Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]

Menshealth.PL

PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Bieganie a nastrój - jak na niego wpływa?

Od lat wiemy, że za tzw. euforię biegacza odpowiadają endorfiny. Dziś wiadomo już, że udział w tym ma także układ kannabinoidowy. 

2016-08-24
Bieganie i nastrój fot. shutterstock.com

1. Łapiesz rytm

Gdy organizm zaczyna wyczuwać zmęczenie (np. po 30 minutach biegu albo po przekroczeniu 80% tętna maksymalnego), wyspecjalizowane komórki zaczynają wydzielać dwie substancje: endorfinę i anandamid. Pierwsza działa jak opium, druga jak mariuhuana.

2. Endorfiny pukają do mózgu

Krew dostarcza te dwie substancje do mózgu, ale tam napotyka na tzw. barierę krew-mózg, która chroni tkankę nerwową przed ewentualnymi zagrożeniami dostarczanymi z krwią. Anandamid przekracza ją łatwo, ale endorfi ny są dość duże i do mózgu dociera ich mało. Ale to niewielki problem: mózg produkuje sobie własne endorfi ny. Obie substancje działają euforycznie, poprawiając nastrój i... osiągi.

3. Ból? Jaki ból?

Buzujące w tkance nerwowej obie substancje osłabiają też siłę sygnałów wysyłanych przez rozsiane po całym ciele receptory bólowe. W efekcie nie czujesz, jak bardzo bolą Cię już mięśnie, i łatwiej jest Ci znieść obtarcia na stopach.

4. Euforia!

W końcu endorfiny docierają do układu limbicznego, który odpowiada za emocje. Nawet jeśli byłeś zły – uspokajasz się. Im więcej endrofin w mózgu, tym lepszy masz nastrój, aż w końcu zaczynasz odczuwać euforię – czujesz się jak młody bóg.

5. Niezły odjazd

Anandamid, docierając do mózgu, powoduje uwolnienie dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za pożądanie, odczuwanienie przyjemności i... uzależnienia. Anandamid przyłącza się również do receptorów kanabinoidowych – tych samych, na które działa THC. 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Ja mam dla ciebie dobrą radę odpuśc sobie to politykowanie poprzez udawanie głupiego na forach i wspieranie sprzedaży odżywek które gówno dają .
  ~Rob311, 2016-10-09 19:02:27
 • avatar
  zgłoś
  Ja mam dla ciebie dobrą radę odpuśc sobie to politykowanie poprzez udawanie głupiego na forach i wspieranie sprzedaży odżywek które gówno dają .
  ~Rob311, 2016-10-09 19:01:03
 • avatar
  zgłoś
  A ja mam takie pytanie. Nie wiem czy odpuścić bieganie. Mianowicie po każdym nawet krótkim bieganiu czuję ogromny ból w stawach. Czy odpuscić czy może kupić jakieś suplementy? W necie czytam że ludzie chwalą np. to http://niezniszczalnestawy.pl/4flex-cena-opinie-sklad-ulotka-przeciwwskazania/ , ale nie wiem co tak naprawdę o tym sądzić. Może ktoś z Was doradzi?
  deryt22, 2016-09-30 19:16:04
 • avatar
  zgłoś
  Od lat wiemy, że za tzw. euforię biegacza odpowiadają endorfiny. Dziś wiadomo już, że udział w tym ma także układ kannabinoidowy.<br /><br /><a href="/fitness/Jak-bieganie-poprawia-nastroj,8349,1"></a>
  Mens Health, 2016-08-24 10:15:44
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij