Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
4.2

Bieganie a nastrój - jak na niego wpływa?

Od lat wiemy, że za tzw. euforię biegacza odpowiadają endorfiny. Dziś wiadomo już, że udział w tym ma także układ kannabinoidowy. 

Bieganie i nastrój fot. shutterstock.com

1. Łapiesz rytm

Gdy organizm zaczyna wyczuwać zmęczenie (np. po 30 minutach biegu albo po przekroczeniu 80% tętna maksymalnego), wyspecjalizowane komórki zaczynają wydzielać dwie substancje: endorfinę i anandamid. Pierwsza działa jak opium, druga jak mariuhuana.

2. Endorfiny pukają do mózgu

Krew dostarcza te dwie substancje do mózgu, ale tam napotyka na tzw. barierę krew-mózg, która chroni tkankę nerwową przed ewentualnymi zagrożeniami dostarczanymi z krwią. Anandamid przekracza ją łatwo, ale endorfi ny są dość duże i do mózgu dociera ich mało. Ale to niewielki problem: mózg produkuje sobie własne endorfi ny. Obie substancje działają euforycznie, poprawiając nastrój i... osiągi.

3. Ból? Jaki ból?

Buzujące w tkance nerwowej obie substancje osłabiają też siłę sygnałów wysyłanych przez rozsiane po całym ciele receptory bólowe. W efekcie nie czujesz, jak bardzo bolą Cię już mięśnie, i łatwiej jest Ci znieść obtarcia na stopach.

4. Euforia!

W końcu endorfiny docierają do układu limbicznego, który odpowiada za emocje. Nawet jeśli byłeś zły – uspokajasz się. Im więcej endrofin w mózgu, tym lepszy masz nastrój, aż w końcu zaczynasz odczuwać euforię – czujesz się jak młody bóg.

5. Niezły odjazd

Anandamid, docierając do mózgu, powoduje uwolnienie dopaminy – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego między innymi za pożądanie, odczuwanienie przyjemności i... uzależnienia. Anandamid przyłącza się również do receptorów kanabinoidowych – tych samych, na które działa THC. 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Generalnie to chyba wszystkie ćwiczenia poprawiają nastrój bo w czasie ćwiczeń wydzielają się endorfiny i nasze samopoczucie polepsza się no i jesteśmy bardziej nastawieni do życia
  Osesek, 2017-03-09 16:54:05
 • avatar
  zgłoś
  Nigdy nie zastanawiałem się nad tym, czy bieganie poprawia nastrój ... Jeżeli tak jest to super :) będę jeszcze częściej biegać
  Jaaacek, 2017-01-10 12:57:45
 • avatar
  zgłoś
  Cześć. Bardzo proszę o ponowne uzupełnienie poniższej ankiety dotyczącej spożywania napojów energetyzujących i izotonicznych. We wcześniej wersji zauważyłam kilka brakujących pytań oraz błędów w odpowiedziach. Dlatego podkreślam, że ankieta jest przeznaczona tylko dla tych osób, które spożywają lub spożywały te napoje. Odpowiedzi są anonimowe. Posłużą mi do napisania pracy magisterskiej, więc nie ma czego się obawiać. Z góry dziękuję za poświęcony czas  www.wbadanie.pl/ankieta/274301391/
  ~paulincia1409, 2017-01-05 17:58:31
 • avatar
  zgłoś
  Ja mam dla ciebie dobrą radę odpuśc sobie to politykowanie poprzez udawanie głupiego na forach i wspieranie sprzedaży odżywek które gówno dają .
  ~Rob311, 2016-10-09 19:02:27
 • avatar
  zgłoś
  Ja mam dla ciebie dobrą radę odpuśc sobie to politykowanie poprzez udawanie głupiego na forach i wspieranie sprzedaży odżywek które gówno dają .
  ~Rob311, 2016-10-09 19:01:03
 • avatar
  zgłoś
  A ja mam takie pytanie. Nie wiem czy odpuścić bieganie. Mianowicie po każdym nawet krótkim bieganiu czuję ogromny ból w stawach. Czy odpuscić czy może kupić jakieś suplementy? W necie czytam że ludzie chwalą np. to http://niezniszczalnestawy.pl/4flex-cena-opinie-sklad-ulotka-przeciwwskazania/ , ale nie wiem co tak naprawdę o tym sądzić. Może ktoś z Was doradzi?
  deryt22, 2016-09-30 19:16:04
 • avatar
  zgłoś
  Od lat wiemy, że za tzw. euforię biegacza odpowiadają endorfiny. Dziś wiadomo już, że udział w tym ma także układ kannabinoidowy.<br /><br /><a href="/fitness/Jak-bieganie-poprawia-nastroj,8349,1"></a>
  Mens Health, 2016-08-24 10:15:44
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij