Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ

Czy smartphone pomaga w treningu?

Częste korzystanie ze smartphone’a nie kojarzy się z dbaniem o formę. Zobacz, jak uczynić z Twojego prostokątnego kumpla świetnego treningowego partnera.

Smartphone a trening Twój podręczny komputer może być świetnym treningowym partnerem.
Ekspert MH: Maciej Bielski

Trener przygotowania motorycznego, założyciel Crossfit Trójmiasto, szkoleniowiec mauricz.com 

Statystyki pokazują, że smartfonów używa już ponad 40% ludzi na świecie. Biorąc pod uwagę, że jeszcze całkiem niedawno należały one do rzadkości, trudno taką zmianę nazwać inaczej jak rewolucją. Nie budzi ona takich emocji, jak poprzednie (gdy ludzie niszczyli maszyny kradnące im pracę), ale i tak wielu specjalistów nieustannie narzeka, że te małe pudełeczka zmieniają nasze życie na gorsze. No i mają trochę racji.

Nieustanne gapienie się w ekraniki z opuszczoną głową obciąża kręgosłup, kradnie czas, który moglibyśmy poświęcić na aktywność, emitowane przez nie niebieskie światło utrudnia zasypianie, a tym samym przyczynia się do przybierania na wadze, zakłócając pracę hormonów i narażając na stres. Naukowcy straszą, że osoby, które używają smartfonów najczęściej, są najmocniej narażone na ryzyko depresji. I samotność. I diabli wiedzą, czego jeszcze.

ZOBACZ TEŻ: Uzależnienie od telefonu

Można by tak straszyć długo, tylko po co. Smartfon to po prostu urządzenie i tylko od Ciebie zależy, jak będziesz je używał. Możesz sparować go z pulsometrem i stworzyć małe laboratorium, które pozwoli na bieżąco śledzić przebieg fizjologicznych zmian podczas wysiłku. Kontrolując poziom intensywności i ćwicząc w określonych strefach tętna, będziesz mógł dokładniej planować trening i szybciej osiągać założone cele [1]

Masz problem ze zrzuceniem wagi? Dzięki aplikacjom takim jak np. MyFitnessPal możesz obliczyć dzienne zapotrzebowanie energetyczne i potem na bieżąco je kontrolować, sprawdzając kaloryczność produktów i potraw.

Wiele osób wykonuje ćwiczenia niepoprawnie technicznie, co – zwłaszcza przy dużych obciążeniach – prowadzi do kontuzji. Recepta? Nagrywanie filmików i późniejsza analiza ruchu. Może dokonać jej w wolnej chwili trener, można też w tym celu wykorzystać aplikacje takie jak Coach's Eye. W czasach gdy tak wiele na głowie, trudno jest mieć wszystko pod kontrolą, a trening niespecjalnie przepada za nieustanną improwizacją.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Komórki, które zabijają

Zabierz ze sobą w telefonie notatki z wytycznymi, takimi jak kolejność ćwiczeń, długość przerw wypoczynkowych (możesz je mierzyć stoperem [2]), tempo wykonania ruchu, wartość obciążenia w odniesieniu do maksimum czy pro gresja z serii na serię. Z kolei aplikacje takie jak Strava umożliwią Ci na bieżąco sprawdzać, jak wypadasz na tle innych (np. na trasie rowerowej) z innymi użytkownikami [3].

I wcale nie chodzi o to, byś nieustannie się porównywał. Po prostu świadomość, że jesteś lepszy, może być nagrodą za ciężki trening albo motywacją do bardziej intensywnej pracy (nie będzie nią za to nieustanne przeglądanie profili trenerów i zawodników na Instagramie – to możesz sobie spokojnie odpuścić). No i nie zapominajmy o muzyce. Odpowiednio dobrany kawałek naprawdę może Ci pomóc dokończyć serię, a na siłowniach przeważnie leci straszny kicz. Smartfon i słuchawki dadzą Ci moc!

Legenda do tekstu:

[1]. Pod kontrolą

Kontrola tętna przy pomocy pulsometru i smartfona pomoże Ci spersonalizować trening i szybciej osiągnąć założone cele.

[2]. Mierz czas

Trening nie jest spotkaniem towarzyskim. Mierz przerwy między seriami i miej w telefonie wszystkie niezbędne notatki.

[3]. Na tle innych

Smartfon i aplikacje takie jak Strava zmotywują Cię do treningu, pozwalając sprawdzić, jak wypadasz na tle innych. 

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  CHOĆ CZAS NAS GONI NIEUBŁAGANIE, A TY BRACIE JESTEŚ W KIEPSKIM STANIE, I TRENERÓW BEZ LIKU PROSIŁEŚ O POMOC, LECZ CIĄGLE SŁYSZAŁEŚ TO SAMO ZDANIE- „SPADAJ NA DRZEWO ZA PÓŹNO TUMANIE!” TO IGOR TWÓJ TRENER WYCIĄGA DZIŚ RĘCE, PODEJMIE WYZWANIE I ZMIENIĆ CIĘ ZECHCE! USIĄDŹ WYGODNIE, ODKORKUJ SZAMPANA OD DZISIAJ ZACZYNA SIĘ TWOJA PRZEMIANA! MASZ DOŚĆ NIEDZIAŁAJĄCYCH DIET I PLANÓW TRENINGOWYCH? ZMIEŃ SWOJĄ SYLWETKĘ RAZ A DOBRZE - NAWET W CIĄGU JEDNEGO TYGODNIA Z NAJLEPSZYM TRENEREM W POLSCE!!! WEJDŹ TERAZ NA : WWW.IGORTRENERONLINE.PL
  anton80, 2017-10-16 22:55:03
 • avatar
  zgłoś
  Chcesz zbudować fantastyczną muskulaturę? Chcesz spalić zbędny tłuszcz? Chcesz spełnić swoje kulturystyczne marzenie? Chcesz stać się prawdziwą bestią? Chcesz stać się sławny i bogaty? Chcesz zdobyć podziw pięknych kobiet i zazdrość wszystkich mężczyzn na Świecie? Już teraz możesz to zrobić, bo rozwiązanie na, które od dawna czekasz… Jest teraz na wyciągnięcie ręki!!! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Igor Mieńkowski, twórca PAKIETU DZIK zaprasza Cię do przeżycia niesamowitej przygody! PAKIET DZIK to według wielu firm z branży sportu, zdrowia i suplementacji największa REWOLUCJA NA RYNKU trenerskim. PAKIET DZIK to jedyne tak skuteczne rozwiązanie w całej Polsce i Europie, które pozwala Ci w ciągu zaledwie tygodnia spalić tłuszcz i zbudować potężną muskulaturę! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl PAKIET DZIK to jedyne rozwiązanie w Polsce i Europie w którym razem z planem
  ~kacper23, 2017-10-08 16:08:24
 • avatar
  zgłoś
  Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Zrób to co ja i zgłoś się do personalnego trenera. Pokaż wszystkim, że możesz się zmienić! Według mnie, najlepszy trener w Polsce: www.igortreneronline.pl Dzięki jego innowacyjnym metodom treningowym, nowoczesnym planom żywieniowym i fachową suplementacją zmiany są zauważalne ekstremalnie szybko. Profesjonalne podejście już w ciągu tygodnia zmieni Twoje życie. www.igortreneronline.pl Osobiście bardzo polecam, nie trać czasu bo już teraz mógłbyś robić z sobą coś pożytecznego!!
  m19zalewski, 2017-10-02 20:37:19
 • avatar
  zgłoś
  Chcesz wyglądać seksownie i atrakcyjnie? Chcesz cieszyć się wspaniała sylwetką? Chcesz pokazać wszystkim, że możesz się zmienić? Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl Innowacyjne metody treningowe, nowoczesne plany żywieniowe, fachowa suplementacja. Podejście, które o lata świetlne wyprzedza konkurencje! Dzięki nim zmiany zachodzą ekstremalnie szybko! Wejdź na stronę najlepszego Trenera w Polsce: www.igortreneronline.pl
  ~JAnek, 2017-10-01 13:42:38
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij