Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.5

Czy bieganie może zabić?

Niestety może, zwłaszcza gdy chcesz przebiec maraton i to bez odpowiedniego treningu. Na szczęście, zdarza się to rzadko i możesz zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko. Zobacz, jak zapobiec niebezpieczeństwu i czerpać z biegania tylko korzyści.
Aby sprostać wyzwaniu, jakim jest maraton, musisz nie tylko dobrze wytrenować swoje mięśnie, ale i odpowiednio przygotować psychikę. (fot. Orla 2012/shutterstock.com)
Śmierć jest wpisana w maraton już od 490 roku p.n.e. Po zwycięstwie w bitwie, stoczonej z Persami pod Maratonem, grecki hoplita Filippides wysłany jako kurier do Aten z wieścią o zwycięstwie przebiegł cały dystans i padł martwy z okrzykiem: "Zwycięstwo!".

I chociaż do tamtego czasu sporo się zmieniło i trening biegowy przynosi mnóstwo korzyści dla Twojego zdrowia, sylwetku i samopoczucia, to okazuje się jednak, że sam maraton może być niebiezpieczny.

Mięśniem, który najbardziej dostaje w kość podczas biegu na 42 km 195 m, jest Twoje serce. Dlatego zawczasu upewnij się, że działa bez zarzutu.

"W 2004 roku podczas maratonu rozgrywanego na olimpijskiej trasie byłem świadkiem śmiertelnego wypadku - wspomina Przemek Walewski, redaktor "Runner's World" i maratończyk. - Było to około piątego kilometra. Usłyszałem jakieś krzyki, obejrzałem się za siebie. Jeden z biegaczy przewrócił się. Na mecie okazało się, że to nie było zasłabnięcie, tylko śmiertelny wypadek. Najprawdopodobniej zawał serca".

Bo to właśnie serce - mięsień, który właściwie jako jedyny w całym Twoim ciele podczas zawodów czy treningu pracuje bez przerwy - jak pokazują najnowsze badania, jest najbardziej narażone w czasie biegu na 42 km 195 m.

"Bezpośrednią przyczyną nagłych zgonów są poważne zaburzenia rytmu serca, jak migotanie komór lub nagłe zatrzymanie czynności serca - wyjaśnia prof. Jerzy Smorawiński, rektor poznańskiej AWF, ekspert medycyny sportowej. - Zanim jednak do tego dojdzie, musi zaistnieć przynajmniej kilka powiązanych ze sobą czynników patologicznych. Po pierwsze, zmiany patologiczne mięśnia lub naczyń określane jako »substraty arytmii«. Po drugie, czynniki powodujące niestabilność czynnościową mięśnia sercowego, m.in. niedokrwienie, niedotlenienie, zaburzenia elektrolitowe, stres oraz leki i alkohol".

To właśnie one powodują zaburzenia funkcji komórek mięśnia sercowego, upośledzenie ich zdolności do przewodzenia pobudzeń elektrycznych i nieprawidłowego wytwarzania oraz przewodzenia fali pobudzenia. Prowadzi to do poważnych zaburzeń rytmu, niewydolności krążenia i w konsekwencji do śmierci.

Serce pod specjalnym nadzorem

Przykładów śmierci w gronie maratończyków jest niestety sporo. Najgłośniejsze to zgon 28-letniego Ryana Shaya, światowej klasy biegacza, który umarł na atak serca podczas biegu, 52-letniego Jimiego Fixxa - autora bestsellerów o bieganiu czy 17-letniego Rafała Raniewicza z Janowa, który umarł na trasie Półmartonu Mlecznego. Gdy podczas biegu umiera człowiek starszy niż 35-letni, przyczyną jest niemal zawsze choroba tętnic  (pękają zatory cholesterolowe i wywołują atak serca).

Wyobraź sobie wąż ogrodowy, przez który leniwie płynie woda. To Twoje arterie, gdy odpoczywasz. Gdy ciśnienie wody bardzo wzrasta, wąż zaczyna się skręcać na prawo i lewo. Tak samo reagują żyły na wysiłek w czasie biegu. Jeśli są w nich zatory spowodowane przez cholesterol, mogą pęknąć pod wpływem ruchu. Krew miesza się z cholesterolem i tworzy się zakrzep blokujący arterię. Kilka minut później robi się bardzo, wręcz śmiertelnie niebezpiecznie.

STRONA 1 z 2

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Może u nas w szkole był taki przypadek, że kolega pojechał na zawody w bieganiu- chyba nie był wystarczającą przygotowany, albo rozgrzany.Wygrał, ale na mecie się przewrócił i zmarł !Serce nie wytrzymało wysiłku :-(Do dziś o tym pamiętam i za miast biegania wybieram rower.A teraz są takie promocje, że aż korci mnie wystawić stary na aukcji i kupić coś nowego.Zresztą sami zobaczcie katalog http://www.rowerywroclaw.pl
  mareczekxx, 2014-12-12 13:12:52
 • avatar
  zgłoś
  A mówią, że sport to zdrowie.. Ja dużo biegałem w szkole, od podstawówki po techikum, zawsze 1 lub 2 miejsce. Nigdy nie zdarzył mi się żaden wypadek, wręcz przeciwnie, po małym maratonie jak już sobie dychnąłem czułem sie niesamowicie dobrze, jakbym mógł góry przenosić :) -------------------------------------------------Sprawdź
  Radzio10, 2014-08-22 15:28:14
 • avatar
  zgłoś
  U mnie w podstawówce był taki przypadek, że chłopak brał udział w zawodach szkolnych, które de facto wygrał, ale na mecie przewrócił się i umarł. Mam taki uraz, że nie biegam, jak już to tylko małe odcinki. Wolę za to jazdę na rowerze. Kupiłem sobie nawet taki specjalny uchwyt do mojego samochodu na rower  http://www.ehaki.pl i zamierzam w tym roku na Chorwację pojechać. Słyszałem, że jest tam wiele bardzo fajnych miejsc na takie wyprawy rowerowe.
  manstalen, 2014-08-05 13:01:02
 • avatar
  zgłoś
  Rozgrzewka solidna to podstawa . Ale może coś organizm nie wydala? Lepiej jeszcze sie przebadac, są np całe specjalne pakiety badań dla biegaczy/sportowców np ja taki robiłem jakis czas temu w Certusie u mnie w Poznaiu, w pakiecie to nawet taniej jest. Jak wieloaspektowo podejdziesz to takiego przygotowania wyeliminujesz ryzyko uszczerbku na zdrowiu,który paradoksalnie moze sie pojawic.
  asterix, 2014-05-07 09:05:08
 • avatar
  zgłoś
  Ja kupowałem w sklepie internetowym http://www.icestripe.pl/ całkiem dobra cena a przy tym i jakość.
  marecki22, 2013-05-15 18:18:58
 • avatar
  zgłoś
  Wiecie gdzie można kupić opaski dla biegaczy z numerem ICE?
  marecki22, 2013-05-07 16:07:00
 • avatar
  zgłoś
  Być może już niedługo będziemy mieli z tym spokój - wiele firm intensywnie pracuje nad skonstruowaniem urządzenia, które w sposób kompleksowy będzie monitorować nasze zdrowie. Ja jestem zajarany szczególnie Leikrem, chociaż to urządzenie typowe dla sprtowców - mam nadzieję, że jego cena po premierze spadnie do akceptowalnego poziomu:)
  romek71, 2013-01-22 13:18:36
 • avatar
  zgłoś
  Cześć, dzięu za zainteresowanie. Głownie staram się biegać po miękim terenie lasy, ale gdzies tak 15% trasy zajmują betony (do tego lasu trzeba jakoś dobiec ). Raczej żadnej dysfunkcji stóp nie mam. Na pewno waga może troche wpływać 95kg 181cm, ale żeby aż tak.. zdarza się że nie mogę następnego dnia chodzić, a kroki powodują prawie łzy. Jak biegam na bieżni nie ma takiego problemu nawet jak robie po 20km na bieżni to nic sie nie dzieje.
  johnatamsamro, 2012-12-31 07:56:31
 • avatar
  zgłoś
  Być może to nie ból samej kości, ale dolegliwości bólowe z przedniej grupy mięśni piszczelowych. Szczególnie mięśnia piszczelowego przedniego, którego jednym z zadań jest przybliżanie piszczela do grzbietu stopy. Taka funkcję pełni np. przy bieganiu pod górę, po piasku, szybkim chodzeniu. Tutaj kłania się pytanie czy zdarzyło Ci się biegać po takim terenie.Pod uwagę jeszcze można wziąć płaskostopię, kolana koślawe (kształt X) lub szpotawe (kształt O). Masz którąś z tych dysfunkcji?
  Erdi, 2012-12-30 23:55:54
 • avatar
  zgłoś
  WitamNie widziałem osobnego tematu o bieganiu, więc zapytam tutaj:Po częstym bieganiu, bolą mnie piszczele, probowałem różnych maścioraz nie zapominałem o rozciąganiu piszczeli przed i po. Nic nie pomaga.Buty były dobrane w sklepie dla biegaczy, więc to też odpada.Jakieś rady?
  johnatamsamro, 2012-12-30 19:22:49
 • avatar
  zgłoś
  'Vabank' napisał(-a):No właśnie się nie rozciągam Może faktycznie spróbuję. Dzięki za radę.Kiedyś znajomy zawodowy biegacz układał mi trening biegowy i zasada była taka:5 minut truchciku5 minut rozciąganiabieg zgony z planem treningowym15 minut rozciąganiaPS: śródstopie też polecam rozciągać
  Mauaku, 2012-07-24 22:25:34
 • avatar
  zgłoś
  Może to być przetrenowanie i przemęczenie. Dlatego ja trenuję 3 dni pracy 1 wolny 2dni pracy 1 wolny. Łącznie trenuje 5 dni w tygodniu i jest to lepsze niż trenować 5 dni pod rząd a potem 2 odpoczynku
  Nordycki Smok, 2012-07-24 18:12:11
 • avatar
  zgłoś
  'Mauaku' napisał(-a):A rozciągasz się przed bieganiem? Mnie też kiedyś bolały własnie piszczele, ale jak rozszerzyłem zakres rozciągania przedbiegowego, to przestało.No właśnie się nie rozciągam Może faktycznie spróbuję. Dzięki za radę.
  Vabank, 2012-07-24 15:24:42
 • avatar
  zgłoś
  'Vabank' napisał(-a):Ja nie mogę biegać codziennie bo piszczele mnie bolą !Muszę co drugi dzień.A rozciągasz się przed bieganiem? Mnie też kiedyś bolały własnie piszczele, ale jak rozszerzyłem zakres rozciągania przedbiegowego, to przestało.
  Mauaku, 2012-07-24 15:08:55
 • avatar
  zgłoś
  'Alek' napisał(-a):Może lekkie odwodnienie, niestrawność, lub po prostu zmęczony organizm. Brak witamin, minerałów.Możesz mieć rację. Dużo tych "może". Chyba zbyt pochopnie się dopytuję. Zobaczę co będzie jutro.A tak na marginesie to z jaką częstotliwością biegacie? Ja nie mogę biegać codziennie bo piszczele mnie bolą !Muszę co drugi dzień.
  Vabank, 2012-07-24 14:31:07
 • avatar
  zgłoś
  'Vabank' napisał(-a):Kurcze! Wczoraj przebiegłem swój zwykły dystans (8,3 km) i po powrocie do domu rozbolała mnie głowa i jakieś mdłości się pojawiły. Mam nadzieje, że to tylko przejściowe. Biegam co drugi dzień więc to raczej nie był szok dla organizmu. temperatura też nie była zabójcza bo biegłem o 20:00. Mieliście kiedyś takie objawy?Może lekkie odwodnienie, niestrawność, lub po prostu zmęczony organizm. Brak witamin, minerałów.
  Alek, 2012-07-24 13:49:29
 • avatar
  zgłoś
  Kurcze! Wczoraj przebiegłem swój zwykły dystans (8,3 km) i po powrocie do domu rozbolała mnie głowa i jakieś mdłości się pojawiły. Mam nadzieje, że to tylko przejściowe. Biegam co drugi dzień więc to raczej nie był szok dla organizmu. temperatura też nie była zabójcza bo biegłem o 20:00. Mieliście kiedyś takie objawy?
  Vabank, 2012-07-24 13:32:38
 • avatar
  zgłoś
  Niestety może, zwłaszcza gdy chcesz przebiec maraton i to bez odpowiedniego treningu. Na szczęście, zdarza się to rzadko i możesz zrobić wiele, aby zminimalizować ryzyko. Zobacz, jak zapobiec niebezpieczeństwu i czerpać z biegania tylko korzyści.
  Mens Health, 2012-07-21 21:02:09
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij