ;) :D Co się zaś tyczy ciągów i przysiadów to kettlami także można je wykonywać, w dodatku znacznie łatwiej i bezpieczniej, niż ze standardową sztangą. Moje dwie kulki na razie w zupełności mi wystarczą. PS. dla tych, którzy chcieliby zacząć trening żeliwnymi kulkami - trzech ruchów trzeba się nauczyć w pierwszej kolejności:I. podciąganie odważnika wzdłuż tułowia - ćwiczenie podobne do unoszenia sztangielek wzdłuż tułowia. Często ignorowane, ale o tyle ważne, że uczy prawidłowej techniki pracy mięśni i ruchu potrzebnego do następnego etapu, czyli wymachów.II. wymachy - ćwiczenie będące alfą i omegą treningu z odważnikami. Dużo ćwiczeń w pozycji stojącej odbywa się na bazie podobnej pozycji i ruchu. Jest to ćwiczenie o tyle wspaniałe, że całe ciało pracuje w nim mocniej, niż w jakimkolwiek kompleksie ze sztangielkami.III. podrzut - kolejny ważny ruch, którego trzeba się nauczyć. Od tej sekwencji zaczynają się ćwiczenia związane z wyciskaniem czy rwaniem. No i osobiście nie radzę wykonywać odważnikami ćwiczeń, które wykonujemy hantlami. To zły pomysł, o czym szybko można się przekonać chociażby przy wiosłowaniach, francuskich wyciskaniach czy wznosach bokiem w górę.
  Kamil_C, 2013-06-21 15:42:57
 • avatar
  zgłoś
  Dzięki za odpowiedź.
  Mauaku, 2013-06-21 14:06:12
 • avatar
  zgłoś
  Tak Ci się tylko wydaje, że będzie to to samo. "Ze względu na ich zdecentrowany środek ciężkości, Kettlebells wymagają o wiele większej stabilności, propriocepcji i wytężonej pracy mięśni wspomagających, by utrzymać odważnik.Podczas rwania, Kettlebell ,obraca się wokół nadgarstka i vice versa, zmuszając sportowca do zmagania się z kontynuacją ruchu [...]" http://www.fitnow.pl/pl/3/269/281/Kettlebells-Rewolucja-w-metodach-treningowych
  UnBrokeN, 2013-06-21 13:59:16
 • avatar
  zgłoś
  ale ja nie pytam o różnice w ćwiczeniach na dzwonki a tymi na hantle, tylko o te same ćwiczenia. patrząc na te proponowane w artykule, dokładnie to samo mogę zrobić hantlami...
  Mauaku, 2013-06-21 13:48:51
 • avatar
  zgłoś
  Odważnikami wykonuje się inne ćwiczenia niż hantlami. Bardziej dynamiczne, angażujące więcej mięśni. Poprawisz dzięki nim przede wszystkim siłę i wytrzymałość, ale i zyskasz na masie. Szczególnie rozbudować można ręce, barki, plecy. Ćwiczenia z kettlami, ze względu na swój charakter, gwarantują szybkie spalanie tkanki tłuszczowej. No i "czajniczki" są  takie oldschoolowe :) Cenowo niestety droższe od hantli.Kamil_C - dorzuciłbym do tego jeszcze ciężką sztangę do ciągów i przysiadów - w trosce o przyrost masy. PS Daliśmy równocześnie odpowiedź ;)
  UnBrokeN, 2013-06-21 13:26:21
 • avatar
  zgłoś
  Najkrócej rzecz ujmując odważnik podczas wielu ćwiczeń zmusza do pracy całe ciało, przez co trening jest znacznie bardziej dynamiczny przy okazji cały czas generując opór. Hantle nie dadzą ci podobnego efektu. Rozpiętki to w sumie jedyna rzecz, do jakiej ja osobiście byłbym skłonny używać hantli  ;) Na całą resztę mam odważniki plus ćwiczenia z masą własnego ciała i to w zasadzie wszystko, czego potrzebujemy do treningu  :)
  Kamil_C, 2013-06-21 13:23:07
 • avatar
  zgłoś
  może głupie pytanie, ale czym różnią się ćwiczenia wykonane kettlami od takich samych ćwiczeń wykonywanych hantlami? bo ja widzę jedynie różnicę w tym, że jeden sprzęt mam, a drugiego nie...
  Mauaku, 2013-06-21 12:46:02
 • avatar
  zgłoś
  Odkąd zakupiłem sobie dwa odważniki i nimi trenuję w swoim domowym zaciszu, to praktycznie nie widzę powodów do tego, żeby pójść na siłownię. Dobrze skomponowany trening kettlami daje nieźle popalić dosłownie i w przenośni, a przy zachowaniu odpowiedniej regularności udowadnia, że zachwyty nad tym urządzeniem nie są przesadzone. Tak więc jeśli jeszcze są tu osoby, które nie miały okazji pomachać takim odważnikiem, to polecam spróbować. Tylko nie przesadźcie z obciążeniem, 6 - 8 kg na początku w zupełności wystarczy.
  Kamil_C, 2013-06-21 12:07:53
 • avatar
  zgłoś
  Jeśli chodzi o spalanie, to zostało udowodnione naukowo że trening kettlebell pozwala spalić nawet 1200 cal na godzinę, nic innego nie da takiego wyniku. Wystarczy 3x20 min tygodniowo z kettlebells dla widocznych rezultatówJeśli chodzi o siłę, to mistrzowie świata w trójboju siłowym używają odważników kettlebells (które maksymalnie ważą 96kg) żeby poprawić swoje wyniki. Tu nie chodzi o to ile można wrzucić na gryf a o poprawną technikę, odpowiednią pracę mięśni.Kettle mają dodatkową przewagę nad siłownią z jednym odważnikiem można wykonać ponad 300 ćwiczeń a stosując różne wariacje odważnikiów, szestawów ćwiczeń i technik można zapomnieć o nudzi. A siłownia jest nudna, monotonna i zmusza mięśnie do nienaturalnej izolowanej pracy.Gdby ktoś chciał więcej informacji proszę o maila.
  Kettlebell Power, 2012-12-09 18:55:47
 • avatar
  zgłoś
  Trening z odważnikami jest dobry, bo pozwala na kształtowanie siły funkcjonalnej i wytrzymałości siłowej ale uważam, że jest on przeznaczony bardziej dla tych, którzy w dziedzinie treningu siłowego mają już jakieś doświadczenie w postaci co najmniej kilku miesięcy treningu.Ćwiczenia ze sztangami i sztangielkami mają tą przewagę nad kettlebellami, że obciążenie w przypadku sztang, czy sztangielek można dodawać nawet o 2 - 4 kg różnicy, a różnica ciężarów w poszczególnych typowych kettlebellach wynosi aż 8 kg.Np. 16 kg, 24 kg i 32 kg.
  ~LilPeneros, 2012-05-02 19:33:02
 • avatar
  zgłoś
  Fajnie fajnie, ale ja zanim wezmę się za ćwiczenia muszę sie za dietę i odżywianie wziąć. Wasze pomysły i przepisy są naprawdę fajne i może nie czasochłonne ale w codziennym pośpiechu brakuje czasu, wieć zostaje jedzenie bufetowe, które jakie jest każdy wie.
  alek123, 2012-05-02 12:37:30
 • avatar
  zgłoś
  Kettlebell - żeliwny odważnik z uchwytem używany kiedyś przez naszych dziadków - może zastąpić całą siłownię. Dzięki temu prostemu przyrządowi za jednym zamachem zbudujesz mięśnie, spalisz tłuszcz, poprawisz siłę, sprawność i wytrzymałość.
  Mens Health, 2012-03-23 16:07:34
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij